مهاجرت تحصیلی

بیانیه شخصی سفارت انگلستان

بیانیه شخصی سفارت انگلستان

یکی از مراحل تقاضا برای اخذ ویزای تحصیلی انگلیس، ارائه بیانیه شخصی سفارت انگلستان است. بسیاری از افرادی که متقاضی تحصیل در انگلستان هستند، بیانیه شخصی را جدی نمی‌گیرند، در حالی که این مرحله یکی از مهم ترین مراحل تقاضای ویزا میباشد ( تنها در صورتی تقاضای شما وارد پروسه قانونی میشود که بیانیه شما مورد تایید سفارت قرار بگیرد). در این مقاله قصد داریم ضمن توضیح اینکه بیانه شخصی چیست، روش ارائه یک بیانیه شخصی تاثیرگذار که شانس شما را در پذیرش ویزای تحصیلی انگلستان بالا می ببرد را توضیح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

بیانیه شخصی چیست؟

بیانیه شخصی سفارت انگلستان یک محتوای کلی برای معرفی خودتان است. در این بیانیه شما در واقع سعی میکنید در قالبی کلی از دستاوردهای خودتان در زندگی شغلی و تحصیلی، علایق و استعداد هایتان، هدفتان از تقاضای ویزای تحصیلی انگلستان و چشم اندازتان برای آینده یک تصویر کلی ارائه کنید. بیانیه برای درخواست های دانشگاهی یا کاری معمولا یک پاراگراف بیشتر نمی شوند، اما بیانیه شخصی ( بیانیه شخصی سفارت انگلستان ) غالبا 3 تا 4 پاراگراف را در برمیگیرند.

نکات مهم در نگارش بیانیه 

اغلب دانشگاه ها و سازمان ها فرمت استانداردی را برای نوشتن بیانیه شخصی تعیین می کنند، پس توجه داشته باشید در نوشتن بیانیه شخصی تعداد کلمات و یا حتی حروف را نیز در نظر بگیرید. در ادامه به مهم ترین نکاتی که هنگام نوشتن بیانیه شخصی سفارت انگلستان باید به آنها توجه کنید آوریم:

 • در نوشتن بیانیه به این اشاره کنید که چرا فکر میکنید برای آن دانشگاه مفید هستید. ( برای نوشتن این قسمت میتوانید از احساسات و اشتیاق خود برای یادگیری، انجام کارهای خاص و گرفتن مدرک از دانشگاه مورد نظرتان اشاره کنید).
 • در ادامه از رویایتان برای رسیدن به یک جایگاه شغلی خاص بگویید. بیان کنید که چطور دانشگاه مد نظر و رشته انتخابی شما میتوانند به شما در راه رسیدن به این هدف کمک کند.
 • سعی کنید زیاده گویی نکنید، مثلا اگر فارغ التحصیل دبیرستان هستید یک پاراگراف و برای مقاطع تحصیلی بالاتر(مقاطع تحصیلی عالی و دانشگاهی) دو تا سه پاراگراف برای بیانیه شخصی کافیست.

تاثیرگذاری بیانیه شخصی تا چه اندازه است؟

بسیاری افراد هنگام درخواست ویزای تحصیلی انگلستان  بیانیه شخصی را زیاد جدی نمی گیرند، در حالی که ارائه بیانیه شخصی سفارت انگلستان یکی از مهم ترین مراحل اخذ ویزای تحصیلی است. این نکته را فراموش نکنید که نوشتن یک بیانیه شخصی تاثیر گذار، از سایر مراحل فرآیند تقاضای ویزای کاری یا تحصیلی مهمتر نباشد، کم اهمیت تر نیست. بیانیه ای که به سفارت ارائه می کنید باید تاثیر گذار باشد و این حس را به بازرس پرونده انتقال کند که پرونده شما ارزش پیگیری دارد.

استفاده از یک یا دو جمله خلاقانه و خلاصه که نکات کلیدی بیانیه شما را شامل شود میتواند باعث تاثیر گذاری تجربیات و دستاوردهای مهم شما در ذهن مخاطب شود.

همچنین بخوانید: بورسیه تحصیلی انگلستان

اهمیت تاثیرگذاری در بیانیه شخصی

ارتباط مقدمه با متن 

در قسمت ابتدایی بیانیه شخصی سفارت انگلستان از دلایل علاقه خود برای درخواست ویزا برای رشته یا دانشگاه مورد نظر گفتید، سعی کنید در متن اصلی نوشته خود آرزوها و احساسات مربوط به اهداف خود را با بخش ابتدایی ادغام کنید تا بتوانید کلمات و جملات تاثیرگذار تری برای اینکه خواسته شما را جدی بگیرند، ارائه دهیم.

نکاتی که پس از نوشتن بیانیه شخصی باید به آن توجه کنیم!

پس از نوشتن بیانیه، حتما نکات زیر را بررسی کنید:

 • املای نوشته و دستور زبان را چک کنید تا در صورت نیاز اصلاحات لازمه را انجام دهید.
 • مطمئن شوید بین بخش های مختلف بیانیه شخصی شما، ارتباط معنایی برقرار است.
 • سعی کنید سبک نوشته مختص شما باشد، یعنی مشابه دیگری نبوده و یا از جای دیگری الهام گرفته نشده باشد.
 • نگارشی ساده و به دور از پیچیدگی و اصطلاحات خاص داشته باشید.
 • سعی کنید تا جای ممکن بیانیه شما خالی از ابهام و افعال مجهول باشد.

رعایت مراحل بالا بسیار مهم است زیرا هر چقدر بیایه خوبی هم نوشته باشید، با داشتن اینگونه مشکلات، عملا ارزش و اعتبار بیانیه خود را پایین آورده اید.

موارد کلیدی برای داشتن یک بیانیه شخصی قدرتمند

موارد کلیدی برای داشتن یک بیانیه قدرتمند

بهترین بیانیه ، بیانیه ای است که در عین دقیق و تاثیرگذار بودن ، فاقد کلمات کلیشه ای و کتابی باشد در اینجا به نکاتی اشاره میکنیم که به شما کمک می کند  یک بیانیه شخصی قوی داشته باشید.

 • سعی کنید موقع نوشتن، کلماتی که بکار میبرید کلمات خودتان باشد. فرض کنید در حال توضیح دادن ویژگی شخصی خود به یک فرد معمولی هستید، به هیچ وجه سعی نکنید از جملات بیش از اندازه پیچیده استفاده کنید.
 • تاثیر کلمات معجزه می کند، استفاده از کلمات و لحن مثبت که نشان دهنده شور و شوق و هیجان برای موقعیت پیش رو است، می تواند تاثیر مثبتی روی مخاطب شما قرار دهد.
 • سعی کنید روی عباراتی که بطور اختصاصی روی اهداف شما متمرکز است، تاکید کنید. این کار باعث میشود اهداف و انگیزه های شما برای شخص واضح تر و تاثیرگذار شود.
 • نکاتی که فکر میکنید باعث متفاوت نشان داده شدن شما نسبت به سایر متقاضیان میشود را بیان کنید. نکاتی مانند تجربیات شخصی که مختص خود شماست، شانس شما را برای گرفتن ویزای تحصیلی انگلستان افزایش میدهد.

جمع بندی کلی

در این نوشته بطور کلی نحوه نوشتن یک بیانیه شخصی را باهم بررسی کردیم. آموختیم که ارائه بیانیه شخصی سفارت انگلستان، از چه جایگاه و اهمیتی در فرآیند دریافت ویزای تحصیلی انگلستان برخوردار است. با رعایت نکات که در بالا به آن اشاره کردیم و همچنین کمی تمرین میتوانیم یک بیانیه شخصی خاص و منحصر بفرد بنویسیم.

سوالات متداول 

آرزوهای شغلی؛ علت علاقه به رشته تحصیلی، سابقه کاری مرتبط (در صورت وجود داشتن)، ویژگی های شخصیتی و علاقمندی های عمومی و…

بسته به نوع اظهار نامه (تحصیلی، کاری، مهاجرتی و…) میتواند متفاوت باشد.اما بطور کلی برای مقطع تحصیلی کارشناسی میتواند بین 400 تا 600 کلمه و برای مقطع تحصیلی بالاتر بسته به شرایط  یا رشته مورد نظر فرد تا 1000 کلمه هم میتواند باشد.

 1. گنگ و مبهم بودن 
 2. کوتاه یا بیش از اندازه طولانی بودن
 3. جملات منفی
 4. عدم ارتباط دادن علاقه  به رشته تحصیلی مورد تقاضا.
 5. ایرادات نگارشی و غلط های املایی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.