مهاجرت

مهاجرت ورزشی به کانادا

مهاجرت ورزشی به کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ دنیا است. شاید چنین پیش‌زمینه‌ای در ذهنتان نقش بسته باشد که این کشور مملو از مهاجران بریتانیایی و فرانسوی است. ولی بهتر است بدانید که بیش از نیمی از ساکنین کانادا، نه فرانسوی هستند، نه ریشه‌ای انگلیسی دارند و نه حتی جزو بومی‌های کانادا هستند. جالب تر است که بدانید ایرانی های ساکن کانادا هم چندان کم نیستند. حتماً دیگر به‌خوبی متوجه شده‌اید که کانادا می‌تواند چه کشور ایده آلی برای مهاجرت باشد. اما یکی از انواع مهاجرت که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم مهاجرت ورزشی به کانادا است.

مهاجرت ورزشی به کانادا برای ورزشکاران، مربیان، داوران و برگزارکنندگان مسابقات ورزشی

ورزشکاران حرفه‌ای و سایر متخصصان در زمینهٔ ورزش مانند مربیان و داوران گروه بزرگی از افرادی هستند که می‌توانند تحت عنوان خوداشتغالی مهاجرت ورزشی به کانادا را تجربه کنند. خوداشتغالی یکی از برنامه‌های مهاجرتی به این کشور است که نباید از آن غافل شد به ویژه کسانی که به علاقه‌مند به تجربه مهاجرت ورزشی به کانادا هستند. البته افرادی که در زمینه های فرهنگی فعالیت می‌کنند هم می‌توانند برای مهاجرت به کانادا به خوداشتغالی فکر کنند اما در این مقاله تمرکز ما روی مهاجرت ورزشی به کانادا است.

گاهی اوقات بهترین روش برای توضیح یک مسئله ذکر مثال است. بیایید باهم مسیری که یک ورزشکار دوومیدانی باید برای مهاجرت ورزشی به کانادا بپیماید را بررسی کنیم.

مهاجرت ورزشی به کانادا-1

ورزشکار خود اشتغال کیست و چگونه می‌تواند مهاجرت به ورزشی به کانادا را تجربه کند؟

بخش88(1) مقررات حفاظت از مهاجرت و پناهندگان (IRPR) یک ورزشکار خود اشتغال در شته دوومیدانی را با توجه به تجربه و کارنامه او، هدف و مهارت ها و سهمی که می‌تواند در اقتصاد کانادا ایفا کند تعریف می‌کنند.

تجربه مرتبط برای مهاجرت ورزشی به کانادا

طبق قوانین این کشور تجربه مرتبط به این معنی است که شما باید برای مهاجرت ورزشی به کانادا حداقل دو سال تجربه ورزشی داشته باشید آن هم در بازه زمانی مشخص. این بازه زمانی از پنج سال قبل از تاریخ درخواست اخذ ویزا جهت اقامت دائم در کانادا شروع شده و تا روزی که تصمیم‌گیری در مورد درخواست انجام می‌شود، ادامه دارد.

این تجربه برای مهاجرت ورزشی به کانادا باید شامل یکی از حالات زیر باشد.

 • تجربه دو دوره یک ساله خوداشتغالی در رشته دوومیدانی
 • تجربه دو دوره یک ساله شرکت در مسابقات جهانی دوومیدانی
 • تجربه یک دوره یک ساله خوداشتغالی و یک دوره یک ساله شرکت در مسابقات جهانی دوومیدانی

این آیین‌نامه مطابق وب سایت قوانین دادگستری این کشور تعریف شده و جاری است.

تصور کنید شما در سال 2021 برای مهاجرت ورزشی به کانادا و اخذ ویزا اقدام کرده‌اید. حال باید به پنج سال قبل خود نگاه بیندازید و ثابت کنید از سال 2016 تا الان که یک افسر مهاجرت دارد در مورد پرونده شما تصمیم‌گیری می‌کند حداقل دو سال تجربه مرتبط داشته‌اید.

به عنوان مثال اگر شما یک ورزشکار دوومیدانی هستید باید ثابت بکنید که در سال های مثلاً 2018 و 2019 هزینه زندگی خود و خانواده درجه یک خودتان را از طریق رشته ورزشی موردنظر تأمین کرده‌اید. گرچند سابقه کسب درامد از طریق ورزش برای مهاجرت ورزشی به کانادا بسیار مهم است، اما اگر شما یک ورزشکار مشهور جهانی هستید دیگر نیاز نیست ذهن خود را زیاد درگیر این مسئله بکنید.

همچنین بخوانید: دریافت ویزای کاری کانادا

قصد و توانایی برای مهاجرت ورزشی به کانادا

متقاضی باید برای مهاجرت ورزشی به کانادا افسر مسئول پرونده را خود را مجاب کند که قصد دارد و می‌تواند به فعالیت خود در کانادا هم ادامه دهد. افسر مهاجرت هم چندین فاکتور را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که آیا متقاضی شرایط لازم برای مهاجرت ورزشی به کانادا را دارد یا خیر. این فاکتورها شامل تجربه و کارنامه متقاضی، روابط او با جامعه ورزشی کانادا و مکاتبات او با همتایان خود در کانادا می‌باشد.

به جز فاکتورهای شمرده شده دو مطلب دیگر هم مورد بررسی افسر مهاجرت قرار می‌گیرد. اولین مطلب طرح تجاری و اقتصادی متقاضی برای ادامه دادن به فعالیت خود در کانادا است. مورد بعدی ارزش خالص ورزشکار و ثبات مالی او است که آن هم مورد بررسی قرار می‌گیرد. در حقیقت افسر مهاجرت تلاش می‌کند تا متوجه بشود آیا این مهاجرت ورزشی به کانادا به هر شکل آورده مالی برای این کشور به همراه دارد یا خیر.

برخی از ورزش های رایج در کانادا

 ازآنجایی‌که این مقاله در مورد مهاجرت ورزشی به کانادا می‌باشد، لازم است برخی از رایج‌ترین ورزش های این کشور را هم بشناسیم. کشتی، بسکتبال، کرلینگ، راگبی، فوتبال، کریکت، بیس‌بال، چوگان و هاکی جزو مهم‌ترین ورزش های رایج در این کشور به شمار می‌روند.

مهاجرت ورزشی به کانادا -2

چه فعالیت‌هایی برای مهاجرت ورزشی به کانادا معتبر است ؟

هر شغل در کانادا دارای یک کد چهار رقمی N.O.C (National Occupational Classification) به معنای طبقه‌بندی ملی مشاغل می‌باشد. تمامی فعالیت‌های ورزشی معتبر در کانادا زیرمجموعه یکی از کدهای N.O.C زیر قرار می‌گیرند:

 • کد 5221 :

کد 5251 شامل حال ورزشکاران می‌شود.

 • کد 5252:

کد 5252 شامل حال مربیان می‌شود.

 • کد 5253:

کد 5253 شامل حال داوران می‌شود.

 • کد 5254:

کد 5254 شامل لیدرها و برگزارکنندگان برنامه‌های ورزشی می‌شود.

از این لیست فقط به عنوان یک راهنما استفاده کنید، در اصل شما برای مهاجرت ورزشی به کانادا، باید روی تجربه، کارنامه، هدف و سایر مطالبی که بالاتر به آن اشاره کردیم تمرکز کنید. شاید شما شرایطی استثنایی داشته باشید و هیچ‌یک از موارد بالا شامل حال شما نشود ولی درخواستتان پذیرفته بشود.

امتیاز برای مهاجرت ورزشی به کانادا

متقاضیانی که قصد مهاجرت ورزشی به کانادا را دارند باید سه امتیاز زیر را داشته باشند. اگر متقاضی هیچ‌یک از شرایط زیر را نداشته باشد، نمی‌تواند اقامت کانادا دریافت کند:

 • تمامی الزامات یک متقاضی خود اشتغال
 • دریافت حداقل 35 امتیاز از 100
 • متقاضی نباید سوء ساقه جنایی، مالی و این قبیل موارد را در کارنامه خود داشته باشد.

احتمالاً دومین شرطی که در بند بالا مطرح کردیم برای خیلی از شما به یک سؤال تبدیل شده باشد. در ادامه به امتیازدهی برای مهاجرت که مسلماً شامل مهاجرت ورزشی به کانادا هم می‌شود می‌پردازیم.

ملاک امتیازدهی برای مهاجرت به کانادا چیست؟

 • تحصیلات: حداکثر 25 امتیاز
 • سابقه کار:حداکثر 35 امتیاز
 • سن حداکثر 10 امتیاز
 • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسه : حداکثر 24 امتیاز
 • سازگاری: حداکثر 6 امتیاز

بگذارید یک مقدار بیشتر راجع به امتیازها توضیح بدهیم. برای مثال اگر فردی 5 سال سابقه خوداشتغالی داشته باشد، 35 امتیاز سابقه کاری را کسب می‌کند و دیگر نیازی به سایر موارد ندارد. در مورد تسلط به زبان انگلیسی و فرانسوی هم هرگونه ادعای فرد در مورد سطح مهارتش باید به واسطه مدرک معتبر اثبات شود.

بعد از ورود به کانادا

متقاضیان بعد از اخذ ویزای دائم و مهاجرت به این کشور، دیگر هیچ تعهدی نسبت به دولت کانادا ندارند. حال به صورت مهاجرت ورزشی به کانادا آمده باشند یا به هر دلیل شکل دیگری. بااین‌ حال اگر واقعا قصد ادامه به خوداشتغالی در کانادا را نداشته باشد یعنی اظهاراتش مغایر با حقیقت بوده است.

مهاجرت ورزشی به کانادا -3

پیچیدگی های مهاجرت ورزشی به کانادا

اگر یک متخصص حرفه‌ای در کنار شما نباشد مهاجرت ورزشی به کانادا یکی از پیچیده ترین و چالش‌برانگیزترین روش های مهاجرت به این کشور است. شما باید حتماً یک مشاور باتجربه و حرفه‌ای مهاجرتی در کنار خود داشته باشید تا پرونده شما را کامل ارزیابی کند و به‌اصطلاح کارهای شما را راست و ریس کند.

نکته

حتماً قبل از اقدام به مهاجرت ورزشی به کانادا باید مطالب فوق را مطالعه کرده باشید و جدی بگیرید. چرا که اگر اظهارات شما برای افسر مهاجرت قابل قبول واقع نشود و یا نقصی در کارنامه ورزشی، طرح تجاری و یا سایر مواردی در متن فوق به آن ها اشاره کردیم داشته باشید پرونده شما حداقل برای 5 سال بسته است و دیگر نمی‌توانید اقدام کنید.

درنتیجه اگر شما علاقه‌مند به مهاجرت ورزشی به کانادا یا حتی مهاجرت به اشکال قانونی دیگر به این کشور می‌باشید توصیه می کنم با کارشناسان و مشاوران ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

رایج ترین زبان ها در کانادا، انگلیسی و فرانسوی هستند. به همین دلیل تسلط به یکی از این دو زبان می تواند امتیاز ویژه ای برای سهولت در اخذ ویزای شما به حساب بیاید.

هاکی روی یخ محبوب ترین ورزش در کانادا به حساب میاید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.