مقالات

آزمون تی سی اف چیست؟

یکی از فاکتورهای مهم در مهاجرت، تسلط بر زبان رسمی کشور مقصد است. تسلط بر زبان مزایایی از جمله تحصیل رایگان در دانشگاه‌های خوب آن کشور برای متقاضی فراهم می‌آورد. افرادی که قصد مهاجرت به فرانسه یا کشورهای فرانسوی زبان را دارند، حتماً با این سوال که  آزمون تی سی اف چیست؟ مواجه شده‌اند.

آزمون تی سی اف امتحانی رسمی در جهت سنجش میزان سواد و تسلط متقاضی در زبان فرانسوی برای مهاجرت به کشور فرانسه و کانادا می‌باشد. در ادامه به بررسی کامل این آزمون و مراحل آن خواهیم پرداخت.

تحصیل در فرانسه

کیفیت نظام آموزشی این کشور به گونه‌ای است که دولت فرانسه 25 درصد بودجه ملی کشور را صرف هزینه‌های آموزشی می‌کند. معتبر بودن مدرک فرانسوی و وجود دانشگاهای رایگان و یا با هزینه‌های بسیار پایین در این کشور همگی باعث انتخاب افراد بسیاری جهت تحصیل در این کشور شده است. حدود 200 میلیون نفر در جهان به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند. همچنین آشنایی و تسلط به زبان فرانسوی دسترسی شما به 48 کشور جهان برای تعامل را میسر می‌سازد.

[aparat id=’u6vpj’]

آزمون تی سی اف چیست؟

تی سی اف (TCF) آزمونی بین‌المللی است که مخفف کلمه Test de connaissance du français می‌باشد. این آزمون در جهت سنجش سطح زبان فرانسوی و ایالت کبک کانادا برگزار می‌گردد و برای افرادی که قصد مهاجرت دارند مورد نیاز است. مردم کشور کانادا با دو زبان فرانسه و انگلیسی صحبت می‌کنند. اگر قصد تعامل و زندگی در کانادا را دارید باید یکی از این دو زبان را به خوبی مسلط باشید.

آزمون دیگری با نام dap نیز وجود دارد که همانند آزمون tcf است؛ در واقع این دو آزمون یکی هستند و از آن با نام tcf | dap یاد می‌شود.

آزمون تی سی اف دارای چهار نوع می‌باشد.

 • علوم کامپیوتر
 • علوم ارتباطات بین‌المللی
 • شهروندی ایالت کبک
 • شهروندی فرانسه

بخش‌های مختلف آزمون تی سی اف 

آزمون تی سی اف دارای 2 بخش اجباری شامل ساختار زبان و شنیداری (Listening and Language Structures) و خواندن (Reading) است. بخش اختیاری نیز شامل مکالمه (Speaking) و نوشتار (writing) می‌باشد. در آزمون TCF نمره منفی وجود ندارد.

مراحل ثبت نام در آزمون تی سی اف

در ابتدا به صورت آنلاین ثبت نام خود را انجام دهید و توجه داشته باشید در فرایند ثبت نام نکات زیر را رعایت کنید.

 • نام و نام خانوادگی باید با حروف بزرگ و همانند گذرنامه وارد شوند.
 • تاریخ تولد به صورت روز/ماه/سال و مطابق با کارت ملی وارد شود.
 • حجم عکس اسکن شده نباید از 50 کیلوبایت بیشتر باشد.

پس از انجام مراحل بالا مدارک مورد نیاز را به آدرس ایمیل tcf-doc@clf-teh.org ارسال نمایید. مدارک شامل پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی می‌باشد. در قسمت موضوع ایمیل می‌بایست تاریخ برگزاری آزمون و نام خانوادگی خود را قید کنید. اگر قبلاً در این آزمون شرکت کرده‌اید، برای انجام ثبت نام دوباره باید 30 روز از زمان آزمون اول بگذرد.

