مقالات

آزمون تست داف چیست؟

در پاسخ به این سوال که آزمون تست داف چیست؟ می‌بایست بگوییم متقاضیان تحصیل در آلمان در علاوه بر داشتن مدرک زبان آلمانی ملزم به شرکت در آزمونی با مضمون علمی و در سطح دانشگاهی هستند. در ادامه به شرح و بررسی شرایط آزمون خواهیم پرداخت.

آزمون تست داف چیست؟

آزمون تست داف (TestDaF) که مخفف Test Deutsch als Fremdsprache است؛ همچون آزمون تست اس یک آزمون استانداردسازی شده برای سنجش سطح زبان داوطلبان غیر آلمانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمان را دارند، می‌باشد. این متقاضیان به مدرکی نیاز دارند تا نشان دهنده تسلط کافی آنان به زبان آلممانی باشد. سوالات این آزمون در کشور آلمان طراحی می‌گردد و نمرات آن نیز در همین کشور ارزیابی می‌شود.

این آزمون از 4 بخش مهارت خواندن (Leseverstehen)، شنیدن (Hörverstehen)، نوشتن (Schriftlicher Ausdruck)  و صحبت کردن (Mündlicher Ausdruck) تشکیل‌شده است و مورد تائید تمامی دانشگاه‌های آلمان برای سنجش سطح زبان آلمانی متقاضیان می‌باشد.

آزمون مذکور زیرنظر انستیتو تست داف (TestDaF-institut) واقع در شهر هاگن آلمان برگزار می گردد. تست داف در 95 كشور جهان بطور هم زمان در مراكز رسمی و مجاز در حال برگذاری است. سوالات قابل پاسخگویی در این آزمون برای تمامی شرکت کنندگان یکسان است بوده و نتایج توسط افراد دوره دیده مورد بررسی قرار خواهد گرفت. نتایج آزمون در 3 سطح ارائه می‌گردد و معادل سطح بندی اروپا B2 تا C1 یا C2 است. مدرک زبان تست داف زمان انقضا ندارد.

 • سطح تست داف 5 (TDN 5)
 • سطح تست داف 4 (TDN 4)
 • سطح تست داف 3 (TDN 3)

برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوان به دفاتر تبادلات دانشگاهی آلمان (DAAD) ، آموزشگاه‌های رسمی زبان آلمانی و سفارت آلمان مراجعه نمود.

ساختار و فرمت آزمون

آزمون تست داف مختص متقاضیان تحصیل در دانشگاه در رشته های مختلف می باشد؛ بنابراین مهارت های موردنیاز زبان آلمانی برای تحصیل با مطالب علمی و مسائل مربوط به دانشگاه را می آزماید. بخش های تشکیل دهنده آزمون، 4 مورد درک مطلب، شنیداری، شفاهی و نوشتاری هستند و آزمون در زمان 3 ساعت و 10 دقیقه برگزار می شود.

بخش درک مطلب (Reading Comprehension)

در این بخش متقاضیان شرکت در آزمون می بایست توانایی درک متون علمی و دانشگاهی را داشته باشند. مطالب این بخش شامل 3 متن برگرفته از مقالات، روزنامه ها، مجلات و ژورنال های علمی است که دارای درجه سختی متفاوتی هستند.

بخش شنیداری (Listening Comprehension)

در این بخش افراد شرکت کننده در آزمون می بایست بتوانند از میان سه فایلی که پخش می شود، بتوانند متوجه صحبت هایی که در مورد مطالب علمی و تحصیلات عالی می شود، بشوند.

بخش نوشتار (Written Production)

در بخش نوشتار، آزمون دهندگان باید بتوانند آمار و گزارشی که به صورت نمودار، شکل و جدول در آغاز نوشته آورده شده است را تحلیل و توصیف کرده و در خصوص ارتباط میان نمودارها و سوال پرسیده شده نظرات خود را بیان کنند.

بخش شفاهی (Oral Production)

در این بخش داوطلبان آزمون باید بتوانند در مورد ارتباط میان وضعیت های دانشگاهی، مسائل علمی، توصیف نمودار و جداول، انجام مکالمات با سایر دانشجویان و ارائه توضیحات در مورد مسائل صحبت کنند.

