مهاجرت

ویزای توریستی بدون شینگن

ویزای تورستی بدون شینگن

یکی از اصلی‌ترین اهداف افراد برای مهاجرت به کشورهای اروپایی به‌خصوص کشورهای حوزه اتحادیه اروپا، دریافت ویزای شینگن است که به کمک آن می‌توانند بدون اخذ ویزای توریستی به 26 کشور پیشرفته عضو سفر کنند. ویزای شینگن نقش بسیار مهمی در اخذ ویزای توریستی یا مالتی کانادا دارد که به‌عنوان تضمینی برای بازگشت مسافران به سرزمین خود در نظر گرفته می‌شود. بااین‌حال به دلیل سخت‌گیری در اخذ این نوع ویزا، امکان دریافت ویزای توریستی بدون شینگن نیز وجود دارد که در ادامه به بررسی شرایط آن در اروپا و کانادا خواهیم پرداخت.

ویزای توریستی بدون شینگن برای سفر به اروپا

امروزه به دلیل افزایش تنش‌های سیاسی مخصوصاً برای کشور ایران در سطح بین‌الملل و سخت‌گیری دولت‌های کشورهای اتحادیه اروپا، اخذ ویزای توریستی آن کشورها برای هم‌وطنان بسیار دشوار و پیچیده شده است؛ خصوصاً اگر مهر ویزای کشور اروپایی سابقاً در پاسپورت آن‌ها وجود نداشته باشد یا اینکه نتوانند مدارک لازم جهت اثبات تمکن مالی را به سفارت ارائه دهند.

بنابراین اگر امکان دریافت ویزای شینگن را ندارید، با توجه به اینکه دریافت ویزای توریستی کشورهای عضو این پیمان پیچیده است؛ می‌توان به کشورهای اروپایی سفر کرد که ویزای توریستی بدون شینگن ارائه می‌دهند؛ برخی کشورهای اروپایی نیازی به اخذ ویزا ندارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مقاله مرتبط: کشورهای عضو شینگن | راحت ترین کشور برای ویزای شینگن

کشورهای اروپایی که عضو پیمان شینگن نیستند کدم‌اند؟

پیمان شینگن برای نخستین بار در سال 1985 میان پنج کشور تنظیم گردید که بر اساس آن مرز میان آن‌ها برداشته و امکان سفر شهروندان آن‌ها بدون نیاز به تهیه ویزا فراهم شد؛ به‌تدریج با افزوده شدن کشورهای دیگر به این معاهده، شمار آن‌ها به 26 کشور رسید.

البته هنوز کشورهای اروپایی هستند که عضو معاهده شینگن نشده‌اند؛ بنابراین امکان اخذ ویزای توریستی بدون شینگن برای سفر به آن‌ها وجود دارد. درصورتی‌که با رعایت قوانین به این کشورها سفر کرده و در موعد مقررشده به کشور خود بازگردید، این سفر و مهری که در گذرنامه شما خورده می‌شود تأثیر به سزایی در دریافت ویزای شینگن در آینده خواهد داشت؛ چراکه سابقه سفر خوب یک امتیاز مثبت در اخذ ویزای همه کشورهای جهان محسوب می‌شود.

ویزای تورستی بدون ویزای شینگن

بلغارستان

سفر به کشور زیبای بلغارستان که تاکنون عضو معاهده شینگن نشده، فرصت بسیار خوبی برای دیدن جاذبه‌های گردشگری این کشور می‌باشد. سابقه سفر خوب به بلغارستان به‌عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا با ویزای توریستی بدون شینگن، می‌تواند بعدها امتیاز مثبتی برای اخذ ویزای کشورهای پیشرفته اروپا به شمار رود.

صربستان

صربستان ازجمله کشورهای شرقی قاره اروپا است که امکان اخذ ویزای توریستی بدون شینگن را برای افراد فراهم می‌نماید. درگذشته ایرانیان می‌توانستند بدون نیاز به ویزا به این کشور سفر کنند اما در مهر سال 97 قانون اخذ ویزای توریستی در این کشور مصوب شد که البته دریافت آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی از پیچیدگی‌های کمتری برخوردار است.

گرجستان

گرجستان به‌عنوان یک کشور زیبای اروپایی، قانونی جهت اخذ روادید برای سفر توریستی ایرانیان ندارد؛ لذا این کشور در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. سفر به گرجستان که نیازی به اخذ ویزای توریستی ندارد سابقه خوبی از سفر به اروپا فراهم می‌آورد که در گذرنامه افراد ثبت می‌گردد و می‌تواند در آینده سودمند باشد.

با توجه به اینکه قرار است این کشور به عضویت منطقه شنگن درآید، سابقه سفر به آن می‌تواند تاثیر خوبی داشته باشد. ازجمله دیگر کشورهای اروپایی که امکان سفر ایرانیان با اخذ ویزای توریستی بدون شینگن را فراهم می‌کند می‌توان به کرواسی، مقدونیه، آلبانی، مولداوی، آذربایجان و ایرلند اشاره کرد.
یکی از اصلی‌ترین مواردی که می‌تواند در روند اخذ ویزای توریستی بدون شینگن مؤثر باشد، اثبات وابستگی مالی و خانوادگی است تا افسر ویزا متقاعد شود که شما قصد پناهندگی در آن کشور را نخواهید داشت و پس از اتمام اعتبار ویزا، به کشور خود بازمی‌گردید.

