ویزا

ویزای بازنشستگی

ویزای بازنشستگی

گذراندن اوقات خود در کشوری جدید مخصوصا برای بازنشستگانی که به دنبال زندگی دور از استرس هستند می‌تواند جذب‌کننده باشد.

اما برای انتخاب بهتر و آشنایی بیشتر با کشورهایی که این موقعیت را در اختیار بازنشستگان قرار می‌دهند و دارای ویزای بازنشستگی هستند، باید با شرایط و امکاناتی که برای این افراد در نظر گرفته می‌شود آشنا شد و اطلاعاتی کسب کرد.

سه دلیل عمده دریافت ویزای بازنشستگی

معافیت مالیاتی

اکثر کشورهای دارای ویزای بازنشستگی برای افراد متقاضی معافیت مالیاتی در نظر می‌گیرند به طور مثال:

معافیت مالیات فروش اقلام ساخت خانه، کم شدن مبلغ مالیات آب و برق و بسیاری از این موارد که جزء مالیات یک کشور محسوب می‌شود.

البته با توجه به این که معافیت‌ها در کشورهای مختلف کمتر یا بیشتر است، باید درمورد آن ها به طور کامل اطلاعات کسب کرد.

ویزای بازنشستگی چیست مقاله ای در سایت ویزانیو

دریافت اقامت

کشورهای دارای این نوع ویزا به طور معمول دارای بازه زمانی خاصی جهت تمدید ویزا و اعتماد به افراد دارای ویزای بازنشستگی هستند و پس از گذشت ۵ الی ۱۰ سال به افراد دارای ویزای بازنشستگی اقامت دائم و یا امکان شهروند شدن می‌دهند.

آرامش و آسایش بیشتر زندگی برای بازنشستگان

با توجه به احتیاج افراد بازنشسته به آرامش بیشتر و نیاز آن ها به یک زندگی قابل قبول پس از سال‌ها تلاش مهاجرت به کشورهای دارای ویزای بازنشستگی این امکان را فراهم می‌کند تا این افراد سبک زندگی فعال از نظر روحی و جسمی را تجربه کنند و از شرایط زندگی خوب و کیفیت بالا به همراه امکانات بهتر و پیشرفته‌تر برخوردار شوند.

الزامات بهداشتی در کشورهای دارای ویزای بازنشستگی

در زمان انتخاب مقصد برای ویزای بازنشستگی یکی از اصلی‌ترین موارد بهداشت و مراقبت‌های بهداشتی در آن کشور است.

واقعیت این است که اصولا مراقبت‌های بهداشتی در کشورهایی که ویزای بازنشستگی را دارا هستند از مابقی کشورها بهتر و پیشرفته‌تر است.

“بسیاری از این کشورها ارزش جذب بازنشستگان با سرمایه را درک می‌کنند و هزینه‌های بهداشتی خصوصی را برای این افراد به‌صورت به‌صرفه در نظر می‌گیرند”

کشورهای اسپانیا، پرتغال، فرانسه، اتریش دارای سیستم مراقبتی گسترده در جهان معرفی شده‌اند.

پس مهاجرت به کشوری دیگر لزوماً دارای مشکل بهداشتی و به خطر افتادن شما نمی‌شود و می‌تواند کاملاً برعکس باشد.

فاکتورهای مهم در شناخت مقصد مناسب ویزای بازنشستگی

 • شرایط خرید یا اجاره ملک
 • میزان هزینه‌ها
 • شرایط اخذ ویزا و اقامت
 • خدمات درمانی و بیمه

آشنایی با کشورهای دارای ویزای بازنشستگی

در زمانی که مهاجرت به خارج از کشور می‌تواند تقریبا مشکل به نظر بیاید برخی کشورها برای بازنشستگان شرایطی فراهم کردند تا بتوانند با شرایط خوبی مهاجرت کنند.
به ‌عنوان مثال: شهرهای کوچک کشورهای فرانسه، اسپانیا، ایتالیا برای جذب سرمایه‌گذار خارجی خانه‌های مسکونی خود را با قیمت کمی برای فروش می‌گذارند.
همچنین کشورهایی هستند که سعی می‌کنند بازنشستگان و افراد مستمری بگیر را با امکاناتی مانند ویزای کاهش مالیاتی به سمت خود جذب کنند.