چه كسانی می‌توانند در این آزمون شركت كنند؟

 • تمامی افرادی که مایل به ادامه تحصیل در کشور آلمان باشند، می بایست بنابر قوانین موجود در این کشور، برای اثبات توانایی های خود در زبان آلمانی، مدرک آزمون تست داف را ارئه دهند.
 • افراد تحصیل کرده ای که قصد اثبات سطح زبان آلمانی خود را دارند.
 • افرادی که برای اشتغال به کار، نیازمند ارائه مدارک برای اثبات سطح زبان آلمانی خود هستند.
 • تمامی افرادی که معلومات آلمانی آنها در حد خوب و پیشرفته بوده و میل به محک زدن مهارت های خویش باشند. (در صورتی که یک زبان آموز تازه کار هستید، بهتر است برای شرکت در این آزمون کمی تحمل کرده تا زمانی که بر اطلاعات و آموخته های تان کمی افزوده شود.)

در صورتی که تمایل دارید بدانید آیا آمادگی شركت در آزمون تست داف را دارید؟ شرکت در آزمون تعیین سطح موجود در سایت برگزاری آزمون تست‌داف، بهترین پیشنهاد است. از این طریق می توانید درر حدود 10 دقیقه به یک جمع بندی کلی در مورد اطلاعات کلی خود در زبان آلمانی دست یابید.

سطح موردنیاز برای ورود به دانشگاه

دانشگاه‌های مختلف ممکن است قوانین و مقررات خاص خود را برای حداقل سطح قابل‌پذیرش در نظر داشته باشند؛ ولی به‌طورکلی داشتن گواهی‌نامه مدرک سطح ۴ (TDN4) برای اخذ پذیرش بیشتر دانشگاه‌ها کافیست.

از پیش‌نیازهای شرکت در این آزمون آشنایی مطلوب با زبان آلمانی است. ممکن است برخی مراکز کمتر از سطح 4 را نیز قبول کرده و برخی دیگر شرط ورود خود را سطح 5 در نظر داشته باشد؛ بنابراین بهتر است قبل از هر اقدامی از جزئیات قوانین دانشگاه موردنظر اطلاع داشته باشید.

آمادگی آزمون

شرکت در کلاسهای آمادگی آزمون تست داف که در بعضی مؤسسات آموزش زبان آلمانی برگزار می‌شود، شرکت در آزمون‌های آزمایشی که به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شوند و مطالعه کتاب‌های تستی و تشریحی آمادگی آزمون تست داف می‌توانند تا حدود زیادی متقاضیان را برای شرکت در آزمون آماده کنند.

امتحان آزمایشی تست داف (TestDaf Erprobung) برای متقاضیانی است که قصد شرکت در ابن آزمون را دارند و می‌خواهند دانسته‌های خود را بسنجند. برخی از کتاب‌های آماده‌سازی برای آزمون به شرح زیر هستند:

 • کتاب Fit fur den TesdtDaf نمونه سؤالات آزمون به همراه پاسخ و آموزش استراتژی‌های حل سؤالات با تمرین‌های متنوع
 • کتاب Mit Erfolg zum TestDaf: ارائه نمونه سؤالات امتحانی تست داف به همراه پاسخ، توضیح ساختار آزمون و آموزش گام به گام پاسخ به سؤالات
 • کتاب  Prufungstraining TestDafآموزش پاسخگویی به سؤالات تست داف به همراه نمونه سؤالات
 • کتاب Training TestDaf نمونه سؤالات تست داف به همراه پاسخ، راهنمایی برای حل سؤالات و مراحل مختلف آزمون
[typed string0=”اخذ پذیرش دانشگاه و مجوز تحصیل در آلمان داشتن مدرک آزمون تست داف با سطح 4 است؛ اینكه نتایج پایین‌تر از سطح 4 برای اخذ پذیرش دانشگاه قابل‌قبول باشد، بستگی دانشگاه، رشته موردنظر و مدت‌زمان تحصیل دارد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

مزایای آزمون تست داف

این آزمون یکی از استانداردترین آزمون‌های سنجش زبان آلمانی است که به‌صورت سراسری در تمامی کشورها برگزار می‌گردد. تست داف باهدف ارزیابی مهارت‌های موردنیاز جهت ادامه تحصیل در آلمان برگزارشده و مضمون آن مطالب درسی و مسائل علمی دانشگاهی است.

