studying migration without soldiering - مهاجرت تحصیلی بدون سربازی
Uneducated academic migration
زمان مطالعه: 7 دقیقه

بسیاری از افرادی که مشمول سربازی بوده و علاقه‌مند به تحصیل در خارج از کشور هستند، به دنبال روشی برای مهاجرت تحصیلی بدون سربازی می‌باشند. آیا چنین روشی امکان‌پذیر است یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که جواب مثبت است ولی یک‌سری محدودیت در این زمینه وجود دارد و لازمه اقدام از این طریق، داشتن اطلاعات کافی است. از طرفی این محدودیت‌ها موجب شده است که متقاضیان در برخی مراحل دچار دلسردی شوند. لازم به ذکر است با داشتن شرایط کامل، می‌توانید از طریق قانونی و بدون هیچ مشکلی از کشور خارج شوید. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این مدل از مهاجرت بپردازیم.

مراحل دریافت معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی مدرکی است که به شما اجازه می‌دهد با گذاشتن وثیقه به مدت محدود از کشور خارج شده و از این طریق مهاجرت تحصیلی بدون سربازی داشته باشید. برای گرفتن این نامه باید طی مراحلی به دانشگاه درخواست دهید. در صورت نداشتن بدهی و مشکلی از سمت دانشگاه، یک گواهی به نام گواهی اشتغال‌به‌تحصیل دریافت می‌کنید.

بعد از دریافت گواهی و مراجعه به یکی از مراکز پلیس 10+ اقدام به پیمودن مراحل بعدی می‌کنید. در این مرحله باید با مراجه به وب‌سایت نشا حساب کاربری ایجاد کرده و ثبت نام کنید. سپس نامه معرفی به نظام وظیفه را توسط وزارت علوم دریافت می‌کنید. این نامه به معنی این است که شما دانشجو هستید و بر این اساس با گذاشتن وثیقه می‌توانید به راحتی و برای مدت محدود از کشور خارج شوید.

دانش آموزان یا دانشجویانی که از معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور استفاده می کنند، هیچ گونه محدودیتی برای سفر های متعدد به کشور نخواهند داشت و از سوی وزارت خانه مربوطه، مجوز لازم برای تردد سالانه این دسته از مشمولان صادر خواهد شد.

قوانین مهم خروج از کشور

خروج از کشور آن هم برای مشمولانی که قصد مهاجرت تحصیلی بدون سربازی دارند، نیازمند رعایت قوانینی است که به شرح زیر می‌باشند:

 • مشمولان باید بدون هیچ گونه غیبت باشند همچنین وضعیت تحصیلی مشخصی را داشته باشند.
 • مشمولان نباید فارغ التحصیل شده باشند و برگه اعزام بدون غیبت داشته باشند.
 • وثیقه موردنظر برای خروج از کشور را فراهم کرده و فرم خروج موقت را تکمیل نمایند.

وثیقه‌های مورد قبول نظام وظیفه برای خروج

سازمان نظام وظیفه برای اطمینان از بازگشت متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی بدون سربازی دارند، وثیقه‌ دریافت می‌کند که شامل موارد زیر می‌باشد.

پول نقد: در این روش شما باید وثیقه‌ای 15 میلیون تومانی به عنوان ضمانت، در حساب دولت و در گرو بانک قرار دهید. سازمان نظام وظیفه از شما تعهد 6 ساله می‌خواهد اما بانک ضمانت 1 ساله می‌دهد به همین منظور شما باید تعهدی را امضا کنید که هر ساله این ضمانت را تمدید می‌کنید. بعد از بازگشت به کشور ایران تمامی مبالغ به شما بازگشت داده می‌شود.

ضمانت بانکی: در این روش شما باید پول نقد به بانک ارائه دهید و یا سفته و سند نزد بانک گرو بگذارید. تمامی بانک‌ها این امکان را برای شما فراهم نمی‌کنند پس فراموش نکنید قبل از اقدام برای این کار، استعلامی از لیست بانک‌هایی که مورد تائید هستند و این کار را نیز انجام می‌دهند، بگیرید تا با مشکلات احتمالی مواجه نشوید. بعد از پیدا کردن بانک مورد نظر و گذاشتن ضمانت‌نامه، جهت خروج از کشور، نامه را به نظام وظیفه ارائه می‌دهید.

شرایط زندگی در فنلاند برای مهاجرین

سند ملکی: در این روش شما سند یک ملک معتبر را به بانک ارائه می‌دهید. بانک با کمک شهرداری ماموری را برای ارزش‌گذاری ملک مذکور می‌فرستد، پس از انجام کار، بانک نامه ضمانت را به شما می‌دهد تا آن را به نظام‌وظیفه تحویل دهید.

دریافت گذرنامه

پس از این که به یکی از روش‌های ذکر شده در بالا، ضمانت نامه‌ای را آماده کردید آن را به سازمان نظام وظیفه ارائه می‌دهید. بعد از تأیید مدارک و بررسی کامل، آن را به اداره گذرنامه ارسال می‌کنند. بعد از گذشت یک هفته با مراجعه به اداره گذرنامه در صفحه آخر پاسپورت شما مهری خورده خواهد شد که اجازه خروج از کشور را برای شما آزاد می‌کند. با توجه به مطالبی که گفته شد اگر به خدمت سربازی نرفته باشید می‌توانید گذرنامه خود را دریافت کرده و مراحل خروج از کشور را پیگیری کنید پس نگران نباشید؛ مهاجرت تحصیلی بدون سربازی هم امکان‌پذیر است.

