مهاجرت, مهاجرت کاری

مهاجرت کاری خیاط

مهاجرت کاری خیاط

مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای خیاطی یکی از راه های مهاجرت کاری خیاط است. برای آشنایی بیشتر با مهاجرت کاری خیاطی، درآمد خیاطی در کشور های دیگر با ما همراه باشید. در این مطلب آنچه باید در مورد مهاجرت خیاط بدانید را آورده ایم.

مهاجرت کاری خیاط

در مورد شغل خیاطی باید بگوییم این شغل واقعاً به هنر و دقت بالایی نیاز دارد. یک خیاط ماهر از پارچه‌های موجود، لباس و شلوارهایی زیبا و شیک درست می‌کند و تحویل مشتریان خود می‌دهد.

اگر به دنیای خیاطی و پارچه علاقه‌مند هستید و مهارت زیادی در این زمینه دارید، می‌توانید بهترین نتیجه را از کار خود گرفته و از طریق مهاجرت کاری خیاط از مهارت خود استفاده کرده و در یک کشور خارجی مشغول به‌کار شوید.

یک خیاط ماهر می‌تواند هم به‌صورت فردی کار کند و برای مشتریان خود انواع لباس، شلوار و… درست کند و هم می‌تواند به‌صورت گروهی در شرکت‌ها یا کارگاه‌های مربوط به خیاطی کار کند و کسب درآمد نماید.

ممکن است از خودتان بپرسید برای ورود به بازار خیاطی از کجا باید شروع کنیم و چگونه مدرک بگیریم؛ در پاسخ باید بگوییم که شما می‌توانید در آموزش‌ها و دوره‌های معتبر خیاطی که در کشور برگزار می‌شود شرکت کنید و مدرک معتبر آن را دریافت کنید. همچنین می‌توانید در کنار یک استاد خیاطی مشغول به کار شوید و به‌مرور زمان در این زمینه حرفه‌ای شوید.

دلیل مهاجرت کاری خیاط

 

دلیل مهاجرت کاری خیاط

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت کاری، مهاجرت از طریق جاب آفر یا دریافت پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی است. مهاجرت کاری می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، ازجمله این دلایل می‌توان به دریافت درآمد بالاتر، امکان پیشرفت شغلی، ساخت آینده بهتر، بهره‌مندی از امکانات رفاهی بهتر و … اشاره کرد.

ساعت کاری خیاط‌ها چگونه است؟

بیشتر خیاط‌ها ساعت کاری تمام‌وقت دارند و به‌صورت کامل کار می‌کنند ولی نمی‌توان ساعت مشخصی را برای آن‌ها تعیین کرد؛ زیرا به‌عنوان‌مثال در مناسبت‌های مختلف مثل عیدها، ممکن است به‌قدری مشتری داشته باشند که مجبور باشند شب‌ها نیز کار کنند تا بتوانند سفارشات مشتری‌ها را به موقع به اتمام برسانند.

مهارت‌های مورد نیاز خیاط

یک خیاط ماهر و کار بلد باید دارای مهارت‌هایی باشد تا بتواند مشتری‌های خود را افزایش داده و درنتیجه درآمد خوبی کسب نماید. این مهارت‌ها عبارت‌اند از:

 • اولین و مهم‌ترین شرط داشتن علاقه زیاد به دنیای خیاطی است.
 • تمامی پارچه‌ها را به‌خوبی بشناسد تا بتواند در کارهای خود به‌جا از آن‌ها استفاده کند.
 • در دوخت و دوز پارچه مهارت و خلاقیت داشته باشد.
 • صبور باشد.
 • در مورد جدیدترین طراحی‌ها و مد روز اطلاع داشته باشد.
 • به سلیقه‌ها و درخواست‌های مشتریان خود احترام بگذارد.
 • یک خیاط حرفه‌ای باید قدرت تصور بالایی باشد.
 • یک خیاط ماهر باید بتواند ارتباط خوبی با مشتریان داشته باشد و آن را حفظ نماید.
 • هر سفارش مشتری می‌تواند دارای جزئیات زیادی باشد؛ بنابراین خیاط باید به جزئیات توجه زیادی نماید.
 • داشتن توانایی کار زیاد و تمرکز در وقت‌هایی که سفارش‌های مشتریان زیاد است.
 • توانایی مدیریت زمان برای تحویل به‌موقع سفارش‌های مشتریان.

وظایف خیاط در مهاجرت کاری خیاط

وظایف خیاط

یک خیاط ماهر برای این‌که بتواند در کار خود بهترین باشد، باید یک‌سری نکات را انجام دهد که این نکات عبارت‌اند از:

 • به مشتریان خود، پیشنهاد‌هایی نظیر استفاده از نوع خاصی پارچه و… برای بهتر شدن سفارش‌هایشان بدهد.
 • اندازه‌گیری‌های دقیق جهت دوخت لباس برای مشتری
 • میزان هزینه کار را مشخص کند و سعی کند هزینه مناسب دریافت نماید.
 • زمان تحویل سفارش مشتری را مشخص کند و در سریع‌ترین زمان ممکن، لباس را تحویل دهد.
 • از پارچه‌های باکیفیت بالا استفاده کرده و برش‌ها را به‌دقت انجام دهد.
 • به مشتری اجازه پرو اولیه بدهد تا ایرادهای کار مشخص شود.
 • به نظرات مشتری احترام بگذارد و سفارش را مطابق میل آن‌ها انجام دهد.
 • توانایی و مهارت تولید کار با کیفیت بالا
 • آشنا بودن با مدل‌های روز
 • توانایی طرح الگو

بازار کار خیاطی در ایران و جهان

علاوه بر بازار خیلی خوبی که شغل خیاطی در ایران و بسیاری از کشورهای جهان دارد، یکی از مزایای این شغل این است که فرد می‌تواند با بهره‌گیری از توانایی‌ها و استعدادهای خود در این زمینه اقدام به کارآفرینی کرده و با ایجاد یک بیزینس در زمینه خیاطی علاوه بر کمک به رشد اقتصاد کشور، به درآمد مطلوبی نیز برسد.

از مزایای خیاطی این است که فرق نمی‌کند کجا و چگونه کار را انجام می‌دهید؛ شما حتی می‌توانید امور خیاطی را در خانه انجام داده و درآمد کسب کنید. همچنین اگر علاقه‌مند هستید تجربیات و علم خود را به دیگران نیز آموزش دهید، می‌توانید در دوره‌های مربوطه شرکت کنید. سپس با دریافت مجوز، اقدام به ایجاد یک آموزشگاه خیاطی نمایید و به علاقه‌مندان در این حوزه آموزش دهید.

داشتن ذوق و سلیقه خاص و مهارت بالا در این زمینه و همچنین سابقه شرکت و یا برگزاری سمینار و کلاس‌های آموزشی به بالا بردن شانس متقاضی در به‌دست آوردن موقعیت شغلی موردنظر، کمک شایانی خواهد کرد.

میزان درآمد خیاط در کشورهای جهان

افراد شاغل در رشته خیاطی بسته به میزان مهارت و تجربه‌ای که دارند، مدل‌هایی که توانایی دوخت آن‌ها را دارند، میزان خلاقیت و همچنین از همه مهم‌تر کیفیت کاری که تولید می‌کنند، درآمد‌های متفاوتی خواهند داشت. هرچه کار دوخته شده کیفیت بالاتری داشته باشد، هزینه کار بالاتر خواهد رفت. در ادامه به بررسی میزان درآمد خیاط در برخی کشورها اشاره شده است.

 • میزان درآمد متوسط سالانه یک خیاط در کشور آمریکا با توجه به آمار سال ۲۰۲۰، حدود ۳۳,۳۰۰ دلار آمریکا است.
 • میزان متوسط درآمد سالانه یک خیاط در کشور انگلیس در سال ۲۰۲۰، حدود ۲۷,۰۰۰ پوند انگلیس است.
 • درآمد متوسط سالانه برای یک خیاط در کشور سوئد طبق آمار سال ۲۰۲۰، تقریباً ۲۵۶,۰۰۰ کرون سوئد است.
 • در کشور آلمان میزان درآمد متوسط سالانه یک خیاط طبق آمار سال ۲۰۲۰، حدود ۲۸.۵۰۰ یورو است.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید شغل خیاطی دارای درآمد مناسبی در سراسر جهان است، بنابراین مهاجرت کاری خیاط می‌تواند باعث پیشرفت و درآمدزایی بیشتر برای متخصصان این شغل شود. البته هزینه‌های ذکر شده بسته به نظر کارفرما، سابقه کاری و میزان مهارت خیاط متفاوت خواهند بود.

