similarity passport - پاسپورت شباهتی
Similarity passport
زمان مطالعه: 6 دقیقه

برخی افراد درازای دریافت مبالغ هنگفت، با درست کردن ویزاهای شینگن جعلی در عرض چند روز و یا استفاده از پاسپورت شباهتی، افراد را به کشورهای اروپایی می‌فرستند. این روش بسته به کشوری که مدنظر دارید، از 40 الی 90 میلیون تومان هزینه دارد. متقاضی پس‌ازاینکه به کشور مقصد رسید، به‌وسیله پلیس دستگیرشده و اعلام پناهندگی می‌کند.

مهاجرت از ایران

این روزها افراد بسیاری باهدف دستیابی به زندگی بهتر، پیشرفت شغلی، کسب درآمد بیشتر، استفاده از امکانات مطلوب زندگی، بهره‌مندی از سیستم آموزشی سطح بالا و… تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. مهاجرت روش‌های بسیاری دارد که اصلی‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • مهاجرت تحصیلی
 • مهاجرت کاری
 • مهاجرت سرمایه‌گذاری
 • ثبت شرکت
 • مهاجرت از طریق ازدواج
 • مهاجرت توریستی
 • مهاجرت تمکن مالی
 • مهاجرت از طریق خرید ملک

افرادی که دارای مهارت و تخصص خاصی هستند، می‌توانند از طریق کاری اقدام نموده و پس از جستجوی کار در کشور مقصد اقدام به اخذ ویزا نماید. در صورت نیاز به گرفتن هرگونه مشاوره در این زمینه می‌توانید با ویزا نیو تماس حاصل فرمایید و یا مقاله راهنمای کامل مهاجرت از ایران را مطالعه نمایید.

درصورتی‌که شرایط افراد متقاضی مهاجرت، با هیچ‌یک از روش‌های قانونی متناسب نباشد، ممکن است تصمیم به مهاجرت غیرقانونی بگیرند. یکی از راه‌های غیرقانونی مهاجرت، استفاده از پاسپورت شباهتی است.

پاسپورت چیست؟

پاسپورت یکی از مدارک شناسایی بین‌المللی رسمی است که از سمت دولت برای شهروندان صادر می‌شود. به‌واسطه داشتن چنین مدرکی، دولت مربوطه می‌تواند از دیگر کشورها اجازه ورود یا گذر شهروندان خود را به خاک آن کشور بگیرد. پاسپورت در ایران در سه نوع مختلف می‌باشد.

 • پاسپورت توریستی

پاسپورتی که شهروندان عادی می‌گیرند و برای اهداف تجارت، توریستی، تحصیلی و… استفاده می‌شود.

 • پاسپورت دیپلماتیک

پاسپورتی که مقامات سطح بالای سیاسی و دیپلمات‌ها دریافت می‌کنند. (سیاست‌هایی که برای این نوع پاسپورت در نظر گرفته می‌شود، با پاسپورت عادی متفاوت است.)

 • پاسپورت خدمت

پاسپورتی که کارمندان دولت باهدف کاری دریافت می‌کنند، پاسپورت خدمت است و قوانین مربوط به آن مانند پاسپورت دیپلماتیک است.

پاسپورت شباهتی

یکی از روش‌هایی که برای مهاجرت غیرقانونی وجود دارد، استفاده از پاسپورت های جعلی یا مشابهتی است. در این روش متقاضی با مراجعه به قاچاق برهایی که از طریق غیرقانونی متقاضیان را از مرز و یا گیت فرودگاه خارج می‌کنند، پاسپورت شابهتی دریافت می‌کند.

این افراد معمولاً تیمی متخصص درزمینهٔ گریم دارند که ازنظر شباهت، متقاضی را تا حد ممکن به‌عکس داخل پاسپورت نزدیک کنند. از طرفی دیگر ممکن است نیازی به دست‌کاری اطلاعات داخل پاسپورت نباشد و با ایجاد تغییرات جزئی به کمک گریم بتوان شباهت را بیشتر نمود و به‌عنوان شخص صاحب پاسپورت از گیت فرودگاه عبور نماید.

پاسپورت جعلی

پاسپورت‌هایی که برای کار مهاجرت غیرقانونی مورداستفاده قرار می‌گیرند، معمولاً سرقتی هستند یا درازای پول فروخته‌شده‌اند. در این روش معمولاً باکمی دست‌کاری در اطلاعات داخلی پاسپورت یا عکس آن، هویتی جدید به وجود می‌آورند.

البته نوع دیگری از پاسپورت‌ها هستند که به چاپ می‌رسند. نقطه چینی که در پایین تمامی پاسپورت‌ها وجود دارند، منحصربه‌فرد بوده و اگر توسط پلیس چک شود، در صورت جعلی بودن پاسپورت مشخص خواهد شد. درصورتی‌که پاسپورت اصلی باشد، ممکن است دو حالت به وجود آید:

 • اگر صاحب پاسپورت اعلام مفقودی کرده باشد، جعلی بودن مشخص می‌شود و با متقاضی برخورد جدی می‌شود.
 • درصورتی‌که پاسپورت اعلام سرقت و مفقودی نکرده باشد، مشکلی به وجود نمی‌آید.
راهنمای ملک خریدن در ترکیه

پاسپورت سفید

نوع دیگری از پاسپورت‌ها وجود دارند که خام و سفید هستند و با عکس و مشخصات متقاضی تکمیل می‌شود. این نوع پاسپورت در ظاهر شبیه پاسپورت اصلی است ولی در دستگاه‌های فرودگاهی، جعلی بودن آن مشخص می‌شود. قاچاق بر ها معمولاً از پاسپورت شباهتی که اطلاعات آن دست‌کاری نشده و صاحب آن اعلام سرقت نکرده است، استفاده می‌کنند.

پاسپورت شباهتی و اعلام پناهندگی

برخی از افرادی که قصد مهاجرت دارند، استفاده از پاسپورت شباهتی را انتخاب می‌کنند. در مهاجرت از این طریق، خروج از کشور به‌وسیله قاچاق برها خواهد بود و درصورتی‌که فرد به کشور مقصد برسد، از خطر دیپورت در امان خواهد بود. استفاده از این پاسپورت‌ها بیشتر برای زمانی است که فرد قصد پناهندگی دارد و از این طریق می‌تواند بر روی کیس ای که برای پناهندگی‌اش انتخاب کرده، مانور دهد.

استفاده از پاسپورت شباهتی

در مورداستفاده از پاسپورت‌های شباهتی، برخی از قاچاق برها ادعا دارند نیازی به اعلام پناهندگی هم نداشته و متقاضی می‌تواند با همان پاسپورت در کشور مقصد کار وزندگی کند. شبیه‌سازی فرد به دارنده پاسپورت ازنظر ظاهری در استفاده از این نوع پاسپورت حتی باوجود بیومتریک شدن و اینکه کلیه اطلاعات فردی نظیر قد، وزن، رنگ چشم و حتی اثرانگشت را در تراشه الکترونیکی جای می‌دهد، به‌قدری دقیق است که در بسیاری موارد مأمور فرودگاه به متقاضی شک نمی‌کند.

کابوسی به نام اروپا

مهاجرت از روش‌هایی همچون استفاده از پاسپورت شباهتی یا از طریق قاچاق برها، فرد را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد. در این راه حتی ممکن است علاوه و بر سرمایه، جان خود را نیز از دست بدهند. در این روش مهاجرت غیرقانونی تضمینی بر سالم رسیدن به مقصد وجود ندارد. اگر سالم به مقصد برسند هم تازه در ابتدای راه هستند زیرا پس‌ازآن آوارگی پناهندگی را باید پشت سر بگذارند.

چرا پاسپورت جعلی؟

برخی افراد با این طرز فکر که خرید پاسپورت و استفاده از پاسپورت شباهتی یا جعل آن، ارزان‌تر از سایر روش‌های مهاجرتی تمام‌شده و سختی زیادی ندارد، این راه را انتخاب می‌کنند؛ زیرا از این طریق ممکن است بدون ایجاد مشکل وارد کشور موردنظر شده، کار و زندگی کنند، پس از چند سال نیز اقامت بگیرند و یا بدون نیاز به اخذ ویزا به سرتاسر دنیا سفر کنند.

