مقالات

نکات مهم درخصوص پناهندگی

پناهندگی

یکی از روش‌های مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت کشورهای حوزه شنگن ، ارائه درخواست پناهندگی به این کشورها می‌باشد. پروسه اخذ اقامت از این روش طولانی و اغلب بسیار پیچیده است، علاوه بر این خطرات و سختی‌های زیادی را نیز برای متقاضی در بر دارد. در ادامه به بررسی نکاتی در مورد پناهندگی خواهیم پرداخت.

در صورت نیاز به اطلاعات کامل و دقیق در خصوص انواع روش های مهاجرت با کارشناسان ما تماس بگیرید. همچنین می توانید با مراجعه به صفحه مشاوره مهاجرت و تکمیل فرم مشاوره، منتظر تماس کارشناسان ما باشید. 

نکاتی در مورد پناهندگی

از جمله نکاتی در مورد پناهندگی که می توان گفت، این است که به فردی که بتوانند ثابت نمایند به دلایل سیاسی، مذهبی، جنگ‌های داخلی و هر دلیل دیگری در کشور خودش امنیت نداشته و نمی‌تواند به ادامه زندگی بپردازد، در کشورهای مختلف ممکن است اقامت داده شود. این اقامت می‌تواند موقتی و یا دائمی باشد و هر کشور قوانین جداگانه‌ای برای پذیرش پناه‌جویان تنظیم نموده است. پیش از اقدام برای پناهندگی این نکات و خطرات پناهندگی را حتما مد نظر داشته باشید. 

مراحل پناهندگی کانادا، اروپا و استرالیا

متقاضیان دریافت اقامت کشورهای کانادا، اروپا و استرالیا اول باید بتوانند به طریقی خود را وارد خاک کشور موردنظرشان نمایند. بعدازاین مرحله باید خود را به ادارات مرتبطی که اطلاعات متقاضیان را ثبت می‌کنند، معرفی نمایند و به اداره فدرال امور مهاجران و پناه‌جویان درخواست پناهندگی نمایند.

در ادارات مربوطه فرد باید یک پرونده واقعی مبنی بر دلایل درخواست خود ارائه دهد؛ به این صورت که یکی از موارد نژاد، مذهب، ملیت و گروه اجتماعی و عقیده خاص را به میان آورد و اظهار کند که به این دلایل در کشور خودش دچار مشکل شده و امکان ادامه زندگی در آن را ندارد.

پس از اثبات این مرحله به فرد مکان پناهندگی داده می‌شود تا بتواند در مدت‌زمان رسیدگی به پرونده در آن اقامت داشته باشد. اگر دلایل فرد موردقبول واقع شود به وی اجازه اقامت داده می‌شود.

روند رسیدگی به پرونده‌های مهاجرتی چگونه است؟

تمامی افراد اجازه دارند درخواست پناهندگی دهند و پروسه اقامت افراد مختلف نیز به درخواست پناهندگی آن‌ها و کشور موردنظرشان بستگی دارد. رسیدگی به این درخواست‌ها به‌طورمعمول 2 تا 8 ماه طول خواهد کشید.

[typed string0=”روال رسیدگی به پرونده‌های مختلف بنا به نوع درخواست فرد و علت پناهندگی باهم تفاوت‌هایی دارد، همچنین برخی از کشورها قوانین راحت و برخی دیگر قوانین بسیار سخت گیرانه ای برای پذیرش پناهندگان دارند.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

پناهندگی با خانواده

از جمله نکاتی که در مورد پناهندگی باید در نظر داشته باشید، باید گفت که در ادارات مربوط به پناهندگی برای هر فرد پرونده جداگانه‌ای تشکیل می‌شود و یک کارمند مسئول رسیدگی به پرونده متقاضی می‌گردد،

بنابراین اگر چند نفر از اعضای یک خانواده باهم درخواست پناهندگی دهند، ممکن است پرونده هریک از آن‌ها به کارمندان مختلف برسد و درنتیجه تاریخ پایان رسیدگی هر یک از آن‌ها باهم متفاوت باشد، همچنین ممکن است با درخواست بعضی از اعضای خانواده موافقت نگردد.

پناهندگی

خطرات پناهندگی

امروزه بسیاری از افراد غافل از اینکه پناهندگی چه مشکلات و خطراتی دارد، به دنبال مهاجرت از طریق پناهندگی هستند. خطرات پناهندگی به‌قدری زیاد است که لازم و واجب است افراد فکر آن را از سر بیرون نمایند.