retirement-visa-1

با بررسی‌های انجام گرفته تقریبا ۱۰ کشور برتر در سراسر اروپا و آسیای جنوب شرقی و آمریکای لاتین وجود دارند که امکانات خوبی برای ویزای بازنشستگی ارائه داده و درواقع کشورهایی هستند که نتیجه خوبی در این زمینه می‌دهند.

ویزای بازنشستگی کشور پرتغال

پرتغال با ویزای طلایی خود شناخته می‌شود که با استفاده از امتیازات مالیاتی اتباع خارجی را جذب می‌کند. ویزای بازنشستگی پرتغال برای افرادی است که بدون شغل می‌خواهند در کشور پرتغال زندگی کنند اما از حقوق بازنشستگی، پس‌انداز و باقی موارد درآمد ثابتی دارند.

مدارک موردنیاز ویزای بازنشستگی پرتغال

گذرنامه و عکس مطابق با شرایط ویزای شینگن
فرم درخواست ویزای ملی با اقامت که از سایت وزارت امور خارجه پرتغال می‌توان بارگیری کرد
اثبات درآمد: باید ثابت کنید می‌توانید از نظر مالی از طریق بازنشستگی، پس‌انداز و کلیه منابع درآمد مشروع مخارج خود را تأمین کنید.
اثبات محل سکونت : شما باید نشان دهید که پس از مهاجرت، به چه صورتی اقامت دارید مثلاً: اجاره ملک، خرید ملک و غیره.
بیمه سلامت:  قبل از مهاجرت باید بیمه سلامت مسافرتی یا بیمه درمانی بین‌الملل دریافت کنید
و در آخر تمامی مستندات مورد درخواست سفارت و SEF (Immigration and Borders Service) را ارائه دهید.

ویزای بازنشستگی اسپانیا

اسپانیا یکی دیگر از مقاصد محبوب برای دریافت ویزای بازنشستگان است. متقاضی ویزای غیرسودآور باید درآمد ثابت حداقل ۲۷.۰۰۰ یورو را داشته باشد اما برای افرادی که درخواست ویزای طلایی دارند درآمد کمتر قابل قبول بوده به شرطی که سرمایه‌گذاری برای املاک به مبلغ نیم‌میلیون یورو را انجام دهند.

ویزای غیرسودآور افراد را به عنوان مستمری بگیر قبول می‌کند اما مشکل آن است که این افراد مجاز به دریافت شغل یا درآمدی خارج از بودجه بازنشستگی و سرمایه‌گذاری خود در کشور اسپانیا نیستند. البته در صورت وجود کار از راه دور در کشوری دیگر مشکلی به وجود نمی‌آید.

ویزای بازنشستگی چیست

مدارک اصلی دریافت ویزا بازنشستگی اسپانیا

شرایط کلی دریافت ویزای محدوده شینگن برای هرکدام از کشورها این حوزه ثابت است اما بسته به نوع ویزای مورد درخواست برخی مدارک اضافه می‌شود برای دریافت ویزای بازنشستگان اسپانیا علاوه بر موارد اصلی ویزای شینگن ارائه: گواهی پزشک برای اثبات نداشتن بیماری، مدرک اثبات درآمد ماهانه یا پس‌انداز، اثبات امکانات مالی، اثبات اقامت و نوع اقامت (اجاره، خرید ملک) برای دریافت ویزای کشور اسپانیا الزامی است.

ویزای بازنشستگی آلمان

بازنشستگی در آلمان دارای مزایای قابل‌توجهی برای مهاجران است. مراقبت‌های بهداشتی عالی و شرایط استاندارد بالای زندگی در این کشور همواره متقاضیان زیادی را به دریافت انواع ویزا از این کشور جذب می‌کند.