مرحله دوم شامل حضور در مرکز زبان فرانسه است که بعد از انجام مرحله اول به اطلاع داوطلب می‌رسد. پرداختی‌های انجام شده در صورت کنسل کردن آزمون به هیچ عنوان بازگردانده نمی‌شود. در آزمون TCF Québec و بخش بیان گفتاری آزمون تی سی اف باید 10 روز قبل از آزمون عکس خود را با شرایط زیر در سایت ciep بارگذاری نمایید.

 • حجم عکس کمتر از 4 مگابایت
 • یکی از فرمت‌های JPG ،JPEG ،BMP یا PNG
 • بدون لکه، چین و جای تاخوردگی
 • رنگی و دست‌کاری نشده (بدون روتوش)
 • بدون عینک و کلاه
 • شش ماه بیشتر از تاریخ گرفتن عکس نگذشته باشد.

زمان و محل برگزاری آزمون تی سی اف

این آزمون هر ماه توسط سازمان تخصصی CIEP برگزار می‌شود و زمان برگزاری آن معمولاً چهارشنبه آخر هر ماه می‌باشد؛ اما بعد از ثبت نام روز دقیق آزمون به شما اطلاع داده می‌شود. زمان برگزاری امتحان قابل تغییر نیست پس در زمان ثبت نام و پرداخت هزینه دقت کامل را داشته باشید چرا که هیچ هزینه‌ای به شما بازگردانده نمی‌شود.

مزایای آزمون TCF چیست؟

شاید برای شما هم سؤال شده باشد که این آزمون چه کاربردی دارد و ضرورت شرکت در این آزمون چیست؟

اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید، مدرک آزمون تی سی اف به شما کمک خواهد کرد در بهترین دانشگاه‌های تراز اول فرانسه بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای پذیرفته شوید. یادگیری این زبان و مدرک فرانسه اعتبار شما را در این کشور بالا می‌برد و در پیدا کردن و اخذ موقعیت شغلی کمک قابل توجهی می‌کند.

فرصت‌های شغلی که در فرانسه امکان پیدا کردن آن‌ها را دارید، در صورتی‌که به که زبان فرانسوی تسلط داشته باشید، بسیار بیشتر خواهند شد و شرایط ضمن کار نیز برای متقاضی مطلوب‌تر می‌شود.

همچنین برای افرادی که قصد درخواست ویزا برای کشور فرانسه به صورت تحصیلی یا کاری را دارند، قطعاً یکی از مدارک مورد نیاز، مدرک آزمون تی سی اف خواهد بود.

قوانین و مقررات آزمون

این آزمون برای تمامی رشته‌ها در مقطع لیسانس مورد نیاز است و هم اکنون در 630 موسسه بین المللی و 130 کشور در حال برگزاری است. در حال حاضر این آزمون در شهرهای تهران و مشهد نیز برگزار می‌شود.

آزمون تی سی اف برای تمامی سنین برگزار می‌شود ولی باید شرایط و موارد زیر را رعایت نمایید.

از مداد رنگی و لاک غلط گیر به هیچ عنوان استفاده نکنید.

اصل پاسپورت را همراه داشته باشید.

اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

از همراه داشتن دیکشنری و وسایل الکترونیکی پرهیز کنید.

افرادی که تابعیت کشور فرانسه را دارند، مجاز به شرکت در آزمون نیستند.

نمره دهی در آزمون

نمره دهی این آزمون در 6 سطح برگزار می‌شود یعنی A1 تا C2 که کسب نمره‌دهی آن به صورت زیر است.

نمره 100 تا 199 سطح A1

نمره 200 تا 299 سطح A2

نمره 300 تا 399 سطح B1

نمره 400 تا 499 سطح B2

نمره 500 تا 599 سطح C1

نمره 600 تا 699 سطح C2

با توجه به توضیحات بالا حداقل نمره 100 و حداکثر نمره 699 است. برای قبولی در دانشگاه‌های معتبر فرانسه نمره C1 را کسب کنید. پذیرش هر دانشگاه با توجه به نمره‌ای که دریافت می‌کنید متفاوت است پس تمامی تلاش خود را برای موفقیت در این آزمون انجام دهید.

زمان برگزاری آزمون بین 85 تا 180 دقیقه طول خواهد کشید و این زمان بسته به نوع برگزاری آن متفاوت است.

مقایسه سطح آزمون تی سی اف و آیلتس

نمره 100 تا 199 سطح A1 برابر با کم‌ترین سطح زبان اروپایی

نمره 200 تا 299 سطح A2 برابر با نمره آیلتس 4

نمره 300 تا 399 سطح B1 برابر با آیلتس 5

نمره 400 تا 499 سطح B2 برابر با آیلتس 6 که 90 در صد دانشگاه‌ها به این نمره آزمون پذیرش می‌دهند.

نمره 500 تا 599 سطح C1 برابر با آیلتس 7.5

[typed string0=”نمره 600 تا 699 سطح C2 برابر با آیلتس 8.5 که با گرفتن این نمره می‌توانید در بهترین دانشگاه‌های فرانسه رایگان تحصیل نمایید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

هزینه‌ها و میزان اعتبار آزمون TCF

پس از اعلام نتیجه این آزمون و گرفتن نمره این مدرک به مدت 2 سال اعتبار دارد و بعد از آن برای پذیرش در دانشگاه شما باید دوباره در این آزمون شرکت کنید. این آزمون سقفی برای ثبت نام ندارد و هر ساله بر تعداد شرکت‌کنندگان افزود می‌شود که دلیل اصلی آن پایین بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل در فرانسه است. پیشنهاد داریم که زودتر ثبت نام خود را انجام دهید تا در نزدیک‌ترین حوزه امتحانی شرکت کنید.

شرایط برای شرکت در آزمون تی سی اف

آزمون تی سی اف دارای مقررات خاصی است که مشخص می‌کنند افراد واجد شرایط جهت شرکت در این آزمون چه کسانی هستند.

 • حداقل سنی برای شرکت در این آزمون در نظر گرفته نشده است؛ لذا افرادی که دوره پیش‌دانشگاهی را با موفقیت بگذرانند، واجد شرایط شرکت در این آزمون هستند.
 • افرادی که قصد تحصیل و کار در فرانسه را دارند، واجد شرایط می‌باشند.
 • افرادی که در هنگام تولد تابعیت و شهروندی این کشور را اخذ کرده باشند و به دلایلی تابعیت را ازدست‌داده باشند، با تأیید سازمان مهاجرتی این کشور می‌توانند در آزمون تی سی اف شرکت نمایند.
 • افرادی که تابعیت فرانسه را داشته باشند و سه سال آخر دوره تحصیلی را طی نکرده باشند، واجد شرایط شرکت در این آزمون هستند.

سؤالات متداول

امتحان TCF در زبان فرانسه چیست؟

Test de connaissance du français (TCF) یک تست زبان برای افراد غیر بومی فرانسه است. این آزمون توسط مرکز بین‌المللی آموزش d’études pédagogiques (CIEP) برای وزارت آموزش فرانسه اداره می‌شود.

TEF کانادا چیست؟

این آزمون، جهت سنجش میزان تسلط بر زبان فرانسه برگزار می‌شود و مطابق با استانداردهای مهاجرت، پناهندگی و تابعیت کانادا (IRCC) است. نتایج TCF کانادا به منظور مهاجرت اقتصادی یا اخذ تابعیت کانادا پذیرفته می‌شود.

این آزمون چقدر اعتبار دارد؟

نتایج آزمون معمولاً بین شش الی هشت هفته پس از تاریخ برگزاری آزمون اعلام می‌شود. تعداد دفعات شرکت در آزمون نامحدود است؛ ولی فاصله میان جلسات امتحانی می‌بایست 2 ماه باشد. نتایج TEF و TEFaQ از روزی که در آزمون شرکت کرده‌اید دو سال معتبر است.

قالب سؤالات امتحان آزمون تی سی اف به چه صورت است؟

تمامی سؤالات در قالب تستی هستند و از سطوح ابتدایی تا پیشرفته سؤالات چیده شده‌اند و بهتر است این را بدانید که هیچ نمره‌ منفی برای سؤالات در نظر گرفته نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.