مهاجرت

پاسپورت شباهتی | جعلی | فیک و سفید

با اینکه راه های مهاجرت از ایران به صورت قانون وجود دارند برخی افراد مهاجرت غیر قانونی و استفاده از پاسپورت جعلی یا پاسپورت شباهتی را انتخاب می کنند. اما پاشپورت شباهتی چیست؟ در این مطلب درباره پاسپورت شباهتی، پاسپورت جعلی، پاسپورت سفید، پاسپورت فیک و پاسپورت تقلبی صحبت کرده ایم.

پس از خواندن این مطلب با این مفاهیم و اینکه چرا مردم از پاسپورت جعلی استفاده می کنند؟ و چرا نیابد از پاسپورت تقلبی استفاده کرد؟ آشنا خواهید شد. تا انتهای مطلب با ویزانیو همراه باشید.

مهاجرت از ایران

این روزها افراد بسیاری باهدف دستیابی به زندگی بهتر، پیشرفت شغلی، کسب درآمد بیشتر، استفاده از امکانات مطلوب زندگی، بهره‌مندی از سیستم آموزشی سطح بالا و… تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. مهاجرت روش‌های بسیاری دارد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت سرمایه‌گذاری
 • ثبت شرکت
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت توریستی
 • مهاجرت تمکن مالی
 • مهاجرت از طریق خرید ملک

افرادی که دارای مهارت و تخصص خاصی هستند، می‌توانند از طریق کاری اقدام نموده و پس از جستجوی کار در کشور مقصد اقدام به اخذ ویزا نماید. در صورت نیاز به گرفتن هرگونه مشاوره در این زمینه می‌توانید با ویزا نیو تماس حاصل فرمایید و یا مقاله راهنمای کامل مهاجرت از ایران را مطالعه نمایید.

درصورتی‌که شرایط افراد متقاضی مهاجرت، با هیچ‌یک از روش‌های قانونی متناسب نباشد، ممکن است تصمیم به مهاجرت غیرقانونی بگیرند. یکی از راه‌های غیرقانونی مهاجرت، استفاده از پاسپورت شباهتی است.

پاسپورت چیست؟

پاسپورت یکی از مدارک شناسایی بین‌المللی رسمی است که از سمت دولت برای شهروندان صادر می‌شود. به‌واسطه داشتن چنین مدرکی، دولت مربوطه می‌تواند از دیگر کشورها اجازه ورود یا گذر شهروندان خود را به خاک آن کشور بگیرد. پاسپورت در ایران در سه نوع مختلف می‌باشد.

 • پاسپورت توریستی

پاسپورتی که شهروندان عادی می‌گیرند و برای اهداف تجارت، توریستی، تحصیلی و… استفاده می‌شود.

 • پاسپورت دیپلماتیک

پاسپورتی که مقامات سطح بالای سیاسی و دیپلمات‌ها دریافت می‌کنند. (سیاست‌هایی که برای این نوع پاسپورت در نظر گرفته می‌شود، با پاسپورت عادی متفاوت است.)

 • پاسپورت خدمت

پاسپورتی که کارمندان دولت باهدف کاری دریافت می‌کنند، پاسپورت خدمت است و قوانین مربوط به آن مانند پاسپورت دیپلماتیک است.

پاسپورت شباهتی چیست؟

یکی از روش‌هایی که برای مهاجرت غیرقانونی وجود دارد، استفاده از پاسپورت های جعلی یا مشابهتی است. در این روش متقاضی با مراجعه به قاچاق برهایی که از طریق غیرقانونی متقاضیان را از مرز و یا گیت فرودگاه خارج می‌کنند، پاسپورت شباهتی دریافت می‌کند.

این افراد معمولاً تیمی متخصص درزمینهٔ گریم دارند که ازنظر شباهت، متقاضی را تا حد ممکن به‌عکس داخل پاسپورت نزدیک کنند. از طرفی دیگر ممکن است نیازی به دست‌کاری اطلاعات داخل پاسپورت نباشد و با ایجاد تغییرات جزئی به کمک گریم بتوان شباهت را بیشتر نمود و به‌عنوان شخص صاحب پاسپورت از گیت فرودگاه عبور نماید.

در این روش از پاسپورت‌های دزدیده‌شده در خارج از ایران استفاده می‌کنند. معمولاً پاسپورتی که ازنظر شباهت ظاهری، اطلاعات بیومتریک و سایر ویژگی‌ها به فرد نزدیک است، برای فرد مناسب می‌باشد.
پاسپورت

انواع پاسپورت شباهتی را بشناسید

مرزبانان متخصص و باتجربه، گیت‌های فرودگاهی و کنترل پاسپورت کشورهای غربی و فرآیند عبور از آن‌ها باوجود سیستم‌های به‌روز چک پاسپورت‌، چیزهایی نیستند که به‌وسیله پاسپورت‌های جعلی بتوان به‌آسانی از آن‌ها عبور کرد. برای عبور از آن‌ها فقط نیازمند پاسپورت اصلی هستند. پاسپورت‌های اصلی همان پاسپورت شباهتی هستند که دارای دو نوع می‌باشند.

پاسپورت شباهتی آمار دار

این نوع پاسپورت‌ها اصلی هستند ولی به علت اینکه دزدیده‌شده‌اند، صاحب آن‌ها اعلام سرقت کرده و پاسپورت‌ها دارای آمار هستند. این پاسپورت‌ها ارزان‌قیمت هستند ولی درصورتی‌که با آن‌ها سفر کنید، به‌صورت قطعی می‌توان گفت دستگیر خواهید شد.

پاسپورت شباهتی بدون آمار

مسافر با داشتن این پاسپورت می‌تواند در سرتاسر دنیا با خیال راحت سفر کند. فقط برای شبیه شدن به‌عکس پاسپورت ممکن است نیاز به کمی گریم داشته باشد. این پاسپورت‌ها توسط صاحب پاسپورت درازای پول خریداری می‌شود و دارای آمار سرقتی و… نیست. پاسپورت شباهتی بدون آمار بسیار گران‌قیمت است.

استفاده از پاسپورت شباهتی چگونه است؟

در مورد استفاده از پاسپورت‌های شباهتی، برخی از قاچاق برها ادعا دارند نیازی به اعلام پناهندگی هم نداشته و متقاضی می‌تواند با همان پاسپورت در کشور مقصد کار وزندگی کند. شبیه‌سازی فرد به دارنده پاسپورت ازنظر ظاهری در استفاده از این نوع پاسپورت حتی باوجود بیومتریک شدن و اینکه کلیه اطلاعات فردی نظیر قد، وزن، رنگ چشم و حتی اثرانگشت را در تراشه الکترونیکی جای می‌دهد، به‌قدری دقیق است که در بسیاری موارد مأمور فرودگاه به متقاضی شک نمی‌کند.

 

ایا اخذ اقامت اروپا با پاسپورت شباهتی ممکن است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد پاسپورت وسیله‌ای جهت احراز هویت افراد به شما می‌رود؛ لذا درصورتی‌که افراد با استفاده ازاین‌گونه پاسپورت‌های جعلی برای اخذ اقامت کشورهای اروپا اقدام کنند، اقامت آن‌ها لغو خواهد شد و مطابق با میزان جرم، مجازات خواهند شد. ازجمله این جرم و جنایات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تقلب در اسناد رسمی هویتی
 • مخفی‌کاری در ارائه مدارک
 • همکاری با سازمان‌های مجرمانه
 • کسب اسناد جعلی رسمی

تمامی پاسپورت‌ها چه الکترونیک و چه غیر الکترونیک دارای فاکتورهای امنیتی هستند که بلافاصله توسط کادر امنیت کشور مقصد مورد شناسایی قرار می‌گیرد و به دلیل ریسک بسیار بالای افراد به‌هیچ‌وجه نباید از این طریق مهاجرت کنند و برای اخذ اقامت در اروپا اقدام کنند.

 

هویتی جدید با ساخت پاسپورت جعلی

پاسپورت‌هایی که برای کار مهاجرت غیرقانونی مورداستفاده قرار می‌گیرند، معمولاً سرقتی هستند یا در ازای پول فروخته ‌شده‌اند. در این روش معمولاً با کمی دست ‌کاری در اطلاعات داخلی پاسپورت یا عکس آن، هویتی جدید به وجود می‌آورند.

