مهاجرت توریستی

اقامت توریستی در انگلیس

اقامت توریستی در انگلیس

انگلیس به‌عنوان یکی از پرطرفدارترین کشورها در جهان، کشور فرصت‌های بی‌پایان بافرهنگ غنی، دارای مناظر زیبا و جاذبه‌های گردشگری متعددی است؛ به همین دلیل اقامت توریستی در انگلیس هدف گردشگران بسیاری از سراسر جهان می‌باشد.

درباره انگلیس

جمعیت انگلستان بیش از ۸۰٪ از کل بریتانیا را شامل می‌شود. این کشور چهارمین کشور ازنظر جمعیت در اتحادیه اروپا و بیست و پنجمین کشور پرجمعیت در سراسر جهان است. بیشتر مردم انگلستان در پایتخت لندن سکونت دارند و زبان بیشتر مردم کشور، انگلیسی است.

یکی از ویژگی‌های شناخته‌شده انگلیس، آب‌وهوای آن است. در زمستان دمای هوا به‌ندرت پایین می‌رود و در ماه‌های ژانویه و فوریه دارای سردترین هوا است. دمای هوا در ماه‌های تابستانی به بیش از ۳۲ درجه سانتی‌گراد می‌رود. افرادی که برای مدت طولانی در انگلیس زندگی می‌کنند، به آب‌وهوای مرطوب، بارانی و متغیر آن عادت کرده‌اند. بارش برف خیلی کم اتفاق می‌افتد ولی بیشتر اوقات هوا بارانی است.

همچنین بخوانید: شرایط زندگی در انگلیس

مناطق توریستی انگلیس

با توجه به طبیعت بکر و زیبای بریتانیا، ازجمله مناطق گردشگری معروفی که در مدت اقامت توریستی در انگلیس حتماً به آن‌ها سر بزنید، می‌توان موارد زیر اشاره کرد.

مناطق توریستی انگلیس

بنای عجیب استون هنج، برج لندن، موزه بریتانیا، کلیسای کانتربری، موزه‌های سلطنتی گرینویچ، روستای کاتس وود، ساحل ژوراسیک، کمبریج، آکسفورد، ساحل سنت ایوس، دریاچه دیستریکت در پارک ملی انگلیس، تفریحگاه ساحلی برایتون، موزه سلطنتی گرینویچ، شهر تاریخی بث و حمام‌های آب گرم، دهکده تاریخی یورک و یورک شایر، باغ‌وحش چستر، پروژه عدن.

استون هنج

بنای استون هنج به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین و اسرارآمیزترین جاذبه‌های گردشگری انگلیس، در فاصله ۱۶ کیلومتری از لندن در دشت سالیسبری قرار دارد که از مشهورترین آثار تاریخی و باستانی در اروپا است و هرساله گردشگران زیادی را از تمامی نقاط دنیا به‌سوی خود می‌کشاند.

این بنای تاریخی محبوب از حدود ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد، دوران نوسنگی و برنز مردم شروع تراشیدن و فرم دهی به سنگ‌های غول‌پیکر از ولز و مارلبرو داون کرده و درنهایت استون هنج تا ۱۶۰۰ سال قبل از میلاد تکمیل‌شده است. در زمان اقامت توریستی در انگلیس می‌توانید از این بنای شگفت‌انگیز دیدن نمایید.

پروژه عدن

بازدید از پروژه شگفت‌انگیز عدن به‌عنوان بزرگ‌ترین گلخانه جهان که در گینس نیز ثبت‌شده است، در مدت اقامت توریستی در انگلیس، گردشی دل‌چسب برای دوستداران محیط‌زیست خواهد بود. این گلخانه به‌صورت سه حباب عظیم در یک معدن قدیمی قرار دارد.

در هریک از این حباب‌ها، شرایط آب‌وهوایی مربوط به مناطق مختلف شامل جنگل بارانی، مدیترانه‌ای و گرمسیری برای پرورش گیاهان مختص آن آب‌وهوا طراحی و شبیه‌سازی‌شده است.

انواع ویزا و اقامت در انگلیس

بسیاری از افراد تبعه کشورهای خارج از کشور انگلیس، برای ورود به خاک این کشور موظف به اخذ ویزا و اجازه ورود برای اقامت دارند. اخذ اقامت و ویزا بسته به هدف از سفر به انگلیس انواع مختلفی دارند و محدود به اقامت توریستی در انگلیس نمی‌شود. انواع مختلف اقامتی به شرح از راه‌های زیر امکان‌پذیر هستند:

 • کار در انگلیس
 • تحصیل در انگلیس
 • ثبت شرکت در انگلیس
 • سرمایه‌گذاری در انگلیس
 • اقامت تمکن مالی در انگلیس
 • ازدواج در انگلیس
 • پناهندگی در انگلیس

انواع ویزا و اقامت در انگلیس

مدت‌زمان صدور ویزای انگلیس

بر اساس سایت رسمی سفارت انگلیس، بررسی مدارک صدور ویزا و اخذ اقامت توریستی انگلیس مدت‌زمان صدور ویزای انگلیس حدود ۳ هفته به طول می‌انجامد اما به دلیل ترافیک بالای متقاضیان برای ارائه وقت سفارت انگلیس، یک هفته تا ۱۰ روز باید به زمان فوق اضافه کرد.

