مهاجرت

ویزای شینگن

ویزای شنگن از سایت ویزانیو

آنچه در این مقاله می‌خوانید

ویزای شینگن چیست؟ در این مطلب به سوال ویزا شینگن چیست؟ پاسخ داده‌ایم و انواع ویزای شینگن را معرفی کرده‌ایم. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای شینگن، دلیل رد شدن درخواست ویزا، مراحلی که برای گرفتن ویزای شینگن لازم دارید و اطلاعات مفید دیگری در این مطلب برایتان فراهم شده است.

در صورتی که تمایل به اخذ ویزای شینگن دارید می‌توانید از کارشناسان ما در حوزه مهاجرت و اخذ ویزا کمک بگیرید و اقدامات اخذ ویزای شینگن را به ویزا نیو بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر در صفحه مشاوره مهاجرت، فرم مربوطه را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن یک ویزای کوتاه‌مدت است که اجازه می‌‌دهد دارنده آن در منطقه شنگن سفر کند. منطقه شنگن ۲۶ کشور بدون کنترل مرزی میان آنها و حمل‌ و نقل از طریق مناطق حمل‌ونقل بین‌المللی از فرودگاه‌های کشورهای شینگن را شامل می‌شود.

راحت‎‌ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن آن‌هایی هستند که هنگامی‌ که به لیست کشورهای مختلف منطقۀ شنگن نگاه می‌کنیم، برخی از آنها دارای یک رکورد فوق‌‌العاده برای صدور ویزا هستند. برای اطلاع از کشور های عضو شینگن به مطلب مربوطه مراجعه کنید.

نکته بسیار مهم در این زمینه این است که با گرفتن ویزای شنگن می‌توان به‌راحتی به‌ تمامی کشورهای اروپایی که در حوزه شنگن قرار دارند سفر کرد و از مزایای زندگی در آن‌ها برخوردار شد.

درواقع مهم نیست که فرد برای کدام کشور اروپایی درخواست صدور ویزا و اقامت داده است، اگر موفق به دریافت ویزای شنگن گردد می‌تواند به‌ تمامی کشورهای اروپایی سفر کرده و یا در آن‌ها اقامت داشته باشد. در ادامه به بررسی راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزای شنگن خواهیم پرداخت.

مقاله ویزای شینگن

با انواع ویزای شینگن (USV) آشنا شوید

انعقاد معاهده شنگن اگرچه رفت و آمد بین کشورهای عضو پیمان را برای ساکنین این کشورها ساده نمود اما ورود مسافرین از سایر کشورها به این حوزه را دشوارتر کرد. دریافت ویزای شینگن برای مردم سایر کشورها با پیچیدگی‌هایی همراه است اما اگر فرد یکبار موفق به دریافت آن شود کار برای دفعات بعدی ساده‌تر می‎گردد.

ویزای شنگن به فرد دارنده ویزا این امکان را می‌دهد تا برای مدت‌زمان معلوم و با شرایط مشخص با توجه به هدف سفر، در کشور موردنظر اقامت گزیند. ویزای شنگن با توجه به اهدافی که برای سفر در نظر دارید، دارای چهار دسته‌بندی است:

ویزای شینگن گروه A یا ترانزیت

 ویزای شنگن گروه A ویزای شنگن ترانزیت هست؛ این نوع ویزا برای افرادی که قصد دارند در طول سفر از یکی از فرودگاه‌های واقع در حوزه شنگن پرواز خود را تغییر داده و به یکی از کشورهای غیر از حوزه شنگن سفر نمایند صادر می‌شود.

ویزای شینگن گروه B یا عبور

ویزای عبور همانطور که از نام آن پیداست ویزای عبور از محدوده شینگن است، به‌عنوان‌مثال شما قصد دارید با ماشین از چند کشور عضو شینگن عبور کرده و به مقصدتان که کشوری غیر از کشورهای عضو شینگن است برسید، این نوع ویزا برای شما با این هدف مناسب می‌باشد.

ویزای شینگن گروه C یا توریستی

اصلی‌ترین ویزای شینگن که اکثر هم‌وطنان ما با این ویزا به کشورهای عضو شنگن سفر می‌کنند ویزای موقت توریستی یا همان نوع c می‌باشد. این تیپ ویزای شینگن امکان تردد در منطقه را برای مدت حداکثر ۹۰ روز به متقاضی می‌دهد. افرادی که برای نخستین بار درخواست ویزا می‌دهند، معمولاً اعتبار ویزای صادر شده برای آن‌ها بیشتر از ۹۰ روز نخواهد بود. حتی‌الامکان بهتر است با مدارک و اسناد کافی برای ویزای دوهفته‌ای درخواست دهید.

ویزای شینگن گروه D یا تاجران و بازرگانان

ویزای شینگن گروه D ویزای تجاری شینگن می‌باشد و برای دریافت این نوع ویزا باید دعوت‌نامه رسمی از شرکت یا سازمانی که قصد دارید با آن همکاری کرده یا در حال حاضر مشغول به همکاری هستید، داشته باشید. امکان صدور ویزای شینگن بالای ۹۰ روز برای متقاضی وجود دارد.

ویزای اعتبار منطقه محدوده (LTV)

به موجب این نوع ویزا به متقاضی اجازه داده می‌شود که در محدوده‌های مشخصی اقامت داشته باشد و اجازه سفر به سایر مناطق را ندارد، این ویزا در شرایط خاص مانند کیس‌های پناهندگی اعطا می‌گردد.

ویزای ملی (NV)

به این نوع ویزا، ویزای نوع D گفته می‌شود و برای افرادی که قصد اقامت طولانی‌مدت از طریق کار، تحصیل، ثبت شرکت و … دارند، صادر می‌گردد. این ویزا می‌تواند یک‌بار ورود و یا چند بار ورود باشد و امکان تمدید آن وجود دارد. با داشتن ویزای نوع D، فرد می‌تواند تا زمانی که ویزا اعتبار دارد به سایر کشورهای حوزه شنگن ورود و خروج داشته باشد.

عکسی از ویزای شینگن

مراحل اخذ ویزای شینگن

طریقه گرفتن ویزای شینگن به این صورت است که متقاضی دریافت ویزای شنگن باید به سفارت کشور موردنظر خود که در حوزه شنگن قرار دارد مراجعه کند و بعد از گذراندن مراحل قانونی و تحویل مدارک، ویزا را دریافت نماید. هر ویزای شنگن زمان مشخصی را برای ورود و خروج فرد تعیین می‌کند و در این مدت فرد می‌تواند به کشورهای حوزه شنگن سفر کند. در پایان مدت‌زمان اعتبار ویزا فرد باید حوزه را ترک کرده و بعد از تمدید ویزا مجدداً مراجعه نماید.

متقاضی دریافت ویزای شنگن در مرحله اول باید از سفارت وقت بگیرد و بعد از آن مدارک موردنیاز برای دریافت ویزا را به سفارت‌های حوزه شنگن ارائه دهد. مدارک باید کامل باشند و در غیر اینصورت درخواست صدور ویزا با ریجکتی مواجه می‌گردد و یا شامل نقض مدرک خواهد بود که در هر دو صورت در برنامه سفر اختلال به وجود می‌آید.

تأیید ویزای شینگن چقدر طول می‌کشد؟

مدت‌زمان بررسی و تأیید ویزای شنگن بسته به مدت‌زمان جمع‌آوری مدارک توسط متقاضی و همچنین مدت‌زمان بررسی مدارک توسط سفارت بعد از ارسال ممکن است ۳ تا ۵ هفته به طول انجامد.

اعتبار ویزای شینگن چقدر است؟

تاریخ اعتبار ویزای شینگن در شرایط عادی ۶ ماه است و در طول این ۶ ماه فرد اجازه دارد ۹۰ روز در کشور موردنظر اقامت داشته باشد. یعنی مدت‌زمان اعتبار ویزا به مدت‌زمانی که فرد اجازه اقامت دارد متفاوت است، تعداد دفعات رفت و بازگشت به کشور مقصد در طول دوره نیز به نوع ویزا بستگی دارد.

اعتبار برای افرادی که سابقه اقامت در کشورهای عضو شینگن را نداشته‌اند ممکن است تا یک ماه نیز تقلیل یابد، این افراد در طول یک ماه تنها مجاز به‌یکبار ورود به منطقه هستند و به مدت ۱۵ روز می‌توانند در آن اقامت داشته باشند.

مدارک مورد‌نیاز برای اخذ ویزای شینگن

در صورتی‌ که در فکر سفر به یکی از کشورهای شینگن هستید، اولین کاری که باید انجام دهید، گرفتن وقت مصاحبه از سفارت آن کشور است که این کار با ورود به سامانه هر کارگزاری به‌ صورت رایگان امکان‌‌پذیر است.

برای این کار در یک ایمیل؛ اطلاعات موردنیاز مانند تاریخ سفر، هدف سفر، نام خانوادگی، نام و شماره پاسپورت خود را به انگلیسی بنویسید و برای کارگزاری سفارت موردنظرتان ارسال نمایید. سپس ایمیلی به دستتان می‌رسد که در آن زمان سفارت برای مصاحبه مشخص‌شده است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت این ویزا به هدف شما از سفر بستگی دارد. برای دریافت این نوع ویزا که بین ۱۰ الی ۱۴ روز کاری طول خواهد کشید، چه به صورت اینترنتی و چه از طریق مراجعه به وزارتخانه اقدام کرده و فرم مورد نیاز را پر کرده باشید باید آن را به صورت پرینت شده و دستی به سفارتخانه و یا کارگزاری رسمی تحویل نمایید.

ویزای شینگن در سایت ویزانیو

به طور کلی مدارک موردنیاز که باید با مراجعه حضوری به مراکز مربوطه تحویل داده شود، به شرح زیر هستند؛، البته ممکن است با توجه به تغییر قوانین، این مدارک هم تغییر پیدا کنند.

 • اصل پاسپورت با امضا به همراه تمامی پاسپورت های قبلی (حداقل مدت اعتبار پاسپورت می بایست ۶ ماه از تاریخ ورود باشد. همچنین داشتن دو صفحه سفید رو به هم در پاسپورت الزامی است. هر فرد ملزم به ارائه یک گذرنامه جداگانه است.)
 • دو قطعه عکس ۴.۵*۳.۵ رنگی تمام رخ با زمینه روشن؛ که کاملاً از روبه‌رو، بدون لبخند، بدون عینک، گردی صورت کاملاً مشخص باشد و ۷۰ تا ۸۰ درصد عکس، چهره فرد باشد، در شش ماه گذشته گرفته شده باشد و با عکس پاسپورت های قبل یکی نباشد.
 • اصل شناسنامه به همراه ترجمه کلیه صفحات
 • اصل گواهی حساب بانکی ترجمه شده به انگلیسی به همراه مهر و امضاء بانک در سایز A4 زمان تهیه گواهی حساب بانکی حداکثر ۷ روز قبل از تاریخ تحویل مدارک به سفارت باشد.
 • حساب‌های جاری به همراه کارکرد سه ماه اخیر به صورت ترجمه شده به انگلیسی (حداقل موجودی حساب یا سپرده برای هر نفر ۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال می باشد.)
 • گواهی تمکن برای سپرده‌­های بانکی، ترجمه رسمی گردش سه ماهه سود حساب بانکی همراه با مهر شعبه و امضاء واحد بین المللی بانک (ارائه گواهی تمکن به تنهایی مورد قبول نمی باشد.)
 • تکمیل فرم مشخصات فردی و هویتی به صورت کامل و دقیق
 • ترجمه رسمی معرفی‌نامه کارفرما با ذکرعلت و تاریخ سفر برای اقرادی که کارمند بخش خصوصی یا دولت هستند.
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی و مالی همسر برای خانم‌­های خانه‌­دار
 • اصل و ترجمه سند مالکیت، ازدواج و اوراق سپرده
 • اصل و ترجمه مدارک شغلی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • پرینت رزرو بلیط برگشت
 • ترجمه رسمی انگلیسی سابقه بیمه تامین اجتماعی
 • کپی ویزاهای قبلی اخذ شده
 • ترجمه رسمی کارت ملی
 • برگه رزرو هتل یا محل اقامت در کشور مقصد دقیقا به تعداد روز درخواست ویزای شینگن
  رزرو بلیت رفت و برگشت هواپیما
 • برگه تأییدیه وقت سفارت
 • بیمه‌ی درمانی مسافرتی بین‌المللی با پوشش کامل خدمات درمانی تا سقف ۵۰ هزار یورو
 • تکمیل فرم درخواست ویزا

شرایط اخذ ویزای توریستی شینگن

 • ارسال رونوشت گذرنامه متقاضی، همسر و فرزندان به کارگزاری
 • دریافت وقت دقیق مصاحبه و حضور در ساعت و روز مربوطه در مکان موردنظر
 • همراه داشتن رسیدی که پس از تحویل مدارک به کارگزاری، با ارائه آن باید جواب درخواست ویزا را بگیرید.
 • پرداخت هزینه دریافت ویزای شینگن (این مبلغ در سال ۲۰۱۹ میلادی ۶۰ یورو می‌باشد؛ ولی معمولاً بیشتر کارگزاری‌ها ۲۰ الی ۳۰ یورو بایت خدمات دریافت می‌کنند.)
 • رضایت‌نامه محضری ترجمه شده و ارائه مدارک هویتی والدین به همراه تاییدیه امضا آنها برای فرزندان زیر ۱۸ سال که بدون همراهی والدین یا با یکی از آن‌ها سفر می کنند الزامی است.
 • در صورتی که با فرزندان و همسر خود اقدام می‌کنید، تحویل اصل گذرنامه‌ها به همراه ترجمه رسمی آن‌ها به سفارت الزامی است.
 • اگر متقاضی سفر تحصیلی کوتاه‌مدت هستید، مدارک پذیرش موسسه/دانشگاه ضمیمه شود.
 • اگر با درخواست شما موافقت شده باشد، برچسب ویزا روی یکی از صفحات گذرنامه شما الصاق شده است.
 • اگر با درخواست شما موافقت نشده باشد، می‌بایست ظرف مدت قانونی، با مدارک مستند، به ریجکت ویزای شین گن، اعتراض کنید و APPEAL LETTER پرکنید.
 • مدارک دوست و آشنا موردنظر درصورتی‌که قصد سفر برای دیدار را دارید.
 • ترجمه رسمی گواهی دانش‌آموزی از اداره کل سازمان آموزش‌وپرورش استان محل سکونت برای دانش‌آموزان
 • ترجمه رسمی کارت دانشجویی برای دانشجویان
 • ارائه برنامه سفر برای متقاضیانی که قصد سفر توریستی دارند.
 • دعوت‌نامه برای متقاضیان سفرهای تجاری
 • ترجمه رسمی گواهی کسب برای کسبه
 • حضور کلیه مسافرین جهت انگشت نگاری در مرکز انگشت نگاری VFS و یا سفارت الزامی بوده و به هیچ عنوان، حضور وکیل قابل پذیرش نیست. عکسی که برای هر ویزای شنگن گرفته می‌شود باید جدید باشد.

ویزای شینگن مقاله‌ای در ویزانیو

معرفی‌نامه شرکت

از مدارک موردنیاز برای درخواست ویزای شینگن توریستی، دیدار بستگان، تجاری و… که متقاضی می‌بایست به سفارت ارائه دهد، می‌توان به معرفی نامه شرکت (Introduction Letter) اشاره کرد. کارمندان ملزم به ارائه این معرفی نامه از طرف شرکتی که در آن مشغول به کار هستند، می‌باشند.

مدت‌زمان اشتغال به‌کار در شرکت، حقوق دریافتی ماهانه، سابقه تحصیلی، رده سازمانی متقاضی، حوزه فعالیت شرکت، استان محل فعالیت شرکت، نقش و شرح وظایف متقاضی در شرکت از مواردی هستند که در این معرفی‌نامه می‌بایست به آنها اشاره شود. همچنین اگر متقاضی خود صاحب شرکت است، ترجمه رسمی جدیدترین قراردادهای اخذ شده و اساسنامه شرکت را نیز می‌بایست ضمیمه مدارک ارائه شده به سفارت نماید.

اگر هدف از درخواست ویزای شینگن، شرکت در کنفرانس و نمایشگاه باشد، متقاضی باید کار و تحصیلات خود را در راستای ارتباط آن با موضوع برگزاری نمایشگاه یا کنفرانس معرفی نماید.

شرایط لازم برای ارائه مدارک شغلی

برای ارائه اصل و ترجمه مدارک شغلی، بسته به حیطه کاری نیاز به مدارک و اسنادی داریم که به شرح زیر هستند.

 • پزشکان: پروانه مطب یا حکم کارگزینی از بیمارستان، پروانه دائم پزشکی، کارت نظام پزشکی
 • وکلا: پروانه وکالت
 • مشاغل دولتی: حکم کارگزینی، گواهی اشتغال به کار (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه و خطاب به سفارت در تهران)، روی سربرگ رسمی سازمان دارای مهر و امضا، با ذکر نام متقاضی، اطلاعات تماس با کارفرما، مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و هدف از سفر، از سازمان مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوق، سابقه بیمه تامین اجتماعی یا خدمات درمانی
 • بازنشسته­‌ها: حکم بازنشستگی، سه فیش آخر حقوق
 • مشاغل غیردولتی: گواهی اشتغال به کار (با تاریخ صدور کمتر از یک ماه و خطاب به سفارت در تهران)، روی سربرگ رسمی شرکت دارای مهر و امضا، با ذکر نام متقاضی، اطلاعات تماس با کارفرما، مدت اشتغال، سمت و میزان حقوق دریافتی و ذکر مرخصی بنا به تاریخ سفر و هدف از سفر از شرکت مربوطه به همراه سه فیش آخر حقوق، سابقه بیمه تامین اجتماعی
 • خویش فرما: جواز کسب /آخرین آگهی تغییرات / آگهی تاسیس و سابقه بیمه تامین اجتماعی
 • معلمان، اساتید و اعضاء هیئت علمی دانشگاه: اصل حکم کارگزینی یا گواهی اشتغال به کار با مشخصات فوق به همراه سه فیش آخر حقوق و سابقه بیمه تامین اجتماعی
 • دانش آموزان، دانشجویان: اصل و ترجمه نامه اشتغال به تحصیل تایید ثبت نام در ترم و یا سال تحصیلی بعد

شرایط دریافت ویزای شینگن در سال ۲۰۲۰

شرایط دریافت ویزای شنگن متفاوت از دریافت سایر ویزاها می‌باشد، متقاضی دریافت ویزای شنگن باید تمامی مراحل را به‌درستی طی کند و مدارک موردنیاز را به‌طور کامل به سفارت تحویل دهد تا دچار ریجکتی یا رد تقاضا نگردد.

