مقالات

آزمون telc چیست؟

آزمون تلک (telc) آزمونی جهت تعیین سطح زبان آلمانی است. این آزمون برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی‌زبان اروپا و یا کار در شرکت‌های آلمانی‌زبان است. این آزمون در کشور آلمان و همچنین در سراسر جهان برگزار می‌شود. در این مقاله به بررسی این موضوع که آزمون telc چیست؟ می‌پردازیم.

آزمون تلک telc چیست؟

آزمون تلک را می‌توان یکی از پیش‌نیازهای مهم برای کار و تحصیل در دانشگاه‌ها و شرکت‌های آلمانی‌زبان دانست. این گواهی برای دوره‌های پیش آمادگی psp کاربرد دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

دوره psp چیست؟

دوره psp یک دوره پیش آمادگی برای یک سری گروه خاص است که حدود 65 درصد زبان آلمانی تخصصی و 35 درصد موضوعات فرهنگی در محیط کاری آلمان را شامل می‌شود. در ادامه مقاله، به بررسی این گروه‌های خاص می‌پردازیم:

گروه اول: افرادی که دارای مدرک دیپلم هستند و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آلمانی‌زبان، قصد دارند مدرک دیپلم ایرانی خود را به مدرک دیپلم آلمانی تبدیل کنند؛ یا به عبارتی معادل‌سازی کنند. این افراد خود، به چند دسته دیگر دسته‌بندی می‌شوند:

  • افراد دیپلمه‌ای که قصد دارند در رشته‌های مهندسی ادامه تحصیل بدهند که به آن psp technic گفته می‌شود.
  • افراد دیپلمه‌ای که قصد دارند در رشته‌های علوم انسانی ادامه تحصیل بدهند که به آن psp business گفته می‌شود.
  • افراد دیپلمه‌ای که قصد دارند در رشته‌های مربوط به علوم پزشکی ادامه تحصیل دهند که به آن psp medicine گفته می‌شود.

گروه دوم: این گروه، افرادی هستند که دارای مدرک کارشناسی بوده و قصد دارند در مقطع کارشناسی ارشد در رشته موردنظر خود ادامه تحصیل دهند.

گروه سوم: در این گروه، افرادی که مدرک کارشناسی ارشد دارند و قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های آلمانی‌زبان هستند، قرار می‌گیرند.

گروه چهارم: این گروه، پزشکانی قرار می‌گیرند که قصد دارند برای یافتن کار در بیمارستان‌های آلمانی‌زبان اقدام کنند.

گروه پنجم: این گروه برای صاحبان کسب‌وکار و افرادی که دارای مهارت هستند؛ فارغ از اینکه رشته تحصیلی آن‌ها چیست؛ مناسب است. این افراد می‌توانند یافتن شغل در آلمان را آموزش ببینند.

لازم به ذکر است که تمامی گروه‌های ذکرشده برای ورود به آلمان و اخذ ویزا باید مدرک آزمون telc را حداقل در سطح A2 داشته باشند.

انواع سطح‌های آزمون تلک

آزمون‌های تلک آلمان ازلحاظ اینکه فرد متقاضی برای چه منظوری قصد یادگیری زبان را دارد به دسته‌بندی‌های A1، A2، B1، B2، C1، C2 تقسیم می‌شوند که در وب‌سایت رسمی تلک اسامی آنها قابل مشاهده است. در ادامه به بررسی هر یک از سطوح آلمانی خواهیم پرداخت. 

همچنین از دیگر آزمون های معتبر تعیین سطح زبان آلمانی می توان به آزمون گوته، آزمون تست اس و آزمون تست داف اشاره کرد.

آزمون telc چیست؟

ساختار آزمون تلک چگونه است؟

ساختار آزمون telc آلمان به گونه‌ای است که چهار نوع مهارت را در برمی‌گیرد؛ این مهارت‌ها شامل مهارت شنیداری، نوشتن، خواندن و صحبت کردن است.

