مهاجرت کاری

کار در سوئیس

کار در سوئیس

سوئیس، کشوری واقع در غرب قاره سبز اروپا است که در همسایگی کشورهایی نظیر فرانسه، آلمان، اتریش، ایتالیا و لیختن‌اشتاین قرار دارد؛ این کشور به دلیل اقتصاد پیشرفته، نرخ بیکاری پایین، برخورداری از امکانات و استانداردهای منحصربه‌فرد موردتوجه مهاجران از سراسر جهان قرارگرفته است. کار در سوئیس فرصتی استثنایی برای افرادی به شمار می‌رود که امروزه به دلیل تغییرات قوانین مهاجرتی فعلاً از طریق پیشنهاد کاری یا جاب آفر از سوی کارفرمای خارجی امکان‌پذیر می‌باشد.

آینده کاری در کشور سوئیس

سوئیس یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا و جهان به شمار می‌رود که علت اصلی آن ثبات و ارزش فوق‌العاده بالای ارزی آن است. همچنین این کشور چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانیایی را به رسمیت شناخته و به دلیل همسایگی با کشورهای مهم اروپایی هیچ‌گونه محدودیتی در مبادلات اقتصادی و تجاری ندارد.

دو شهر مهم زوریخ و ژنو دارای جایگاه برتر سیاسی و اقتصادی در دنیا بوده و مقر بسیاری از نشست‌ها  و سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان ملل متحد، صلیب سرخ و سازمان تجارت جهانی هستند. سوئیس همواره عضوی تأثیرگذار در بسیاری از معاهده‌های اقتصادی بین‌المللی بوده که علت اصلی آن قدرت اقتصادی و نظام بانکداری مستحکم آن می‌باشد.

یکی از مهم‌ترین عواملی که سبب می‌شود  کار در سوئیس از آینده درخشانی برخوردار باشد نرخ پایین بیکاری در این کشور است. نرخ بیکاری در این کشور بر اساس آمار و اطلاعات موجود ۲.۵ درصد است که نرخ بسیار پایینی به شمار می‌رود. سوئیس با جمعیتی حدود ۷.۵ میلیون نفر، همواره به افرادی  مجرب و متخصص در حوزه‌های مختلف کاری نیاز داشته است؛ ازاین‌رو مهاجرت کاری به این کشور از ریسک پایینی برخوردار است.

شرایط کار در سوئیس

امروزه به دلیل تغییرات قوانین مهاجرتی اروپا و سخت‌گیری برخی دولت‌ها در پذیرش افراد، مهاجرت کاری با پیچیدگی‌هایی روبه‌رو است که قبل از هر اقدامی باید به آن‌ها توجه کرد. مقررات مربوط به اخذ ویزای کاری در سوئیس برای شهروندان اروپایی و اتباع خارجی متفاوت است. مهاجرت به سوئیس از طریق اخذ ویزای کاری تنها از طریق جاب آفر از سوی کارفرمای سوئیسی امکان‌پذیر است.

افرادی که قصد مهاجرت کاری دارند، در اولین گام می‌بایست از طریق تهیه رزومه‌ای قوی از مهارت‌ها و تخصص‌های خود و همچنین سابقه کاری، نسبت به دریافت موقعیت شغلی از طرف کارفرمای سوئیس (جاب آفر) اقدام نمایند. (تقویت رزومه برای مهاجرت راه‌کارهایی درزمینهٔ تهیه رزومه‌ای قوی به شما ارائه می‌دهد.)

در حال حاضر با توجه به کاهش سهمیه‌های مجوز کار در سوئیس برای افراد تبعه کشورهای غیراروپایی، شرایط برای یافتن موقعیت شغلی در این کشور کمی دشوار است و در برخی موارد نیز کشور سوئیس از ارائه خدمات به ایرانیان خودداری می‌کنند.

مهم‌ترین مزیت کار در سوئیس، امکان اخذ اقامت دائم و تابعیت این کشور می‌باشد تا از این طریق موفق به کسب یکی از باارزش‌ترین پاسپورت‌های دنیا شده و بدون نیاز به اخذ ویزا به ۱۷۱ کشور جهان شوید.

مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزای کاری

اولین قدم در مهاجرت به کشور سوئیس یافتن موقعیت کاری از سوی یک کارفرمای سوئیسی است که مستلزم مهارت و تخصص لازم در حوزه کاری موردنیاز است. با توجه به محدودیت‌های اعمال‌شده از سوی دولت و افزایش رقابت در کسب موقعیت شغلی مناسب، افراد بایستی امتیازات لازم را داشته باشند که مهم‌ترین آن‌ها داشتن تخصص، تجربه و سابقه کاری است.

مدارک و شرایط موردنیاز برای دریافت ویزای کار در سوئیس به شرح زیر است.

 • مدارک شناسایی و پاسپورت متقاضی
 • تمامی مدارک تحصیلی افراد به همراه ریزنمرات
 • گواهی‌نامه‌ها و مدارک فنی و حرفه‌ای یا بین‌المللی
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کار
 • گواهی آگهی شغلی و ثبت قرارداد با کارفرمای سوئیسی
 • گواهی تائید ارزیابی تأثیر بازار کار (این برگه توسط کارفرما تهیه می‌شود.)
 • گواهی و شواهدی مبنی بر تلاش برای یافتن شغل موردنظر
 • رزومه ارائه‌شده به کارفرما
 • رسید پرداخت هزینه مربوط به رسیدگی پرونده اخذ ویزای کاری به سازمان مهاجران سوئیس

لازم به ذکر است که تمامی مدارک و اسناد فوق بایستی به  یکی از زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا ایتالیایی ترجمه‌شده و سپس ارائه گردند. افراد پس از اخذ ویزای کاری و ورود به کشور سوئیس به مدت ۲ هفته فرصت دارند تا از سازمان مهاجران سوئیس گواهی مجوز کار را اخذ نمایند.

مشاغل موردنیاز در سوئیس

مشاغل موردنیاز در سوئیس

سوئیس به‌عنوان یکی از قطب‌های اقتصادی و صنعتی جهان همواره موردتوجه مهاجران خارجی بوده است به‌نحوی‌که تقریباً ۵۰ درصد از نیروی کار در این کشور از اتباع خارجی هستند. از دیگر عوامل جذابیت کشور سوئیس برای کار، استانداردهای برتر زندگی، امنیت شغلی و درآمدهای بالا می‌باشد.

اگرچه سوئیس کشوری کوچک است اما از نظر صنعتی و اقتصادی بسیار پیشرفته و قدرتمند است؛ لذا دارای موقعیت‌های شغلی فراوان در این حوزه می‌باشد. در واقع درصد بالایی از کل صادرات این کشور از صنایعی مانند مهندسی، شیمیایی و فناوری تأمین می‌گردد که نیازمند افراد باتجربه و متخصص می‌باشد. لیست مشاغل موردنیاز در کشور سوئیس به شرح زیر است.

 • مشاغل مهندسی مانند مهندس برق، مکانیک،عمران و …
 • فناوری اطلاعات، کامپیوتر و مهندسی شبکه
 • متخصصان، تحلیل گران مالی و اقتصادی مانند حسابداران
 • داروسازی و پزشکی
 • بانکداری
 • مشاوره و روان‌شناسی
 • رشته‌های مدیریتی مانند مدیریت بیمه و …

وضعیت درآمد شغلی در سوئیس

نرخ بیکاری به‌عنوان مهم‌ترین شاخصه تأثیرگذار برای اقدام جهت مهاجرت کاری، در سوئیس در ده سال گذشته زیر ۵ درصد نوسان داشته است. این امر نشان‌دهنده وجود موقعیت‌های شغلی گسترده خصوصاً در حوزه مشاغل موردنیاز این کشور می‌باشد؛ بنابراین متقاضیان کار در سوئیس کافی است رزومه شغلی جامع و کامل بر مبنای مشاغل موردنیاز در این کشور به کارفرمایان ارائه نمایید.