در حال حاضر سفارت‌ها به پرینت حساب بانکی اهمیت بسیار زیادی می‌دهند، مانده‌حساب و گردش مالی حساب بانکی متقاضی برای سفارت مهم است. پرینت حساب باید با گردش معقول و مانده‌حساب بالا می‎باشد.

در مورد مدارک شغلی نیز باید لیست بیمه را با مراجعه به شعبه بیمه دریافت نموده و ضمیمه پرونده نمایید. گواهی اشتغال نیز فقط در صورتی که فرد در شرکت‌های بزرگ و معتبر مشغول به کار باشد معتبر است و مورد تائید سفارت می‌باشد.

یکی دیگر از مدارک موردقبول سفارت برای دریافت ویزای شنگن، مدارک و اسناد املاک تجاری و مسکونی است؛ بهتر است متقاضی هر تعداد سند ملک دارد ترجمه کرده و در پرونده قرار دهد. علی‌رغم اینکه سند ملکی یکی از ملزومات و مدارک مورد نیاز برای درخواست این نوع ویزا است، برای دریافت ویزای شینگن فرانسه نیازی به داشتن سند ملکی نیست.

ویزای شینگن

چرا باید ویزای شینگن داشته باشیم؟

دریافت چهار نوع ویزای معتبر (ویزای شینگن، ویزای آمریکا، ویزای کانادا و ویزای اقیانوسیه) برای ایرانیان و بسیاری از شهروندان سایر کشورها اهمیت بسیار دارد. اهمیت این نوع ویزا بر اساس رده‌بندی پاسپورت کشورها و امکاناتی که به شهروندان خود ارائه می‌دهند، قابل ارزیابی است. با داشتن ویزای شینگن، امکان سفر و اقامت در ۲۸ کشور اروپایی به تعداد دفعات دلخواه در زمان اعتبار ویزا برای متقاضی فراهم می‌شود. از طرفی دیگر داشتن ویزای شنگن می‌تواند شانس دریافت ویزاهای معتبر را برای ایرانیان افزایش دهد.

نکات مهم شرایط ویزا شینگن

– برای تعیین وقت سفارت هزینه ای نباید پرداخت نمود

– حضور والدین برای کودکان زیر ۱۲ سال و ارائه مدارک توسط آنها الزامی است

– بردن لوازم الکترونیکی به کنسولگری ممنوع است

– کشورهای حوزه شنگن این اختیار را دارند تا از ورود مسافرینی که در دریافت ویزا تخلفاتی داشته اند جلوگیری نمایند

– گرفتن اثر انگشت از تمامی افراد بالای ۱۲ سال الزامی است

– درخواست ویزا در موارد کمبود مدارک کافی ریجکت خواهد شد

– متقاضی حق دارد نسبت به ریجکت شدن درخواست ویزا اعتراض نماید

– توجه داشته باشید جهت مراجعه به سفارت یونان کلیه مدارک ترجمه شده باید با تائیدیه دادگستری و امور خارجه باشند

– برای افرادی که مقصد اصلی و یا تنها مقصدشان سوئد است سفارت این کشور می تواند ویزای ۹۰ تا ۱۸۰ روزه صادر نماید

اگر مراحل اخذ ویزا را نزد موسسه‌های مهاجرتی و زیرنظر مشاورین متخصص گذرانده‌ باشید، درصورتی‌که درخواست ویزای شما رد شود، هزینه‌های انجام‌شده به شما بازگردانده خواهند شد.

هزینه دریافت ویزای شینگن چقدر است؟

به هنگام دریافت ویزا فرد باید هزینه‌های مربوطه را به صندوق داخل سفارت واریز نماید که شامل هزینه تایین وقت سفارت، پر کردن فرم شینگن، بیمه مسافرتی، رزرو بلیط رفت و برگشت می‎باشد که قیمت‎های اعلام شده می‎تواند با توجه به شرایط متقاضی ویزا تغییر کند.

با ویزای شنگن چندبار می‌توان سفر کرد؟

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم ویزای شنگن انواع متفاوتی دارد. مدت‌زمان اعتبار و نحوه ورود و خروج فرد برای ویزاهای مختلف یکسان نیست. متقاضیان ویزای شینگن تنها به سه صورت زیر می‌توانند وارد حوزه‌ی شینگن شوند؛ که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • تعداد ورود مشخص

این ویزا با رقم ۲ به بالا در ویزا مشخص می‌شود و به این معنی است که در مدت اعتبار ویزای خود می‌توان به دفعاتی که در ویزا مشخص‌شده به محدوده شینگن وارد شد و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزا بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد.

 • ویزای مولتی

در قسمت دفعات این نوع ویزا کلمه مولتی درج می‌گردد که به‌موجب آن فرد اجازه خواهد داشت به‌صورت نامحدود با کشورهای حوزه شنگن ورود و خروج داشته باشد.

 • ویزای یک‌بار ورود

این ویزا بعد از یک‌بار ورود و خروج از حوزه شن گن، بدون توجه به تاریخ آن و روزهای مجاز باطل خواهد شد.

چرا درخواست ویزای شینگن رد می‌شود؟

هنگامی‌که برای دریافت ویزای شینگن درخواست می‌دهید، یکی از اتفاق‌هایی که ممکن است بیفتد، رد درخواست ویزا از طرف سفارت یا ریجکت ویزا است. ریجکتی ویزای شینگن از طرف سفارت، که این روزها نیز افزایش‌یافته است، به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد.

وجود ریجکتی در امر درخواست ویزا می‌تواند کار را در مراحل بعدی کمی سخت کند؛ بنابراین بهتر است فرآیند آماده‌سازی مدارک ویزا را زیر نظر مشاورین مجرب انجام دهید. در این پروسه، مشاورین تنها در آماده‌سازی صحیح مدارک و انجام روال درخواست به جهت درست شمارا یاری خواهند کرد و در تصمیم‌گیری درنتیجه کار نقشی نخواهند داشت. در ادامه به بررسی برخی از دلایل ریجکتی ویزای شینگن خواهیم پرداخت.

 • داشتن ریجکتی در فهرست درخواست‌های پیشین فرد متقاضی
 • داشتن سابقه کیفری متقاضی
 • ارائه مدارک جعلی و ساختگی به سفارت جهت دریافت ویزا
 • عدم توانایی فرد در توجیه افسر سفارت برای هدف از سفر، در روز مصاحبه
 • داشتن پاسپورت آسیب‌دیده یا دستکاری‌شده
 • داشتن اعتبار کم یا پاسپورت بدون اعتبار
 • داشتن توانایی مالی اندک
 • ناتوانی فرد متقاضی در اثبات وابستگی و مدارک شغلی معتبر
 • غیرقابل‌قبول و مخدوش بودن مدارک شناسایی و اسناد ازدواج
 • وجود مشکل در بیمه مسافرتی (کمتر از ۳۰.۰۰۰ یورو باشد و یا نامعتبر باشد.)
 • تعیین نکردن محل اقامت در مدت‌زمان سفر

ویزای شینگن

آخرین تغییرات ویزای شینگن

در این بخش بنابر اعلام وب‌سایت رسمی ویزای شینگن آخرین تغییراتی که از طرف کشورهای ناحیه شینگن ایجادشده در سال ۲۰۲۰ اعمال خواهد شد را بر خواهیم شمرد.

بر اساس توافق‌های صورت گرفته در میان کشورهای ناحیه شنگن، اتحادیه اروپا با افزایش ۳۳ درصدی قیمت ویزای شینگن موافقت کرده است. بدین ترتیب از ابتدای ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی هزینه اخذ این ویزا از ۶۰ یورو به ۸۰ یورو تغییر خواهد کرد. هزینه دریافت ویزا برای کودکان ۶ الی ۱۲ سال از ۵ یورو به ۴۰ یورو افزایش خواهد یافت.

نکاتی در مورد ویزای شینگن

 • ضرورتی برای شرکت در جلسه مصاحبه و ثبت اثرانگشت برای کودکان زیر ۱۰ سال وجود ندارد.
 • مبلغ ۶۰ یورو که برای درخواست ویزای شینگن پرداخت‌شده است، در صورت ریجکت ویزا، عودت داده نخواهد شد.
 • درصورتی‌که با درخواست ویزای متقاضی مخالفت شود (ریجکت ویزا)، فرد می‌تواند با ارائه مستندات کافی و مدارک موردنیاز به سفارت یا کنسولگری، از کشور دیگری درخواست ویزا نماید.

بررسی ویزای شینگن چه مدت‌زمان طول می‌کشد؟

بررسی و تائید ویزای شینگن به دو بخش تقسیم می‌شود در بخش اول؛ بررسی مدارک پیش از ارسال آن به سفارت مربوطه و بخش دوم مدت‌زمان بررسی مدارک در سفارت وجود دارد. به‌طور متوسط مدت‌زمان بررسی مدارک ویزای شینگن و برطرف کردن کاستی‌های آن حدوداً دو هفته خواهد بود و مدت‌زمان بررسی و تائید ویزا در سفارت حدود سه هفته زمان خواهد برد. یعنی از زمان ارسال مدارک نهایی و ترجمه‌شده و انجام انگشت‌نگاری متقاضی، دریافت ویزای شینگن تقریباً سه هفته برای بررسی و تائید زمان مورد نیاز خواهد بود.

پرسش‌های رایج مصاحبه صدور ویزا

 • قصد سفر به کدام کشورهای اتحادیه‌ی شینگن را دارید؟
 • آیا از اعضای خانواده، آشنایان، دوستان یا فامیل‌های خود کسی را در کشورهای عضو شینگن دارید؟
 • هدف از سفرتان چیست؟
 • هزینه سفر شما بر عهده‌ی کیست؟
 • آیا ازدواج کرده‌اید؟ اگر بله، چه مدت است که ازدواج کرده‌اید؟ شغل همسرتان چیست؟
 • آیا فرزند دارید؟ اگر بله، چند سالشان است و چه می‌کنند؟
 • اقامتتان برای چه مدت به طول خواهد انجامید؟
 • محل اقامتتان کجا خواهد بود؟
 • وضعیت سواد و تحصیلی‌تان چگونه است؟
 • در چه شرکتی مشغول به کار هستید؟
 • کار شرکت و خودتان چیست؟
 • درآمد و حقوقتان چقدر است؟
 • آیا در طول سفرتان، کسی در محل کارتان جایگزین شما خواهد شد؟
 • آیا تاکنون به کشورهای دیگر سفر کرده‌اید؟
 • از کجا مطمئن باشیم که به وطن خود باز خواهید گشت؟

سوالات متداول

آیا فرد دیگری می‌تواند به وکالت از متقاضی کلیه مراحل اخذ ویزا را انجام دهند؟

توجه داشته باشید در فرآیند اخذ ویزا ممکن است در مراحلی چون گرفتن فرم درخواست، تکمیل مدارک، تعیین وقت سفارت و… فردی دیگری با داشتن وکالت‌نامه بتواند کارها را انجام دهد ولی حضور فرد در جلسه مصاحبه و انجام روال بیومتریک یا انگشت نگاری ضروری است و به‌هیچ‌عنوان فرد دیگری به نمایندگی و وکالت وی نمی‌تواند در این جلسات حضور پیدا کند.

اگر روز مصاحبه را کنسل و به زمان دیگری موکول کنیم، شانس دریافت ویزای شینگن کاهش می‌یابد؟

بله. کنسل کردن و یا تغییر زمان مصاحبه سفارت تأثیر منفی بر روی پرونده متقاضی بر اساس شماره گذرنامه دارد؛ زیرا این مسئله باعث می‌شود آفیسر سفارت در مورد وضعیت مسئولیت‌پذیری فرد دچار تردید شده و با درخواست ویزا مخالفت کند.

اعلام نتیجه بررسی مصاحبه چقدر طول می‌کشد؟

اعلام نتیجه نهایی جلسه مصاحبه ویزای شینگن معمولاً بین ۱۵ الی ۳۰ روز طول خواهد کشید. درصورتی‌که با درخواست موافقت شده باشد، برچسب یا مهر شنگن داخل ویزا ثبت‌شده است. خالی بودن پاسپورت بدین معنی است که با درخواست متقاضی برای اخذ ویزا مخالفت شده است.

برای سفر به منطقه شینگن چه نوع ویزایی باید گرفته بشه؟

هنگامی که تصمیم به گرفتن ویزای شینگن می‌گیرید، در اولین مرحله باید نوع ویزای خود را مشخص کنید. اگر تصمیم دارید با هدف تحصیل در دانشگاه به این مناطق سفر کنید، می‌بایست برای ویزای تحصیلی درخواست دهید، اگر قصد کار در این مناطق را دارید، می‌بایست پروسه اخذ ویزای کاری را طی نمایید.
اگر هم با هدف سفر و گردش در این کشورها تمایل دارید درخواست ویزا دهید، می‌بایست درخواست ویزای شینگن توریستی دهید. سعی کنید در این پروسه درخواست ویزا ابتدا نوع ویزاها و محدودیت‌های آن‌ها را شناخته و سپس با توجه به هدف مورد نظر، درخواست دهید.

برای ویزای توریستی هم باید وقت سفارت بگیریم؟

برای هر نوع ویزایی که قصد اخذ آن را دارید، می‌بایست وقت سفارت بگیرید و برای صدور ویزای موردنظر، مراحلی چون انگشت نگاری را طی نمایید. زمان وقت دهی سفارت بسته به نوع ویزای درخواستی متفاوت است. معمولاً وقت سفارت برای درخواست ویزای توریستی، حدود ۳ الی ۴ ماه طول خواهد کشید.

آیا در سفر با ویزای شینگن به اروپا همراه دارید؟

درصورتی‌که پاسخ شما منفی است، بدون توضیح اضافه پاسخ دهید که خیر؛ ولی اگر پاسخ شما مثبت باشد، می‌بایست با ذکر نسبت خود با همراه، در مورد وی اطلاعات لازم را اعلام فرمایید. اطلاعات اعلام‌شده باید منطبق با مدارک و برنامه سفرتان باشد.

مجرد هستید یا متأهل؟ آیا همسرتان با شما همراه است یا خیر؟

اینکه متقاضی دریافت ویزای شینگن مجرد باشد یا متأهل از طریق شناسنامه وی قابل‌تشخیص است و اینکه آیا در این سفر همسر فرد همراه اش است یا خیر را می‌توان از طریق فرم درخواست ویزای شینگن (Schengen application from) متوجه شد.

مدارک موردنیاز برای همراهی همسر چیست؟

درصورتی‌که متأهل هستید و قصد دارید همسر خود را به همراه ببرید، ترجمه رسمی عقدنامه را به سفارت ارائه دهید. همچنین ارائه مدارک مبتنی بر تمکن مالی و گردش حساب بانکی نیز از الزامات است.

آیا پاسخ به سؤالات در روز مصاحبه حضوری هم باید منطبق بر فرم درخواست ویزای شینگن باشد؟

پاسخ‌هایی که در جلسه مصاحبه حضوری به سؤالات می‌دهید می‌بایست دقیقاً مطابق با اطلاعات تکمیل‌شده در فرم ویزا باشد. درصورتی‌که مغایرتی در پاسخ‌ها وجود داشته باشد، آفیسر پاسخ درج‌شده را تغییر خواهد داد و این به دلیل اینکه ذهنیت خوبی را در ذهن افسر مربوطه ایجاد نمی‌کند، ممکن است درروند دریافت ویزا تأثیر منفی داشته باشد.

هدف افسر سفارت در روز مصاحبه ویزا چیست؟

هدف افسر سفارت در جلسه مصاحبه ویزای شینگن انجام انگشت نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک متقاضی است. ثبت اطلاعاتی چون اسکن چشم، اثر انگشت، تن و لحن صدا و عکس برداری و همچنین پاسخگویی دقیق به سوالات افسر مربوطه از اهداف افسر کنسول در جلسه مصاحبه هستند.

ویزای شینگن محدود چیست؟

ویزای شینگن محدود تنها در کشوری که برای آن درخواست داده‌اید اعتبار دارد و دارنده ویزا تنها اجازه ورود به همان کشور یا در شرایطی خاص، کشورهایی که در هنگام درخواست مشخصاً از آن‌ها نام‌برده است را دارد. این نوع ویزا در سایر کشورهای منطقه شینگن اعتبار ندارد.

ویزای شینگن ملی چیست؟

ویزای ملی در دو مدل یک‌بار ورود و چندبار ورود صادر می‌گردد. نوع یک‌بار ورود برای افرادی که قصد اقامت در یک کشور برای مدت‌زمان محدود و باهدف مشخص را داشته و پس‌ازاین مدت قصد بازگشت به کشور خود را دارند، مناسب است. ویزای ملی چند بار ورود به متقاضی این مجوز را می‌دهد که به‌ تمامی کشورهای ناحیه شینگن بدون محدودیت سفر کند.

متقاضی بعد از گرفتن ویزای شینگن چه مدت مجاز است که در کشورهای ناحیه شینگن بماند؟

مدت‌زمان اقامت بر اساس نوع ویزایی که در سفارت‌خانه یا کنسولگری صادر شده است، مشخص می‌شود. رایج‌ترین نوع ویزا، ویزای توریستی شینگن است که مدت‌زمان آن ۹۰ روز می‌باشد و برای درخواست باید ۶ ماه از آخرین ورود به کشورهای این منطقه گذشته باشد.

متقاضی دریافت ویزای شینگن باید چه شرایطی داشته باشد؟

بیشتر افرادی که بتوانند مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی، گردش حساب بانکی بالا، دلایل معتبر برای توانایی تأمین هزینه‌های اقامتی در کشورهای این ناحیه را تهیه و به سفارت ارائه دهد، موفق به دریافت ویزا خواهد شد.

 

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای توریستی

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

ویزای خانوادگی

ویزای تجاری

ویزای سیاسی

ویزای مطبوعاتی

ویزای ثبت شرکت

ویزای بازنشستگی

ویزای سرمایه گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.