مهاجرت تحصیلی

ویزای تحصیلی سوئد

مقاله ویزای تحصیلی به سوئد در سایت ویزانیو

ویزای تحصیلی سوئد، یکی از رویایی ترین اهداف برای علاقه مندان تحصیلات عالی در سراسر دنیا میباشد. علت این امر را می توان رفاه بالای کشور سوئد، امکان تبدیل ویزای تحصیلی سوئد پس از پایان تحصیلات به اقامت دائمی، امکان شغل دانشجویی تمام وقت (۴۰ ساعت در هفته، برخلاف ویزای تحصیلی سایر کشور ها که اجازه شغل پاره وقت ۲۰ ساعت در هفته را می‌دهند) و…. دانست. در این مقاله قصد داریم بطور کلی شرایط و مراحل دریافت ویزای تحصیلی سوئد را با هم بررسی کنیم.

امتیازات تحصیل در سوئد

 • سطح رفاه و زندگی در سوئد از نظر استانداردهای بین‌المللی در سطح بالایی قرار دارد، بنابراین برای بسیاری افراد جذابیت زیادی دارد.
 • سوئد به دلیل مهاجرپذیر بودن تنوع فرهنگی بالایی دارد که باعث می‌شود که مهاجرین به سادگی با مردم ارتباط برقرار کنند. 
 • دانشگاه‌های سوئد از نظر رتبه علمی و کیفیت آموزش در رنک جهانی بسیار بالایی قرار دارند.
 • در سوئد این امکان وجود دارد که شما بتوانید دانش تئوریک خود را با کسب مهارت‌های عملی ارتقا دهید.
 • ویزای تحصیلی سوئد امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری بعد پایان تحصیلات را دارا است.
 • سوئد برخلاف کشورهایی که تقاضای ویزای تحصیلی بالایی دارند‌، امکان داشتن کار تمام وقت (۴۰ ساعت در هفته) برای دانشجویان دارای ویزای تحصیلی فراهم کرده است.
 • برای دانشجویان ویزای تحصیلی در سوئد بورسیه‌های متنوعی وجود دارد.
 • شهریه‌ها و هزینه‌های اقامت تحصیلی در سوئد، بسیار مناسب است.
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های سوئد فراهم است.

همچنین بخوانید: شرایط زندگی در سوئد

سیستم تحصیلی مدارس سوئد

در کشور سوئد تحصیلات از سن 6 سالگی آغاز که به نوعی مقطع پیش دبستانی محسوب میشود. اجباری برای گذراندن مقطع پیش دبستانی وجود ندارد؛ اما از 7 سالگی تحصیل در مدرسه آغاز می‌شود و تا سن 16 سالگی ادامه می یابد. تحصیل در مدارس به مدت 9 سال است که این مدت اجباری می‌باشد بعد از آن تحصیلات تکمیلی شامل سه سال میشود که این مدت اختیاری است. نکته قابل توجه در مورد مدارس سوئد این است که تحصیل در آن‌ها رایگان است و تعداد مدارس خاص دارای شهریه در سوئد انگشت شمار می‌باشد. برخلاف تعداد بیشمار مدارس غیرانتفاعی با شهریه های گزاف که در ایران وجود دارد. 

دوره تحصیلات تکمیلی 3 ساله سوئد به دو گروه تقسیم میشود: تحصیلات عالی و تحصیلات حرفه ای.

 • تحصیلات عالی

برای تحصیلات عالی در این کشور، افراد متقاضی ویزای تحصیلی سوئد می توانند با گرفتن پذیرش از کالج ها یا دانشگاه های معتبر، درخواست خود را ارائه کنند.

 • تحصیلات حرفه ای

سیستم تحصیلات تکمیلی سوئد، علاوه بر تحصیلات دانشگاهی شامل طیف وسیعی از آموزش های حرفه ای خاص نیز می‌شود مانند آموزش حرفه ای مهندسی یا پزشکی.

پرچم سوئد در سایت ویزانیو

دسته بندی تحصیلات عالی در سوئد

تا اینجای کار با سیستم متفاوت آموزشی در سوئد آشنا شده اید. در ادامه، این تفاوت ها برای اشخاصی که به دنبال ویزای تحصیلی سوئد هستند جالب‌تر نیز میشود.

تحصیلات تکمیلی سوئد به سه دسته تحصیلات پایه، سطح پیشرفته و سطح دکترا تقسیم بندی میشود.

