مقالات

آزمون تست اس چیست؟

تحصیل در دانشگاه‌های آلمان به دلایل متعددی چون سطح بالای سیستم آموزشی و هزینه‌ تحصیل بسیار پایین در کنار امکانات متعددی که به دانشجویان ارائه می‌شود، موردتوجه افراد بسیاری برای مهاجرت قرار دارد. برای ورود به دانشگاه در این کشور، متقاضیان می‌بایست در آزمون‌هایی چون آزمون TestAs شرکت نمایند. در ادامه به بررسی اینکه آزمون تست اس چیست؟ خواهیم پرداخت.

آلمان

یکی از کشورهای واقع در بخش غربی و مرکزی قاره اروپا به پایتختی شهر برلین، کشور آلمان است. این کشور از سمت شمال با دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال، از سمت جنوب با سوئیس و اتریش، از سمت شرق با چک و لهستان و از سمت غرب نیز با کشورهای هلند، بلژیک و فرانسه همسایه است.

مساحت این کشور 357.000 کیلومترمربع بوده و جمعیتی در حدود 82 میلیون نفر دارد. بزرگ‌ترین شهرهای آلمان به ترتیب برلین، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت هستند. آب‌وهوای منطقه‌ای معتدل با متوسط درجه حرارت 9 درجه است.

تحصیل در آلمان

دانشگاه‌هایی که در کشور آلمان وجود دارند، از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار است؛ این در حالی است که از میان 100 دانشگاه برتر دنیا، شش دانشگاه در این کشور واقع‌شده است. تعداد بسیار زیاد دانشگاه‌های آلمان به‌صورت دولتی بوده و شهریه بابت تحصیل در آن از دانشجویان گرفته نمی‌شود.

بیشتر هزینه‌ای که در دانشگاه صرف می‌شود برای هزینه‌های غذا و رفت‌وآمد است که در هر ترم به‌صورت میانگین بین 60 الی 200 یورو خواهد بود. به دلیل هزینه پایین تحصیل، بیشتر اقشار جامعه تحصیل‌کرده و دانشگاه رفته‌اند. سیستم تحصیلی در کشور نیز بیشتر به‌صورت دوگانه نظری و عملی است.

دانشگاه‌ها در آلمان به دودسته تقسیم می‌شوند. دانشگاه و کالج (موسسه آموزش عالی)

  • دانشگاه (Universität) مراکز آموزشی هستند که مدارک آکادمیک از کارشناسی گرفته تا دکتری به دانشجویان اعطا می‌کنند.
  • کالج (Hochschule) به مؤسساتی گفته می‌شود که مدارک و گواهی‌نامه‌های دیگری به دانشجویان اعطا کند.

تقریباً بیشتر دانشگاه‌های آلمان برای پذیرش دانشجویان خارجی، آزمون‌هایی چون آزمون تست داف و آزمون تست اس را قبل از شروع ترم تحصیلی برگزار می‌کنند تا ضمن سنجش سطح دانش آلمانی از میزان آگاهی فرد به رشته تحصیلی موردنظر مطلع شوند. سپس با توجه به نمره‌ای که فرد در آزمون اخذ نموده و همچنین نمره مدرک دیپلم معادل‌سازی شده تصمیم‌گیری می‌شود که تحصیل در چه رشته‌ای برای متقاضی بهتر است.

مدارک موردنیاز برای تحصیل

برای دانستن اینکه آیا شرایط تحصیل در دانشگاه‌های آلمان رادارید یا خیر، می‌توانید به وب‌سایت و پایگاه اینترنتی بررسی شرایط پذیرش DAAD  مراجعه کرده و با وارد نمودن نام کشوری که مدرک دیپلم خود را ازآنجا گرفته‌اید از مورد تائید بودن آن مطلع شوید. در این شرایط معمولاً ممکن است چند حالت برای مدرک به وجود آید:

  • اعتبار مدرک برای تمامی دانشگاه‌ها
  • اعتبار مدرک برای برخی دانشگاه‌های آلمان با محدودیت انتخاب رشته تحصیلی
  • نیاز به اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی
  • عدم اعتبار مدرک در آلمان جهات ادامه تحصیل

داشتن مدرک زبان آلمانی در حدی که مفهوم جملات روزمره را به‌راحتی متوجه شده و توانایی مکالمه را داشته باشد.