شركت در این آزمون در داخل كشور مبدأ امکان‌پذیر بوده و نیازی به سفر به آلمان برای شرکت در آزمون نیست. کارنامه و گواهی‌نامه برای متقاضی ارسال می‌گردد. این مسئله باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه متقاضی خواهد شد؛ همچنین این امکان را به وی می‌دهد تا قبل از سفر به این کشور، تمامی مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه را تکمیل و آماده نماید.

 • کارنامه آزمون برای تمامی مراکز علمی و دانشگاهی معتبر بوده و دارای اعتبار نامحدود است.
 • درصورتی‌که موفق به اخذ سطح موردنظر نشدید، امکان شرکت در آزمون به‌صورت نامحدود وجود دارد.
 • آزمون دهندگان می‌توانند نمونه سؤالات آزمون‌های قبلی را در سایت آلمانی تست‌داف مشاهده کرده و آمادگی بیشتری پیدا کنند.
 • امتیازات هر مهارت به‌صورت جداگانه قابل‌بررسی و مشاهده که این باعث می‌شود متقاضی به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرد.

محل برگزاری آزمون تست داف

آزمون تست داف که برای ارزیابی مهارت و تسلط افراد بر زبان آلمانی تعبیه‌شده است در 450 مرکز و برای 6 بار در سال برگزار می‌گردد. ازجمله مراکز برگزاری آن می‌توان به دانشگاه‌های آلمان و مراکز آموزش عالی در این کشور اشاره کرد.

مراکز و مؤسسات برگزارکننده آزمون تست داف دارای وظایفی هستند که به شرح زیر می‌باشد.

 • ارائه مشاوره لازم به متقاضیان شرکت در این آزمون
 • ایجاد آمادگی سازمانی آزمون تست داف
 • ارائه دوره‌های آموزشی آزمون تست داف
 • صدور به‌موقع مدرک زبان آلمان
 • ارائه مشاوره جهت شرکت در آزمون تعیین سطح زبان آلمانی قبل از نام‌نویسی در آزمون

سؤالات متداول

ثبت‌نام آزمون به چه صورت است؟

با مراجعه به سایت آلمانی آزمون، ثبت‌نام در سایت در تاریخ مشخص‌شده به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. سپس ایمیلی حاوی لینک ثبت‌نام آزمون برای متقاضی ارسال می‌شود. پس از واریز مبلغ آزمون و واردکردن شناسه پرداخت در بخش ثبت‌نام از طریق لینک، ایمیل را در سایت تست داف وارد نموده و ثبت‌نام تکمیل می‌شود.

هزینه شرکت در آزمون چقدر است؟

 هزینه این آزمون بسیار متفاوت در کشورهای مختلف می‌باشد. در اروپا برای شرکت در این آزمون نیاز است که متقاضیان 175 یورو بپردازند.

چگونه می‌توان از نتایج آزمون اطلاع كسب كرد؟

كارنامه آزمون شش تا هشت هفته پس از برگزاری آزمون توسط مركز آزمون ارسال می‌شود. در صفحه پشت كارنامه مذكور توضیحات دقیقی درباره جزئیات توانایی‌های زبانی در هر بخش آزمون ذکرشده است.

مراکز برگزاری آزمون چه خدماتی ارائه می‌دهند؟

ارائه مشاوره و ثبت‌نام علاقه‌مندان در این آزمون، آمادگی و اجرای سازمانی آزمون، برگزاری دوره‌های آموزش تست داف و صدور مدرک زبان آلمانی از خدماتی هستند که در مراکز برگزاری این آزمون ارائه می‌شوند.

با انواع دیگر آزمون‌های آلمانی آشنا شوید:

آزمون تست اس

آزمون گوته

آزمون Telc

3 دیدگاه در “آزمون تست داف چیست؟

 1. سوسن گفت:

  بسیار مطالب سودمندی ارائه کردید. تشکر

 2. حمید گفت:

  عالی بود‌.لطفا درباره تفاوت هاش با آزمونهای دیگه برامون بگید

  1. کسری کرمی گفت:

   سلام
   ممنون از نظر شما
   حتما از مطالب دیگر آزمون ها هم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.