مقالات, مهاجرت

وضعیت حقوق و دستمزد در کانادا

حقوق در کانادا

حقوق و دستمزد در کانادا

میزان حقوق و دستمزد در کانادا در استان های مختلف کانادا متفاوت است و با توجه به نوع کار پاره وقت یا تمام وقت تعیین می شود. در مقاله زیر تمام اطلاعات لازم در خصوص میزان دستمزد مشاغل مختلف از پرستار و دکتر گرفته تا حقوق کارگر ساده را بررسی می کنیم.

امروزه مهاجرت به کشور کانادا به دلیل بالا بودن فرصت های شغلی نظر بسیاری از مهاجران، در سراسر جهان را به خود جلب کرده است. مساله میزان درآمد یکی از مهمترین مسائل در بین تمامی مهاجران است و این مسئله برای افرادی که قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارند از اهمیت خاصی برخوردار است. وقتی افراد از میزان حقوق و دستمزدی که در یک کشور برای مشاغل مختلف تعین می شود اطلاعات کافی داشته باشند بهتر می توانند کشور مناسب برای مهاجرت را انتخاب کنند.

دستمزد در کانادا

اینکه شما بدانید حرفه ای که در آن توانایی و استعداد دارید در چه کشوری بیشترین بازدهی را برای شما دارد و در کدام کشور بازار کار و چشم انداز بهتری برای این حرفه ی وجود دارد می تواند در تصمیم گیری برای مهاجرت شما را راهنمایی کند. در این مقاله هدف میزان حقوق در کانادا می باشد اینکه بررسی کنیم که حداقل درآمد در کانادا چقدر است؟ چه شغل هایی بیشترین میزان درآمد را دارند؟

برای ایرانیانی که می خواهند در کانادا کار کنند همانند دیگر تابعیت ها شرایط و ضوابط مشابهی وجود دارد و نوع ویزا (ویزای کار) تعیین کننده ی بسیاری از شرایط و ضوابط می باشد. تا قبل از سال 2007 میزان حقوق و دستمزد مشاغل در کشور کانادا پایین بود اما طبق آمار موسسه آمار کانادا و موسسه اجتماعی و کار کانادا این کشور بعد از سال 2007، 24 درصد افزایش حقوق داشته است که درصد قابل توجهی است و اتباع خارجی را مشتاق به مهاجرت و کار در این کشور می کند.

تعیین حقوق و دستمزد در کانادا با توجه به نوع شغل متفاوت است. برای عناوین حرفه ای و مدیریتی تعین سطح حقوق و مزایا تا حدودی دشوار است. معمولا سطح دستمزد قابل مذاکره است و حقوق و دستمزد دریافتی با توجه به صلاحیت، سابقه کار و تخصص در کار تعیین می شود.

حداقل مزایا و حقوق و دستمزد در کانادا

تعیین حقوق و دستمزد در کانادا با توجه به نوع شغل متفاوت است. معمولا در در آگهی های استخدامی میزان حقوق بیان نمی شود. برای عناوین حرفه ای و مدیریتی تعیین سطح حقوق و مزایا تا حدودی دشوار است.

معمولا سطح دستمزد قابل مذاکره است و حقوق و دستمزد دریافتی با توجه به صلاحیت، سابقه کار و تخصص در کار تعیین می شود. میزان حقوق و مزایا در استان های مختلف کانادا متفاوت است و با توجه به نوع کار پاره وقت یا تمام وقت تعیین می شود.

در برخی از ارگان های دولتی میزان حقوق بر اساس توافق بین اتحادیه ها و کارفرمایان تعیین و تنظیم می شود و این حقوق و مزایا هر 6 یا 18 ماه یک بار بازنگری می شود و در صورت لزوم افزایش یا کاهش پیدا می کند و میزان حقوق کارکنان را بر بررسی می کنند تا مبادا حقوق فردی ضایع شده باشد.

همانطور که گفته شده قوانین میزان حقوق و دستمزد پرداختی در کانادا در شهرهای مختلف متفاوت است. این میزان در شهرهای بزرگتری همچون تورنتو و مونترال و مناطق دور دست نظیر شمال کانادا بیشتر است. پس این تفاوت نرخ ها در شهرهای مختلف و شرایط کاری در شرکت های چندملیتی برای افرادی که قصد مهاجرت دارند بسیار مهم است و حتما باید قبل از پیشنهاد کاری تمامی این جوانب را در نظر بگیرد و بعد عاقلانه تصمیم بگیرد.

برای مطالعه بیشتر مقاله مشاغل پر در آمد کانادا  را مطالعه کنید.

دستمزد در کانادا

میانگین حقوق و دستمزد در کانادا

همانطور که گفته شد از سال 2007 به بعد در کشور کانادا متوسط درآمد 24 درصد افزایش پیدا کرد. میزان دقیق میانگین حقوق و دستمزد در کانادا بر اساس ایالت های مختلف ارزیابی می شود. این میزان درآمد هر ساله افزایش پیدا می کند و مقداری که تعیین می شود بر اساس ساعتی و بر حسب دلار می باشد.

اگر به صورت کلی بخواهیم حساب کنیم حدود 25/1 میلیون نفر در کانادا حداقل دستمزد می گیرند و 8 درصد از کارمندان این کشور حقوق بگیر دولت هستند. بیشتر افرادی که حداقل دستمزد را دریافت می کنند در رده سنی 15 تا 24 سال هستند. بنابر آمار کار در این کشور زنان در مقایسه با مردان ساعت کار کمتری کار می کنند و حقوق کمتری نیز دریافت می کنند.

همچنین بخوانید: مزایای زندگی در کانادا

انواع مشاغل با میزان حقوق و دستمزد در کانادا

شاید برای بیشتر مهاجران این نکته جذاب باشد که بالاترین میزان حقوق و دستمزد در کانادا مربوط به چه مشاغلی است. در این کشور مشاغل زیادی وجود دارد که درآمد 6 رقمی دارند و برای این مشاغل چشم انداز کاری بسیار خوب و مناسبی تصور می شود. مجله بیزینس کانادایی هر ساله با تحلیل اطلاعاتی از قبیل درآمد، شایستگی ها و افق شغلی گزارشاتی را تهیه می کند که می تواند راهنمای مناسب به سمت مشاغل پر درامد با آینده ی طلایی باشد.

در زیر چند نمونه از مشاغلی که در لیست مشاغل مورد نیاز کشور کانادا می باشد را بیان می کنیم و اینکه میانگین حقوق سالانه این مشاغل چه میزان است.

 • پزشک عمومی یا متخصص 150 هزار دلار
 • وکالت 135 هزار دلار
 • مدیریت ساخت و ساز 90 هزار دلار
 • معدنچی 77251 دلار
 • دندانپزشکی 75 هزار دلار
 • پرستار 74 هزار دلار
 • مدیر سیستم های اطلاعاتی و کامپیوتری 64 هزار دلار
 • مهندسی کامپیوتر به غیر از گرایش نرم افزار 42 هزار دلار
 • فیزیوتراپیست 40 هزار دلار
 • مددکار اجتماعی و معمار 33 هزار دلار
 • لوله کش 30 هزار دلار
 • برق کار 28 هزار دلا
 • دستیار اجرایی 27 هزار دلار
 • نجار 25 هزار دلار

وضعیت دستمزد ماهانه در کانادا

شرایط کار، حقوق و دستمزد در کانادا، شرایط زندگی و قوانین حاکم در کشور کانادا، این کشور را جزو برترین کشورها برای زندگی قرار داده است و این مساله در جذابیت کانادا برای یک مقصد مهاجرتی افزوده است.

شاخص تعادل کار – زندگی در این کشور بالاتر از استاندارد جهانی می باشد و المان هایی از قبیل نرخ پایین بیکاری و رشد اقتصادی، کیفیت بالای زندگی، کانادا را در زمره ثروتمندترین جوامع در جهان قرار داده است.

در این کشور پیشرفته و مدرن شرایط کاری ایده آل زیادی وجود دارد و نرخ بیکاری در سال 2020 5.8 درصد بود. میانگین سطح دستمزد ماهیانه در این کشور برای 40 ساعت کار در هفته به صورت میانگین 14100 دلار کانادا می باشد که نسبت به سایر کشورهای غربی بالا می باشد. شرایط مطلوبی که از لحاظ کار و درآمد در کانادا برای کارگران خارجی وجود دارد در کشورهای غربی بسیار کم است.

 اگر بخواهید در کانادا درخواست کار بدهید حتما نیازی نیست به دنبال پیشنهاد شغل یا جاب آفر باشد ولی برای اینکه از سیستم مهاجرتی اکسپرس اینترای امتیاز کسب نمایید این آپشن جزء ضروریات است. برای درخواست کار باید شما دارای شرایطی از قبیل سابقه کار حرفه ای، میزان تحصیلات بالا و از همه مهمتر مدرک زبان انگلیسی باشید.

اما از لحاظ شرایط حقوق و دستمزد باید بدانید که حقوق ماهیانه در کشور کانادا بر اساس دلار کانادا پرداخت می شود. مقدار میانگین حقوق ماهانه هر ساله افزایش پیدا می کند. کمترین میزان سطح حقوق ماهیانه در کانادا حدود 1900 دلار کانادا و بیشترین حقوق 62250 می باشد و میانه آن چیزی حدود 13250 دلار کانادا است.

تقریبا نیمی از کارگران حقوقی کمتر از میانه حقوق ماهانه دارند و نیمی دیگر بیشتر از رقم میانه، حقوق دریافت می کنند.

دستمزد در کانادا

عوامل تاثیر گذار دستمزد در کانادا

پارامترهای زیادی حقوق و دستمزد در کانادا را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از مهمترین این عوامل داشتن سابقه کاری مرتبط است که حدود 36 درصد بر روی حقوق دریافتی کارگران تاثیر دارد. عامل مهم دیگر میزان تحصیلات می باشد که در کانادا این عامل بیشترین تاثیر را بر روی سطوح درآمدی کانادایی ها گذاشته است.

کارگرانی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد دارند دارای افزایش حقوق 29 درصد هستند که موقعیت کاری بسیار خوبی را برای آن ها رقم می زند. در این میان جنسیت با 5 درصد تاثیر و بخش استخدامی با 4 درصد کمترین تاثیر را بر سطح حقوق دارند.

در برخی موارد کارفرمایان نمی توانند از لحاظ حقوق و دستمزد تبعیض جنسیتی قائل شوند. وقتی زنان کارهایی مشابه مردان انجام دهند و از لحاظ مهارت، تلاش و احساس مسئولیت شرایط کاری یکسانی با مردان دارند کارفرما ملزم به پرداخت حقوق مساوی است.

به طور معمول ساعت کار استاندارد در روز 8 ساعت و 40 ساعت هفتگی می باشد و اضافه کاری و تغییرات در این ساعت باعث دریافت حقوق و دستمزد بیشتر می شود. هر چه موقعیت شغلی فرد در کانادا بیشتر باشد ساعت کاری بیشتری دارد مثلا مدیران اجرایی ساعت زیادی مشغول به کار هستند. همچنین در صنایع تولیدی متوسط کار 50 ساعت در هفته می باشد که تمام این عوامل در پرداختی ها لحاظ می شود.

اما همانطور که در بالا هم گفته شد شهرهایی در کانادا وجود دارند که عنوان پر درآمد ترین شهرها را به خود اختصاص داده اند. شهرهایی مانند مونترال با 190000 دلار کانادا، تورنتو با 189000 دلار کانادا، اتاوا با 181000 دلار این عنوان پر درآمد ترین شهرها را از آن خود کرده اند.

مشاغل ملی کانادا که لیست مشخصی از مشاغل و حرفه های مختلف است سطح درآمد متفاوتی دارند و سطح درآمد این حرفه ها با توجه به تخصص و مهارت و سابقه کاری تعیین می شود. در زیر لیستی از پر درآمد ترین و کم درآمدترین مشاغل کانادا در سال 2020 را بیان می کنیم.

همچنین بخوانید: دریافت ویزای کاری کانادا

پر درآمد ترین مشاغل در کانادا

 1. پزشک متخصص با درآمدی بین 11700 الی 275000 دلار کانادا
 2. دندانپزشک 53805 الی 213671 دلار کانادا
 3. پزشک خانواده 58012 الی 310054 دلار کانادا
 4. وکیل با درآمد 48630 الی 146431 دلار کانادا
 5. قضات فدرال 308600 الی 396700

کم درآمدترین مشاغل در کانادا

اپراتور دستگاه کف شور با حقوق 22514 الی 41546 دلار کانادا

 1. آشپز فست فود 20994 الی 26026
 2. ظرف شور 21286 الی 28540 دلار کانادا
 3. گارسون رستوران 22360 الی 30369 دلار کانادا
 4. پرستار کودک 20880 الی 37354 دلار کانادا

سوالات متداول 

شرایط مهاجرت کاری به کانادا چیست؟

 • داشتن سابقه کاری مرتبط
 • داشتن سوابق تحصیلی
 • رده سنی زیر 35 سال

روش های کاریابی در کانادا چیست؟

 • موسسه مهاجرتی
 • بانک مشاغل کانادا
 • open work permit
 • لیست مشاغل دولتی کانادا
 • job offer

وضعیت ضمنی چه مدت طول می‌کشد؟

فرد یا خانواده ممکن است در وضعیت ضمنی باقی بمانند تا زمانی که در مورد درخواست تصمیم گیری شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.