مهاجرت توریستی

اقامت توریستی در سوئد

اقامت توریستی در سوئد

جذابیت‌های کشور سوئد موجب گشته که سالیانه افراد بسیاری این کشور را مقصد گردشگری خود قرار دهند. این افراد برای سفر و اقامت در سوئد نیاز به دریافت ویزای توریستی دارند. اقامت توریستی در سوئد دارای مراحل و شرایطی است که در این مطلب به آنها پرداخته‌ایم.

درباره کشور سوئد

سوئد کشوری زیباست که در مرکز شبه‌جزیره اسکاندیناوی قرار دارد؛ این کشور با مساحتی به‌اندازه چهارصد و چهل نه هزار کیلومتر مربع، بزرگ‌ترین کشور در اتحادیه اروپا و یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اسکاندیناوی می‌باشد.

شمال سوئد ازنظر وضعیت آب و هوایی بسیار سردسیر بوده و با جنگل‌های انبوه پوشانده شده است. این ویژگی‌ها به اضافه اینکه در شمال سوئد ۶ ماه از سال روز و ۶ ماه شب است، این منطقه را خالی از سکنه نموده است. جنوب سوئد برخلاف شمال آن از آب و هوایی معتدل برخوردار است و به همین دلیل کشاورزی در آن بسیار رواج دارد.

مناطق توریستی سوئد

سوئد کشوری زیبا با مناطق دیدنی زیاد است؛ از جمله مناطق دیدنی این کشور می‌توان به مجمع الجزایر استهکلم، جاکموک، اسکانه، پارک آبیسکو، جوگاردن، آبریز گوتا و … اشاره نمود.

قبل از سفر به هر نقطه‌ای از جهان داشتن اطلاعات کافی درباره جاذبه‌هایی که در آن مقصد وجود دارد و همچنین چشم‌اندازی نسبت به رستوران‌ها و هتل‌ها و امکانات آنها از جمله نیازهایی است که مسافران باید در اختیار داشته باشند.

مناطق توریستی سوئد

اقامت توریستی در سوئد

با توجه به آب‌وهوای سرد و موقعیت جغرافیایی که کشور سوئد دارد، می‌توان گفت این کشور عموماً مقصدی برای گردشگری نمی‌باشد و عموم مراجعه‌کنندگان برای دریافت ویزای اقامت توریستی در سوئد، دانشجویان، محققان، والدین دانشجویان ایرانی، متقاضیان بازدید از دوستان و اقوام، فعالان کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری و کارآفرینی هستند.

یکی از دلایل درخواست اقامت توریستی در سوئد این است که فرد با دریافت ویزای توریستی این کشور می‌تواند بدون نیاز به ویزای شنگن از کشورهای این حوزه بازدید نماید. اقامت ویزای توریستی سوئد معمولاً حداکثر تا ۹۰ روز اعتبار داشته و در این مدت می‌توانید به شهرهای مختلف سوئد رفته و تجربه تماشای طبیعت چشم‌نواز و باورنکردنی آنجا را داشته باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای توریستی

– ارائه اصل کارت شناسایی و کپی تمام صفحات آن

– ارائه سه قطع عکس رنگی

– ارائه مدارک مالی

– مدارک کاری و تحصیلی

– اسناد ملکی

– ارائه بلیت رفت و برگشت

– ارائه مدارک رزور هتل

علاوه بر مدارک گفته شده که مدارک کلی برای دریافت ویزا هستند، مدارک دیگری نیز ممکن است مورد نیاز باشد. تمامی مدارک باید ترجمه رسمی شده و به همراه اصل مدرک تحویل سفارت داده شوند، اصل مدارک بعد از انجام مصاحبه استرداد خواهند شد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای هلند-توریستی

ویزای توریستی سوئد برای ایرانیان مولتی ارائه می‌شود یا سینگل؟

یکی از سؤالاتی که ممکن است برای متقاضی اقامت توریستی سوئد پیش بیاید، این است که ویزای توریستی این کشور در شرایط پیچیده حال حاضر سینگل صادر می‌شود یا مولتی.

همان‌طور که می‌دانید با ویزای سینگل تنها مجاز خواهید بود یک‌بار به کشور مدنظر وارد شد و در بازه زمانی مشخص خارج شوید؛ اما در ویزا مولتی که اعتبار بیش‌تری دارد، می‌توان در بازه زمانی اعتبار آن چندین با به کشور وارد یا خارج شد.

در حال حاضر با تشدید سخت‌گیری آفیسرهای پرونده‌های مهاجرتی در کشورهای حوزه اسکاندیناوی یا شینگن، معمولاً ویزای توریستی سوئد برای ایرانیان سینگل  صادر می‌شود.

