مقالات

آزمون تافل چیست؟

درصورتی‌که به دلایل متعددی چون ادامه تحصیل در دانشگاه‌های بزرگ خارجی و یا اشتغال به کار در شرکت‌های بین‌المللی قصد مهاجرت داشته باشید، باید بدانید که مهم‌ترین و اصلی ترین مورد، داشتن مدرک زبان معتبر است. در ادامه به بررسی اینکه آزمون تافل چیست؟ و جزئیات آن چگونه است خواهیم پرداخت.

آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل (TOEFL) که درواقع مخفف (Test of English as a Foreign Language) است، آزمونی است برای سنجش مهارت‌های افراد در زبان انگلیسی که به‌عنوان یک‌زبان خارجی برگزار می‌شود. افرادی که قصد مهاجرت دارند، ممکن است دچار تردید شوند که از بین آزمون‌های سنجش معتبر، آیلتس یا تافل را انتخاب کنند که برای مهاجرت بهتر باشد.

این آزمون استانداردسازی شده توسط مؤسسه‌ای تی اس (ETS) که یک مؤسسه‌ غیرانتفاعی واقع در ایالات‌متحده‌ی آمریکاست، طراحی‌شده و برگزار می‌گردد. مدت‌زمان برگزاری این آزمون کمی طولانی بوده و جهت آمادگی برای شرکت در آن نیازمند ماه‌ها تلاش هستید. 

[aparat id=’dQkRJ’]

آزمون تافل یکی از دو امتحان اصلی زبان است که برای سنجیدن سطح توانایی و مهارت استفاده از زبان انگلیسی توسط افرادی که زبان مادری‌شان انگلیسی نیست، می‌باشد. یکی از مدارک موردنیاز برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر در کشورهای خارجی و همچنین اشتغال به کار، داشتن مدرک زبان است که می‌تواند از طریق آزمون تافل یا آزمون آیلتس به دست آید.

[typed string0=”مدرک آزمون تافل که برای سنجش توانایی زبان انگلیسی در محیط دانشگاهی و در زمان‌های خاصی برگزار می‌شود، از زمان صدور، به مدت دو سال معتبر است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

نحوه ثبت‌نام در آزمون

تمامی مراحلی که می‌بایست برای ثبت‌نام در آزمون تافل طی شود، به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود. متقاضیان باید در وب‌سایت رسمی شرکت ای تی اس حساب کاربری بازکرده و با اطلاعات دقیق خود آن را تکمیل نمایید. پس از تکمیل حساب کاربری وارد صفحه اطلاع‌رسانی مراکز برگزاری آزمون، هزینه‌ها و تاریخ‌های آزمون شده و زمان و مکان موردنظر را انتخاب نمایید. هزینه ثبت‌نام در آزمون‌ها با توجه به کشور که درر آن آزمون می‌دهید، محل برگزاری آزمون و تاریخ ثبت‌نام‌ می‌تواند متفاوت باشد.

پس از انتخاب محل برگزاری آزمون و انجام مراحل دیگر، به صفحه پرداخت اینترنتی هدایت خواهید شد. پرداخت هزینه آزمون تافل یا هزینه سفارش گزارش نمره به دانشگاه موردنظر از طریق کارت اعتباری ویزا کارت (VisaCard)، مستر کارت (MasterCard) و حساب پی‌پال (PayPal) امکان‌پذیر است. از مدارکی که در روز آزمون برای ورود به جلسه نیاز دارید، می‌توان به کد شناسه پرداخت، کارت ملی، شناسنامه یا پاسپورت اشاره کرد.

مدرک آزمون تافل که برای سنجش توانایی زبان انگلیسی در محیط دانشگاهی و در زمان‌های خاصی برگزار می‌شود، از زمان صدور، به مدت دو سال معتبر است.

منابع آزمون تافل

برای موفقیت در آزمون تافل می‌توانید از کتاب‌ها و فایل‌های متعددی که از طریق اینترنت قابل دانلود هستند استفاده نمایید.ازجمله بهترین کتاب‌هایی که می‌توان به‌عنوان منبعی برای آمادگی آزمون به آن اشاره کرد، کتاب Barrons TOEFL iBT و کتابCambridge Preparation for the TOEFL Test  است. این دو کتاب به‌خوبی تمامی نیازهای متقاضیان برای شرکت در آزمون TOEFL را برطرف می‌کنند. همچنین می‌توانید از نمونه سؤالات معتبری که در وب سایت ETS وجود دارد، استفاده نموده و آمادگی لازم را در این زمینه کسب نمایید.

