مهاجرت

اقامت توریستی در ترکیه

اقامت توریستی به ترکیه از ویزانیو

یکی از راه‌های اقامت در ترکیه ، اقامت توریستی در ترکیه می‌باشد که افراد علاقه‌مند به زندگی در این کشور می‌توانند از طریق آن اقدام نمایند. این روش از راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های اقامت در ترکیه است زیرا یکی از منابع اقتصاد این کشور، توریست است و از همین رو دولت نسبت به پذیرش افرادی که برای گردش و تفریح وارد این کشور می‌شوند قوانین سخت گیرانه ای اعمال نکرده است.

مدت زمان اقامت توریستی در ترکیه

در دو بازه زمانی ۶۰ روز و یا ۶ ماه تا یک سال می‌توان به‌صورت توریست در کشور ترکیه اقامت داشت. قوانین مربوط به هر یک از این دو به شرح زیر می‌باشد:

اقامت ۶۰ روزه در ترکیه

در این روش فرد نیاز به دریافت ویزا نخواهد داشت و ایرانیان اجازه دارند تا ۳ ماه بدون داشتن ویزا در این کشور زندگی نمایند ولی نباید به کار و تحصیل بپردازد، البته می‎توان تحت شرایطی این نوع اقامت را تا مدت طولانی‎تری تبدیل نمود.

اقامت توریستی در ترکیه

اقامت توریستی در ترکیه بیش از ۶ ماه

فرد با دریافت اقامت توریستی می‌تواند مدت زمان بیشتری در کشور ترکیه اقامت داشته باشد و حتی در صورت اجازه یا خرید ملک امکان دریافت اقامت تا ۲ سال نیز برای متقاضی وجود دارد. هریک از روش‎‌های اجاره و یا خرید ملک قوانین مخصوص به خود را دارند که لازم است فرد از آنها اطلاع داشته باشد.

درصورتی که خواهان ماندن بیش از ۳ ماه، ۶ ماه در ترکیه بمانید، باید ویزای ۶ ماهه درخواست دهید. با این نوع ویزا اجازه خرید و فروش، کار یا تحصیل را ندارید. ولی با اجاره‌ی یک‌منزل مسکونی و تائید اجاره‌نامه آن توسط یکی از دفاتر ثبت اسناد ترکیه، امکان اخذ اقامت ۱ ساله نیز وجود دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای توریستی ترکیه

– قرارداد اجاره خانه به مدت ۸ ماه یا بیشتر

– بیمه سلامت حداقل یک‌ساله

– درخواست راندوو (وقت مراجعه جهت تحویل مدارک به اداره کوچ)

– تائید اجاره‌نامه توسط دفترخانه (نوتر)

– پاسپورت و کپی پاسپورت

– عکس ۴ قطعه مخصوص کارت اقامت

– دریافت شماره مالیاتی از ورگی دایرسی (vargı numurası)

– فیش واریز اداره مهاجرت

شرایط تمدید ویزای توریستی ترکیه

ترکیه از جمله کشورهایی است که ایرانیان برای سفرهای توریستی یا گردشگری در آن نیاز به دریافت ویزای توریستی ندارند. بااین‌حال ایرانیان مجاز خواهند بود تا مدت‌زمان تنها ۹۰ روز در این کشور اقامت داشته باشند. اگر افراد پس از گذشت ۹۰ روز هم چنان در ترکیه اقامت داشته باشند، دولت ترکیه جریمه سنگینی را برای افراد وضع خواهند کرد.

بااین‌حال افراد برای اقامت مجاز بیش از ۹۰ روز ، مثلاً ۱۸۰ روز، می‌توانند به سفارت ترکیه در ایران مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه کنند. بااین‌حال با تحصیل، کار و یا اجاره ملک می‌توانند ویزای توریستی خود را با ارائه مدارک، تمدید نمایند. مدت‌زمان تمدید ویزای توریستی ترکیه ۱ ساله خواهد بود و در طول این بازه، افراد اجازه کار و تحصیل خواهند داشت.

اقامت توریستی در ترکیه

روش‌های دریافت اقامت توریستی در ترکیه یکساله

افرادی که با دلایل زیر نسبت به دریافت اقامت یک‌ساله ترکیه اقدام کنند، اقامت توریستی در ترکیه داده خواهد شد. افرادی که به دلایل مختلف نیاز دارند تا بیش از مدت ۹۰ روز در خاک کشور ترکیه حضورداشته باشند، می‌توانند در صورت دارا بودن یکی از شرایط زیر، برای این نوع ویزا درخواست دهند. این شرایط عبارت‌اند از:

  • اقامت طولانی مدت به‌منظور انجام تحقیق و پژوهش علمی
  • دریافت اقامت گردشگری در صورت اجاره یا خرید ملک
  • راه‌اندازی کسب‌وکار و تجارت شخصی مطابق با قوانین دولت ترکیه
  • اقامت از طریق یادگیری زبان ترکی در دوره‌های مصوب دولت ترکیه
  • دریافت اقامت از طریق ازدواج
  • حضور در کارگاه‌های آموزشی

تبدیل اقامت توریستی در ترکیه به اقامت دو ساله

همان‌طور که به آن اشاره کردیم فرد می‌تواند با خرید یا اجاره ملک در ترکیه، اقامت دو ساله این کشور را دریافت نماید که هر ساله باید تمدید شود. متقاضی خرید و اجاره ملک در ترکیه باید در سایت اداره مهاجرت ثبت نام کند، سایت به‌طور اتوماتیک مدت زمانی بین چند هفته تا دو ماه را برای متقاضی در نظر می‌گیرد تا مدارک هویتی، قرارداد اجاره منزل و بیمه مخصوص خارجی‌ها به اداره سفارت ارسال گردد. بعد از مدتی نیز کارت کیملیک برای متقاضی ارسال خواهد شد.

متقاضی خرید ملک نیز باید بعد از دریافت سند ملک خریداری شده آن را به تائید وزارت کشور برساند، بعد از طی این مراحل سند ملک برای تمدید اقامت به اداره مهاجرت تحویل می‌گردد.

سوالات متداول

اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه حدودا ۳ تا ۶ ماه طول می کشد به شرطی که همه مدارک لازم آماده باشد، از طریق خرید ملک هم پس از سرمایه گذاری به موقع انجام می شود.

خیر. ایرانیان نیازی به مراجعه به سفارت و اخذ ویزای توریستی پیش از ورود به ترکیه برای اقامت توریستی در ترکیه ندارند.

مدت زمان ویزای توریستی ترکیه ۳ ماه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.