در حالت خوش‌بینانه با احتمال بسیار کمی ممکن است به نتیجه گفته‌شده دست پیدا کرد. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از سیستم‌های چک پاسپورت و ویزا در بیشتر کشورهای جهان می‌توان گفت تمامی راه‌ها بر روی پاسپورت‌های جعلی و سفید و مشکل‌دار بسته‌شده و برای عبور از مرز و گیت‌های فرودگاهی با مشکل مواجه خواهند شد.

similarity passport 1 - پاسپورت شباهتی

انواع پاسپورت شباهتی

مرزبانان متخصص و باتجربه، گیت‌های فرودگاهی و کنترل پاسپورت کشورهای غربی و فرآیند عبور از آن‌ها باوجود سیستم‌های به‌روز چک پاسپورت‌، چیزهایی نیستند که به‌وسیله پاسپورت‌های جعلی بتوان به‌آسانی از آن‌ها عبور کرد. برای عبور از آن‌ها فقط نیازمند پاسپورت اصلی هستند. پاسپورت‌های اصلی همان پاسپورت شباهتی هستند که دارای دو نوع می‌باشند.

پاسپورت شباهتی آمار دار

این نوع پاسپورت‌ها اصلی هستند ولی به علت اینکه دزدیده‌شده‌اند، صاحب آن‌ها اعلام سرقت کرده و پاسپورت‌ها دارای آمار هستند. این پاسپورت‌ها ارزان‌قیمت هستند ولی درصورتی‌که با آن‌ها سفر کنید، به‌صورت قطعی می‌توان گفت دستگیر خواهید شد.

شرایط زندگی در فنلاند برای مهاجرین

پاسپورت شباهتی بدون آمار

مسافر با داشتن این پاسپورت می‌تواند در سرتاسر دنیا با خیال راحت سفر کند. فقط برای شبیه شدن به‌عکس پاسپورت ممکن است نیاز به کمی گریم داشته باشد. این پاسپورت‌ها توسط صاحب پاسپورت درازای پول خریداری می‌شود و دارای آمار سرقتی و… نیست. پاسپورت شباهتی بدون آمار بسیار گران‌قیمت است.

مضرات استفاده از پاسپورت جعلی

نظرات یک وکیل مهاجرت درزمینهٔ استفاده از پاسپورت جعلی و… تا حدودی ممکن است افراد را در مورد خطرات آن آگاه سازد. به توصیه وکلای مهاجرتی استفاده از پاسپورت شباهتی به‌هیچ‌عنوان روش درستی برای مهاجرت نیست. به این دلیل که صاحب پاسپورت پس از مفقود شدن یا دزدی با مراجعه به مراکز مربوطه اعلام سرقت می‌کند. در صورت اعلام سرقت ممکن است شمارا داخل هواپیما و در حین پرواز دستگیر کنند.

با داشتن پاسپورت شباهتی، شما تحت هیچ شرایطی نمی‌توانید با هویت فردی آمریکایی یا اروپایی مشغول به کار شوید. شهروندان و تبعه کشورهای اروپایی و آمریکایی یک کد شناسایی ملی دارند و در همه‌جا از آن استفاده می‌کنند.

حتی اگر صاحب پاسپورت اعلام سرقت نکرده باشد، وقتی شما با هویت یک تبعه اروپا درجایی مشغول به کار شوید و اطلاعات در دو محل ثبت شوند، پای پلیس به قضیه باز می‌شود تا جعلی بودن یکی از طرفین مشخص گردد.

در صورت دستگیری متقاضی با پاسپورت جعلی، علاوه بر پرداخت جریمه و زندانی شدن، محدود شدن دسترسی از بسیاری امکانات رفاهی و فرهنگی، نام فرد در لیست سیاه پلیس بین‌الملل قرار خواهد گرفت.

حتی اگر هیچ‌کدام از این اتفاقات نیز به وجود نیایند، فرد می‌بایست تا آخر عمر خود با هویت جعلی و غیرواقعی زندگی کند.

[تعداد: 8    میانگین: 4/5]

2 دیدگاه برای “پاسپورت شباهتی”

 1. سلام ، در صورت رسیدن به کشور مقصد با پاسپورت شباهتی بدون امار آیا شخص میتونه خودشو به پلیس معرفی کنه و اعلام پناهندگی کنه ، و ایا در این صورت هم جریمه و یا زندانی میشه؟لطفا راهنمایی کنید

  1. امکان استفاده از این روش در گذشته که سخت‌گیری‌ها کمتر بودند، وجود داشت. در حاضر اگر از این روش استفاده کنید، مسئولین امنیتی متوجه خواهند شد و عواقب بدی را در پی دارد.
   در صورتی که دولت کشور مقصد متوجه وذود شما به کشور با پاسپورت شباهتی و جعلی شوند، عواقب بدی را در پی خواهد داشت.
   پیشنهاد می‌شود از این روش استفاده نکنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *