قوی ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰

قوی ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰

The strongest and most reputable passports in the world in 2020

870 بازدید - منتشر شده توسط مارال عابدی در تاریخ: ۹۹/۰۴/۱۲ در ۹:۰۰ قبل از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۹۹/۰۷/۱۳ در ۹:۰۷ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

پاسپورت ازجمله مدارک شناسایی مهم برای سفر به کشورهای خارجی است. اعتبار و ارزش پاسپورت مشخص می‌کند که برای ورود به کشور موردنظر نیاز به دریافت ویزا هستید یا خیر. اعتبار و قدرت پاسپورت بر اساس تعداد کشورهایی که افراد برای ورود به آن‌ها معاف از اخذ ویزا است تعیین می‌گردد؛ لذا می‌توان گفت ارزش هر پاسپورتی یکسان نیست. در این مقاله سعی داریم به معرفی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ بپردازم که شاید در تصمیم شما برای انتخاب مقصد مهاجرت تأثیرگذار باشد.

پاسپورت

پاسپورت یا گذرنامه، مدرکی قانونی و رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندان کشورها صادر می‌گردد. پاسپورت به معنای تابعیت یا شهروندی یک کشور است؛ لذا یکی از اصلی‌ترین اهداف مهاجرت به کشورهای خارجی درجه‌یک، رسیدن به تابعیت یا پاسپورت قدرتمند آن‌ها می‌باشد. موسسه مهاجرتی ویزا نیو افتخار دارد تا در رسیدن به این اهداف شما را یاری نماید.

پس از مدارک شناسایی، مهم‌ترین مدرکی که برای سفرهای خارجی به آن احتیاج پیدا می‌کنید، قطعاً گذرنامه است. افراد برای ورود به کشورهای خارجی بایستی پاسپورت معتبر داشته باشند. این افراد بسته به اعتبار پاسپورت خود و کشوری که قصد ورود به آن را دارند، باید روادید یا ویزا اخذ نمایند که به‌صورت مهر در پاسپورت آن‌ها ثبت می‌گردد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اعتبار و قدرت یک پاسپورت بر مبنای تعداد کشورهایی که شهروندان می‌توانند بدون ویزا به آن‌ها سفر کنند، تعیین می‌گردد؛ بر همین اساس می‌توان قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ را شناخت.

strongest passports in world in 2020_1
برترین پاسپورت‌ها در جهان

بسیاری از افراد، برای دریافت پاسپورت‌های معتبر تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. کشورهای دارای پاسپورت‌های معتبر در سطح جهان، معمولاً دارای ثبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی در کنار کیفیت بالای زندگی هستند. افرادی که موفق به دریافت تابعیت و پاسپورت این کشورها می‌شوند، می‌توانند بسته به اعتبار بالای آن، بدون اخذ ویزا و طی مراحل پیچیده و زمان‌بر آن، به‌راحتی به کشور موردنظر خود سفر کنند؛ یا در فرودگاه کشور مقصد ویزای الکترونیکی را خیلی سریع دریافت کنند.

Henley Passport Index

Henley Passport Index هرساله بر مبنای اطلاعاتی که از سازمان حمل‌ونقل هوایی در سطح بین‌الملل دریافت می‌کند، فهرستی از قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ را منتشر می‌کند. این سازمان برای ورود به هر کشور بدون نیاز به اخذ ویزا، امتیاز یک در نظر می‌گیرد؛ هم‌چنین برای ورود به کشورهایی که نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی دارند نیز امتیاز یک در نظر می‌گیرد. در غیر این صورت هیچ امتیاز به پاسپورت مدنظر داده نمی‌شود. به‌این‌ترتیب پاسپورتی که بتواند بیشترین امتیاز را کسب کند، می‌تواند در این رده‌بندی جایگاه مطلوب‌تری را به دست آورد؛ البته Henley Passport Index در بررسی و رده‌بندی پاسپورت موارد زیر را در نظر می‌گیرد.

 • گذرنامه دارای اعتبار باشد.
 • گذرنامه معمولی باشد؛ یعنی دیپلماتیک یا اورژانسی نباشد.
 • دارنده پاسپورت تمامی شرایط قانونی برای ورود به کشور مقصد مانند تمکن مالی را دارا باشد.
 • دارنده پاسپورت در سلامت کامل است.
 • مواجه نبودن دارنده پاسپورت با الزامات سخت برای ورود به کشور مقصد
 • ورود و خروج دارنده پاسپورت از یک فرودگاه در کشور مقصد

معرفی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۰

رتبه‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ مطابق با سال‌های گذشته بر اساس آزادی شهروندان در سفر به کشورهای خارجی، البته بدون نیاز به اخذ ویزا در نظر گرفته می‌شود. بر مبنای آخرین رده‌بندی پاسپورت‌های جهان، توسط موسسه هنلی و سازمان اینترنشنال حمل‌ونقل هوایی یا IATA، پاسپورت کشور ژاپن برای دومین سال پیاپی به‌عنوان قوی‌ ترین پاسپورت‌ جهان در سال ۲۰۲۰ انتخاب شده است. با استناد به این رده‌بندی اهمیت بالای اخذ تابعیت و شهروندی این کشور آسیایی مشخص می‌گردد. می‌توان گفت ارزش و اعتبار پاسپورت یا حتی سفر به کشور ژاپن به‌قدری است که مهر ویزای آن در هر پاسپورتی، به آن ارزش خاص می‌بخشد. شهروندان ژاپنی با در اختیار داشتن پاسپورت معتبر و قدرتمند خود می‌توانند به ۱۹۱ کشور جهان بدون نیاز به اخذ روادید یا ویزا سفر کنند.

