مقالات

ثروتمندترین کشورهای جهان

برای تعریف و رتبه‌بندی ثروتمندترین کشورهای جهان نیاز به معیاری واحد داریم. درواقع نمی‌شود با استفاده از دو متد متفاوت یک لیست تهیه کرد. برای رتبه‌بندی ثروتمندترین کشورهای جهان ، ۳ معیار معروف وجود دارد که بر پایه هرکدام از این متدها لیست متفاوتی هم به دست می‌آید. این سه معیار عبارت از GDP,GNP وGNI می‌باشند که در ادامه هرکدام را به اختصار توضیح خواهیم داد.

تولید ناخالص داخلی ( Gross Domestic Product)

GDP یا همان تولید ناخالص ملی یکی از معیار‌های سنج در بحث ثروتمندترین کشورهای جهان است. GDP یک معیار جهانی است که بر پایه تولیدات ناخالص کسور تعریف می‌شود. در این متد، فاکتور اصلی، ارزش تولیدات یک کشور و ارزش‌افزوده بر آن و درآمد خدمات پس از فروش آن است.

در لیست ثروتمندترین کشورهای جهان بر پایه GPD  نام ایالات‌متحده آمریکا در صدر جدول به چشم می‌خورد، پس‌ازآن چین و ژاپن دو نماینده مقدر آسیا رتبه دوم و سوم را به خود اختصاص داده‌اند، پس‌ازآن آلمان و انگلستان پرچم‌دار ثروتمندترین‌ها هستند و بعدازآن دوباره نوبت برمی‌گردد به آسیا و این بار هندوستان.

اینجا سؤالی باقی می‌ماند که این تولیدات ناخالص داخلی یک کشور تا چه اندازه می‌تواند ثروت یک کشور را تعریف کند؟ یا ثروت یک کشور به چه میزانی در ثروتمند بودن مردم آن کشور مؤثر است؟  آیا ثروت یک کشور به‌صورت مستقل می‌تواند رفاه مردمش را تضمین کند یا فاکتورهای دیگری هم باید به یاری آن بیایند؟

ثروتمندترین کشورهای جهان

تولیدات ناخالص ملی (Gross Nation Product)

GNP این معیار هم مانند معیار قبلی، تولیدات را به‌عنوان فاکتور اصلی در رتبه‌بندی ثروتمندترین کشورهای جهان در نظر می‌گیرد. اما این بار بجای تولیدات ناخالص و ارزش تمام کالاهای تولیدشده توسط شهروندان یک کشور را صرف‌نظر از موقعیت مکانی آن‌ها موردبررسی قرار می‌دهند.

در شاخص GNP شهروندان یک کشور در هر جای جهان کالایی تولید بکنند، جزو ثروت‌های آن کشور به‌حساب می‌آید، حال چه اصلاً آن درآمد در آن کشور خرج بشود چه خیر. یعنی درواقع برای این متد فقط این مهم است که شهروندان یک کشور چقدر غنی هستند، و اهمیتی به این‌که درآمدشان کجا به دست می‌آید و کجا خرج می‌شود نمی‌دهد.

GNP را می‌توانیم فریبنده‌ترین معیار برای مقایسه ثروتمندترین کشورهای جهان در نظر بگیریم. برای مثال فرض کنید ثروتمندترین شهروندان یک کشور، ساکن منطقه ای دیگر باشند و آنجا سرمایه‌گذاری بکنند و همه درآمدشان را هم همان‌جا خرج بکنند، آیا این تأثیری در کشور مبدأ دارد ؟!

درآمد ناخالص ملی (Gross Nation Income)

این معیار قدری با دو معیار قبل متفاوت است و میزان اندازه‌گیری ثروتمندترین کشورهای جهان را بجای تولیدات، مجموع درآمد در نظر گرفته است. GNI مجموع پولی است که افراد و مشاغل یک کشور به دست می‌آوردند و معمولاً برای اندازه‌گیری ثروت یک ملت و رشد و افت آن در یک سال استفاده می‌شود.

عدد به‌دست‌آمده توسط این معیار شامل تولیدات ناخالص داخلی (GDP) به‌علاوه درآمدی است که از منابع و سرمایه‌گذاری‌های خارجی به دست می‌آید. در GNI محل اقامت را به تابعیت ترجیح داده و جزو فاکتور‌های اساسی قرار داده‌اند. GNI در بین سایر بیشتر مورد تأیید بانک جهانی است.

 گرچند هرکدام ز این معیار‌ها استفاده مخصوص به خود را دارند ولی برای بحث راجع به ثروتمندترین کشورهای جهان ، ما هم ترجیح می‌دهیم، اطلاعات به‌دست‌آمده، توسط این معیار را مورد مطالعه قرار دهیم.

ثروتمندترین کشورهای جهان بر اساس GNI:

 • لیختن‌اشتاین
 • سویس
 • نروژ
 • لوکزامبورگ
 • ایالات‌متحده آمریکا
 • ایرلند
 • دانمارک
 • ایسلند
 • قطر
 • سنگاپور

بررسی اقتصاد چند تا از کشورهای نام‌برده شده :

 

 • لیختن‌اشتاین

      در سال ۲۰۲۰ سرانه تولید ناخالص ملی لیختن‌اشتاین برابر 1900,044 دلار آمریکا بود.! اما همین آمار در سال ۱۹۷۱ فقط 5862$ بود. یعنی به‌صورت متوسط هرساله رشدی بیش‌تر از ۸ درصد داشته و این حیرت‌آور است.

شاهزاده کوچک با حدود ۳۲۰۰۰ نفر جمعیت اکنون به قدری ثروتمند است که ممکن است حکومت، مالیات را حذف کند. اما این پول از کجا می‌آید؟

بر اساس گزارشی که از یکی از آژانس‌های اطلاعاتی آلمان درز کرده لیختن‌اشتاین، بهشت پول‌شویی و فرار مالیاتی محسوب می‌شود. البته این پول‌شویی فقط به کسانی که نمی‌خواهند مالیات بدهند اختصاص داده نمی‌شود، بلکه این وسط گروه‌هایی هم هستند که نمی‌خواهند پول‌هایشان راهی به بانک‌ها پیدا کند. یکی از مهم‌ترین دلیل وجود داشتن سرمایه‌های هنگفت خارج از بانک، درآمدهای غیرقانونی و تجارت‌های کثیف می‌باشد.
البته این ادعا از طرف سران لیختن‌اشتاین به‌شدت تکذیب می‌شود.ثروتمندترین کشورهای جهان

 

 • سویس

     سرانه درآمد ناخالص ملی سویس در سال ۲۰۲۰ برابر83.803 دلار آمریکا بوده است. این عدد در سال ۱۹۷۱ فقط 4,886$ بود. یعنی به‌صورت متوسط هرسال رشد ۶.۵۱٪ داشته است.

سویس یکی ثروتمندترین کشورهای جهان  که این ثروتش خیلی هم قابل لمس است. داده‌های بانک ملی سویس نشان می‌دهد مردم این کشور به‌طور متوسط ۴۶۰هزار فرانک در حساب‌های شخیصی‌شان دارند. بر طبق آمار منتشرشده در سال ۲۰۲۰ سوئیس بیشترین ثروت به ازای هر نفر بزرگ‌سال را دارد.

این کشور با جمعیت ۹ میلیون نفر آدم بیش از ۸۰۰،۰۰۰ میلیونر دارد. به عبارت بهتر از جمعیت ۱.۷٪ سرمایه‌دار جهان ۱٪ آن‌ها سویسی هستند.! این در حالی است که فقط ۰.۱٪ از جمعیت جهان را مردم سویس تشکیل می‌دهند.

البته ناگفته نماند که سویس، گران‌ترین کشور برای زندگی است. با این‌حال حدود ۲۵٪ از جمعیت این کشور و بیش از نیمی از مولتی میلیونرهایش سرمایه‌گذاران خارجی و مهاجران هستند. هیچ دلیل دقیقی وجود ندارد که بگوییم سویس چرا این‌قدر ثروتمند شده است، اما بسیاری این ثروت را به سیستم بانکی این کشور ربط می‌دهند.