به‌محض اینکه فرد به امید گرفتن اقامت، برای پناهنده شدن اقدام می‌نماید با خطرات عدیده‌ای مواجه می‌گردد. این افراد در ابتدای امر برای خروج از کشور مجبور به انجام روش‌های غیرقانونی که بسیار نیز خطرناک هستند روبه‌رو خواهند شد، ممکن است در دام کلاه‌برداران و قاچاقچیان آدم گیر بیافتند که با دادن وعده‌های دروغین مبالغ هنگفتی را از آنان دریافت می‌نمایند بدون اینکه آن‌ها را به مقصد برسانند، تعداد بسیاری از این افراد در دریا دچار مشکلاتی شده و جان خود را از دست می‌دهند.

اگر هم فرد این مرحله را با موفقیت پشت سر بگذارد و بتواند وارد خاک کشور مقصد شود، باید بتواند یک موضوع و پرونده واقعی ارائه دهد، اگر فرد از دلایل دروغین برای ارائه درخواست خود استفاده کند، دولت بدون در نظر گرفتن امنیت، او را به کمپ‌هایی با وضعیت وحشتناک ازلحاظ امنیت و امکانات انتقال خواهد داد. بنابر این در نظر داشته باشید که از جمله نکاتی در مورد پناهندگی وجود دارد، رو راست بودن است.

پناهندگی به کدام کشورها خوب است؟

در برخی از کشورها، نه پناهندگی و نه وضعیت پناهندگی، گزینه واقع‌گرایانه‌ای نیست. به همین دلیل لازم است وضعیت کشور مقصد را، قبل از ترک کشور خود بررسی کنید. همه کشورها سیستم پناهندگی مستقل ندارند و برخی از کشورها نیز به‌هیچ‌عنوان پناهنده قبولی نمی‌کنند.

برخی از کشورها که سیستم پناهندگی دارند، ادعای افراد را بررسی می‌کنند و اگر واجد شرایط باشند به آن‌ها اقامت می‌دهند. به طور کلی نکاتی در مورد پناهندگی وجود دارد که قبل از اقدام به هر کاری باید بدانید.

هزینه‌های پناهندگی

هزینه‌های این روش شامل هزینه‌هایی که متقاضیان برای خروج از کشور پرداخت می‌نمایند و همچنین هزینه‌هایی که در صورت عدم پذیرش پرونده توسط دولت کشور مقصد، برای ارائه درخواست‌های بررسی مجدد می‌پردازند می‌گردد. ممکن است فرد متحمل هزینه‌های دیگری نیز شود اما چون مسیر مشخص و روشنی برای این روش وجود ندارد تخمین هزینه‌ها نیز ممکن نیست.

اقدامات مهم قبل از اقدام برای پناهندگی

از جمله نکاتی در مورد پناهندگی وجود دارند، می توان به مدارک لازم اشاره کرد. متقاضیان پناهندگی باید قبل از ترک کشورشان مدارک لازم ازجمله اسناد هویتی، گذرنامه، مدارک تولد، ازدواج و طلاق و سوابق مدرسه و دانشگاه، مکاتبات و عکس‌هایی که برای اثبات پرونده مفید هستند را به همراه داشته باشد.

ازآنجاکه بعد از خروج از کشور دسترسی فرد به هرگونه مدرک و سندی بسیار کم می‌شود بهتر است از قبل اسکن این مدارک را در یک سرویس ذخیره‌سازی آنلاین ذخیره نماید. همچنین فرد باید برنامه‌ریزی مشخصی برای مسیر و نحوه سفر داشته و مقدار کافی پول به همراه خود ببرد.

پناهندگی

روز مصاحبه پناهندگی

روز مصاحبه به‌ احتمال‌ زیاد بسیار خسته‌ کننده خواهد بود. مصاحبه‌های پناهندگی معمولاً برای هر شخص حدود سه ساعت به طول می‌انجامد و هر شخص بالای 14 سال سن باید مصاحبه انفرادی داشته باشد. نکاتی در مورد پناهندگی وجود دارد که یکی از آنها این است که هر یک از اعضای بالای 14 سال خانواده یک مصاحبه مجزا خواهد داشت درحالی‌که دیگران پشت در منتظر خواهند بود.

در برخی موارد، افراد در صبح به مصاحبه می‌روند، تمام‌روز را آنجا می‌مانند و هنوز هم حرف برای گفتن دارند و روز بعد برای ادامه مصاحبه بازمی‌گردند و تا زمانی که صحبت ها به پابان برسد، این روند ادامه دارد.

سؤالات متداول

قبل از ترک کشور چه‌ کارهایی انجام دهیم؟

درصورتی‌که تصمیم قطعی به پناهندگی گرفته‌اید، قبل از ترک کشور مدارک و اسناد لازم نشان‌دهنده هویت، مدارک تولد، ازدواج، طلاق، سوابق تحصیلی و… را آماده نمایید. همراه داشتن عکس و مدارک دیگری که به اثبات ادعا تان کمک کنند، مفید هستند. به همراه داشتن مدارک پزشکی مربوط به صدمات، اسناد نشان‌دهنده آسیب و شکنجه در صورت وجود می‌تواند کمک‌کننده باشند.

داشتن پیوست مدارک در ایمیل که امکان دسترسی به آن از همه‌جا امکان‌پذیر است، امری مفید است. همراه داشتن پول نقد، پاسپورت، ویزا و دانستن مسیر سفر نیز از ضروریات است.

اگر پرونده پناهندگی‌ام ریجکت شد چه کنم؟

اگر به هر دلیلی با درخواست پناهندگی فرد موافقت نگردد، فرد تا مدت‌زمان معینی مهلت خواهد داشت که درخواست تجدیدنظر نماید و به‌طور کتبی استدلال نماید که چرا قصد دارد در کشور موردنظر بماند.

اگر دادگاه اداری موردنظر بازهم درخواست متقاضی را رد نماید فرد می‌تواند این بار درخواست خود را به دادگاه اداری عالی ارائه نماید. طی کردن تمامی این مراحل فرد را متحمل هزینه‌هایی خواهد کرد و درنهایت اگر بازهم با درخواست فرد موافقت نگردد، مجبور به ترک آن کشور خواهد بود؛ بنابراین بهتر است پناهنده قبل از انجام هرگونه اقدامی با یک وکیل متخصص مشورت نماید.

چگونه درخواست پناهندگی کنیم؟

نکاتی در مورد پناهندگی وجود دارد که برای دریافت این نوع اقامت باید رعایت گردد. متقاضیان پناهندگی بعد از ورود به کشور مقصد برای ارائه درخواست باید به اداره فدرال امور مهاجران و پناه‌جویان مراجعه نمایند. در نظر داشته باشید در صورت تمایل به اقدام ار این روش، بهترین راه درخواست پناهندگی با ورود قانونی است.

آیا گرفتن پناهندگی آسان است؟

به‌هیچ‌عنوان گرفتن پناهندگی ساده نیست و افراد در این راه در معرض خطرات و مشکلات بسیاری قرار خواهند گرفت.

چه افرادی می‌توانند درخواست پناهندگی دهند؟

طبق قوانین، اگر زندگی، آزادی، امنیت جسمی و یا حقوق انسانی فردی به خاطر گرایش‌های نامتعارف جنسی، هویت جنسیتی و یا بیان جنسیتی در کشور خودش درخطر باشد، می‌تواند برای پناهندگی درخواست داده و مشمول پناهنده شدن قرار بگیرد.

در چه صورت با درخواست پناهندگی موافقت می‌گردد؟

به‌طورکلی این مورد در قوانین کشورهای مختلف متفاوت است؛ اما اگر فرد بتواند پرونده و دلایل موردقبولی ارائه دهد می‌تواند اجازه اقامت دریافت نماید. اکثر کشورهای غربی امروزه آزار و اذیت بر اساس گرایش جنسی و هویت جنسیتی را شرط معتبری برای پناهندگی می‌شناسند. در بسیاری از کشورهای دیگر، کمیساریای عالی ملل متحد برای پناهندگان (UNHCR) می‌تواند به شما در این موارد پناهندگی اعطا کند.

نقش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در پناهندگی چیست؟

در بسیاری از کشورهای درحال‌توسعه، سیستم‌های پناهندگان توسط کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان UNHCR اداره می‌شود. اگر UNHCR شمارا به‌عنوان یک پناهنده به رسمیت بشناسد، به‌احتمال‌زیاد اخراج نمی‌شوید و ممکن است برای اقامت به کشور دیگری منتقل شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.