بازنشستگی در آلمان برخلاف کشورهای مجاور مانند فرانسه، اسپانیا و پرتغال یک ایده نو محسوب می‌شود. همان‌طور که گفتیم کشور آلمان ۲ دلیل اصلی متقاضیان دریافت ویزا بازنشستگی (زندگی استاندارد، مراقبت‌های بهداشتی عالی) را دارا است و در میان ۱۰ کشور برتر با توجه به  شاخص بازنشستگی جهانی (GRI) قرار دارد.

افرادی که در آلمان کار می‌کنند و حداقل ۵ سال سابقه بیمه آلمان را دارند ممکن است حق دریافت حقوق بازنشستگی دولتی آلمان و هرگونه برنامه بازنشستگی شغلی را بتوانند داشته باشند.

ویزای بازنشستگی هلند

هلند دیگر کشور حوزه شینگن است که دارای ویزاهای اقامتی است. که با توجه به داشتن ویزاهای گوناگون ویزایی با عنوان بازنشستگان ندارد و از طریق ویزاهای اقامتی هلند مثل اقامت سرمایه گذاری کشور هلند یا خرید ملک در هلند اقدام به دریافت ویزای این کشور میتوان نمود.

ویزای بازنشستگی چیست | 10 کشور دارای ویزای بازنشستگی

ویزای بازنشستگی نروژ

برخلاف دیگر کشورهای اروپایی نروژ مجوز بازنشستگی یا ویزای بازنشستگان ندارد؛ بنابراین برای زندگی در نروژ بدون مجوز کار، باید دارای اقامت دائم و پول کافی برای تأمین هزینه‌ها بود. درواقع برای دریافت این نوع اقامت ویزای شهروندی و اقامت دائم نروژ باید درخواست داده شود. برای این ویزا درآمد سالانه حدود ۲۱۳۰۰ دلار بوده و متقاضیان باید به زبان نروژی تسلط داشته باشند و آزمون‌های مربوطه را گذرانده باشند.

ویزا بازنشستگی اتریش

اتریش از جمله کشورهایی است که ویزاهای گوناگون ارائه می‌دهد اما یکی از محبوب‌ترین آن ها ویزای بازنشستگان است.

برای دریافت این ویزا فرد متقاضی باید ثابت کند از منابع مالی کافی، بیمه درمانی و محل زندگی برخوردار است.

علاوه بر این موارد اقامت اتریش دارای آزمون زبان است که ثابت می‌کند فرد متقاضی به زبان آلمانی آشنایی دارد.

ویزای بازنشستگی چیست | 10 کشور دارای ویزای بازنشستگی

پاناما و دریافت ویزا بازنشستگی

واحد پول رسمی کشور پاناما (بالبوآ) در حال حاضر معادل دلار آمریکا می‌باشد که این مورد یک دلیل بسیار قوی برای آمریکایی‌هایی که مایل به بازنشستگی هستند می‌تواند باشد.

همچنین بر اساس یک آمار تخمین زده شده بین ۲۰ تا ۳۰ هزار آمریکایی در پاناما زندگی می‌کنند. ویزای کشور پاناما یا ویزای پانامادو یکی از بهترین ویزاهای بازنشستگان است.

شرایط دریافت ویزای پاناما

هر فرد بالای ۱۸ سال می‌تواند ویزای پاناما را درخواست دهد البته به شرط داشتن مستمری مادام‌العمر یا درآمد ۱۰۰۰ دلار در ماه. همچنین اگر حقوق بازنشستگی ماهانه فرد بین ۷۵۰ تا ۹۹۹ دلار کاهش می‌یابد، می‌توانید با خرید ملک محلی به ارزش حداقل ۱۰۰.۰۰۰ دلار واجد شرایط شوید. همه درخواست‌ها باید از طریق وکیل پانامایی و در پاناما انجام شود.

10 کشور دارای ویزای بازنشستگی

ویزای بازنشستگی مکزیک

مکزیک یک کشور بزرگ با شهرهای بزرگ و کوچک بسیار و مناطق تفریحی است و هزینه‌های اقامتی باتوجه ‌به محل زندگی و سبک زندگی تعیین می‌شود. به عنوان بازنشسته در کشور مکزیک می‌توانید درخواست ویزای اقامت موقت خود را به سفارت مکزیک بفرستید.

حداقل درآمد ماهانه حدود ۱۴۰۰ دلار درآمد خالص برای هر فرد است. همچنین میانگین موجودی حداقل ۲۴۰۰۰ دلار قابل قبول است. ویزای مکزیک از طریق سرمایه‌گذاری با داشتن ملکی حدود ۲۰۷۰۰۰ دلار یا بیشتر امکان‌پذیر است. اعتبار این ویزا ۴ سال است و پس از آن می‌توان برای اقامت دائم اقدام کرد.

برای اقدام به اقامت دائم مکزیک نیاز به میانگین موجودی ۱۲ ماه گذشته که در حدود ۹۳۰۰۰ دلار یا میانگین ۶ ماه قبل از درخواست درآمد خالص ماهانه که حداقل ۲۳۰۰ دلار باشد را باید ارائه دهید.

ویزای بازنشستگی چیست | 10 کشور دارای ویزای بازنشستگی

ویزا بازنشستگی کشور مالزی

کشور مالزی با برنامه‌ریزی به نام (MM2H) یک ویزای چند بار ورود با اعتبار ۱۰ ساله به افراد می‌دهد این ویزا علاوه بر افراد بازنشسته به‌ تمامی افرادی که بتوانند در داخل کشور بدون کار و از طریق پس‌انداز و یا درآمد خارجی زندگی خود را تأمین کنند، ارائه می‌دهد.

شرایط خانواده این ویزا به این صورت است که همسران، والدین بالای ۶۰ سال و فرزندان وابسته زیر ۲۱ سال می‌توانند به صورت قانونی در مالزی با فرد متقاضی زندگی کنند.

شرایط دریافت ویزای بازنشستگی مالزی

این ویزا درواقع یک نوع ویزای سرمایه‌گذاری است. متقاضیان بالای ۵۰ سال باید مدرک اثبات دارایی بالای ۹۵۰۰۰ دلار و یا درآمد ثابت ماهیانه ۳۰۰۰ دلار آمریکا را ارائه دهند.

همچنین باید حساب بانکی در مالزی با حداقل سپرده ۴۰۰۰۰ دلار آمریکا داشته باشند. حداقل موجودی در این کشور باید ۲۷۰۰۰ دلار آمریکا باشد

البته سپرده ثابت ممکن است برای افرادی که تحت حقوق بازنشستگی ماهیانه ۳۰۰۰ دلار قرار دارند معاف شود.

10 کشور دارای ویزای بازنشستگی

ویزای بازنشستگی امارات متحده عربی

بازنشستگان بالای ۵۵ سال می‌توانند ویزایی به مدت ۵ سال از کشور امارات دریافت کنند و در صورت وجود شرایط اصلی برای دریافت ویزای دائم اقدام کنند. برای تمدید ویزای بازنشستگی مدت‌دار ۵ ساله باید شرایط زیر را داشته باشید:

 • سرمایه‌گذاری در ملکی به ارزش ۲ میلیون درهم
 • صرفه‌جویی مالی کمتر از ۱ میلیون درهم نباشد
 • درآمد فعال حداقل ۲۰۰۰۰ درهم در هر ماه باشد

ویزای بازنشستگی در ویزانیو

ویزای بازنشستگی فیلیپین

اداره بازنشستگی فیلیپین (PRA) چند گزینه بازنشستگی متمایز به عنوان متقاضی درخواست ویزای بازنشستگی خود در نظر گرفته است. این موارد شامل: افسران بازنشسته نیروی مسلح، بازنشستگی ۳۵ ساله و بالاتر که به کک پزشکی احتیاج دارند و بسیاری موارد از این دسته هستند.

 • سن فرد درخواست دهنده باید بیش از ۵۰ سال باشد.
 • حقوق بازنشستگی ثابت معادل ۸۰۰ دلار در ماه
 • انتقال مبلغ ۱۰۰۰۰ دلار به‌حساب بانکی فیلیپین.
 • در صورت نداشتن حقوق مستمری با سپردن ۲۰۰۰۰ دلار به‌حساب بانکی محلی

ویزای بازنشستگی کشور کانادا

با توجه ‌به اینکه کشور کانادا یکی از ۱۰ مکان برتر جهان برای زندگی است اما ویزای بازنشستگی خاصی در این کشور وجود ندارد

افرادی که درخواست اقامت برای این کشور را دارند باید از طریق ویزای کاری کانادا و یا ویزای ۵ ساله توریستی درخواست داده و پس از اتمام بازه زمانی ویزای خود برای اقامت درخواست دهند.

ویزای بازنشستگی

حال که با نوع دریافت ویزای بازنشستگان در کشورهای متفاوت آشنا شدیم.

متوجه می‌شویم اولین قدم برای دریافت ویزای بازنشستگان هر کشوری تمکن مالی و درآمد فعال برای سرمایه‌گذاری هدفمند و درست خواهد بود.

به همین جهت پیشنهاد می‌کنیم مطالب ویزای سرمایه‌گذاری نروژ و اقامت تمکن مالی در کشور آلمان را نیز مطالعه کنید و اطلاعات بیشتری برای درخواست ویزای بازنشستگی و اقامتی این کشورها به دست آورید.

همچنین اگر سوالی در خصوص ویزاهای بازنشستگی و یا اقامت دارید در بخش نظرات همین صفحه سوال خود را بپرسید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشاوران ما راهنمایی‌تان کنند

سؤالات متداول

حداقل سن افراد برای دریافت ویزای بازنشستگی چقدر باید باشد؟

در بسیاری از کشورها حداقل سن افراد برای اعطای ویزای بازنشستگی ۵۵ سال در نظر گرفته‌شده است. البته در برخی کشورها با توجه به قوانین ممکن است این سن متفاوت باشد.

شرایط اخذ ویزای بازنشستگی در نروژ چگونه است؟

برای دریافت این نوع ویزا جهت کسب اقامت نروژ افراد واجد شرایط بایستی علاوه بر مدارک شناسایی و … نامه دریافت حقوق بازنشستگی به مدت ۶ ماه را به سفارت نروژ در ایران ارائه دهند.

با دریافت ویزای بازنشستگی تا چه زمانی می‌توان در کشور اتریش اقامت گرفت؟

متقاضیان واجد شرایط که قصد دارند در کشور نروژ ویزای بازنشستگی کسب کنند باید تمکن مالی خود را به دولت اتریش اثبات نمایند و پس از دریافت این ویزا می‌توانند به مدت ۵ سال اقامت اتریش را به‌دست آورند.

چگونه می‌توان تمکن مالی خود را برای اخذ ویزای بازنشستگی اثبات کرد؟

تمکن مالی یکی از شروط اصلی برای اخذ این ویزا است که از طرق زیر می‌توان آن را اثبات کرد.

 • دارا بودن سپرده بانکی طولانی‌مدت دریکی از بانک‌های ایران با واریز سود ماهیانه
 • ارائه مدارک مبنی بر دارا بودن املاک و مستغلات در ایران
 • دارا بودن سهام از یک شرکت و دریافت سود ماهیانه
 • ارائه نامه دریافت حقوق بازنشستگی

 

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای توریستی

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

ویزای خانوادگی

ویزای شینگن

ویزای تجاری

ویزای سیاسی

ویزای مطبوعاتی

ویزای ثبت شرکت

ویزای سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.