مجموعاً می‌توان گفت در صورت کامل بودن مدارک متقاضی، مدت‌زمان صدور ویزای انگلیس (بررسی مدارک در سفارت، انگشت‌نگاری و صدور ویزا) بین ۴۰ تا ۵۰ روز کاری خواهد بود و درنهایت ویزاها صادر خواهد شد.

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی انگلیس برای متقاضی بنا به شرایط وی، ویزاها و سفرهای قبلی که داشته است، بااعتبار سه‌ماهه، شش‌ماهه، یک‌ساله، دوساله و پنج‌ساله خواهد بود.

انواع ویزای توریستی انگلیس

نوع ویزای توریستی بر مبنای هدف از سفر مشخص می‌شود. اقامت توریستی انگلیس مانند سایر کشورهای اروپایی بسته به سوابق سفر افراد و مدارک کامل آن‌ها با دریافت ویزا صورت می‌پذیرد. انواع ویزای توریستی انگلیس به شرح زیر می‌باشد:

دیدار از خانواده

این نوع ویزای توریستی با هدف دیدار از اعضای خانواده درجه‌یک که مقیم یا شهروند انگلیس باشند، صورت می‌پذیرد. نکته کلید در اخذ این نوع ویزا، دریافت دعوت‌نامه از این افراد برای اخذ ویزای توریستی می‌باشد. در این دعوت‌نامه، بایستی مشخصات فرستنده و گیرنده کاملاً ذکر شده باشد.

گردشگری و توریستی

درصورتی‌که هدف از سفر شما به انگلیس تنها گردشگری و بازدید از جاذبه‌های توریستی این کشور باشد، می‌توانید با اثبات تمکن مالی و سابقه خوب سفر، ویزای توریستی انگلیس دریافت کنید.

تجارت

جهت شرکت در همایش‌ها و سمینارهای بین‌المللی با هدف تجاری می‌توانید ویزای توریستی تجاری انگلیس را دریافت کنید. این نوع ویزا هم مانند دیدار از خانواده نیازمند دریافت دعوت‌نامه از مسئولان و برگزارکنندگان سمینار دریافت کنند.

مراحل اخذ اقامت توریستی در انگلیس

نخستین گام برای درخواست اقامت توریستی در انگلیس، پر کردن فرم آنلاین ویزا است. با ورود به سایت رسمی سفارت انگلیس، حساب کاربری ایجاد کرده و فرم ویزا را با دقت تکمیل نمایید. در تکمیل فرم ویزا نوع آن را اقامت توریستی مشخص نمایید و سپس باید مراحل زیر را طی نمایید.

 • گرفتن وقت از سفارت انگلیس در ترکیه، دبی یا تهران
 • پرداخت آنلاین هزینه درخواست ویزای آنلاین
 • تکمیل مدارک موردنیاز
 • حضور در سفارت در زمان تعیین‌شده برای مصاحبه و انگشت‌نگاری

پس از تکمیل فرم‌ها و پرداخت هزینه‌ها، ایمیلی مبنی بر اعلام تاریخ وقت سفارت برای شما ارسال می‌گردد که در آن روز تحویل مدارک و انگشت‌نگاری انجام خواهد شد. اصل و کپی مدارک در سفارت باقی خواهد ماند. شما نیز از سوی سفارت رسیدی دریافت می‌کنید که پس از صدور ویزا، مدارک اصلی بازگردانده خواهند ‌شد.

انگشت‌نگاری از متقاضی ویزا، علاوه بر ایران در ترکیه و  دبی نیز صورت می‌گیرد. پس از تائید درخواست، در تهران جواب ویزا پست می‌شود؛ درصورتی‌که از طریق ترکیه و دبی اقدام شده باشد، می‌بایست بار دیگر به سفارت مدنظر سفرکرده و نسبت به الصاق ویزای انگلیس به پاسپورت خود اقدام نمایند.

اقامت توریستی در انگلیس

اقامت توریستی در انگلیس یکی از محبوب‌ترین انواع اقامت و اخذ ویزا است. این نوع ویزا باهدف گردشگری و دیدار اقوام و به‌صورت کوتاه‌مدت طراحی‌شده است. ویزای توریستی برای دفعات اول، معمولاً به‌صورت سه یا شش‌ماهه و با دو بار اجازه ورود صادر خواهد شد.

ویزای توریستی برای افرادی که باهدف گردشگری و تفریح قصد سفر به انگلیس رادارند صادر می‌شود. در این نوع ویزا، فرد متقاضی اجازه کار، تحصیل و اقامت ندارید و پس از اتمام تاریخ ویزا، مجبور به ترک انگلیس خواهید بود. نکته مهم در ویزای توریستی انگلیس مهارت متقاضی در پروسه درخواست ویزا در قانع نمودن افسر مهاجرت طی ارائه برنامه و هدف سفر خود به‌طور کامل جهت بازگشت به کشور پس از اتمام زمان ویزا است.

شرایط دریافت ویزای توریستی انگلیس

از سال ۲۰۱۳ تاکنون سفارت انگلیس، سخت‌گیری‌های زیادی را با پیچیده کردن شرایط برای صدور ویزا برای ایرانیان اعمال می‌کند. داشتن ویزاهای معتبر کشورهایی مانند کانادا، استرالیا، امریکا، شنگن و ژاپن در سوابق متقاضی، داشتن حداقل ۱۰۰ میلیون تومان تمکن مالی در حساب، داشتن سند ملکی و مدارک شغلی معتبر نقشی بسیار مهم در موفقیت درخواست دارند.

ترجیحاً بهتر است درخواست ویزای ریجکتی از کشورهای دیگر نداشته باشد و در صورت رد ویزا از یک کشور، حتماً ویزای معتبر دیگری بعدازآن از کشور مربوطه اخذشده باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی انگلیس

یکی از تعیین‌کننده‌ترین عوامل در موفقیت درخواست ویزای و اخذ اقامت توریستی انگلیس، ارائه مدارک کامل و بدون نقص به سفارت است. هرگونه نقص مدرک ممکن است منجر به رد درخواست ویزا شود که در برخی موارد شاید تا ۱۰ سال نتوانید درخواست جدید بدهید. توجه داشته باشید که تمام مدارک درخواستی می‌بایست ترجمه شده رسمی به زبان انگلیسی باشند. موارد موردنیاز برای درخواست ویزا عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی از پاسپورت فعلی با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ سفر و دو صفحه رو به هم خالی (به همراه پاسپورت‌های قبلی)
 • اصل و ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
 • نسخه تکمیل‌شده فرم آنلاین درخواست ویزا به همراه برگه تأییدیه وقت سفارت
 • اصل و ترجمه ریز پرینت تمکن مالی و گردش حساب برای سه ماه گذشته، سپرده‌های بانکی و …
 • اصل و ترجمه رسمی سند ازدواج
 • اصل و ترجمه رسمی کارت معافیت یا پایان خدمت
 • دو قطعه عکس ۴*۳ با زمینه سفید که در شش ماه گذشته گرفته‌شده باشد.
 • گواهی سپرده یا اوراق بهادار
 • اصل اجاره‌نامه املاکی که سند آن‌ها ارائه‌شده است
 • ارائه برنامه‌ی سفری باهدف شما از سفر
 • رزرو بلیت هواپیما به مقصد انگلستان و واچر هتل
 • اصل و ترجمه رسمی سند ملکی و در صورت اجاره دادن، اصل و ترجمه اجاره‌نامه
 • اصل و کپی اسناد و اموال غیر‌منقول متقاضی و همسرش
 • اصل مدارک شغلی مانند گواهی اشتغال به کار، پروانه کسب، لیست بیمه، کارت کارکنانی، حکم و کارت بازنشستگی، پروانه مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی و…
 • اصل و کپی دعوت‌نامه در صورت وجود (مدارک میزبان شامل برگه‌های مالیاتی سه ماه گذشته، کپی پاسپورت، اقامت دائم، پرینت حساب بانکی، مدارک شغلی، سند محل اقامت، قبوض پرداختی نیز ارائه شوند.)

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی انگلیس

ریجکتی ویزای توریستی انگلستان

در برخی مواقع اقدام برای دریافت ویزای توریستی نیازمند کمک گرفتن از یک موسسه مهاجرتی معتبر است؛ زیرا این فرآیند باید به نحوی صورت گیرد که اقدام شما به نتیجه برسد. از جمله مواردی که باعث ریجکتی پرونده شما می‌شود، می‌توان به پرداخت نکردن هزینه‌های ویزا، نداشتن تمکن مالی مناسب، مشخص نبودن علت سفر، مخدوش بودن یکی از مدارک به خصوص پاسپورت و… اشاره کرد.

ویزای توریستی انگلستان با وثیقه یا بدون وثیقه

در صورتی که افراد دعوتنامه نداشته باشند، سفارت این کشور از آنها وثیقه میخواهند. متقاضیان می‌توانند از موسسات مهاجرتی بخواهند که برای آنها دعوت‌نامه تهیه نمایند. حالت دیگری نیز وجود دارد که ممکن است شرکت‌ها با گرفتن وثیقه از این افراد و نگهداری آن نزد خود تا زمان بازگشت آن‌ها از سفر، امور مربوط به اخذ ویزای توریستی را انجام دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.