مقالات

رویداد ورزشی

رویداد ورزشی

برای ورزشکاران و هواداران، نام رویداد ورزشی بسیار است. برخی از این رویدادها هرچند سال یک‌بار برگزار می‌شوند و این بر حساسیت آن‌ها می‌افزاید. در ادامه قصد داریم به چند رویداد ورزشی مهم در جهان بپردازیم و آن‌ها را از لحاظ مختلف مورد بررسی قرار بدهیم و همچنین درمورد تاثیرات کرونا بر روی این رویداد‌ها صحبت کنیم.

چند رویداد ورزشی مهم

جام جهانی فوتبال – رویداد ورزشی :

این رویداد ورزشی هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود. فوتبالیست‌ها در سراسر جهان تلاش می‌کنند بتوانند با درخشش در بازی‌های باشگاهی، خود را به ترکیب منتخب کشورشان برسانند و بالباس تیم ملی‌شان به جنگی تمام‌عیار راه پیدا کنند. جنگی از جنس شوق و اشک یک ملت، از جنس پنالتی “روبرتوباجو” که با وجود همه تمارین و مهارت‌ها زیر فشار بازی و نگاه سنگین هواداران خراب شد.

جنگی از جنس ضربه سر زیدان و ناامید شدن یک ملت، انتقام یک ملت به‌واسطه ضربه دست خدا، خیلی جالب است که همین ضربه دست، اگر بجای بازی انگلیس و آرژانتین در بازی فرانسه و ایرلند زده بشود بجای افتخارآفرینی و بت شدن “مارادونا”، باعث رسوایی و درنهایت خداحافظی “آنری” از بازی‌های ملی می‌شود.

رویداد ورزشی

جام جهانی شاید مهم‌ترین و پرطرفدارترین رویداد ورزشی به‌حساب بیاید. این مسابقات هر چهار سال یک‌بار سرمایه زیادی را توسط تیم‌های ملی، توریست‌هایی که برای تماشای بازی و تشویق تیم محبوبشان می‌آیند و حق پخش رسانه‌ای و … جذب می‌کند. این سرمایه‌ها فقط به سود فوتبال نیست و درواقع یک کمک اقتصادی به کشور میزبان به‌حساب می‌آید. به همین دلیل اخیراً “اینفانتینو” رئیس فیفا دارد تلاش می‌کند، این مسابقات را هر دو سال یک‌بار برگزار کند.

این تغییرات سود بیشتری به کشورهای مختلف واریز می‌کند و می‌تواند کمکی به اقتصاد دنیا باشد. از طرف دیگر فشرده کردن زمان این رویداد ورزشی به اعتقاد بسیاری از متخصصین باعث مصدومیت بازیکنان، از بین رفتن جذابیت این بازی‌ها و حتی ضربه زدن به باشگاه‌های فوتبال می‌شود.

بگذارید قبل از این‌که از مبحث جام جهانی عبور کنیم، کمی خاطره بازی کرده باشیم: “حالا توپ رو میزنه، کریم باقری، دایی، یک فرصت خوب، حالا پشت مدافعان، خداداد عزیزی، توی دروازه، توی دروازه، گل برای ایران، خداداد عزیزی بازهم روی زمین توپ رو توی گل می‌کنه، ایران۲ – استرالیا ۲

المپیک – رویداد ورزشی :

ریشه المپیک به یونان باستان بازمی‌گردد، زمانی که یونانی‌ها، این رویداد ورزشی را یک مراسم مذهبی می‌دانستند و برای ادای احترام به زئوس برگزار می‌کردند و بیشتر مختص مرفهین بود. در اواخر قرن نوزدهم این رویداد ورزشی احیا شد، اما نه به شکل قدیم. یک رویداد ورزشی چند ورزشی که علاقه‌مندان به همه ورزش‌ها را به خود جذب می‌کند. این مسابقات با جشن‌های بسیاری برگزار می‌شود و حتی کسانی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش‌ها را دنبال نمی‌کنند هم جذب این مراسم می‌شوند و دوست دارند از نزدیک این مسابقات را تماشا کنند.

لذا این مراسم هم مانند جام جهانی جذب سرمایه بسیاری می‌کند، باآنکه ممکن است به نظرتان بیاید خرج سنگینی سر این مسابقات شده است. اگر سودی که از آن درمی‌آید از خرجی که شده کمتر باشد هرگز چنین مسابقاتی برگزار نمی‌شود. درنتیجه می‌توانید حدس بزنید چقدر این مسابقات محبوب است و چه درآمد وحشتناکی از آن حاصل می‌شود.

برخلاف جام جهانی که فقط هواداران فوتبال و شاید کشورهایی که فوتبال قوی‌تری دارند آن را تماشا می‌کنند، المپیک را همه ملیت‌ها و همه علاقه‌مندان به ورزش‌های مختلف، دنبال می‌کنند. نماد المپیک از ۷ دایره متصل تشکیل می‌شود. یک دایره آبی (نماد اقیانوسیه) یک دایره زرد (آسیا)، یک دایره سیاه (آفریقا)، یک دایره سبز(اروپا) و یک دایره قرمز (آمریکا) در کنار یکدیگر لوگوی زیبای المپیک را تشکیل می‌دهند.

رویداد ورزشی

جام جهانی کریکت – رویداد ورزشی

جام جهانی کریکت، یکی از مهم‌ترین رویداد ورزشی است. این رویداد ورزشی هر ۴سال یک‌بار برگزار می‌شود و تنها ۱۰ تیم در آن می‌توانند شرکت کنند. رویداد جهانی بعدی کریکت در سال ۲۰۲۳ و در هند برگزار می‌شود. همین که بدانید هند بسیار به این ورزش علاقه‌مند است می‌توانید نتیجه بگیرید که این ورزش بسیار پرمخاطب است چراکه هند دومین کشور پرجمعیت جهان است.

جام جهانی راگبی – رویداد ورزشی

این رویداد ورزشی کلیدی‌ترین مسابقه راگبی در سطح جهان است. این مسابقات هر ۴ سال یک‌بار باحضور ۲۰ تیم قدرتمند راگبی از سراسر جهان برگزار می‌شود. هر دوره میزبان این مسابقات یک کشور متفاوت و میزبان دوره بعدی RWC (جام جهانی راگبی ) کشور فرانسه است.

اگر بخواهیم از چند رویداد ورزشی دیگر هم نام ببریم، شاید شایسته‌ترین آن‌ها تور دوچرخه‌سواری فرانسه و اسپانیا، مسابقات فرمول یک، تنیس ویمبلدون، مسابقات جهانی سوپر باول، لیگ قهرمانی فوتبال باشگاه‌های قاره‌های مختلف جهان و لیگ ملت‌های قاره‌های مختلف جهان باشند.

هولیگان – رویداد ورزشی

برای ورزشکاران و هواداران، رویدادهای ورزشی بسیار مهم هستند تا جایی که از روی افراط با واژه‌ای روبروی می‌شویم به نام هولیگان. احتمالا تاریخچه هولیگان‌ها به انگلیس بازمی‌گردد ولی تاریخ دقیقی برای این رفتار‌های ناهنجار نمی‌توان پیدا کرد. بیایید از منظر دیگری به این ماجرا نگاه کنیم، دلیل وجود این هواداران افراطی جذاب بودن و مهم بودن این مسابقات می‌باشد.

محبوب‌ترین رویداد ورزشی در جهان

خیلی واضح است که فوتبال پرطرفدارترین ورزش جهان است، اما کدام رویداد ورزشی پرطرفدارتر است؟ حتی در مورد فوتبال‌هم بحث‌هایی به گوش می‌رسد و برخی معتقدند که یورو ( لیگ ملت‌های اروپا) کیفیت بیشتری از جام جهانی دارد. اما با بازهم جام جهانی محبوب‌ترین رویداد ورزشی است که با محوریت فوتبال برگزار می‌شود. جام جهانی فوتبال برای محبوب‌ترین رویداد ورزشی بودن یک رقیب جدی و سفت‌وسخت دارد که آن المپیک می‌باشد. اگر تابه‌حال به دیدن هیچ‌کدام از این دو نرفته‌اید حتماً یکی از آن‌ها را در برنامه آینده خود قرار بدهید.

برای تشخیص دادن محبوب‌ترین رویداد ورزشی و رتبه‌بندی آن در بین سایر مسابقات کافی است بتوانیم از تعداد تماشاگران آن‌ها یک آمار بگیریم. اما متأسفانه این آمار به تعداد نفرات حاضر در استادیوم‌ها ختم نمی‌شود. شما باید تماشاگرانی که این بازی‌ها را از رسانه‌ها دنبال می‌کنند را هم به تعداد افراد حاضر در ورزشگاه‌ها اضافه کنید.

بگذارید مسئله را سخت‌تر کنم، برای مثال فکر کنید توانسته‌اید تعداد تلیویزیون‌هایی که در منزل مردم روی شبکه پوشش دهنده بازی تنظیم شده است را بشمارید. حال چند نفر پای هر تلویزیون نشسته‌اند و دارند آن بازی را تماشا می‌کنند؟ نهایتاً می‌توانید بگویید چند جمع(گروه) در حال تماشای این بازی از منزل یا محیط کار یا کافه و رستوران هستند.

رویداد ورزشی

می‌بینید، آمار گرفتن محبوبیت یک رویداد ورزشی چقدر سخت است، حال بگذریم از این‌که آمار جستجوهای انجام‌شده در موتورهای جستجوگر هم یکی دیگر از معضلات است. درنتیجه این آمار نمی‌تواند آن‌قدرها دقیق باشد و قسمت زیاد از آن تخمینی است. برای به دست آوردن آمار بهتر، منطقی است که مسابقاتی که در مدت زمان طولانی‌تری برگزار می‌شوند( مانند لیگ قهرمانان اروپا، یا لیگ‌های داخلی کشور‌های مختلف ) را حذف کنیم و باقی مسابقات را با یکدیگر مقایسه کنیم.
با توجه به آمار متناقض و غیردقیقی که موجود می‌باشد، می‌توانیم جایگاه اول محبوب‌ترین رویداد ورزشی را مشترکا به جام جهانی فوتبال و المپیک اختصاص بدهیم.

 

تأثیر کرونا بر رویدادهای ورزشی

از زمان شیوع کرونا و همه‌گیر شدنش، هیچ صنعتی نبوده که تحت تأثیر آن قرار نگیرد. رویداد‌های ورزشی هم از این مهلکه جان سالم به در نبرده‌اند و میلیون‌ها رویداد ورزشی به خاطر کرونا لغو شده‌است. بسیاری دیگر از رویدادها هم در پشت درهای بسته و بدون تماشاگر برگزار شدند، اگر رسانه‌ها نبودند این مسابقات دیگر هیچ توجیه اقتصادیی برای برگزاری نداشتند. تنها ضربه کرونا به پیکره ورزش با تأثیر به روی هواداران نبوده، بیمار شدن بازیکنان هم یکی دیگر از معضلاتی است که دنیای ورزش باید با آن دست‌وپنجه نرم کند.

برای مثال اگر یک بازیکن از یک تیم فوتبال به کرونا دچار بشود، این خطر ممکن است کل بازیکنان آن تیم و حتی تیم حریف را تهدید بکند؛ درنتیجه محافظت‌هایی روی فوتبال سایه انداختند که محدودیت‌ها و سختی‌های زیادی را با خود به همراه آوردند. ازجمله آن می‌توان به لغو شدن بازی برزیل و آرژانتین اشاره کرد که در پی نقض قانون‌های بهداشتی توسط چند تن از بازیکنان آرژانتین و عملکرد ضعیف و دیرهنگام نیروهای کشور برزیل صورت گرفت.

رویداد ورزشی

سخن پایانی

همه‌ساله رویدادهای ورزشی جذابی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود که سوژه جذابی برای مسافرت‌های توریستی است و میزبان هواداران بسیاری از سراسر دنیا می‌باشد. این مسابقات با جشن‌های پرشور و جذابی همراه می‌شود که باعث هیجان‌انگیزتر شدن آن می‌شود. اگر تابه‌حال در هیچ‌کدام از آن‌ها شرکت نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم این ایده را در ذهنتان داشته باشید و روی قول ما حساب بازکنید که به شما خوش می‌گذرد. همکاران ما در ویزانیو بهترین پیشنهادات را برای یک سفر تفریحی خوب می‌توانند به شما ارائه کنند.

سؤالات متداول

محبوب‌ترین رویداد ‌ورزشی کدام است؟
جام جهانی فوتبال و المپیک محبوب‌ترین و پرطرفدارترین رویدادهای ورزشی در جهان محسوب می‌شوند.
جام جهانی فوتبال چند سال یک‌بار برگزار می‌شود؟
جام جهانی فوتبال هر ۴ سال یک‌بار برگزار می‌شود ولی ممکن است این قانون عوض بشود و هر ۲ سال یک‌بار برگزار شود.
المپیک هر چند سال یک‌بار برگزار می‌شود؟
بازی‌های المپیک هر ۴ سال یک‌بار برگزار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.