البته نوع دیگری از پاسپورت‌ها هستند که به چاپ می‌رسند. نقطه چینی که در پایین تمامی پاسپورت‌ها وجود دارند، منحصر به‌ فرد بوده و اگر توسط پلیس چک شود، در صورت جعلی بودن پاسپورت مشخص خواهد شد. درصورتی‌که پاسپورت اصلی باشد، ممکن است دو حالت به وجود آید:

 • اگر صاحب پاسپورت اعلام مفقودی کرده باشد، جعلی بودن مشخص می‌شود و با متقاضی برخورد جدی می‌شود.
 • درصورتی‌که پاسپورت اعلام سرقت و مفقودی نکرده باشد، مشکلی به وجود نمی‌آید.

 

چرا از پاسپورت جعلی استفاده می کنند؟

برخی افراد با این طرز فکر که خرید پاسپورت و استفاده از پاسپورت شباهتی یا جعل آن، ارزان‌تر از سایر روش‌های مهاجرتی تمام‌شده و سختی زیادی ندارد، این راه را انتخاب می‌کنند؛ زیرا از این طریق ممکن است بدون ایجاد مشکل وارد کشور موردنظر شده، کار و زندگی کنند، پس از چند سال نیز اقامت بگیرند و یا بدون نیاز به اخذ ویزا به سرتاسر دنیا سفر کنند.

در حالت خوش‌ بینانه با احتمال بسیار کمی ممکن است به نتیجه گفته‌شده دست پیدا کرد. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از سیستم‌های چک پاسپورت و ویزا در بیشتر کشورهای جهان می‌توان گفت تمامی راه‌ها بر روی پاسپورت‌های جعلی و سفید و مشکل ‌دار بسته ‌شده و برای عبور از مرز و گیت‌های فرودگاهی با مشکل مواجه خواهند شد.

 

چرا نباید از پاسپورت جعلی استفاده کنیم؟

نظرات یک وکیل مهاجرت درزمینهٔ استفاده از پاسپورت جعلی و… تا حدودی ممکن است افراد را در مورد خطرات آن آگاه سازد. به توصیه وکلای مهاجرتی استفاده از پاسپورت شباهتی به‌هیچ‌عنوان روش درستی برای مهاجرت نیست. به این دلیل که صاحب پاسپورت پس از مفقود شدن یا دزدی با مراجعه به مراکز مربوطه اعلام سرقت می‌کند. در صورت اعلام سرقت ممکن است شمارا داخل هواپیما و در حین پرواز دستگیر کنند.

با داشتن پاسپورت شباهتی، شما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید با هویت فردی آمریکایی یا اروپایی مشغول به کار شوید. شهروندان و تبعه کشورهای اروپایی و آمریکایی یک کد شناسایی ملی دارند و در همه‌جا از آن استفاده می‌کنند.

حتی اگر صاحب پاسپورت اعلام سرقت نکرده باشد، وقتی شما با هویت یک تبعه اروپا درجایی مشغول به کار شوید و اطلاعات در دو محل ثبت شوند، پای پلیس به قضیه باز می‌شود تا جعلی بودن یکی از طرفین مشخص گردد.

در صورت دستگیری متقاضی با پاسپورت جعلی، علاوه بر پرداخت جریمه و زندانی شدن، محدود شدن دسترسی از بسیاری امکانات رفاهی و فرهنگی، نام فرد در لیست سیاه پلیس بین‌الملل قرار خواهد گرفت.

حتی اگر هیچ‌کدام از این اتفاقات نیز به وجود نیایند، فرد می‌بایست تا آخر عمر خود با هویت جعلی و غیرواقعی زندگی کند.

 

پاسپورت سفید، نمونه ای از پاسپورت جعلی

نوع دیگری از پاسپورت‌ها وجود دارند که خام و سفید هستند و با عکس و مشخصات متقاضی تکمیل می‌شود. این نوع پاسپورت در ظاهر شبیه پاسپورت اصلی است ولی در دستگاه‌های فرودگاهی، جعلی بودن آن مشخص می‌شود. قاچاق بر ها معمولاً از پاسپورت شباهتی که اطلاعات آن دست‌کاری نشده و صاحب آن اعلام سرقت نکرده است، استفاده می‌کنند.

اعلام پناهندگی با پاسپورت شباهتی

برخی از افرادی که قصد مهاجرت دارند، استفاده از پاسپورت شباهتی را انتخاب می‌کنند. در مهاجرت از این طریق، خروج از کشور به‌وسیله قاچاق برها خواهد بود و درصورتی‌که فرد به کشور مقصد برسد، از خطر دیپورت در امان خواهد بود. استفاده از این پاسپورت‌ها بیشتر برای زمانی است که فرد قصد پناهندگی دارد و از این طریق می‌تواند بر روی کیس ای که برای پناهندگی‌اش انتخاب کرده، مانور دهد.

19 دیدگاه در “پاسپورت شباهتی | جعلی | فیک و سفید

 1. S&S گفت:

  سلام ، در صورت رسیدن به کشور مقصد با پاسپورت شباهتی بدون امار آیا شخص میتونه خودشو به پلیس معرفی کنه و اعلام پناهندگی کنه ، و ایا در این صورت هم جریمه و یا زندانی میشه؟لطفا راهنمایی کنید

  1. امکان استفاده از این روش در گذشته که سخت‌گیری‌ها کمتر بودند، وجود داشت. در حاضر اگر از این روش استفاده کنید، مسئولین امنیتی متوجه خواهند شد و عواقب بدی را در پی دارد.
   در صورتی که دولت کشور مقصد متوجه وذود شما به کشور با پاسپورت شباهتی و جعلی شوند، عواقب بدی را در پی خواهد داشت.
   پیشنهاد می‌شود از این روش استفاده نکنید.

   1. Ellie گفت:

    نه چه عواقبی داره اگر تو کشور مبدا بگیرنت همون موقع باید بلیت بگیری برگردی کشورت تو کشور مقصد بگیرنت هم تو خودت و پناهنده معرفی میکنی و هیچ جای دنیا پناهنده رو نه بیرون میکنن نه زندانی

    1. استفاده از پاسپورت جعلی و پاسپورت شخص دیگری که شما به دلیل شباهت تان و یا به واسطه گریم ااز آن استفاده می‌نمایید در هر کشوری جرم محسوب می‌شود و عواقب بدی را در پیش دارد.

   2. سعید حسینی گفت:

    خب طرف رسیده مقصد بعد خب به پلیس خودشو معرفی نکنه پس چیکار کنه

    1. فرهاد گفت:

     درصورتی که پاسپورت جعلی چند نفر دیگه رو از ترکیه به ایران ببریم چه اتفاقی میوفته؟

     1. میلاد بیات گفت:

      سلام وقت بخیر اقدامات جعلی برای هرگونه کاری پیگرد قانونی دارد.

   3. ساسان گفت:

    سلام من به یک پاسپورتشباهاتی بدون امار دارم فقط برای اهراز هویت ارزدیجیتال سرمایه ام بلوکه شده ومیخوام با اون سرمایه ام رو برگردونم کمکم کنید

    1. میلاد بیات گفت:

     سلام وقت بخیر. ما در این زمینه خدماتی ارائه نمی‌دهیم.

 2. Hosein moghadam گفت:

  سلام ببخشید اگر توی فرودگاه استانبول برای پاسپورت شباهتی دستگیر بشیم چکارمون میکنند

  1. به دلیل عواقب بدی که این اتفاق به دنبال خواهد داشت، به هیچ وجه استفاده از پاسپورت مشابهتی پیشنهاد نمی‌گردد.

 3. Abbas گفت:

  پاسپورت های شباهتی بدون امار حدوداً چقد معامله میشند قیمت نهایی شان چقدره؟

  1. موسسه مهاجرتی ویزا نیو خدماتی در این خصوص ارائه نمی‌دهد و به دلیل خطرات این روش، پیشنهاد نمی‌گردد.

 4. نیما گفت:

  در صورت بازداشت شدن در فرودگاه ترکیه به دلیل پاس جعلی و بازداشت بودن به مدت دوهفته در ترکیه آیا امکان مهاجرت مجدد بصورت قانونی به کشورهای غربی و اروپایی هست ؟ یا این سابقه مشکل ساز میشه؟

  1. مدیریت گفت:

   بله امکان پذیر است.

 5. Akam گفت:

  با سلام
  در صورت استفاده از ویزای جعلی و قصد پناهندگی باید چکاری انجام داد؟

  1. مهناز نجفی گفت:

   برای اطلاعات بیشتر و راهنمایی بهتر تماس بگیرید

 6. Rezwan گفت:

  با پاسپورت جعلی که از کشور مقصد می‌باشد می‌توان سفر کرد از جای دیگر

  1. کسری کرمی گفت:

   سلام
   خیر نمی توانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.