مقالات

آزمون تومر چیست؟

شرکت در برخی آزمون‌ها برای سنجش سواد، علم و میزان تسلط بر زبان ترکی از الزامات اولیه مهاجرت از طریق تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه می‌باشد. سطح آزمون‌ها ممکن است با توجه به دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، متفاوت باشد. در ادامه به بررسی اینکه آزمون تومر چیست؟ و شرایط شرکت در آن چگونه است، خواهیم پرداخت.

آزمون تومر چیست؟

واژه تومر (TÖMER) مخفف عبارت Türkçe Öğretim Merkezi به معنای مرکز آموزش ترکی است. در پاسخ به این سؤال که آزمون تومر چیست؟ باید بگوییم این آزمون و همچنین آزمون یوس از مهم‌ترین و معروف‌ترین آزمون‌های زبان ترکی است که می‌توان آن را یکی از پیش‌شرط‌های ورود به دانشگاه‌هایی که زبان تدریس در آن‌ها ترکی است، مراکز مختلف آموزشی و… در کشور ترکیه دانست.

تومر همانند تافل و آیلتس آزمونی است که برای سنجش میزان مهارت‌های زبان ترکی متقاضیان تحصیل و یا کار در ترکیه برگزار می‌شود. متقاضیان تحصیل در ترکیه می‌بایست قبل از اقدام به اخذ پذیرش دانشگاه موردنظر مدرک زبان خود را اخذ نمایند. درصورتی‌که تدریس دروس در دانشگاه موردنظر به زبان انگلیسی باشد، به مدرک آیلتس یا تافل نیاز است و درصورتی‌که زبان تدریس ترکی است، متقاضیان ملزم هستند دیپلم تومر بگیرند.

همه‌چیز درباره آزمون تومر

آزمون تومر هر هفته تحت نظر دانشگاه آنکارا در بیشتر شهرهای ترکیه به‌صورت رسمی برگزار می‌گردد. برای شرکت در آزمون تومر نیازی به تهیه ویزا و مجوز خاصی نیست و می‌توانید با داشتن ویزای توریستی در این آزمون شرکت نمایید. آزمون TOMER توسط UTS (Uzaktan Turkce Sinavi) برگزار می‌گردد.

مدرک این آزمون شبیه به مدرک تافل و آیلتس در زبان انگلیسی است و افرادی که قصد تحصیل، کار و اخذ تابعیت این کشور را دارند، می‌توانند بر اساس نیاز خود امتیازهای مختلف را در آزمون کسب کرده و مدرک را بگیرند.

آزمون تومر (TÖMER)

نام این آزمون برگرفته از مرکز تحقیقات و آموزش زبان ترکیِ دانشگاه آنکارا است. موسسه تومر در سال 1984 باهدف آموزش زبان ترکی و سایر زبان‌ها (انگلیسی، آلمانی و فرانسوی) به افراد غیربومی تأسیس شد. این موسسه شعبه‌های متعددی در کشور ترکیه در شهرهای ازمیر و استانبول و همچنین سایر کشورهای جهان دارد.

در بررسی اینکه آزمون تومر چیست؟ می‌توان گفت آزمونی برای سنجش سطح زبان ترکی استانبولی به‌عنوان یک مهارت زبان خارجی و کفایت زبان ترکی است که توسط سفارت ترکیه و مرکز آزمون زبان ترکی استانبولی برگزار می‌شود و همچون سایر آزمون‌های زبان دارای بخش‌های مختلفی است.