قوانین محکمی برای حمایت از کارگذاران خارجی هم چون نیروی کار داخلی در سوئیس تدوین و اجرایی شده است. درآمد شغلی در سوئیس به‌عنوان امن‌ترین و مرفه‌ترین کشور اروپایی، کاملاً در تناسب با هزینه‌های زندگی است. درآمد شغلی در سوئیس مانند سایر کشورها، بر مبنای فاکتورهایی چون عنوان شغلی، سابقه کاری و شهر محل کار تعیین می‌گردد. میانگین درآمد شغلی برخی مشاغل موردنیاز در سوئیس به شرح زیر می‌باشند:

عنوان شغلی میانگین درآمد شغلی در سال
مشاغل مهندسی ۹۴.۰۰۰ دلار
مدیر IT ۱۵۶.۰۰۰ دلار
مدیر پروژه ۱۲۴.۰۰۰ دلار
مدیر بازاریابی ۱۴۷.۰۰۰ دلار
مدیر مالی ۱۵۶.۰۰۰ دلار
مشاور مالی ۱۵۵.۰۰۰ دلار

اخذ اقامت دائم از طریق مهاجرت کاری

متقاضیان دریافت اقامت دائم کشور سوئیس از طریق ویزای کاری می‌بایست پس از دریافت اقامت موقت به مدت ۱۰ الی ۱۲ سال در این کشور زندگی کنند و همه ضوابط و مقررات مانند قوانین اجتماعی را رعایت نمایند. مهاجران با دریافت ویزا و مجوز کاری ابتدا اقامت موقت سوئیس را اخذ می‌کنند که انواع آن به شرح زیر می‌باشد.

اقامت موقت نوع L

در این نوع اقامت، افراد می‌توانند به مدت یک سال با اخذ مجوز کار در سوئیس زندگی کنند که البته در برخی موارد قابل تمدید می‌باشد. حداکثر مدت اقامت در سوئیس در مجوز نوع L دو سال می‌باشد.

اقامت موقت نوع B

در این نوع اقامت که به آن اقامت اولیه نیز گفته می‌شود، افراد می‌توانند با اخذ مجوز کاری از کارفرما به مدت ۱ سال در این کشور زندگی کنند. اقامت موقت نوع B قابل تمدید بوده و متقاضیان می‌توانند باگذشت مدت‌زمان معین  برای کسب اقامت دائم اقدام کنند.

اقامت موقت نوع C

این نوع اقامت بهترین فرصت برای افرادی است که قصد اقامت دائم در کشور سوئیس را دارند. اقامت  موقت نوع C امکان انتخاب موقعیت شغلی مورد دلخواه و هم‌چنین خوداشتغالی را برای افراد فراهم می‌کند.

سؤالات متداول

اخذ تابعیت و شهروندی از طریق کار در سوئیس چگونه است؟

مهاجران کاری با اخذ ویزا و اقامت موقت نوع B و C می‌توانند پس از گذشت ۱۰ الی ۱۲ سال اقامت دائم کسب کنند. افراد پس از گذشت ۵ سال از اقامت دائم و تطابق با زبان و فرهنگ سوئیس می‌توانند تابعیت این کشور را دریافت نمایند.

دریافت ویزای همراه از طریق کار در سوئیس چگونه است؟

متقاضیان پس اخذ ویزای کار و دریافت اقامت موقت می‌توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود نیز ویزایی تحت عنوان ویزای همراه اخذ کنند. البته کسب این نوع ویزا مستلزم ارائه مدارک و شرایطی است که از سوی سفارت سوئیس اعلام می‌شود. اطلاعات تکمیلی را می‌توانید از طریق ویزای همراه در جاب آفر کاری مطالعه نمایید.

آیا اخذ ویزای کار در سوئیس از طریق جاب سیکر نیز امکان‌پذیر است؟

خیر، با توجه به تغییرات قوانین مهاجرتی کشور سوئیس و اعمال محدودیت در پذیرش مهاجران کاری، اخذ ویزای کار در این کشور فقط از طریق پیشنهاد شغلی از سوی کارفرمای سوئیسی یا همان روش جاب آفر امکان‌پذیر است.

مهم‌ترین مزایای مهاجرت کاری به کشور سوئیس چیست؟

سوئیس به دلیل اقتصاد قدرتمند، امنیت شغلی، امکانات و استانداردهای شغلی برتر و درآمدهای بالا فرصت ایده آلی برای مهاجرت کاری به شمار می‌رود. البته مهم‌ترین مشکل در روند مهاجرت کاری به کشور سوئیس رقابت بالا در کسب موقعیت شغلی مناسب است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.