 • لوکزامبورگ

سرانه درآمد ناخالص ملی لوکزامبورگ، در سال ۲۰۲۰ برابر 74,956 دلار آمریکا محاسبه شد. در سال ۱۹۷۱ این عدد 3,380$ بوده است. یعنی به‌صورت متوسط هرسال رشدی با نرخ ۷.۳۳% داشته است.

اقتصاد لوکزامبورگ تا حد زیادی وابسته به بخش بانکی و صنعت‌هایی نظیر فولاد است. طبق آمار سال ۲۰۱۸ این کشور از بیشترین نرخ تولیدات ناخالص داخلی در جهان (GDP) برخوردار بود. لوکزامبورگ، علاوه بر سیستم بانکی قدرتمند و ید طولا در صنایع، یک کشور توریستی در قلب قاره سبز هم به‌حساب می‌آید.

 • ایرلند

در سال ۲۰۲۰ نرخ درآمد ناخالص ملی ایرلند برابر 56,633 دلار آمریکا بوده است. این عدد در سال ۱۹۷۱ برابر 1,842$ بود. یعنی به‌طور متوسط سالانه ۸.۰۸٪ رشد کرده است.

اقتصاد ایرلند، یک اقتصاد دانش‌بنیاد و توسعه یافته است که بر پایه فناوری‌های پیشرفته، علوم زیستی، خدمات مالی و خدمات کشاورزی پایه‌ریزی شده است. شاید برایتان جالب باشد بدانید در سال ۲۰۰۸ اقتصاد ایرلند تا مرز فروپاشی رفت، ولی با اتخاذ سیاست‌های اقتصادی جدید بر پایه صادرات، این کشور حالا در میان ثروتمندترین کشورهای جهان جای دارد.

شرکت‌های چندملیتی و خارجی در ایرلند ۱۴ از ۲۰ شرکت برتر این کشور را تشکیل می‌دهند. این‌ها همه نشان‌دهنده این است که اگر امروز ایرلند یکی ثروتمندترین کشورهای جهان است، این را مدیون سیاست‌های نوین اتخاذ شده از سوی سران کشورش است.

 • سنگاپور

در سال ۲۰۲۰ سرانه تولید ناخالص ملی سنگاپور برابر  51,011 دلار آمریکا بوده است این عدد در سال ۱۹۷۱ برابر با 1,075$ بوده است. یعنی به‌صورت میانگین هرسال رشدی معادل ۸.۷۱٪ داشته است.

اساس اقتصاد سنگاپور بر حمایت از سرمایه‌گذاران خارجی و واردکردن مواد خام اولیه، پالایش و فناوری و سپس صادر کردن مجدد آن‌ها پایه‌ریزی شده است. صادرات اصلی سنگاپور را مواد شیمیایی و محصولات الکترونیکی تشکیل می‌دهد.

محیط سیاسی باثبات و مالیات بسیار کم این کشور یکی از محرک‌های اقتصاد این کشور و جاذبه‌های سرمایه‌گذاران خارجی به‌حساب می‌آید. البته ناگفته نماند که سنگاپور یکی از بهشت‌های مالیاتی در دنیا به‌حساب می‌آید.

ثروتمندترین کشورهای جهان

 

سخن پایانی:

در این مقاله به بررسی معیارهای سنجش ثروت کشورها و بررسی ثروتمندترین کشورهای جهان پرداختیم. همان‌طور که مطالعه نمودید، بسیاری از اقتصاد کشورها مربوط به سرمایه‌گذاری‌های خارجی می‌باشد. امروزه سرمایه‌گذاری خارجی یک کار بسیار رایج است که همه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

 تنها نکته حائز اهمیت این است که سرمایه‌گذاری خارجی مهندسی‌شده و دقیق انجام بشود. به همین منظور کارشناسان ما در ویزانیو می‌توانند شما را کمک کنند تا از ریسک‌های پیش رو در امان باشید.

 

سؤالات متداول

 GDP چیست؟

GDP مخفف   “Gross Domestic Product”و به معنی تولید ناخالص داخلی می‌باشد.

GNP چیست؟

GNP مخفف کلمه “Gross Nation Product” و به معنی تولید ناخالص ملی می‌باشد.

GNI چیست؟

GNI مخفف کلمه “Gross Nation Income” و به معنی درآمد ناخالص ملی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.