[typed string0=”آزمون‌های آزمایشی به‌صورت آنلاین برگزار می‌شوند و پس از پایان ثبت‌نام در سایت موسسه تومر قابل‌مشاهده می‌باشند. این آزمون‌ها را می‌توانید یک الی دو روز قبل از آزمون اصلی انجام دهید ” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

مدارک موردنیاز برای ثبت‌نام در تومر

جهت شرکت در آزمون تومر، ارائه مدارک زیر الزامی می‌باشد:

 • دو قطعه عکس پرسنلی
 • کپی پاسپورت دارای اعتبار
 • در صورت عدم دسترسی به پاسپورت، ترجمه رسمی شناسنامه به زبان ترکی

هزینه‌ شرکت در آزمون تومر

پس‌ازاینکه متوجه شدیم آزمون تومر چیست و از اهمیت آن آگاه شدیم، در مورد مبحث هزینه شرکت در آزمون باید بگوییم برای کسب دیپلما آزمون تومر مبلغ 150 یورو و برای دریافت سرتیفیکا آزمون تومر مبلغ 100 یورو می‌بایست پرداخت نمایید.

ثبت‌نام آزمون تومر

عملیات ثبت‌نام آزمون تومر هنگامی تکمیل می‌گردد که مدارک موردنیاز را ارائه داده و هزینه شرکت در آزمون را به مراکز مرتبط پرداخت نمایید. در انتهای ثبت‌نام یک حساب کاربری برای ورود به سامانه UTS به شما داده خواهد شد. از این طریق می‌توانید با سؤالات آزمون آشنا شده و در آزمون‌های آزمایشی از پیش تعیین‌شده شرکت نمایید. با این روش می‌توانید سطح خود را بسنجید.

به‌نوعی می‌توان گفت شرکت در آزمون‌های آزمایشی به جهت تعیین شدن سطح زبان، الزامی است. با مشخص شدن سطح، آزمون اصلی نیز در همان سطح از شما گرفته شود.

نکاتی در مورد آزمون تومر

افرادی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، بهتر است با ویژگی‌ها و نکات آن آشنا شوند. برخی از این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • حداقل نمره مجاز برای ورود به دانشگاه‌ها در آزمون تومر 60 می‌باشد.
 • نتیجه آزمون 10 الی 15 روز پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.
 • گواهی‌نامه پایانی آزمون در دو مدل دیپلم (دائمی) و سرتیفیکا (دارای اعتبار دوساله) صادر می‌گردد.

یادگیری زبان ترکی استانبولی را خودتان هم می‌توانید به‌صورت خودآموز پیش ببرید و سپس در کلاس‌های آمادگی شرکت نمایید. کتاب‌های Hitit مرجع کتاب مرجع این آزمون هستند. زبان‌آموزانی که این کتاب‌ها را مطالعه نمایند، به زبان ترکی مسلط خواهند شد.

مهارت‌های آزمون تومر

مهارت‌هایی که در این آزمون موردبررسی قرار می‌گیرند، دارای 6 بخش می‌باشند. زمانی که برای پاسخگویی به 100 سؤال مطرح‌شده در آزمون دارید، 240 دقیقه است و امتیازبندی آزمون نیز همچون آزمون آیلتس و تافل است.

 • بخش Structure
 • بخش Reading
 • بخش Listening
 • بخش Writing
 • بخش Spoken Interaction
 • بخش Spoken Production

دسته‌بندی مدرک تومر

مدارک و گواهی‌نامه‌هایی که در انتهای دوره به هنرجویان ارائه می‌شود، در دو نوع متفاوت ارائه خواهند شد.

 • دیپلما (Diploma) یا دیپلم
 • سرتیفیکا (Sertifika) یا گواهی‌نامه

دیپلما

مدرک دیپلما که دارای اعتبار مادام‌العمر ‌است را می‌توانید پس از قبولی در آزمون YÜKSEK TÜRKÇE SINAVI دریافت نمایید. با یک‌بار شرکت در این آزمون، تسلط و مهارت شما در زبان ترکی استانبولی برای همیشه تائید خواهد شد. گواهی‌نامه دیپلما در تمامی دانشگاه‌های برای ادامه تحصیل با شرط اخذ حداقل نمره C1 و در شرکت‌ها و سازمان‌ها برای کار در ترکیه با حداقل نمره C2 قابل‌قبول است.

