مهاجرت

تحصیل در ترکیه

تحصیل در ترکیه

از آنجا که مدرک دانشگاه‌های ترکیه در سطح بین‌المللی و در سراسر دنیا دارای اعتبار بسیار زیادی است امروزه افراد بسیاری علاقه‌مند به تحصیل در ترکیه هستند. در این مطلب به بررسی تمامی مواردی که متقاضیان تحصیل در ترکیه یا اخذ اقامت ترکیه از طریق تحصیل باید از آنها اطلاع داشته باشند پرداخته‌ایم.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه

متقاضی برای اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی و ارشد در کشور ترکیه باید در آزمون‌هایی که برگزار می‌شود شرکت کند، هر کدام از دانشگاه‌های ترکیه آزمونی را به طور جداگانه برگزار می‌کنند و مانند سایر کشورها یکی آزمون کلی برای قبولی در دانشگاه وجود ندارد.

شرکت در آزمون‌ها به این صورت است که بعد از اعلام ظرفیت پذیرش و رشته‌های تدریسی از طرف دانشگاه، متقاضی باید در رشته مورد نظر خود ثبت نام کرده و در آزمون مربوطه شرکت نماید. پس مهم‌ترین شرایط برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در ترکیه عبارت‌اند از:

 • داشتن حداقل مدرک دیپلم
 • کسب قبولی در آزمون‌های ورودی دانشگاه

با مزایای تحصیل در ترکیه آشنا شوید

ترکیه بنا به موقعیت جغرافیایی خاص خود به دلیل قرار گرفتن در نقطه اتصال آسیا و اروپا، جنبه‌های مختلف آن از تحصیلی تا کاری متأثر شده است. سیستم آموزش در ترکیه سبک مدرن و پیشرفته‌ای به خود گرفته و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور دارای اعتباری جهانی می‌باشند. مهم‌ترین مزایا تحصیل در ترکیه شامل موارد زیر می‌باشند:

 • استانداردهای آموزشی برتر
 • ارائه مدارک دانشگاهی معتبر در سطح بین‌الملل
 • امکانات مجهز آموزشی و دانشگاهی
 • فرصت تحصیلی مقرون‌به‌صرفه در ترکیه
 • تشابه فرهنگی زیاد ترکیه با ایران
 • شرایط ایده ال زندگی مانند، هزینه زندگی و حمل‌ و نقل عمومی

شرایط اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در ترکیه

برای اخذ ویزای تحصیلی ترکیه فرد باید از یکی از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی این کشور پذیرش بگیرد؛ به این ترتیب که بعد از دریافت پذیرش متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز به کنسولگری ترکیه در محل زندگی خود مراجعه کرده و فرم درخواست ویزا را تکمیل نماید. بعد از دریافت ویزا می‌تواند آن را به کنسولگری ترکیه ارسال کند.

متقاضی باید شخصاً برای تکمیل فرم درخواست ویزا و انجام مصاحبه، به سفارت مراجعه کند. توجه داشته باشید که ویزاهای دانشجویی نباید از طرف کنسولگری از داخل کشور ترکیه صادر شود.

تحصیل در ترکیه | مهاجرت تحصیلی به ترکیه چه شرایطی دارد؟

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی ترکیه

 • گذرنامه معتبر برای مدت بیش از ۹۰ روز
 • ۲ عکس در اندازه گذرنامه
 • نامه پذیرش از موسسه آموزش عالی در ترکیه
 • مدرک بیمه بهداشتی
 • بلیط بازگشت
 • گواه تمکن و توانایی مالی برای تحصیل و زندگی در ترکیه
 • هزینه پردازش ویزا: با توجه به ملیت متفاوت است
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی پزشکی
شرایط تحصیل در ترکیه بر اساس قوانینی که دولت ترکیه تصویب کرده است، می‌باشد. تمامی دانشگاه‌های کشور ترکیه می‌توانند با گرفتن مجوز از وزارت علوم و تأییدیه آن‌ها اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی کنند. همچنین سهمیه‌ای که به دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد نیز توسط مؤسسات عالی مورد بحث قرار گرفته و در دفترچه‌ی راهنما ذکر شده است.

در دانشگاه‌های ترکیه به چه زبانی تدریس می‌شود؟

در دانشگاه‌های ترکیه اغلب به زبان ترکی استانبولی و در برخی موارد به زبان‌های فرانسوی و آلمانی تدریس انجام می‌شود که بستگی به رشته تحصیلی فرد دارد. برای دانشجویانی که مدرک زبان استانبولی ندارند امکان شرکت در دوره‌های رایگان زبان در کشور ترکیه وجود دارد.

دانشگاه‌های معتبر ترکیه کدام ها هستند؟

تحصیل در دانشگاه های معتبر ترکیه نیازمند قبولی در آزمون تومر و آزمون یوس است. تومر برای تعیین توانایی زبان ترکی استانبولی است و آزمون یوس همانند کنکور برای تعیین سطح توانایی در ریاضیات و هوش است. دانشگاه‌های حاجت تپه، آنکارا، چوکورا، آتاتورک، دوکوزایلول، بیلکنت، خاورمیانه، فنی استانبول، بوغازیچی، آناتولی، اژه، کارادنیز، مرمره، فنی ییلدیز، معمار سینان، غازی و دانشگاه استانبول از دانشگاه های معتبر در کشور ترکیه هستند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به ترکیه

هزینه تحصیل در ترکیه چقدر است؟

مدارس ترکیه دارای انواع خصوصی و دولتی هستند، تحصیل در مدارس دولتی رایگان و در مدارس خصوصی دارای شهریه می باشد. در دانشگاه‌ها نیز امکان استفاده از بورسیه و وام و کمک هزینه‌های تحصیلی برای دانشجویان ترکیه وجود دارد. به‌طور کلی هزینه زندگی در ترکیه زیاد نیست و هزینه زندگی و تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورها کمتر است.

هزینه زندگی در هر کشوری تا اندازه‌ای به سبک زندگی فرد و شهری که برای زندگی انتخاب می‌کند دارد. هزینه زندگی برای دانشجویان در کشور ترکیه شامل هزینه‌های اقامت، خورد و خوراک، لباس، سرگرمی، حمل و نقل و قبوض مصرفی و هزینه‌های اداری و تهیه کتاب است.

هزینه زندگی در این کشور تقریباً مانند هزینه‌های زندگی در ایران است، با این تفاوت که افراد پوشاک مورد نیاز خود را می‌توانند با قیمت کمتری در ترکیه تهیه نموده و همچنین در برخی موارد امکان استفاده از کارت‌ها تخفیف دانشجویی برای حمل و نقل عمومی را خواهند داشت.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های دولتی ترکیه به‌صورت سالانه به شرح زیر می‌باشد:

هزینه تحصیل دوره کارشناسی در ترکیه

 • درصورتی‌که تدریس دروس به زبان ترکی صورت پذیرد، میانگین بین ۳۰۰ الی ۸۰۰ دلار است.
 • درصورتی‌که دروسی که تدریس می‌شوند به زبان انگلیسی باشند، هزینه تحصیل معادل ۵۰۰ الی ۱۸۰۰ دلار خواهد بود.

هزینه تحصیل دوره کارشناسی ارشد در ترکیه

 • تدریس دروس اگر به زبان ترکی باشد، هزینه‌ای معادل ۳۰۰ الی ۶۰۰ دلار در سال در بر خواهد داشت.
 • تدریس دروس دانشگاهی به زبان انگلیسی در این مقطع تحصیلی حدود ۶۰۰ الی ۹۰۰ دلار هزینه خواهد داشت.

هزینه تحصیل دوره دکتری در ترکیه

دروسی که در این دوره تحصیلی تدریس می‌شوند به زبان انگلیسی بوده و بین ۵۰۰ الی ۸۰۰ دلار در سال هزینه خواهد داشت.

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه‌های ترکیه به زبان ترکی و در برخی از دروس به زبان انگلیسی انجام می‌گردد. متقاضی تحصیل در این رشته‌ها باید دارای نمره آیلتس حداقل ۵.۵ باشد و مدت زمان تحصیل در رشته پزشکی در این کشور ۵ تا ۶ سال است.

همه چیز درباره تحصیل در ترکیه در سایت ویزانیو

مزایای بورسیه تحصیلی در ترکیه

در سیستم آموزشی ترکیه مانند سایر کشورها، بورسیه تحصیلی متنوعی، جهت حمایت مالی از دانشجویان خارجی ارائه می‌کند. حمایت مالی بورسیه تحصیلی با توجه به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است؛ به‌طوری‌که در مقطع لیسانس ۷۰۰ لیر، فوق‌لیسانس ۹۵۰ لیر، دکترا ۱۴۰۰ لیر به دانشجویان واجد شرایط جهت کمک‌هزینه تحصیلی اختصاص می‌یابد. مهم‌ترین مزایای بورسیه تحصیلی در ترکیه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • مکان سکونت در خوابگاه دانشجویی
 • هزینه‌های بهداشتی
 • کمک‌هزینه سفر
 • دوره رایگان یادگیری زبان ترکی

سوالات متداول

آیا در دانشگاه های ترکیه همه رشته ها تدریس می شوند؟

بله همه رشته هایی که در ایران تدریس می شود در ترکیه هم موجود می باشد.

برای تحصیل در ترکیه در دانشگاه های برتر آن به چه زبانی باید مسلط باشیم؟

تعداد زیادی از دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی تدریس می کنند اما دانشگاه هایی هم هستند که با هر دو زبان انگلیسی و ترکی تدریس می کنند.

آیا برای تحصیل در مقطع لیسانس به مصاحبه نیاز است؟

خیر برای تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس (کارشناسی) مصاحبه نیاز نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.