 • سطح پایه

سطح پایه درست از جایی شروع میشود که شما ۹ سال تحصیلات اجباری را گذرانده باشید، این سطح پایه شامل ۲ سال تحصیل برای مدرک دیپلم از دانشگاه و ۳ سال تحصیل برای دریافت مدرک لیسانس می‌باشد. 

 • سطح پیشرفته

سطح پیشرفته خود به دو دسته مدرک تحصیلی ارشد تقسیم میشود.

 • سطح تحصیلی ارشد

اشخاصی که در سوئد زندگی میکنند برای تحصیل در سطح پیشرفته باید به اجبار، سطح پایه را گذرانده باشند. این موضوع برای افراد خارجی که میخواهند با ویزای تحصیلی وارد مقطع کارشناسی ارشد در این کشور شوند، متفاوت است و باید مدارک لیسانس خود را که از کشور دیگری گرفته اند، معادل سازی کنند.

مدرک ارشد در سوئد دارای دو مرحله می‌شود مرحله اول گذراندن ۶۰ واحد و ارائه پایان نامه، مرحله دوم گذراندن ۱۲۰ واحد و ارائه پایان نامه ( بله برای هر مرحله باید پایان نامه جدا ارائه کنید).

 • سطح تحصیلی دکترا

برای تحصیل در مقطع دکترا باید حداقل یک سطح پیشرفته تحصیل در سوئد را پشت سر گذاشته باشید یا 4 سال تحصیلات تمام وقت یا معادل آن را برای گرفتن ویزای تحصیلی سوئد در مقطع دکترا ارائه کنید.

هزینه های تحصیل در سوئد

بدون شک تحصیل در سوئد نیز مانند تمام کشورهای دیگر هزینه هایی به همراه دارد، از هزینه شهریه گرفته تا هزینه اقامت و هزینه خوراک. اما پیش از هرچیز به این نکته اشاره می کنیم که با وجود اجازه قانونی برای داشتن شغل تمام وقت برای دانشجویان خارجی دارای ویزای تحصیلی سوئد، هزینه های زندگی نسبت به سایر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا کمی بیشتر است.

همچنین بخوانید: هزینه زندگی در سوئد

ویزای تحصیلی سوئد از سایت ویزانیو

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی سوئد

 • تمکن مالی
 • آیلتس ۶ یا تافل ۸۸ یا دولینگو ۱۱۰ (‌به دلیل بیماری کوید ۱۹ موقتا مدرک دولینگو معتبر می باشد)
 • مدارک تحصیلی 
 • انگیزه نامه مبنی بر دلیل درخواست 
 • پیشنهاد از سمت استاد 
 • طرح تحصیلی با شرح جزئیات در زمینه واحدهای گذرانده شده و پروژه‌های مرتبط با تحصیلات 

همچنین بخوانید: مزایای زندگی در سوئد

کلام پایانی در مورد ویزای تحصیلی سوئد

در مجموع کشورهای مختلف در سراسر دنیا، قوانین خاص و منحصر به فردی در زمینه پذیرش مهاجران متقاضی ویزای کاری یا تحصیلی دارند. سوئد نیز از این قاعده مستثنی نیست. با اینکه کشور سوئد به دلیل داشتن برخی قوانین، برای مهاجران از سراسر دنیا جذابیت هایی دارد، اما توصیه میکنیم پیش از اقدام برای درخواست ویزای تحصیلی سوئد حتما بررسی جامعی را به عمل بیاورید تا مطمئن شوید توانایی سازگاری با این قوانین را دارا هستید یا خیر.

سوالات متداول

افرادی که مقطع کارشناسی ارشد خود را پایان رسانده اند، برای تحصیل در دکترا باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. باید معدل سطح A داشته باشند
 2. باید حداقل IELTS 7 داشته باشند.
 3. مقاله ISI ارائه کنند.
 4. برای رشته هایی مانند اقتصاد، امور مالی و رشته های مدیریتی گذراندن دوره های GRE یا GMAT اجباری است.

طبق قوانین سوئد دانشجویان رشته کارشناسی مجاز هستند تا 10 ساعت در هفته و دانشجویان کارشناسی ارشد تا 20 ساعت در هفته برای تامین مخارج تحصیل خود، شغلی داشته باشند.

هزینه تحصیل در دانشگاه های سوئد بین 80 تا 160 هزار کرون در سال است که این میزان بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی میتواند متفاوت باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.