سرتیفیکا

مدرک سرتیفیکا بین 6 ماه الی 2 سال اعتبار خواهد داشت و در دو سطح متوسط (ORTA) و مقدماتی (TEMEL) برگزار می‌شود. اعتبار نوع مقدماتی 6 ماه است و حداقل نمره لازم برای آن B2 است. برای اخذ گواهی‌نامه متوسط حداقل نمره لازم B1 بوده و اعتبار این گواهی‌نامه 2 سال است. پس از پایان اعتبار مجوز نیز می‌توانید برای تمدید آن اقدام نمایید.

مراکز برگزاری آزمون تومر

آزمون تومر به‌جز آنکارا و استانبول در شهرهای دیگری در خود کشور ترکیه و همچنین کشورهای مختلف جهان نیز دارای نمایندگی‌هایی برای برگزاری آزمون می‌باشد. به دلیل وجود مراکز بسیار زیادی که در ترکیه به آموزش زبان ترکی به روش تومر می‌پردازند، تنها مراکزی که زبان ترکی در آن‌ها با روش تومر، به‌صورت اصولی و معتبر به دانشجویان تدریس می‌شود همان مراکزی هستند که به دانشگاه آنکارا وابسته‌ می‌باشند.

به علت اینکه تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان در آزمون را ایرانیان تشکیل می‌دهند، در داخل ایران نیز مراکزی وجود دارد که برای سهولت در شرکت ایرانیان در این آزمون، در آن‌ها نمایندگانی از مرکز تومر حضور دارند. برای اطلاع از آدرس و مشخصات دقیق کلیه مراکز برگزاری این آزمون در کشورهای دنیا، می‌توانید با مراجعه به سایت این موسسه مراجعه نمایید.

کیفیت آزمون تومر

آزمون تومر ازنظر سطح و کیفیت دارای شش سطح A1 – A2 – B1 – B2 – C1 – C2 می‌باشد که شامل سطوح مقدماتی، متوسط و پیشرفته می‌شود.

 • سطوح مبتدی A1 و A2
 • سطوح متوسط B1 و B2
 • سطوح پیشرفته C1 و C2

میزان تسلط و توانایی متقاضیان در هریک از سطوح به شرح زیر می‌باشد:

 • سطح مبتدی A1: توانایی عمومی برقراری ارتباط، توانایی درک و پاسخگویی به سؤالات ساده
 • سطح مبتدی A2: دانش زبان ابتدایی، توانایی صحبت کردن در مورد موضوعات قابل پیش‌بینی
 • سطح متوسط B1: دانش متوسط از زبان، توانایی صحبت کردن در مورد موضوعاتی غیرمعمول مثل باز کردن حساب در بانک
 • سطح متوسط B2: دانش خوب از زبان، توانایی توصیف موضوعات در طیفی گسترده. مثلاً شرح و توصیف مفصلی از یک مکان
 • سطح پیشرفته C1: دانشی بسیار خوب از زبان، توانایی صحبت و مقابله در مورد موضوعات غیرقابل‌پیش‌بینی
 • سطح پیشرفته C2: از زبان در یک سطح علمی، توانایی تحلیل و بررسی مسائل علمی و بحث در مورد آن‌ها در حد زبان مادری

نکاتی در مورد آزمون تومر

متقاضیانی که موفق به گذراندن سطوح B1 و B2 شوند، درواقع توانایی و مهارت کافی در زبان ترکی در مکالمه روزمره و وصف مسائل مختلف را بدست خواهند آورد.

افراد با گذراندن سطح C2 و اخذ دیپلم تومر امکان ادامه تحصیل، فهم، درک اطلاعات و مسائل پیچیده‌تر، اشتغال در ترکیه و … را دارا هستند.

مدارک سرتیفیکا و دیپلما آزمون تومر مانند سایر مدارک بین‌المللی مورد تائید دانشگاه‌های ترکیه بوده و افراد می‌توانند با ارائه این مدارک و قبولی در امتحان ورودی دانشگاه مدنظر در ترکیه ادامه تحصیل دهند.

آزمون تومر علاوه بر ادامه تحصیل، امکان ورود به بازار کاری ترکیه را نیز برای متقاضیان فراهم می‌کند که فرصت بسیار ایده آلی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.