آینده شغلی خیاط در کانادا

کد شغلی خیاط در فهرست رده‌بندی مشاغل ناک ۶۳۴۲ می‌باشد؛ لذا یکی از مشاغل موردنیاز در این کشور به شمار می‌رود. فروشگاه‌های پوشاک، شرکت‌های تولیدکننده پوشاک و … از جمله محل‌هایی هستند که فرصت‌های شغلی بی‌شماری برای خیاطان حرفه‌ای و باسابقه دارا می‌باشند. البته بسیاری از خیاطان در کانادا به‌صورت خوداشتغالی فعالیت می‌کنند.

مهاجرت کاری خیاط به کانادا به‌تبع شکل‌گیری شرکت‌ها و برندهای مختلف پوشاک دارای آینده درخشانی است. میانگین درآمد خیاط در کانادا به ازای هر ساعت حدود ۱۵ دلار محاسبه می‌شود؛ البته این درآمد به‌تناسب میزان تخصص، تجربه و قرارداد کاری رو به افزایش خواهد بود. حداکثر میزان درآمد شغلی برای خیاط توانا و باتجربه حدود ۲۲ دلار در هر ساعت برآورد می‌شود.

پیش‌نیازهای اساسی مهاجرت کاری خیاط به کانادا اثبات صلاحیت، تخصص و تجربه هستند؛ به عبارتی یک خیاط حرفه‌ای باید توانایی خود را در زمینه‌های دوخت، الگوسازی و … نشان دهد. این افراد حتی در صورت لزوم بایستی در کلاس‌ها یا دوره‌های فنی در مؤسسات معتبر شرکت کند. ارائه مدرک فنی معتبر در کنار سابقه شغلی مرتبط لازمه اساسی اخذ ویزای کاری برای این گروه از افراد می‌باشد.

مهاجرت کاری خیاط به راحتی انجام گرفته و آنان زندگی خود را در کشورهای اروپایی تامین کنند و صاحب کسب و کار شوند. دقت و تمیزکاری الویت است. پس اگر خیاط خوبی هستید فرصت‌های جاب آفری را فراموش نکنید.

سوالات متداول

بله برای اینکه بتوانید یک شغل مناسب در این زمینه در کشور خارجی موردنظر خود پیدا کنید باید دارای حداقل ۳ الی ۵ سال سابقه کاری مرتبط با تخصص خود باشید تا کارفرما پس از بررسی، نسبت به تائید پیشنهاد کاری به شما اقدام نماید.

از شروط مهم جهت مهاجرت کاری خیاط، داشتن مهارت ارتباط برقرار کردن به زبان انگلیسی (مدرک آیلتس) است؛ البته الزامی به کسب نمره بالا نیست اما در صورت عدم توانایی در برقراری ارتباط، موفق به کسب موقعیت شغلی برای انجام مهاجرت کاری نخواهید شد.

میزان درآمد این شغل بسته به میزان تخصص و مهارت در انجام کار، سابقه کاری و تجربه افراد متفاوت است ولی متوسط درآمد این موقعیت شغلی در کشور سوئیس، سالانه حدود ۴۵,۰۰۰ فرانک سوئیس خواهد بود. این مبلغ با توجه به نظر کارفرما و فاکتورهای یادشده می‌تواند متغیر باشد.

بله با توجه به نیاز همیشگی کشورهای مختلف جهان به نیروی خیاط ماهر، با کسب توانایی‌ها و مهارت‌های لازم، می‌توان درآمد خیلی خوبی را برای این شغل در سراسر جهان متصور بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.