فهم سطحی مسائل علمی به زبان آلمانی برای شرکت در دانشگاه نیز از مواردی است که از دانشجو انتظار می‌رود. حداقل نمره قابل‌قبول برای مدرک زبان B2 است.

قبولی در آزمون تست داف که علاوه بر سؤالات مفهومی زبان، شامل سؤالات ریاضی، هندسه، شیمی و فیزیک و همچنین سؤالات هوش است. برای ورود به دانشگاه اخذ حداقل نمره 4 ضروری است.

قبولی در آزمون تست اس یکی دیگر از الزاماتی است که در صورت تائید مدارک تحصیلی، قبل از ورود به دانشگاه می‌بایست انجام گردد.

آزمون تست اس

درصورتی‌که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر آلمان را داشته و یا بخواهید از میزان اطلاعات خودآگاهی پیدا کنید، می‌بایست در آزمون تست اس شرکت کنید. این آزمون که درواقع برای تشخیص صلاحیت علمی داوطلبان خارجی برگزار می‌شود، ترکیبی از قابلیت‌های شناختی، تست هوش، سؤالات تخصصی در مورد رشته تحصیلی و آزمون زبان آلمانی می‌باشد.

نتیجه این آزمون می‌تواند به متقاضی کمک کند تا تصمیم درستی در مورد انتخاب رشته تحصیلی موردعلاقه بگیرد؛ زیرا این آزمون به میزان موفقیت فرد در رشته تحصیلی اشاره دارد. بیشتر دانشگاه‌های خوب و معتبر آلمان برای اعطای پذیرش به دانشجویان، نیازمند دریافت تائیدیه قبولی در آزمون تست اس هستند.

از مواردی که در آزمون تست اس اهمیت دارد، زمان است و به‌نوعی مانند کنکور در کشور خودمان است؛ با این تفاوت که سؤالات به زبان آلمانی هستند. این آزمون سالانه چند بار در مراکز رسمی TestAs برگزار می‌شود. هزینه هر بار شرکت در آزمون معادل 80 یورو است. اطلاعات دقیق‌تر در مورد آزمون شامل چگونگی برگزاری آزمون، تاریخ برگزاری آزمون را می‌توانید از طریق وب‌سایت www.testas.de  کسب نمایید.

بخش‌های مختلف آزمون

آزمون تست اس درواقع از سه بخش تشکیل‌شده است. بخش اول مربوط به اطلاعات عمومی و دروس پایه است که به آن کرن تست می‌گویند و گستره وسیعی دارد.

بخش دوم شامل سؤالات دروس اختصاصی رشته تحصیلی متقاضی است. و به آن فاخ مودول می‌گویند. سؤالات در بخش تخصصی می‌تواند در مورد مباحثی چون علوم مهندسی، اقتصاد، جامعه‌شناسی، علوم انسانی، ریاضی، علوم تجربی و… باشد.

بخش سومی هم برای این آزمون در نظر گرفته می‌شود که مربوط به آزمودن معلومات زبانی داوطلب است. این قسمت در ساختمان موسسه زبان سفارت آلمان در تهران به‌صورت Online برگزار می‌شود.

[typed string0=”ارائه کارنامه آزمون تست اس جهت اخذ پذیرش از بسیاری از دانشگاه‌های آلمان الزامی بوده و یا به‌عنوان امتیاز مثبت محسوب می‌شود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

تأثیر آزمون تست اس روى معدل

پایین بودن معدل برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند، به یکی از نگرانی های مهم این افراد تبدیل شده است. بر اساس اطلاعات موجود، دو راه برای بالا بردن معدل وجود دارد:

  • امتحان TestAS
  • مدرک زبان DSH 3

هر دانشگاهی ممکن است بر اساس قوانین موجود در آن، تأثیر نتیجه آزمون را به نحوی در نظر بگیرد ولی بر اساس اطلاعاتی که در داخل سایت  TestASموجود است، دانشگاه موردنظر نمره به‌دست‌آمده از آزمون تست اس را با نمره آلمانی معادل‌سازی می‌کنند.

به‌عبارت‌دیگر نمره را به‌گونه‌ای معادل‌سازی و تبدیل می‌کنند تا از 1 (نمره آلمانی) محاسبه گردد. این به نحوی است که میانگین و معدل نمره تست اس با نمره HZB محاسبه می‌شود. HZB به معنای نمره‌ای است که مشخص می‌کند متقاضی چه رشته‌‎ای را می‌تواند بخواند و معمولاً نمره دیپلم یا پیش‌دانشگاهی در نظر گرفته می‌شود. برخی دانشگاه‌ها هم به‌گونه‌ای دیگر عمل می‌کنند. نمره به‌دست‌آمده از آزمون تست اس را به‌عنوان امتیاز در نظر گرفته و از معدل متقاضی کسر می‌نماید.

ارائه کارنامه آزمون تست اس جهت اخذ پذیرش از بسیاری از دانشگاه‌های آلمان الزامی بوده و یا به‌عنوان امتیاز مثبت محسوب می‌شود.

برخی از افراد معتقدند با توجه به تکرار در برگزاری جلسات این آزمون در سال، متقاضیان تا حدود 2 الی 3 بار می‌توانند در این امتحان شرکت نمایند. در مرحله اول که در آزمون شرکت می‌کنید، می‌توانید بخواهید تأثیر نمره را لحاظ نمایند. درصورتی‌که نخواهید تأثیر نمره اولیه لحاظ گردد، اگر نمره آزمون در مرتبه‌های بعدی بدتر از مرتبه اول شد، امکان اینکه بخواهید اولین نمره را لحاظ کنند، وجود ندارد.

سؤالات متداول

بهترین زمان اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان کی است؟

بهترین زمان برای این کار، بلافاصله پس از پیدا کردن دانشگاه و دریافت نامه پذیرش است. در نظر داشته باشید برای مهاجرت از طریق تحصیلی دانشجو می‌بایست امکان تمکن مالی برای پوشش هزینه‌های خود در طول دوران تحصیل را داشته باشد.

چه کسانی می‌توانند در آزمون تست اس شرکت کنند؟

افرادی که قصد شرکت در آزمون تست داف رادارند، افرادی تصمیم دارند در دانشگاه‌های آلمان ادامه تحصیل دهند و افرادی که در کنکور سراسری ایران، در یک‌رشته در دانشگاه‌های دولتی ایران قبول‌شده باشند.

نتایج آزمون چگونه اعلام می‌شوند؟

نتایج آزمون تست اس به‌صورت آنلاین بر روی وب‌سایت اصلی مرکز و تنها برای متقاضی شرکت‌کننده قابل‌مشاهده خواهد بود. درصورتی‌که کارنامه به پرونده تحصیلی ضمیمه گردد، دانشگاه‌های آلمان نیز از نتایج آزمون مطلع می‌شوند.

آزمون تست اس به چه زبانی برگزار می‌شود؟

این آزمون به دو زبان انگلیسی و آلمانی برای داوطلبان برگزار می‌شود و متقاضیان می‌توانند به‌دلخواه خود زبان موردنظر را انتخاب نمایند. درصورتی‌که قصد انتخاب زبان آلمانی برای آزمون رادارید، داشتن حداقل نمره B1 الزامی است. در غیر این صورت به‌درستی متوجه مفهوم سؤالات نخواهید شد.

با انواع دیگر آزمون‌های آلمانی آشنا شوید:

آزمون تست داف

آزمون گوته

آزمون Telc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.