مقالات

قوی ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰

strongest passports in world in 2020

پاسپورت ازجمله مدارک شناسایی مهم برای سفر به کشورهای خارجی است. اعتبار و ارزش پاسپورت مشخص می‌کند که برای ورود به کشور موردنظر نیاز به دریافت ویزا هستید یا خیر. اعتبار و قدرت پاسپورت بر اساس تعداد کشورهایی که افراد برای ورود به آن‌ها معاف از اخذ ویزا است تعیین می‌گردد؛ لذا می‌توان گفت ارزش هر پاسپورتی یکسان نیست. در این مقاله سعی داریم به معرفی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ بپردازم که شاید در تصمیم شما برای انتخاب مقصد مهاجرت تأثیرگذار باشد.

پاسپورت

پاسپورت یا گذرنامه، مدرکی قانونی و رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندان کشورها صادر می‌گردد. پاسپورت به معنای تابعیت یا شهروندی یک کشور است؛ لذا یکی از اصلی‌ترین اهداف مهاجرت به کشورهای خارجی درجه‌یک، رسیدن به تابعیت یا پاسپورت قدرتمند آن‌ها می‌باشد. موسسه مهاجرتی ویزا نیو افتخار دارد تا در رسیدن به این اهداف شما را یاری نماید.

پس از مدارک شناسایی، مهم‌ترین مدرکی که برای سفرهای خارجی به آن احتیاج پیدا می‌کنید، قطعاً گذرنامه است. افراد برای ورود به کشورهای خارجی بایستی پاسپورت معتبر داشته باشند. این افراد بسته به اعتبار پاسپورت خود و کشوری که قصد ورود به آن را دارند، باید روادید یا ویزا اخذ نمایند که به‌صورت مهر در پاسپورت آن‌ها ثبت می‌گردد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اعتبار و قدرت یک پاسپورت بر مبنای تعداد کشورهایی که شهروندان می‌توانند بدون ویزا به آن‌ها سفر کنند، تعیین می‌گردد؛ بر همین اساس می‌توان قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ را شناخت.

strongest passports in world in 2020_1

برترین پاسپورت‌ها در جهان

بسیاری از افراد، برای دریافت پاسپورت‌های معتبر تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. کشورهای دارای پاسپورت‌های معتبر در سطح جهان، معمولاً دارای ثبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی در کنار کیفیت بالای زندگی هستند. افرادی که موفق به دریافت تابعیت و پاسپورت این کشورها می‌شوند، می‌توانند بسته به اعتبار بالای آن، بدون اخذ ویزا و طی مراحل پیچیده و زمان‌بر آن، به‌راحتی به کشور موردنظر خود سفر کنند؛ یا در فرودگاه کشور مقصد ویزای الکترونیکی را خیلی سریع دریافت کنند.

Henley Passport Index

Henley Passport Index هرساله بر مبنای اطلاعاتی که از سازمان حمل‌ونقل هوایی در سطح بین‌الملل دریافت می‌کند، فهرستی از قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ را منتشر می‌کند. این سازمان برای ورود به هر کشور بدون نیاز به اخذ ویزا، امتیاز یک در نظر می‌گیرد؛ هم‌چنین برای ورود به کشورهایی که نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی دارند نیز امتیاز یک در نظر می‌گیرد. در غیر این صورت هیچ امتیاز به پاسپورت مدنظر داده نمی‌شود. به‌این‌ترتیب پاسپورتی که بتواند بیشترین امتیاز را کسب کند، می‌تواند در این رده‌بندی جایگاه مطلوب‌تری را به دست آورد؛ البته Henley Passport Index در بررسی و رده‌بندی پاسپورت موارد زیر را در نظر می‌گیرد.

  • گذرنامه دارای اعتبار باشد.
  • گذرنامه معمولی باشد؛ یعنی دیپلماتیک یا اورژانسی نباشد.
  • دارنده پاسپورت تمامی شرایط قانونی برای ورود به کشور مقصد مانند تمکن مالی را دارا باشد.
  • دارنده پاسپورت در سلامت کامل است.
  • مواجه نبودن دارنده پاسپورت با الزامات سخت برای ورود به کشور مقصد
  • ورود و خروج دارنده پاسپورت از یک فرودگاه در کشور مقصد

معرفی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۰

رتبه‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال 2020 مطابق با سال‌های گذشته بر اساس آزادی شهروندان در سفر به کشورهای خارجی، البته بدون نیاز به اخذ ویزا در نظر گرفته می‌شود. بر مبنای آخرین رده‌بندی پاسپورت‌های جهان، توسط موسسه هنلی و سازمان اینترنشنال حمل‌ونقل هوایی یا IATA، پاسپورت کشور ژاپن برای دومین سال پیاپی به‌عنوان قوی‌ ترین پاسپورت‌ جهان در سال ۲۰۲۰ انتخاب شده است. با استناد به این رده‌بندی اهمیت بالای اخذ تابعیت و شهروندی این کشور آسیایی مشخص می‌گردد. می‌توان گفت ارزش و اعتبار پاسپورت یا حتی سفر به کشور ژاپن به‌قدری است که مهر ویزای آن در هر پاسپورتی، به آن ارزش خاص می‌بخشد. شهروندان ژاپنی با در اختیار داشتن پاسپورت معتبر و قدرتمند خود می‌توانند به 191 کشور جهان بدون نیاز به اخذ روادید یا ویزا سفر کنند.