هزینه شرکت در آزمون

مراکز برگزاری آزمون در ایران، تاریخ‌ها و هزینه‌ها بر روی وب‌سایت تافل قابل‌مشاهده است. هزینه شرکت در آزمون تافل با توجه به تغییرات کلی هزینه‌ها رو به افزایش است. این مبلغ در حال حاضر 215 دلار است. در نظر داشته باشید درصورتی‌که زمان ثبت‌نام کمتر از یک هفته به برگزاری آزمون باشد، متقاضی ملزم به پرداخت هزینه بیشتری است.

کنسل کردن ثبت‌نام و همچنین تغییر تاریخ آزمون شامل جریمه خواهد شود. به‌طور مثال برای تغییر تاریخ ثبت‌نام باید 60دلار اضافه پرداخت گردد. اگر قصد انصراف از آزمون و کنسل کردن آن را 4 روز قبل از زمان اعلام‌شده داشته باشید، 50 درصد هزینه عودت داده خواهد شد. ولی درصورتی‌که دیرتر این زمان انصراف خود را اعلام نمایید، هزینه‌ای به شما برگردانده نخواهد شد.

بخش‌های آزمون تافل

آزمون تافل از چهار قسمت تشکیل‌شده است که هر بخش 30 نمره دارد. مجموع نمره‌ای که می‌توان از آزمون تافل به دست آورد 120 است. مدت‌زمان برگزاری آزمون نیز حدود چهار ساعت و نیم است. بخش‌های نوشتاری (writing)، گفتاری (Speaking)، شنیداری (Listening) و خواندن (Reading) مهارت‌هایی هستند که در این آزمون ارزیابی خواهند شد و در ادامه به توضیح مختصری در مورد هرکدام خواهیم پرداخت.

بخش ریدینگ یا خواندن (Reading)

در بخش ریدینگ متقاضی شرکت در آزمون تافل موظف است 3 الی 5 متن دانشگاهی در حوزه‌های  تاریخی، فلسفی و علمی که هرکدام در حدود 700 کلمه هستند را مطالعه نمایید و به حدود 12 الی 14 سوال مربوطه پاسخ دهند. در این قسمت مهارت افراد در آنالیز و درک متون انگلیسی ارزیابی خواهد شد. بسته به متنی که باید مطالعه نمایید، بین 60 الی 100 دقیقه زمان برای پاسخگویی دارید. مهارت‌هایی که در این بخش نیاز است، به شرح زیر هستند:

  • دایره لغات قوی (کلمات دشوار و اصطلاحات تخصصی زیادی در متون یافت می‌شوند.)
  • فهم درک مطلب (ممکن است در متن ریدینگ جملات اشتباهی وجود داشته باشد که متقاضی باید باوجود آن‌ها مطلب را به‌درستی درک نماید.)

بخش لیسنینگ یا شنیداری آزمون تافل (Listening)

در این بخش از آزمون با دو نوع فایل صوتی مواجه خواهید شد. صداهای ضبط‌شده از مکالمات عادی افراد و صداهای ضبط‌شده از سخنرانی‌ها. تمامی فایل‌ها یک‌بار قابل پخش هستند. حدود 4 الی 6 فایل صوتی از سخنرانی‌ها و 2 الی 3 فایل صوتی از مکالمات روزمره بین افراد در این قسمت پخش خواهند شد. مدت‌زمان هر فایل صوتی بین 3 الی 5 دقیقه بوده و برای هر فایل می‌بایست به 6 یا 7 سوال پاسخ داده شود.

بزرگ‌ترین مشکل این بخش این است که امکان پخش مجدد فایل‌ها وجود ندارد؛ بنابراین در حین پخش فایل صوتی باید یادداشت‌برداری کنید. زمان پاسخگویی به سؤالات این قسمت 60 الی 90 دقیقه بوده و برای موفقیت در لیسنینگ فرد باید مهارت‌های کلامی خود را تقویت نماید.

بخش اسپیکینگ (Speaking)

اسپیکینگ از مهم‌ترین بخش‌های آزمون تافل است. در این بخش متقاضی باید مهارت صحبت کردن خود را به نمایش بگذارد. صدای متقاضی ضبط می‌شود و بعداً فردی آن را بررسی خواهد کرد. در این بخش 6 تمرین پیش رو دارید که در مورد موضوعات مختلف باید مکالمات انجام دهید. از فرد سوال پرسیده می‌شود و وی باید پاسخ دهد.

در این قسمت که حدود 20 دقیقه به طول خواهد انجامید، مهارت متقاضی در بیان احساسات و نظرات موردبررسی قرار خواهد گرفت. حدود 30 ثانیه برای آماده‌سازی پاسخ زمان داشته و 60 ثانیه برای اعلام پاسخ و نظر زمان در اختیار هست. سؤالاتی که ممکن است از متقاضی پرسیده شود معمولاً در مورد موضوعات درسی، علمی و یا مسائل مربوط به دانشجویان خواهد بود.

بخش رایتینگ (Writing)

آخرین بخش آزمون تافل در مورد به‌کارگیری مهارت‌های نگارشی، دانش گرامری و تسلط بر لغات در انگلیسی است. در این قسمت فرد باید در زمان 50 دقیقه دو رایتینگ بنویسد. تقویت مهارت نوشتن متن به زبان انگلیسی می‌تواند به فرد در این قسمت کمک شایانی کند.

اولین رایتینگ را باید پس از شنیدن یک فایل صوتی و یا خواندن یک متن در مورد موضوع مربوطه بنویسید؛ برای این بخش 20 دقیقه فرصت دارید. این متن حداقل باید شامل 300 الی 330 کلمه باشد.

برای نوشتن دومین رایتینگ 30 دقیقه فرصت در اختیار داشته و توجه داشته باشید که این متن باید از حداقل 300 کلمه با رعایت اصول نگارشی تشکیل‌شده باشد. در بررسی رایتینگ آزمون تافل، مهارت در اعلام نظرات، تشریح آن‌ها و همچنین رعایت اصول گرامری و نگارشی مورد اهمیت است.

نکته مهمی که در مورد بحث رایتینگ وجود دارد، اطلاع داشتن از مباحثی است که ممکن است که در این بخش در مورد آن‌ها مجبور به نوشتن باشید. بر اساس نتایج بدست آمده موضوعات بخش رایتینگ می‌تواند شامل موارد زیر می باشد:

  • عناوین هنری مانند عکاسی، نقاشی، معماری و موسیقی
  • عناوین زیست شناسی مانند بیوشیمی، پزشکی و فیزیولوژی
  • عناوین فیزیکی مانند زمین شناسی، هوا شناسی و ستاره شناسی
  • عناوینی مانند روان‌شناسی، زبان‌شناسی، اقتصاد، بازاریابی و…

سؤالات متداول

چه مدارک برای شرکت در آزمون تافل موردنیاز است؟

برای شرکت در جلسه و همچنین ثبت نام آزمون تافل متقاضی ملزم به ارائه مدارکی چون کپی شناسنامه و کارت ملی، کپی و اصل پاسپورت و یک قطعه عکس 4*3 گرفته‌شده در سال جاری است.

نتایج آزمون تافل چقدر بعد از آزمون اعلام می‌گردد؟

تقریباً ۱۰ روز پس از آزمون، نسخه‌ی دیجیتال کارنامه‌ تافل در حساب کاربری ETS متقاضی قرار می‌گیرد که قابلیت دانلود به‌صورت pdf را دارد و حدود ۱۳ روز بعد از تاریخ آزمون هم نسخه‌های چاپی اصلی برای شخص و دانشگاه موردنظر ارسال می‌شوند.

چه نمره‌ای در آزمون تافل نمره‌ی خوب به‌حساب می‌آید؟

با توجه به تجربه به‌دست‌آمده در این زمینه، حداقل نمره موردنیاز دانشگاه‌ها 61 و حداکثر آن‌ها 114 است. ولی به‌طور میانگین حداقل نمره برای شرکت در دانشگاه 80 الی 85 است که البته این نیز بر اساس سطح دوره تحصیلی، اعتبار دانشگاه و نوع رشته می‌تواند متفاوت باشد.

معیار سنجش و نمره دادن به پاسخ‌ها چگونه است؟

دو بخش ابتدایی آزمون که شامل Listening و Reading است، بر اساس پاسخ‌های صحیح متقاضی سنجیده می‌شود. جواب‌هایی که به سؤالات بخش Speaking و Writing داده می‌شوند، بر اساس معیارهای معین مصححان آزمون بررسی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.