سطح A1

این سطح درواقع ساده‌ترین سطح برای این آزمون است. در این سطح، افراد زبان را در مورد نیازهای اساسی خود می‌آموزند. به‌عنوان‌مثال، اینکه چگونه خود را به دیگران معرفی کنند یا چگونه از مغازه خرید کنند.

برای شرکت در آزمون سطح A1 آلمانی، باید بین 100 الی 150 واحد که به‌صورت 45 دقیقه‌ای است را گذرانده باشید. سطح A1 برای این آزمون برای افرادی که قصد مهاجرت دارند تحت عنوان telc Deutsch A1 für Zuwanderer نام‌برده می‌شود.

این آزمون برای کودکان تقریباً 12 الی 13 ساله نیز تحت عنوان telc Deutsch A1 Junior نام‌برده می‌شود. مدت‌زمان آموزشی گذرانده شده توسط این افراد برای این آزمون باید حداقل هفته‌ای 2 جلسه و به مدت 2 سال بوده‌باشد.

سطح A2

بعد از گذراندن 250 الی 300 واحد که هرکدام در حدود 45 دقیقه است، می‌توانید برای کسب چنین سطحی در این آزمون شرکت کنید. سطح A2 به‌منظور ارتقای دانش زبان آلمانی خود در سطح صحبت کردن در مورد یک موضوع مشخص و قرارگیری در محیط‌های مختلف روزمره است.

برای مقاصد کاری به کشور آلمان سطح telc Deutsch A2+ Beruf را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این آزمون، به‌منظور سنجیدن مهارت‌های زبانی شما در یک محیط کاری برگزار می‌شود.

فردی که در این آزمون شرکت می‌کند می‌تواند در مورد موضوعات مختلف کاری در حیطه شغل خود صحبت کند. همچنین این شخص می‌تواند اسناد و مدارک خود را به‌راحتی بخواند و تلفن‌های ساده را پاسخ دهد.

سطح A2 برای دانش‌آموزان

این نوع از سطح A2 برای دانش آموزان 14 الی 16 ساله مناسب است. دانش آموزان با گذراندن 300 الی 400 ساعت از دوره زبان آلمانی می‌توانند در آزمون این نوع از سطح A2 شرکت نمایند.

سطح A2.B1

این نوع از سطح A2 به افرادی که قصد اقامت کشور آلمان را به‌شرط اثبات مهارت زبان آلمانی دارند پیشنهاد می‌کنیم. در این آزمون، هر چهار مهارت خواندن، نوشتن، شنیدن و صحبت کردن از متقاضی پرسیده می‌شود.

لازم به ذکر است که مدرک آزمون تلک از طریق موسسه تلک و همچنین دانشگاه FHM آلمان برای افراد متقاضی صادر می‌شود.

سطح B1

آزمون تلک سطح B1 به کسانی پیشنهاد می‌شود که در سطح پایه با زبان آلمانی آشنایی دارند. محدودیتی برای شرکت در این آزمون وجود ندارد. مدرک این سطح از آزمون تلک برای امور مهاجرتی و اقامتی به کار می‌رود و در این مسیر بسیار مؤثر است.

این سطح از آزمون تلک برای دانش‌آموزانی که آشنایی پایه با زبان آلمانی دارند، تحت عنوان telc Deutsch B1 Schule و برای مقاصد حرفه‌ای و تخصصی تحت عنوان telc Deutsch B1+Beruf استفاده می‌شود. لازم به ذکر است آزمون Deutsch B1+Beruf در سطح بالاتری نسبت به سطح B1 قرار می‌گیرد.

سطح B1.B2 برای محیط کاری

این سطح از آزمون تلک (Telc)، آمادگی و میزان دانش متقاضی را برای حضور در یک محیط کاری مورد سنجش قرار می‌دهد.

سطح B1.B2 برای پرستاران

این سطح از آزمون تلک، برای متخصصانی که درزمینه پرستاری و یا مراقبت از کودکان فعالیت می‌کنند ایجادشده است. در این آزمون بیشتر بر جنبه‌های گرامری و ساختار واژگان زبان آلمانی در سطوح B1 و B2 تأکید شده است.

سطح B2

آزمون B2 تلک، به‌منظور سنجیده شدن زبان آلمانی متقاضیان در سطوح پیشرفته طراحی‌شده است. برای شرکت در این آزمون، محدودیتی اعمال نشده است.

telc Deutsch B2+ Beruf: این آزمون به‌منظور سنجش شما در حیطه کاری و بیزینسی انجام می‌شود. همچنین توجه داشته باشید این آزمون مقداری در سطح پایین‌تر قرار می‌گیرد.

سطح B2 پزشکی

این نوع آزمون از سطح B2 برای ارزیابی زبان آلمانی پزشکان و متخصصان پزشکی که در بیمارستان‌ها فعالیت می‌کنند ایجادشده است و برای ارتباط مؤثرتر پزشکان با بیماران بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

سطح B2.C1

در این نوع از آزمون تلک، مشخص می‌شود که فرد متقاضی در سطح B2 قرار می‌گیرد یا سطح C1. درواقع، متقاضی آزمون telc درزمینهٔ کاری بین این دو سطح ارزیابی می‌شود.

سطح B2.C1 پزشکی

این آزمون برای پزشکانی طراحی‌شده که قصد دارند در بیمارستان‌های آلمان مشغول به کار شوند. این تست بیشتر درزمینهٔ داروهایی که برای بیمارستان نیاز است ایجادشده و نتیجه آن، سطح شمارا در دو سطح B2 و C1 بررسی می‌کند.

آزمون C1

این آزمون برای مقاصد فوق پیشرفته طراحی‌شده است. این تست برای کسانی که زبان آلمانی را در کار و تحصیل خود به‌صورت پیشرفته دنبال می‌کنند مناسب است. مدرک آزمون telc در کشور آلمان جهت اخذ ویزا و اقامت دائم برای این کشور موردپذیرش قرارگرفته است.

آزمون C2

این سطح از زبان برای افرادی که زبان آلمانی را در حد زبان مادری خود فراگرفته‌اند و هیچ مشکلی در فهم مطالب پیشرفته علمی ندارند، مناسب است. نمره C2 معمولاً توسط پژوهشگران، پروفسورها و استاتید برجسته دانشگاهی اخذ می‌گردد.

سؤالات متداول

آیا برای آزمون تلک، محدودیت سنی وجود دارد؟

با توجه به اینکه موسسه telc آلمان، برای سنین از 12 سالگی به بالا، انواع آزمون‌ها را دارد مشکلی از بابت محدودیت سنی وجود ندارد.

هزینه آزمون تلک چقدر هست؟

آزمون تلک با توجه به اینکه 6 سطح مختلف دارد، هزینه متفاوتی دارد. این هزینه‌ها از 160 یورو الی 180 یورو متفاوت است.

در آزمون telc آلمان، چه مواردی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد؟

در آزمون تلک، چهار مهارت نوشتن، خواندن، شنیداری و صحبت کردن در بخش‌های مختلف آزمون موردسنجش قرار می‌گیرد.

برای مهاجرت کاری و یا تحصیل در آلمان، کدام سطح از آزمون تلک را باید داشته باشیم؟

برای مقاصد کار و یا تحصیل در آلمان، داشتن سطح B1 یا B2 کفایت می‌کند ولی برای مقاصد پیشرفته و تخصصی، داشتن مدرک حداقل B2 و ترجیحاً سطح C1 موردنیاز است.

با انواع دیگر آزمون‌های آلمانی آشنا شوید:

آزمون تست اس

آزمون گوته

آزمون تست داف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.