مقدار وثیقه برای سفرهای خارجی

افرادی که مشمول هستند و قصد مهاجرت تحصیلی بدون سربازی دارند و یا افرادی که قصد سفر علمی و  با توجه به کشوری که به آن سفر می‌کنند، میزان وثیقه‌ای که باید گرو بگذارند، متفاوت است. به ابن ترتیب، باید مقادیر وثیقه تعیین شده برای روش‌های مختلف خروج از کشور جهت گرو گذاشتن در بانک به شرح زیر خواهد بود.

سفرهای سیاحتی: شامل سفرهایی که برای تفریح از کشور خارج می‌شوید؛ مبلغ 15 میلیون تومان باید به صورت وثیقه قرار دهید.

سفرهای علمی: شامل سفرهایی که برای انجام تحقیقات علمی و پروژه از کشور خارج می‌شوید که با عنوان سفرهای مطالعاتی از آن‌ها یاد می‌شود؛ مبلغ 8 میلیون تومان باید پرداخت کنید.

سفرهای زیارتی: شامل سفرهایی است که برای زیارت به کشورهای عراق و عربستان می‌روید؛ مبلغ وثیقه آن 3 میلیون تومان است.

سفر جهت ادامه تحصیل: شامل سفرهایی است که برای ادامه تحصیل از کشور خارج می‌شوید که وثیقه آن 20 میلیون تومان است.

مهاجرت تحصیلی بدون سربازی

بسیاری از افراد با گذاشتن وثیقه به کشور خارجی مورد نظر خود می‌روند؛ در حالی که تصمیم دارند در زمان مشخص شده به کشور ایران برنگردند و در آن کشور ماندگار شوند. در این گونه موارد باید بگوییم این اقدام کاملاً اشتباه است؛ چرا که بعد از اتمام تحصیل شما باید به کشور مورد نظر خود برگردید. امکان دارد مشکلی برای شما به وجود آید و نتوانید به موقع بازگردید؛ در چنین وضعیتی در صورت بازگشت پولی که برای وثیقه گذاشته‌اید کامل توسط دولت برداشته می‌شود و جرائم سنگین مالی و جریمه غیبت سربازی به شما می‌خورد.

عاقلانه است که شما با رفتن به خدمت سربازی، به صورت قانونی اقدام به مهاجرت و خروج از کشور نمایید. یکی از راحت‌ترین روش‌های مهاجرتی که کاملاً هم بدون دردسر است، روش مهاجرت کاری است. در این روش فرد با دریافت موقعیت شغلی یا جاب آفر از طرف کارفرمای خارجی به کشور مقصد مهاجرت کرده و می‌تواند اقامت دائم آن کشور را پس از چند سال دریافت نماید. (چگونه جاب آفر بگیریم؟)

studying migration without soldiering 1 - مهاجرت تحصیلی بدون سربازی

سؤالات متداول

آیا صدور مجوز برای خروج دانشجویان در سال محدودیتی دارد؟

خیر شما می‌توانید در هر ترم تحصیلی بدون هیچ محدودیتی مجوز خروج از کشور را دریافت کنید. با انجام مراحل اداری در سازمان نظام وظیفه مراحل کاری انجام شده و به اداره گذرنامه ارسال خواهد شد.

اقدامات مهم قبل از ورود به کانادا
شرایط کلی مشمولان برای رفتن به خارج از کشور چیست؟
 • مشمول بدون غیبت
 • وضعیت تحصیلی مشخص و گواهی اشتغال به تحصیل
 • در سنوات ارفاقی باشند (با مجوز رسمی سنوات ارفاقی)
 • مشمولانی که تحصیل آنان به پایان رسیده و در مهلت یکساله قرار دارند باشند.
 • برای مراجعت به موقع به کشور وثیقه مورد نیاز را بگذارند.
مراحل رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمول چه مواردی است؟
 • دانش آموزی
 • دانشجویی از طریق مراجعه به سایت سازمان وظیفه و خدمات الکترونیک
 • صدور مجوز خروج از کشور توسط سامانه وظیفه عمومی به پلیس ناجا
 • صدور یا تمدید گذرنامه توسط ناجا
 خروج از کشور تا چه سنی نیاز به مجوز از سازمان وظیفه عمومی ندارد؟

قبل از سن مشمولیت با عنایت به اینکه سن مشمولیت از ابتدای ماه 18 سالگی تمام می‌باشد، لذا خروج اشخاص قبل از سن مشمولیت نیاز به اخذ مجوز ندارد. به‌عنوان مثال متولد 4/5/73 از تاریخ 1/5/91 به عنوان مشمول محسوب می‌شود و خروج وی تا 1/5/91 نیاز به مجوز سازمان وظیفه عمومی ندارد. پس توجه داشته باشید قبل از تهیه بلیط و اقامتگاه خود مطمن شوید که می‌توانید از کشور خارج شوید تا در فرودگاه به مشکل نخورید.

[تعداد: 4    میانگین: 5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *