مهاجرت

عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

قبل از شروع مقاله عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی، باید بدانیم کلمه عجیب یعنی چه و از کجا می‌آید. اصولاً ما انسان‌ها چیزهایی که با منطقمان جور درنمی‌آیند را نمی‌پسندیم و آن را عجیب می‌بینیم. یا به‌عبارت‌دیگر کلمه عجیب برای جایی است که دلیلی پشت مطلبی پنهان شده باشد و ما از آن بی‌ اطلاع باشیم و یک علامت سؤال در ذهنمان شکل بگیرد.

این سؤالات بی‌ جواب در برخی مواقع ممکن است باعث خندیدن یا حتی ناراحت و عصبانی شدن ما بشود، شاید پاسخ این علامت سؤال‌ها به یک فلسفه قوی ختم بشود، شاید هم واقعاً بی‌ پایه و اساس باشند، چه کسی جواب درست را می‌داند. در ادامه قصد داریم به عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی رایج در برخی از کشورها بپردازیم، ولی قبل از آن اجازه بدهید با کش دادن مقدمه زمینه را مساعدتر بکنیم.

بسیاری از قوانین راهنمایی و رانندگی در اکثر کشورها ثابت و یکسان است. به عبارت دیگر شما می‌توانید با استفاده از قوانین و مهارت‌هایی که در کشور خود آموخته‌اید، با اعتماد به‌ نفس در کشورهای دیگر هم رانندگی کنید. اما این ماجرا در همه کشورها صدق نمی‌کند؛ برای مثال در برخی از کشورها باید از سمت چپ خیابان عبور کنید، حتی فرمان ماشین‌ها هم در سمت راست قرار دارد.

با وجود اینکه چپ‌ دست‌ها در اقلیت هستند و رانندگی از راست و قرار گرفتن فرمان در چپ، برای راست‌ دست‌ها نسبتاً آسان‌تر است چرا باید برخی کشور‌ها قوانینشان عکس این ماجرا باشد؟ تاریخچه‌ای که در پس این ماجرا نقل می‌شود مربوط به زمانی است که هنوز اسب‌ها به‌عنوان وسیله حمل‌ و نقل استفاده می‌شدند.

عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

برای توضیح این ماجرا باید کمی از قوه تخیلتان استفاده کنید، تصور کنید شما یک سوارکار شمشیرزن هستید و برای مقابله با سوار کاری که از روبرو به شما حمله‌ور می‌شود نیاز دارید شمشیر را با دست راستتان از غلاف بیرون بکشید.

قبل از توضیح پایانی باید بتوانید خودتان را در موقعیتی که گفتم تصور بکنید، ترجیح می‌دهید درحالی که شمشیر در دست راستتان قرار دارد به سمت راست جاده نزدیک‌تر باشید و سوار کار مقابل از سمت چپ به شما حمله کند؟! قطعا پاسخ منفی خواهد بود. اگر خودتان را درست در موقعیتی که طرح کردیم فرض کرده باشید، ترجیح می‌دهید سمت چپ جاده باشید و سوارکار حریف از سمت راست به شما حمله کند تا بتوانید با دستی که شمشیر را در آن گرفته‌اید با او به مقابله بپردازید.

حتماً دارید می‌گویید این‌ها چه ربطی به رانندگی امروز دارند؟ یا اصلاً آیا عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی عنوانی بوده که برای رانندگی از چپ و راست انتخاب کرده‌ایم؟ خیر در ادامه متن قصد داریم به چند نمونه کوچک از قوانین عجیب راهنمایی و رانندگی در کشورهای مختلف بپردازیم که شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

هم در حوزه راهنمایی و رانندگی، هم در سایر موارد این دنیا پر از قوانین عجیب و غریب است که کافی است اهل آن کشور نباشید تا از تعجب شاخ دربیاورید. برای مثال می‌توانید تصورش را بکنید، قانونی وجود داشته باشد که در روز یکشنبه حق نداشته باشید با خودروی مشکی‌رنگ به بیرون بروید؟ تازه فکرش را بکنید سوت زدن هم در این روز جرم محسوب بشود.

 اصلاً چرا سراغ مکان‌های کمتر شناخته‌شده برویم در سانفرانسیسکو یک قانون وجود دارد که شما با لباس‌زیر مستعمل نمی‌توانید ماشینتان را تمیز بکنید. نمی‌توانم متوجه بشوم چرا و چگونه چنین قانونی باید تصویب شده باشد، اگر در مقاله نوشتن استفاده از ایموجی و شکلک معمول بود حتماً این سطر را با چنین چیزی پایان میدادم.

نظرتان چیست دیگر به سراغ اصل مطلب برویم و برخی از عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی را به تفکیک کشورهایشان توضیح بدهیم و با هم کمی تعجب کنیم ؟

عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

  • تایلند – عجیب ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

اولین کشوری که در این لیست قصد داریم به آن بپردازیم تایلند است. قانونی که قرار است توضیح بدهیم در خیلی از کشورها ممکن است طبیعی و درست شناخته بشود ولی درمود تایلند مردم با آن خیلی موافق نیستند. در تایلند هرچقدر هم که هوا گرم باشد، راننده چه زن باشد و چه مرد، اگر پیراهن خود را در بیاورد یک متخلف است. این در حالی‌است که همان فرد با همان لباس اگر یک عابر پیاده باشد مرتکب هیچ عمل خلاف قانونی نشده است، اینجا فقط بحث درون ماشین یا بیرون آن بودن است که مرزهای این قانون را تشکیل می‌دهد.

  • آفریقای جنوبی – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی‌ و رانندگی

برای تنوع دومین مورد را از میان زیباترین قوانین تصویب شده در دنیا را برایتان آماده کرده ایم که توضیح بدهیم. در آفریقای‌جنوبی با آن‌ که آمار ۱ ماشین در ازای هر ۵ شهروند، خیابان‌های خلوتی را بوجود آورده است، دولت این کشور ترجیح داده است با یک سری قوانین باز دارنده از بوجود آمدن مشکلات جلوگیری کند.

رانندگان ساکن در آفریقای جنوبی ملزم هستند که با دیدن فردی که علامت می‌دهد حیوانی درحال گذشتن از خیابان است کاملا متوقف بشوند. اگر با دیدن هرگونه حیوان اعم از بز، خوک، سگ، پرنده، شترمرغ و … یا حیوانات وحشی و یا حتی فردی که دارد شما را از وجود آن‌ها در خیابان باخبر می‌کند، ماشین خود را متوقف نکنید ۵۰۰ دلار جریمه خواهید شد. تازه این برای وقتی است که با آن حیوان برخورد نکرده باشید، اگر باعث آسیب دیدن آن موجود شده باشید که دیگر حسابتان با کرام‌ الکاتبین است.

  • ژاپن – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

سومین قانون این مقاله هم یک قانون خوب دیگر است که واقعاً وضع کردن آن در تمامی کشورها لازم می‌باشد. شاید در خیلی کشور‌های دیگر هم این قانون اجرا بشود ولی ما از وجود این قانون در ژاپن، مطلع هستیم. کشور ژاپن همیشه میزبان ابرهای بارور و باران‌های سنگین است، از این رو پلیس این کشور یک قانون بسیار مفید وضع کرده است؛ پاچیدن آب روی عابرین پیاده خلاف راهنمایی و رانندگی است و جریمه دارد. این قانون باعث می‌شود رانندگان سرعتشان را در هنگام عبور از آب‌های راکد سطح جاده کاهش بدهند تا مبادا عابر پیاده‌ای خیس نشود.

عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

  • فیلیپین – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

این قانون را برایتان از مقاله‌ای از سایت یاهو برداشته‌ایم که به زعم آن نویسنده یک قانون عجیب بوده ولی ساکنین ایران خوب می‌دانند که اصلاً هم چیز عجیبی نیست. رانندگی در مناطق شلوغ بر اساس روز هفته و رقم پلاک مجوز دریافت می‌کند؛ فکر می‌کنم بجای توضیح دادن این قانون، راحت‌تر باشد بگوییم این قانون چیزی شبیه به طرح زوج و فرد در کشور خودمان می‌باشد که در شهری مانند پاریس هم اجرا می‌شود.

  • ایالات متحده آمریکا – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

در ایالت مونتانا نگه‌داشتن دام و حیوانات اهلی در کابین کامیون غیرقانونی است مگر آن‌ که یک آدم کنار آن‌ها باشد. همانطور که اول متن اشاره کردم هرکدام از این قوانینی که در نگاه اول عجیب به‌ نظر می‌رسد ممکن است دلیلی پشت آن باشد و بسیار هم سودمند باشد. به نظر من این‌ یکی از همان قوانین سودمند است که اگر در آن دقیق بشویم می‌توانیم دریابیم که بسیار هم سودمند است.