ویزای توریستی بدون شینگن برای سفر به کانادا

سابقه سفر خوب به‌خصوص به کشورهای عضو معاهده شینگن، امتیازی مثبت در روند اخذ ویزای توریستی کانادا به شمار می‌رود؛ در واقع افسر مسئول کنترل ویزا باید مطمئن شود که افراد پس از اتمام مدت اعتبار ویزای توریستی در کانادا به کشور خود بازمی‌گردند؛ به این منظور سابقه سفر به کشورهای اروپایی در گذرنامه افراد بررسی می‌شود.

یکی از دلایل اصلی ریجکتی ویزای توریستی افراد در کانادا، نداشتن سابقه سفر به اروپا یا مدارکی است که بازگشت افراد به کشور خود را تضمین می‌کند. علاوه بر سابقه سفر به کشورهای اروپا با ویزای شینگن، می توانید با ارائه مدارکی بازگشت به سرزمین خود را ضمانت کنید که شامل موارد زیر است.

 • ارائه مدارکی دال بر تمکن مالی افراد
 • ارائه مدارک اشتغال به تحصیل در کشور خود
 • ارائه گواهی اشتغال به کار در کشور خود
 • ارائه دعوت‌نامه

یکی از مواردی که باید قبل از اقدام جهت اخذ ویزای توریستی بدون شینگن به آن توجه کنید، مشخص کردن دلایل سفر به کانادا و توجیه افسر مربوطه مبنی بر این‌که پس از پایان اعتبار ویزا به کشور خود بازمی‌گردید و قصد پناهندگی ندارید.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای توریستی بدون شینگن کانادا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، برای اخذ ویزای توریستی یا مالتی کانادا باید بتوانید افسر ویزا را متقاعد کنید که به کشور خود بازمی‌گردید و در کانادا پناهنده نخواهید شد، این است که سابقاً ویزای شینگن دریافت کرده باشید؛ اما شما این امکان را دارید تا با ارائه مدارکی ویزای توریستی بدون شینگن دریافت کنید که مدارک لازم جهت اخذ آن به شرح زیر است.

 • پاسپورت برای اثبات سابقه سفر یا Travel History
 • مدارک شناسایی
 • مدارک ازدواج
 • تکمیل فرم درخواست ویزای کانادا
 • عکس سه در چهار
 • گواهی اشتغال به کار یا تحصیل
 • ارائه دعوت‌نامه
 • مدارک اثبات تمکن مالی مانند سند ملک در کشور خود
 • بلیت رفت‌وبرگشت و واچر هتل

تمامی مدارک فوق باید به زبان انگلیسی ترجمه رسمی شود؛ در زمان مقرر در وقت مصاحبه، به سفارت کانادا ارائه شود. با بررسی این مدارک در نهایت ویزای توریستی کانادا با توجه به تعداد سال‌هایی که پاسپورت شما اعتبار دارد به شما ارائه خواهد شد.

سؤالات متداول

افرادی که امکان دریافت دعوت‌نامه از سوی آشنایان خود در کانادا را ندارند می‌توانند از طریق یک موسسه مهاجرتی معتبر برای این امر اقدام کنند؛ به این منظور بایستی یک وثیقه در نزد موسسه گرو بگذارید و پس از بازگشت، آن را بدون کم‌وکاست پس بگیرید. دعوت‌نامه کانادا در دریافت ویزای این کشور در آینده بسیار مؤثر خواهد بود.

متقاضیان اخذ ویزای توریستی بدون شینگن می‌توانند تمامی مراحل ثبت درخواست خود را به‌صورت آنلاین در سایت رسمی سفارت کانادا دنبال کنند و سپس برای مصاحبه حضوری به سفارت مراجعه کنند. فرآیند بررسی مدارک متقاضی و صدور ویزای توریستی متغیر است اما معمولاً 37 روز طول می‌کشد.

بله، افرادی که قصد دارند ویزای توریستی کانادا را دریافت کنند می‌بایست از سفارت وقت مصاحبه حضوری بگیرند تا علاوه بر ارائه مدارک به‌صورت حضوری، هزینه مربوط سفارت و فرآیند انگشت‌نگاری و بیومتریک نیز انجام بپذیرد. از آنجایی‌که سفارت این کشور در ایران بسته است متقاضیان می‌توانند از طریق سفارت کانادا در ترکیه یا امارات متحده اقدام کنند.

روند درخواست ویزای توریستی بدون شینگن ممکن است به دلایلی ریجکت شوند که مهم‌ترین آن‌ها شامل مواردی مانند سابقه کیفری، توجیه نشدن مسئول مربوطه از دلایل سفر، نداشتن دعوت‌نامه، نداشتن تمکن مالی، عدم اعتبار پاسپورت یا ارائه مدارک و اسناد جعلی می‌باشد؛ در صورت ریجکتی ویزای توریستی کانادا از سوی سفارت، می‌توانید با بررسی و رفع دلایل این امر، مجدداً اطلاعات و مدارک خود را ارسال نمایید تا بررسی شود. در این امر می‌توانید از یک وکیل مهاجرت کمک بگیرید تا درخواست ویزای شما مجدداً رد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.