البته در برخی شرایط خاص مانند این‌که دعوت‌نامه از طرف اعضای درجه‌یک خانواده ارسال شده باشد یا متقاضی سابقه چند سفر خوب به سوئد را داشته باشد، می‌توان احتمال داد که در اخذ ویزا توریستی مولتی موفق شد.

به‌طورکلی ویزای توریستی سوئد اعتبار ۹۰ روزه دارا می‌باشد؛ بااین‌حال برای ایرانیان که اولین بار این ویزا را دریافت می‌کنند، ۷ تا ۱۴ روز اعتبار دارد. جهت کسب اطلاعات می‌توانید به سایت سفارت سوئد در ایران مراجعه کنید.

مراحل دریافت ویزا توریستی سوئد

برای دریافت ویزا فرد باید با تعیین وقت سفارت برای انجام مصاحبه و ارائه مدارک به آن مراجعه نماید. با مراجعه به سفارت فرد فرم درخواست ویزا را پر نموده و مدارک را تحویل می‌دهد، با متقاضی در مورد مدت زمان سفر و اهداف وی از سفر سؤالاتی شده و سپس در صورت کامل بودن مدارک و نبودن اشکال، ویزا صادر می‌گردد.

یکی از مراحل سودمند برای دریافت ویزای توریستی، داشتن دعوت‌نامه توسط فردی که در سوئد زندگی می‌کند می‌باشد، درواقع داشتن دعوت‌نامه کمک شایانی به سهولت دریافت ویزا می‌نماید. اخذ ویزا با استفاده از دعوت‌نامه به این صورت است که فرد دعوت کننده و دعوت شده با مراجعه به سفارت سوئد فرم‌های مورد نیاز را پرکرده و درخواست خود را از این طریق ثبت می‌نمایند.

هزینه اخذ ویزای توریستی کشور سوئد

گرفتن ویزای توریستی برای کشور سوئد به‌عنوان یکی از کشورهای حوزه شنگن یکی از پرهزینه‌ترین ویزاها می‌باشد، بنابراین فرد برای دریافت این نوع ویزا باید از تمکن مالی خوبی برخوردار باشد.

امکان دریافت اقامت دائم سوئد با ویزای توریستی

امکان دریافت اقامت دائم سوئد با ویزای توریستی

همان‌طور که گفته شد ویزای توریستی برای افرادی که قصد سفر به سوئد را دارند صادر می‌گردد و به‌موجب آن به فرد اجازه داده می‌شود به مدت زمان معینی در این کشور اقامت داشته باشد.

افرادی هم هستند که به فکر دریافت اقامت از این طریق می‌افتند، این افراد باید در نظر داشته باشند که اگر فرد مصاحبه کننده در سفارت و یا افسر مرزی به این نکته که متقاضی قصد بازگشت به کشورش را ندارد پی ببرند، اجازه خواهند داشت که ویزای وی را باطل نمایند.

اما به‌طور کلی تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم سوئد غیرممکن نیست و با پیش آمدن برخی موارد مانند ازدواج، پیدا کردن کار و … که برخلاف قوانین دولت سوئد نیز نباشد فرد می‌تواند اجازه اقامت دائم بگیرد. دریافت اقامت از این روش با ریسک و خطرات زیادی همراه است و در این زمینه به هیچ عنوان به فکر انجام کارهای غیرقانونی نباشید.

این نکات را قبل از سفر به سوئد در نظر بگیرید

  • آب و هوای سوئد سرد بوده و حتی تابستان‌های آن خنک است
  • زبان رسمی مردم سوئد، سوئدی است اما بیشتر مردم این کشور به زبان انگلیسی هم تسلط دارند
  • واحد پول این کشور کرون است
  • زمان کشور سوئد ۵.۱ ساعت از کشور ایران عقب است و با آن اختلاف زمانی دارد
  • شماره‌های اضطراری سوئد ۱۱۲ است
  • پیش شماره سوئد ۴۶+ می‌باشد

سوالات متداول

از طریق ویزای توریستی سوئد می توانید برای مدت محدودی در این کشور حضور داشته باشید و در این مدت شما اجازه کار و تحصیل ندارید.

خیر. افراد می‌توانند در صورت نیاز به اقامت بیش از ۹۰ روز در خاک سوئد نسبت به اخذ ویزای توریستی Type D (اقامت موقت برای حداکثر ۱۲ ماه حضور در حوزه شینگن) اقدام کنند که در این صورت باید توانایی توجیه و ارائه مدارک مورد نیاز برای مدت زمان اقامت خود را داشته باشد.

شخص متقاضی باید بیمه پزشکی مسافرتی که حداقل هزینه های ۳۰،۰۰۰ یورو را پوشش دهد و در کلیه کشورهای عضو شنگن معتبر باشد، را داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.