[typed string0=”رتبه‌بندی بهترین پاسپورت‌های جهان در سال 2020 بر اساس آزادی شهروندان در سفر به کشورهای خارجی، البته بدون نیاز به اخذ ویزا در نظر گرفته می‌شود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

رده‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، پاسپورت کشور ژاپن با امکان سفر به 191 کشور جهان برای دومین سال با کنار زدن پاسپورت کشور سنگاپور، در رده نخست قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است. سنگاپور که در سال‌های اخیر، پیشرفت فراوانی در حوزه قدرت و اعتبار پاسپورت داشته است، طبق رده‌بندی سال 2020 در رتبه دوم قرار گرفته است. افراد با در اختیار داشتن پاسپورت این کشور، امکان سفر به 190 کشور جهان را بدون اخذ ویزا خواهند داشت. در جدول زیر رده‌بندی مواردی از قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ را مشاهده خواهید کرد.

نام کشور

رتبه پاسپورت در جهان

تعداد کشورهایی که نیاز به اخذ ویزا ندارند

ژاپن

1

191

سنگاپور

2

190

آلمان، کره جنوبی

3

189

ایتالیا، فنلاند، اسپانیا، لوکزامبورگ

4

188

دانمارک، اتریش

5

187

سوئد، هلند، فرانسه، پرتغال و ایرلند

6

186

سوئیس، آمریکا، انگلیس، نروژ، بلژیک

7

185

یونان، نیوزلند، مالت، چک

8

184

کانادا، استرالیا

9

183

مجارستان

10

182

پیشرفت و سقوط پاسپورت برخی کشورها در رده‌بندی سال 2020

با بررسی کامل رده‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ که بر مبنای شناسه گذرنامه هنلی صورت گرفته است، می‌توان پیشرفت و سقوط اعتبار و قدرت پاسپورت برخی کشورها را به‌خوبی متوجه شد. یکی از کشورهایی که توانسته در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی درزمینهٔ اعتبار پاسپورت داشته باشد، امارات متحده عربی است؛ پاسپورت این کشور که در سال 2017 در رده 38 جهان قرار داشت، طی این سه سال با رشد قابل‌توجه در رده 18 برترین و معتبرترین پاسپورت‌های جهان قرار گرفته است.

از سوی دیگر کشورهای ابرقدرتی مانند آمریکا و انگلستان که در گذشته معتبرترین پاسپورت‌های جهان را در اختیار داشته‌اند، در سال‌های اخیر به دلیل سخت‌گیری‌های فراوان درزمینهٔ ورود و اقامت مسافران خارجی، با سقوطی قابل‌توجه، در رده هفتم جهان قرارگرفته‌اند.

سؤالات متداول

جایگاه پاسپورت کانادا در رده‌بندی قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ کدام است؟

کشور کانادا به‌عنوان مهاجرپذیرترین کشور در جهان، دارای جایگاه نهم در رده‌بندی معتبرترین پاسپورت‌ها است. البته کانادا با کشور استرالیا به‌طور مشترک در این رده قرار گرفته است. امروزه راه‌های بسیاری برای مهاجرت به کشور کانادا وجود دارد که مؤثرترین آن مهاجرت کاری آن‌هم از طریق جاب آفر می‌باشد.

رتبه پاسپورت ایران در رده‌بندی معتبرترین پاسپورت‌های جهان کجاست؟

پاسپورت ایران در رده‌بندی سال 2020 در جایگاه 98 جهان قرار گرفته است؛ این به این معنی است که هم‌وطنان می‌توانند تنها به 41 کشور بدون ویزا سفر کنند؛ هرچند برخی از این کشورها نیاز به اخذ ویزای فرودگاهی در بدو ورود به آن می‌باشند. البته ایران در این رده‌بندی نسب به سال 2018 که در جایگاه 95 قرار داشت؛ سه پله سقوط داشته است. شاید مهم‌ترین دلیل هم‌وطنان برای مهاجرت به کشورهای برتر، همین کم اعتبار بودن پاسپورت کشور باشد.

رده‌بندی معتبرترین پاسپورت‌های جهان چگونه صورت می‌گیرد؟

موسسه مطالعاتی هنلی هرساله بر اساس اطلاعاتی که از سازمان حمل‌ونقل بین‌المللی دریافت می‌کند، فهرستی از قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان منتشر می‌کند. این رده‌بندی طبق آزادی شهروندان در سفر به کشورهای خارجی البته بدون نیاز به اخذ ویزا در نظر گرفته می‌شود. در سال 2020 پاسپورت ژاپن با امکان سفر به 191 کشور جهان، در رتبه نخست قرار گرفته است.

مهم‌ترین مزیت اخذ اقامت و تابعیت کشورهای حوزه شینگن چیست؟

افرادی که موفق به دریافت اقامت دائم و به دنبال آن تابعیت کشورهای اروپایی حوزه شینگن می‌شوند، می‌توانند بر اساس معاهده‌ای مشترک، ویزای شینگن دریافت کنند که امکان سفر بدون نیاز به اخذ ویزا را به 26 کشور این حوزه خواهند داشت. افراد بسیاری درصدد مهاجرت به این کشورهای اروپایی و برخورداری از پاسپورت‌های معتبر آن‌ها، ویزای شینگن را نیز مدنظر قرار می‌دهد. از بهترین کشورهای مهاجرپذیر اروپایی حوزه شینگن می‌توان به آلمان اشاره کرد که پاسپورت آن در رتبه سوم قوی‌ ترین و معتبرترین پاسپورت‌ های جهان در سال ۲۰۲۰ قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.