مهاجرت تحصیلی

تحصیل در سوئد

تحصیل در سوئد

مهاجرت به کشورهای خارجی یکی از مهم‌ترین تصمیمات در زندگی هر فرد است و به همین دلیل باید با دقت مورد بررسی قرار بگیرد. برای افرادی که به‌قصد تحصیل در کشورهای خارجی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند، یکی از بهترین گزینه‌ها کشور سوئد است؛ به همین دلیل تعداد افراد متقاضی تحصیل در سوئد روز به روز بیشتر می‌گردد.

سیستم آموزشی سوئد

مؤسسات آموزش عالی سوئد به دو نوع دانشگاه و کالج تقسیم بندی شده‌اند، با این تفاوت که در دانشگاه‌ها امکان اعطای مدرک phd وجود دارد اما در کالج‌ها خیر. با این حال برخی از کالج‌های دانشگاهی سوئد نیز ممکن است مدرک پی اچ دی را ارائه نمایند. هیچ تفاوتی بین مقاطع لیسانس و ارشد ارائه شده توسط دانشگاه‌ها و کالج‌های دانشگاهی وجود ندارد و بسیاری از کالج‌های دانشگاهی همان دانشگاه خطاب می‌شوند.

دولت سوئد زمان و هزینه بسیاری را به پیشرفت آموزش عالی خود اختصاص داده است، از این رو این کشور در زمره پیشتازان جهانی در آموزش عالی قرار گرفته و از دانشگاه‌های آن از جمله دانشگاه‌های معتبر در سراسر جهان شناخته شده‌اند.

در حال حاضر حدود ۵۳ کالج و دانشگاه در سوئد وجود دارد. دروس دانشگاهی اکثراً به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور سوئد را دارند می‌توانند از فرصت‌های تحصیلی متنوع این کشور استفاده نمایند.

سیستم آموزشی سوئد

مزایای تحصیل در سوئد

– امکان تحصیل رایگان و دریافت بورسیه

– امکان استفاده از کمک هزینه‌های تحصیلی

– پایین بودن شهریه و مخارج زندگی برای دانشجویان

– امکان اخذ اقامت بعد از تحصیل برای انجام کار در این کشور

– تحصیل در بهترین دانشگاه‌های جهان و یادگیری به‌روزترین علوم دانشگاهی

– امکان تحصیل به زبان انگلیسی

– زندگی در کشوری با کیفیت و استانداردهای زندگی بالا

پایتخت سوئد استکهلم می‌باشد و برترین دانشگاه‌های اروپایی از جمله دانشگاه KTH که یک دانشگاه دولتی سلطنتی است در این شهر قرار دارد.

هزینه تحصیل در سوئد

هزینه‌های تحصیل در سوئد نسبت به مقطع تحصیلی، رشته فرد و دانشگاه مورد نظر متغیر است.

انواع بورسیه تحصیلی در سوئد

مهاجرت تحصیلی به سوئد آن‌هم از طریق اخذ بورسیه، امکان تحصیل ارزان در یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی اروپا را فراهم خواهد کرد. سازمان بورسیه سوئد یا SI وابسته به دولت بوده و با ارزیابی کلی بورسیه تحصیلی را به دانشجویان واجد شرایط داخلی و بین‌المللی ارائه می‌کند.

بورسیه تحصیلی رایگان در سوئد به افرادی تعلق می‌گیرد که دارای رزومه تحصیلی قوی با نمرات بالا داشته باشند. به‌طورکلی ارائه بورسیه در این کشور با ارزیابی دقیق متخصصان انجام می‌پذیرد.

Guest scholarship program، Visby، Swedish-Turkish program و بورسیه‌های کشورهای شرق اروپا، دانشجویان پاکستانی و سوئدی_آمریکایی ازجمله بورسیه‌های مهم ارائه‌شده از سوی دولت سوئد به شمار می‌روند.

کار در سوئد هنگام تحصیل

کار در سوئد هنگام تحصیل

دانشجویان سوئدی می‌توانند در حین تحصیل به انجام کار نیز مشغول باشند و هیچ‌گونه محدودیتی از این نظر توسط دولت سوئد تنظیم نشده است. علاوه بر این اکثر دانشگاه‌ها نیز مشاغل پاره وقتی را برای اشتغال دانشجویان در نظر گرفته‌اند.

همچنین این افراد پس از فارغ التحصیلی نیز می‌توانند تا شش ماه مجوز خود را تمدید کرده و در این مدت برای یافتن شغل و یا ثبت شرکت اقدام نمایند.

چگونگی تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم سوئد

همان‌طور که می‌دانید، اخذ اقامت دائم یک کشور خارجی از طریق ویزای تحصیلی ممکن نیست؛ مگر آنکه افراد پس از فارغ‌التحصیلی، با دریافت موقعیت و پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای خارجی، ویزای تحصیلی خود را به کاری تبدیل کنند. در سوئد نیز به این منظور به دانشجویان بین‌المللی پس از اتمام تحصیل، مجوز اقامت کوتاه‌مدت یعنی ۶ ماهه ارائه می‌کنند تا در این بازه به دنبال شغل بگردند.

افراد با دریافت ویزای کار می‌توانند پس از ۴ سال زندگی و کار، موفق به دریافت اقامت دائم شده و پس از ۵ سال با رعایت قوانین اجتماعی، تابعیت این کشور را اخذ نمایند.

دانشگاه‌های معتبر سوئد

تحصیل در سوئد یکی ساده‌ترین از روش‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. می‌توان گفت این روش نوعی روش موقت اقامتی در این کشور است. البته راه‌های مختلفی برای تبدیل این نوع ویزا و اقامت به اقامت دائم نظیر اخذ ویزای کاری، ویزای ازدواج و… وجود دارد. تعدادی از دانشگاه‌های معتبر سوئد عبارت‌اند از:

  • دانشگاه لوند Lund University
  • دانشگاه رویال KTH, Royal Institute of Technology
  • دانشگاه اوپسالا Uppsala University
  • دانشگاه استکهلم Stockholm University
  • دانشگاه صنعتی چالمرز Chalmers University of Technology
  • دانشگاه گوتنبرگ Gothenburg

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.