در آلاباما رانندگی افراد با چشمان بسته غیر قانونی است!!!! صحبتی راجع به آن ندارم بگذارید به سراغ نیوجرسی برویم. در نیوجرسی برای عبور از کنار دیگر ماشین‌ها باید بوق بزنید. این بوق یک مقدار گیج‌کننده است، شنیدن صدای بوق یعنی می‌خواهند از کنارمان عبور کنند، یا این بوق به معنای رانندگی بد و خطرناک است یا صرفا می‌خواهند سلام بکنند.

  • روسیه – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

در روسیه شما نباید ماشینتان را بیرون از خانه یا کارواش تمیز بکنید، همچنین رانندگی با ماشین کثیف هم می‌تواند مشمول جریمه راهنمایی و رانندگی بشود، به‌خصوص اگر پلاک ماشین شما کثیف باشد که قسمت دوم این مطلب به‌نظرم کاملا طبیعی است.

  • آلمان – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

توقف در بزرگراه کار بسیار خطرناکی‌است اما گاهی اوقات ماشین دچار خرابی می‌شود یا به هر دلیلی توقف اجتناب ناپذیر است. در کشور آلمان هم این امر را درک می‌کنند و توقف در مسايل اجتناب ناپذیر را می‌پذیرند، اما در غیر از این موارد شما حق توقف ندارید. نکته جالب اینجا است که تمام شدن سوخت جزو موارد غیرقابل کنترل و ضروری محسوب نمی‌شود، چرا که شما ملزم هستید قبل از حرکت سوخت خود را بررسی کنید، در غیر این صورت مرتکب سهل‌ انگاری و خلاف شده‌اید.

عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

  • اسپانیا – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی  و رانندگی

افرادی که چشمشان ضعیف است و طبق قانون ملزم به رانندگی با عینک هستند حتماً باید یک عینک یدکی همراه خود داشته باشند.  به گزارش هافینگتون پست درصورت عدم به‌همراه داشتن عینک یدکی، پلیس می‌تواند در خصوص شما تصمیم بگیرد که آیا مستحق جریمه هستید یا خیر.

  • فرانسه – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

به گزارش AOL در کشور فرانسه رانندگان خودشان باید یک کیت تنفسی تشخیص الکل استفاده نشده، همراه خود داشته باشند که پلیس بتواند به راحتی اطمینان حاصل کند که راننده الکل مصرف کرده است یا خیر. این امر می‌تواند به کاهش هزینه‌های دولتی کمک بکند.

  • قبرس – عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

خوردن و نوشیدن پشت فرمان در خیلی از کشورها ممکن است یک جریمه نقدی برای شما به‌همراه داشته باشد. اما در قبرس شما کافی است دستتان را از روی فرمان بردارید. برداشتن دست از روی فرمان حتی در مواقع غیر ضروری در قبرس تخلف به‌حساب می‌آید.

عجیب‌ترین قوانین راهنمایی و رانندگی

با آن‌که قسمت عمده قوانین راهنمایی و رانندگی در کشورهای مختلف یکسان می‌باشد، اما باز هم قوانینی هستند، که ما از آن‌ها بی‌خبریم، لذا قبل از رانندگی در یک کشور باید قوانین مربوط به آن را تا جای ممکن مطالعه کنیم. البته حوزه اصلی کار شرکت ویزانیو مهاجرت‌های تحصیلی، کاری و توریستی است. ولی خواندن این مقاله خالی از لطف نیست حتی اگر قصد سفر به کشور دیگری را ندارید باز هم می‌تواند برایتان جالب باشد.

سوالات متداول

قوانین در کشورهای مختلف، متفاوت است و در خیلی از کشورهای این دو شغل ادغام شده و یک نیرو با یک لباس به‌حساب می‌آیند. در ایران هم افسر راهنمایی و رانندگی و برای مثل افسر کلانتری، هر دو زیر مجموعه نیروی انتظامی هستند و می‌توانند با یکدیگر جابجا بشوند ولی مادامی که در لباس راهنمایی و رانندگی باشند وظایفشان از پلیس کلانتری مجزا است.

بله؛ شرب خمر یا مصرف هر گونه موادی که بتواند بر روی هوشیاری شما تاثیر بگذارد قبل و هنگام رانندگی ممنوع است. در برخی از کشورها حتی بدون ماشین هم اجازه ندارید در هنگام مستی در خیابان آزادانه عبور و مرور کنید.

در بسیاری از کشورها پاسخ مثبت است و شما با تبدیل و ترجمه گواهی‌نامه‌ای که از ایران گرفته‌اید می‌توانید آنجا هم رانندگی کنید. ولی در بسیاری از کشورهای دیگر این امر صدق نمی‌کند و شما باید یک گواهی‌نامه بین‌المللی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.