مقالات

بهترین شهرهای سوئیس برای زندگی

شهرهای سوئیس

شهرهای سوئیس همگی عالی هستند، ولی هر کس بسته به شرایط خودش می‌تواند شهری را برای زندگی انتخاب کند که بیشترین تناسب را با معیارهایش داشته باشد. شما باید تعیین کنید که: شهرهای شلوغ را دوست دارید یا خلوت و آرام را؟ قصد تحصیل دارید یا کار؟ برای گذراندن دوران بازنشستگی سوئیس را انتخاب می‌کنید یا برای شروع یک کسب و کار مالی؟

برای انتخاب میان شهرهای سوئیس، چه معیارهایی را در نظر بگیریم؟

امنیت و رفاه

شهرهای سوئیس از بسیاری جهات شبیه به یکدیگر هستند. امنیت و سطح رفاه در همه جای سوئیس عالی است. با توجه به مساحت نسبتاً کم سوئیس، تفاوت آب و هوایی میان شهرهای آن به حدی نیست که معیار تاثیرگذاری در انتخاب باشد. هزینه‌های زندگی در تمامی شهرهای سوئیس در مقایسه با دیگر شهرهای اروپا و حتی شهرهای سایر کشورهای دنیا، بیشتر است. اندکی تفاوت میان هزینه مسکن در شهرهای مختلف سوئیس وجود دارد که احتمالاً برای شخصی که کشور گران سوئیس را برای زندگی انتخاب می‌کند، معیار مهمی در تصمیم گیری نهایی نیست.

کانتونها و قوانین

در مورد قوانین سوئیس می‌توان این کشور را با آمریکا مقایسه کرد. سوئیس از 26 کانتون تشکیل شده و حکومتی فدرال است. قوانین مشترک فدرال بر کل کانتونهای آن حاکم است. علاوه بر این، هر کانتون نیز قوانین خاص خود را دارد. پس اگر تفاوت در جزئیات قوانین برای شما مهم است، به نحوی که مثلاً ممکن است روی شغل شما تاثیر بگذارد، نیاز به مشاوره و تحقیق دقیق دارید.

زبان و فرهنگ

از آنجایی که سوئیس دارای 4 زبان رسمی شامل آلمانی، ایتالیایی، فرانسوی و رمانش است، بسیار مهم است که از زبان رسمی شهرها آگاه باشید تا بتوانید در تصمیم گیری نهایی این امر را لحاظ کنید.

جمعیت و وسعت

زندگی در آپارتمان و در شهری شلوغ را دوست دارید یا سکونت در ویلا کنار دریاچه در شهری آرام را؟ این کاملاً بستگی به شما و شرایطتان دارد. شهرهای سوئیس از این منظر نیز تفاوتهای چشمگیری با هم دارند که باید جدا از هم بررسی شوند.

شهرهای سوئیس

شغل و تحصیل

می‌خواهید دوران بازنشستگی را در سوئیس سپری کنید یا قصد دارید در آنجا تحصیل کنید؟ علاقمند به سیاست هستید یا در حوزه مالی و پولی فعالید؟ نزدیکی به سازمانهای بین‌المللی برایتان مهم است یا می‌خواهید شغلی در معتبرترین بانکهای دنیا داشته باشید؟ اینها موارد بسیار مهمی است که باید اطلاعات زیادی درباره شان بدست بیاورید. هر شهر سوئیس برای یکی از این موارد مقصدی مناسب است و برای موردی دیگر، محلی نامناسب. اگر علاقه‌مند به تحصیل در سوئیس هستید در مقاله مهاجرت تحصیلی به سوئیس به تفصیل در خصوص مهاجرت تحصیلی و دانشگاه‌های برتر سوئیس پرداخته‌ایم.

چند شهر مهم سوئیس را باهم بررسی کنیم:

زوریخ

زوریخ در شمال سوئیس و هم مرز با آلمان است. زبان رسمی این شهر نیز آلمانی است و مهاجران زیادی از آلمان دارد.

زوریخ با حدود 450 هزار شهروند، بیشترین جمعیت را در بین شهرهای سوئیس دارد. مراکز مالی بزرگ سوئیس از جمله بازار بورس آن، در این شهر استقرار دارند؛ بنگاه‌هایی اقتصادی که اعتبار جهانی دارند.

دو دانشگاه مطرح سوئیسی که همواره جزء 50 دانشگاه برتر دنیا رده بندی می‌شوند در زوریخ قرار دارند؛ دانشگاه زوریخ و دانشگاه ETH.

سرگرمی در زوریخ  پایانی ندارد. در هر کوچه و خیابانش یک گالری هنری یا موزه به چشم می‌خورد. مراکز خرید فراوان و سالنهای نمایش و سینما هم کم ندارد.

با این اوصاف شاید زوریخ را شهری پر ترافیک و بدون جاذبه طبیعی تصور کنید؛ ولی ناوگان حمل و نقل عمومی قوی و پر طرفدار آن، مردمش را با ترافیک بیگانه ساخته است. پارکهای فراوان و دریاچه مشهورش، طبیعت شهر را هم چشم نواز کرده است.

[typed string0=”همانطور که متوجه شدید، هر چه که بخواهید، بهترینش در زوریخ یافت می‌شود. به همین دلیل است که همواره در میان بهترین شهرهای دنیا و البته گرانترین آنها جای دارد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

ژنو

ژنو در غرب سوئیس و هم مرز با فرانسه است. زبان رسمی این شهر فرانسوی است و می‌توان درک کرد که فرهنگ شهروندانش همچون فرانسویان باشد.

دومین شهر سوئیس از نظر جمعیت است. بیش از 200 هزار نفر در ژنو زندگی می‌کنند.

مراکز مالی و کمپانی‌های بزرگی در ژنو مستقر است. اما شهرت این شهر به وجود سازمانهای بین‌المللی فراوانی است که آنجا وجود دارند. دفتر سازمان ملل، بانک تجارت جهانی و صلیب سرخ فقط نمونه‌ای از این سازمانهای جهانی است. وجود این سازمانها باعث حضور تعداد زیادی مهاجر و مسافر در تمام روزهای سال است.

ژنو هم مانند زوریخ، یک دریاچه زیبا در خود جا داده است. نمایشگاه‌های هنری بسیار، فستیوال و جشنواره در کنار سالنهای تئاتر و اپرا،همواره شهر را پر شور و نور نگه می‌دارد.

برن

برن پایتخت آرام سوئیس با جمعیتی کمتر از 150 هزار نفر است. برخلاف انتظار، نه از سازمانهای بین‌المللی در اینجا خبری هست و نه از کمپانی‌های عظیم چند ملیتی.

زبان رسمی برن، آلمانی است. رودخانه زیبای آر (Aare) از دل آن، راه پر و پیچ خم خود را خرامان طی می‌کند. اگر از آسمان خراش‌ها و هیاهو دنیای مدرن امروزی گریزانید، برن انتخابی خوبی برای زندگی شماست.

شهرهای سوئیس

بازل

بازل شهری بزرگ در شمال کشور با جمعیتی نزدیک به 180 هزار نفر است. بیشتر شهروندانش آلمانی سخن می‌گویند. اما مردمان ایتالیایی زبان و فرانسوی زبان بسیاری هم در این شهر زندگی می‌کنند.

گفتیم در هر خیابان زوریخ یک موزه وجود دارد، اما این بازل است که در سوئیس به شهر موزه‌ها معروف است. خودتان تعداد موزه‌هایش را تخمین بزنید.

دانشگاه بازل سطح علمی بالایی دارد و مرکز آموزشی معتبری در مقیاس جهانی محسوب می‌شود. مثل دیگر شهرهای نامدار سوئیس، بازل هم بنگاه‌های پولی و مالی بزرگی را در خود جای داده است. صنعت انرژی پاک این شهر نیز مشهور است.

لوزان

شهری در شمال دریاچه لِمان یا همان دریاچه ژنو است که جمعیتی در حدود 140 هزار نفر دارد. از نزدیکی اش به شهر و کشور فرانسه می‌شود فهمید که چرا بیشتر شهروندانش فرانسوی زبانند.

نسیم خنکی که از دامنه‌ی رشته کوههای آلپ، از فراز دریاچه ژنو می‌گذرد و به لوزان می‌رسد، زندگی در این شهر را رویایی می‌کند.

دومین دانشگاه سوئیس از حیث رتبه جهانی دانشگاه EPFL است که در لوزان واقع شده است. اگر قصد تحصیل در مقاطع عالی را دارید، اعتبار این دانشگاه برایتان وسوسه کننده خواهد بود.

علاوه بر شهرهای مطرح سوئیس که مختصری درباره آنها گفتیم، حومه‌ها و مناطق روستایی منحصر بفرد این کشور، مقصد بسیاری از ثروتمندان جهان است که می‌خواهند دوران بازنشستگی خود را در بهشت روی زمین سپری کنند.

سوالات متداول

زبان رسمی کشور سوئیس چیست؟

سوئیس دارای چهار زبان رسمی آلمانی و فرانسوی و ایتالیایی و رمانش است.

کشور سوئیس دارای چند کانتون است؟

سوئیس شامل بیست و شش کانتون یا همان استان می‌شود.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”زبان رسمی کشور سوئیس چیست؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”سوئیس دارای چهار زبان رسمی آلمانی و فرانسوی و ایتالیایی و رمانش است.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”کشور سوئیس دارای چند کانتون است؟”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”سوئیس شامل بیست و شش کانتون یا همان استان می‌شود.”}}]}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.