رده‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، پاسپورت کشور ژاپن با امکان سفر به ۱۹۱ کشور جهان برای دومین سال با کنار زدن پاسپورت کشور سنگاپور، در رده نخست قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است. سنگاپور که در سال‌های اخیر، پیشرفت فراوانی در حوزه قدرت و اعتبار پاسپورت داشته است، طبق رده‌بندی سال ۲۰۲۰ در رتبه دوم قرار گرفته است. افراد با در اختیار داشتن پاسپورت این کشور، امکان سفر به ۱۹۰ کشور جهان را بدون اخذ ویزا خواهند داشت. در جدول زیر رده‌بندی مواردی از قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ را مشاهده خواهید کرد.

نام کشور

رتبه پاسپورت در جهان

تعداد کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا ندارند

ژاپن

۱

۱۹۱

سنگاپور

۲

۱۹۰

آلمان، کره جنوبی

۳

۱۸۹

ایتالیا، فنلاند، اسپانیا، لوکزامبورگ

۴

۱۸۸

دانمارک، اتریش

۵

۱۸۷

سوئد، هلند، فرانسه، پرتغال و ایرلند

۶

۱۸۶

سوئیس، آمریکا، انگلیس، نروژ، بلژیک

۷

۱۸۵

یونان، نیوزلند، مالت، چک

۸

۱۸۴

کانادا، استرالیا

۹

۱۸۳

مجارستان

۱۰

۱۸۲

پیشرفت و سقوط پاسپورت برخی کشورها در رده‌بندی سال ۲۰۲۰

با بررسی کامل رده‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ که بر مبنای شناسه گذرنامه هنلی صورت گرفته است، می‌توان پیشرفت و سقوط اعتبار و قدرت پاسپورت برخی کشورها را به‌خوبی متوجه شد. یکی از کشورهایی که توانسته در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی درزمینهٔ اعتبار پاسپورت داشته باشد، امارات متحده عربی است؛ پاسپورت این کشور که در سال ۲۰۱۷ در رده ۳۸ جهان قرار داشت، طی این سه سال با رشد قابل‌توجه در رده ۱۸ برترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان قرار گرفته است.

از سوی دیگر کشورهای ابرقدرتی مانند آمریکا و انگلستان که در گذشته معتبرترین پاسپورت‌های جهان را در اختیار داشته‌اند، در سال‌های اخیر به دلیل سخت‌گیری‌های فراوان درزمینهٔ ورود و اقامت مسافران خارجی، با سقوطی قابل‌توجه، در رده هفتم جهان قرارگرفته‌اند.

سؤالات متداول

جایگاه پاسپورت کانادا در رده‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ کدام است؟

کشور کانادا به‌عنوان مهاجرپذیرترین کشور در جهان، دارای جایگاه نهم در رده‌بندی معتبرترین پاسپورت‌ها است. البته کانادا با کشور استرالیا به‌طور مشترک در این رده قرار گرفته است. امروزه راه‌های بسیاری برای مهاجرت به کشور کانادا وجود دارد که مؤثرترین آن مهاجرت کاری آن‌هم از طریق جاب آفر می‌باشد.

رتبه پاسپورت ایران در رده‌بندی معتبرترین پاسپورت‌های جهان کجاست؟

پاسپورت ایران در رده‌بندی سال ۲۰۲۰ در جایگاه ۹۸ جهان قرار گرفته است؛ این به این معنی است که هم‌وطنان می‌توانند تنها به ۴۱ کشور بدون ویزا سفر کنند؛ هرچند برخی از این کشورها نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی در بدو ورود به آن می‌باشند. البته ایران در این رده‌بندی نسب به سال ۲۰۱۸ که در جایگاه ۹۵ قرار داشت؛ سه پله سقوط داشته است. شاید مهم‌ترین دلیل هم‌وطنان برای مهاجرت به کشورهای برتر، همین کم اعتبار بودن پاسپورت کشور باشد.

رده‌بندی معتبرترین پاسپورت‌های جهان چگونه صورت می‌گیرد؟

موسسه مطالعاتی هنلی هرساله بر اساس اطلاعاتی که از سازمان حمل‌ونقل بین‌المللی دریافت می‌کند، فهرستی از قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان منتشر می‌کند. این رده‌بندی طبق آزادی شهروندان در سفر به کشورهای خارجی البته بدون نیاز به اخذ ویزا در نظر گرفته می‌شود. در سال ۲۰۲۰ پاسپورت ژاپن با امکان سفر به ۱۹۱ کشور جهان، در رتبه نخست قرار گرفته است.

مهم‌ترین مزیت اخذ اقامت و تابعیت کشورهای حوزه شینگن چیست؟

افرادی که موفق به دریافت اقامت دائم و به دنبال آن تابعیت کشورهای اروپایی حوزه شینگن می‌شوند، می‌توانند بر اساس معاهده‌ای مشترک، ویزای شینگن دریافت کنند که امکان سفر بدون نیاز به اخذ ویزا را به ۲۶ کشور این حوزه خواهند داشت. افراد بسیاری درصدد مهاجرت به این کشورهای اروپایی و برخورداری از پاسپورت‌های معتبر آن‌ها، ویزای شینگن را نیز مدنظر قرار می‌دهد. از بهترین کشورهای مهاجرپذیر اروپایی حوزه شینگن می‌توان به آلمان اشاره کرد که پاسپورت آن در رتبه سوم قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۴.۵]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *