مقالات

آزمون سات چیست؟

 آزمون‌های بسیاری برای پذیرش در دانشگاهای خارج از کشور وجود دارد که هرکدام از ارزش بالایی برخوردار خواهند بود و با توجه به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید و پیش‌نیازی که دانشگاه موردنظر دارد، آزمون‌ها انتخاب می‌شوند. در ادامه به بررسی اینکه آزمون ست چیست؟ و ارائه اطلاعات کامل و جامعی درباره این تست خواهیم پرداخت. زیرا نحوه نمره دهی، روش‌های برنامه‌ریزی و منابع امتحانی مواردی هستند که اطلاع از آن به شما در قبولی این امتحان کمک می‌کند.

آزمون سات چیست؟

آزمون سات یکی از آزمون‌های استاندارد برای پذیرش دانشگاهی در ایالات متحده است که توسط هیئت مدیره کالج آمریکا اداره می‌شود و در حد تست iq ارتش است. این آزمون برای اولین در سال 1926 به طور رسمی برای آزمون پذیرش کالج شناخته شد. Sat (Scholastic Aptitude Test) به معنای آزمون استعداد تحصیلی، آزمون استانداردی است که میزان آمادگی شما را برای پذیرش در کالج‌ها و دانشگلاه‌های خارجی را می‌سنجد.

[aparat id=’Xmnzv’]

در این امتحان شما با چالش درک مطلب، توانایی محاسبه و فن بیان درگیر می‌شوید. این نمره 50 در صد در پذیرش و تصمیم‌گیری دانشگاه که می‌خواهید درس بخوانید تأثیر دارد. هزینه این آزمون با توجه به محل برگزاری بین 90 تا 115 دلار متغیر است و نتایج 3 هفته بعد از آزمون مشخص می‌شود. این آزمون از تمام کسانی که خواهان ورود به آمریکا برای گرفتن مدرک تحصیلی لیسانس هستند گرفته می‌شود به همین دلیل از اهمیت این آزمون غافل نشوید.

دانشگاه‌هایی که این مدرک را معتبر می‌شناسند عبارتند از: استنفورد، اموری، شیکاگو، نوتردام، وندربیلت، دوک، جان هاپینکز

[typed string0=”مدت زمان این آزمون 3 ساعت و 45 دقیقه است و هزینه‌‌های ثبت نام آن در سطح بین‌المللی متفاوت است. آزمون سات در ماه‌‌های اکتبر و نوامبر در سرتاسر جهان برگزار می‌شود. آزمون سات محدودیت سنی ندارد. شرکت کردن در آن بیش از یک بار مشکلی ندارد و هیچ نمره منفی برای شما در بر نخواهد داشت.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

ساختار آزمون سات

آزمون سات دارای بخش‌های مختلف است که هرکدام نمره‌های خاص خود را دارد. SAT را می‌توان به 3 بخش تقسیم کرد که شامل قسمت محاسباتی، درک مطلب و انشا است. قسمت اول آزمون 200 تا 800 نمره و نمره پایانی بین 400 تا 1600 می‌باشد. قسمت سوم این آزمون نمره 1 تا 6 را دارد. هر قسمت از این‌ها 200 تا 800 نمره دارد. در انتها نمره این سه بخش با هم جمع خواهد شد که جزئیات این آزمون به شرح زیر است:

بخش ریاضیات (math): این بخش بسیار مهم است به دلیل این که بین 200 تا 800 نمره دارد. مباحث این قسمت شامل مباحث هندسی، آمار و مثلثات است. بخش اعظم سؤالات به صورت چند گزینه‌ای و قسمتی هم محاسبات محور است. در این آزمون نمره منفی وجود ندارد و با انتخاب غلط هم نمره‌ای از شما کم نمی‌شود. در بخش ریاضیات دو قسمت با 20 و 38 سؤال وجود دارد که به ترتیب زمان هر کدام 25 و 55 دقیقه است. در بخش اول شما مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید ولی در بخش دوم هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد.

بخش انشاء (Essay Optional): مجموع زمان برای پاسخگویی این بخش 70 دقیقه است و نمره آن بین 200 تا 800 است. بعد از بخش درک مطلب، بخش نگارش است که مدت پاسخگویی به آن 50 دقیقه است. نمره این بخش به صورت جداگانه گزارش خواهد شد.

بخش درک مطلب (Evidence-Based Reading): در این بخش شما باید به 52 سؤال پاسخ دهید که 65 دقیقه فرصت دارید. این بخش تمامی سؤالات تستی و چند گزینه‌ای دارد. قسمتی از سؤالات به صورت جداول و نمودار و پاراگراف است. مباحث و سؤالات مطرح شده در این قسمت از مباحث ادبی معاصر آمریکایی است و قسمت‌های دیگر آن شامل اقتصاد، روانشناسی، جامعه شناسی و شیمی و فیزیک است.

بخش‌های مختلف آزمون

خواندن موضوعی (Critical Reading) : دارای دو بخش 25 دقیقه‌ای و یک بخش 20 دقیقه‌ای

سوالات این بخش شامل 48 سوال بر مبنای متن و 19 سوال تکمیل کردن جمله است.

ریاضی (Math) : دارای دو بخش 25 دقیقه‌ای و یک بخش 20 دقیقه‌ای

سوالات این بخش شامل 44 سوال چهارگزینه‌ای و 10 سوال نموداری تحلیلی است.

نوشتاری (Writing) : دارای انشا و مقاله 25 دقیقه‌ای،  یک بهش 25 دقیقه‌ای و یک بخش 10 دقیقه‌ای است.

سوالات این بخش شامل 25 سوال تکمیل و تغییر در جملات، 18 سوال تشخیص اشتباه و غلط و 6 سوال تکمیل و تغییر در پاراگراف است.

این آزمون 5 سال اعتبار دارد و برای اطلاع از آزمون آیلتس بر روی www.collegeboard.org لینک کلیک کنید تا از شرایط شرکت در این آزمون بیشتر بدانید.

مراکز برگزاری آزمون سات در ترکیه

 • برخی از مراکز معتبر برگزاری آزمون سات در ترکیه به همراه آدرس دقیق در ادامه در فهرستی معرفی شده اند.
 • آنکارا، اتحادیه ترکی-آمریکایی
 • آنکارا، مدرسه ابتدایی BILKENT UNIV
 • طرسوس، مدرسه آمریکایی طرسوس
 • استانبول، کالج رابرت
 • ازمیر، موسسه دانشگاهی آمریکایی

روش ثبت نام آزمون سات

بسیاری سؤال می‌کنند که برای ثبت نام آزمون سات باید به کجا مراجعه کنیم؟ در این مورد باید بگوییم داوطلبان باید به سایت www.collegeboard.org مراجعه کنند و حساب کاربری تشکیل دهند. این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود و متقاضیان برای شرکت در آزمون باید به کشورهای همسایه مانند امارات، ترکیه، آذربایجان سفر کنند. مراحل ثبت نام به صورت خلاصه در ادامه ذکر شده است.

 • تعیین نام کاربری و کلمه عبور برای ورود به اکانت شما در وب سایت Collegeboard
 • تعیین سطح تحصیلی
 • انتخاب نام آزمون (SAT یا SAT Subjects)
 • تاریخ برگزاری آزمون
 • مشخص کردن نام کشور و شهر محل آزمون
 • نام سنتر (مرکز) برگزاری آزمون
 • نام و نام خانوادگی به انگلیسی

هزینه شرکت در آزمون

بر اساس گزارشات موجود در سال 2019، حداقل نمره‌ای که اخذ آن در آزمون سات مجاز محسوب خواهد شد، 1060 و حداکثر نمره قابل اخذ در این آزمون نیز 1600 می‌باشد.

هزینه ثبت‌نام و شرکت در این آزمون در صورتی‌که به همراه بخش انشا آزمون داده نشود، 96.5 دلار و در صورت دارا بودن بخش انشا، 113 دلار خواهد بود. محل برگزاری آزمون سات نیز تا حدودی در هزینه‌های شرکت در آزمون تاثیرگذار خواهد بود.

تفاوت آزمون sat و act

میزان ارزش این دو آزمون با هم یکی است ولی تفاوت‌هایی جزئی دارند. از لحاظ نمره هیچ تفاوتی در این آزمون‌ها وجود نداشته و اکثراً به دلایل شخصی انتخاب می‌شوند. محتوای هر دو امتحان یکسان است و بزرگترین تفاوت SAT و ACT این است که در آزمون سات (SAT)، ریاضیات در دو بخش مورد آزمون قرار می‌گیرد که در یک بخش، استفاده از ماشین حساب مجاز نیست. در آزمون ای سی تی، به جز بخش درک مطلب، متن‌های علمی با تأکید بر تفکر تحلیلی مورد آزمون قرار می‌گیرد اما در sat این متون به همراه سایر متون تاریخی و حقوق مدنی مورد سؤال قرار می‌گیرد و بیشتر سؤالات محوریت درک مطلب را دارد.

راهکار موفقیت در آزمون سات

به دلیل اینکه این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌گردد، پیشنهاد می‌شود داوطلبان به مهارت‌های گرامری، دایره لغات، تسلط بر مفاهیم و اصول انگلیسی تمرکز کرده و آن‌ها را تقویت کنند. پس از تقویت زبان انگلیسی می‌توانید آموخته‌‌های ریاضی که در دوران دبیرستان فرا گرفته‌اید را به زبان انگلیسی مرور نمایید. مرور شیوه‌های حل مسائل به انگلیسی باعث افزایش دایره واژگان خواهد شد که به شرکت در آزمون نیز کمک خواهد کرد.

همچنین می‌توانید از کتاب‌های مربوط به آموزش لغات انگلیسی همچون کتاب 504 استفاده کنید و یا از تجربیات داوطلبانی که نمره بالا در این آزمون دریافت کرده‌اند بهره‌مند شوید. این اطلاعات در انجمن‌های اینترنتی آکادمیک فارسی در دسترس هستند.

نحوه نمره دهی در آزمون SAT

بخش اول این آزمون مربوط به درک مطلب بوده و سؤالات آن به‌صورت چندگزینه‌ای می‌باشد و با توجه به متون باید به آن‌ها پاسخ داده شود. نحوه نمره دهی این بخش بدین گونه است که با ترکیب بخش نگارش و آزمون زبان اعلام می‌شود و نمره آن از بازه 200 تا 800 می‌باشد.

 بخش دوم آزمون در مورد ریاضیات می‌باشد و نمره آن‌هم از 200 الی 800 حساب می‌گردد. این بحث شامل مباحث مربوط به آمار، احتمال و مثلثات می‌باشد. بخش زیادی از سؤالات شامل سؤالات چندگزینه‌ای می‌باشد.

بخش پایانی آزمون هم در مورد انشا می‌باشد و نمره آن نیز بین 200 الی 800 محاسبه می‌گردد. پاسخگویی به سؤالات این قسمت که شامل سه مهارت تحلیل، نگارش و خواندن می‌شود، اختیاری می‌باشد.

سؤالات متداول

نمره مورد نیاز آزمون سات برای پذیرش در دانشگاه چیست؟

حداقل نمره موردنیاز به هدف شما و دانشگاهی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید، بستگی دارد. محاسبه دقیق نمره آزمون سات را می‌توانید از فرمولی که در قسمت همه چیز در مورد آزمون سات قرار دارد، محاسبه کنید. به طور کلی نمره ایده‌آل برای ورود به مدارس عالی و دانشگاه‌های معتبر 1600 و برای دانشگاه‌های محلی 1200 می‌باشد.

بهترین راه برای آماده در امتحان اس ای تی چیست؟

برای آماده شدن در این امتحان باید تمامی منابع این امتحان را پیدا کرده و خوبی مطالعه کنید. برای به پیدا کردن منابع مرجع آزمون SAT می‌توانید به آدرس مربوطه مراجعه کنید. در این قسمت کتاب‌هایی که معرفی شده است به قبولی شما در این امتحان کمک می‌کند. سه جنبه کلیدی قبولی در امتحان یادگیری، مطالعه محتوا و تمرین سؤالات است.

این آزمون چند بار در سال برگزار می‌شود؟

آزمون سات هفت‌بار در سال در آمریکا و 40 کشور دیگر در سرتاسر جهان برگزار می‌شود. این آزمون معمولاً در ماه فروردین و تیر برگزار می‌شود. برای اطلاع دقیق از زمان برگزاری این آزمون می‌توانید به سایت اصلی آزمون مراجعه نموده و از دقیق‌ترین جزئیات آن مطلع شوید.

مهم‌ترین منبع آزمون sat چیست؟

به کتاب The Official SAT Study Guide در آزمون عمومی و کتاب The Official Study Guide for All SAT Subject Tests می‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین مرجع این آزمون اشاره کرد.

آیا برای ورود به تمامی دانشگاه‌های انگلیسی زبان دنیا در مقطع کارشناسی، نیاز به اخذ مدرک آزمون سات است؟

خیر. تمامی دانشگاه‌ها به این مدرک نیزازی ندارند. اینکه آیا دانشگاه موردنظر شما به الین مدرک به عنوان پیش‌نیازی برای ثبت‌نام احتیاج دارد یا خیر را می‌توانید از بخش graduate department دانشگاه موردنظر سؤال بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.