زمان مطالعه: ۷ دقیقه
turkey 3 - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

کشور ترکیه

یکی از کشورهایی که برای ایرانیان بسیار جذاب و دارای اهمیت می باشد کشور ترکیه است. اخذ اقامت ترکیه چندان کار سختی نبوده و و از پیچیدگی‌های کمتری نسبت به سایر کشورها برخوردار است. اکثریت متقاضیان برای ادامه تحصیل، بیزینس، تفریح و یا دلایل دیگر اقدام به مهاجرت به ترکیه می کنند. ترکیه به دلیل نزدیکی به ایران از لحاظ مسافت، فرهنگ، زبان و… یک گزینه عالی برای مهاجرت محسوب می‌شود.

قصد اخذ اقامت ترکیه را دارید؟ در این مطلب هر آنچه برای اخذ اقامت در ترکیه لازم است بدانید را توضیح داده ایم. با خواندن این مطلب با انواع روش های اخذ اقامت در ترکیه آشنا خواهید شد.
از ترکیه می توانیم به عنوان مهمترین کشور در خاورمیانه نام ببریم، زیرا این کشور نقطه مرزی بین خاورمیانه و اروپا است. با دریافت اقامت ترکیه می توانید یک مسیر ساده را به سوی اروپا داشته باشید، چراکه این کشور اوراسیایی بوده و بخشی از آن در اروپا و بخش دیگری از آن در آسیا واقع شده است. شهرهای مهمی همچون آنکارا به عنوان پایتخت و استانبول، ازمیر، آنتالیا و… در ترکیه واقع شده‌اند. شهر آنکارا بیشتر مقر اصلی سازمان ها و اداره های دولتی بوده و با سفر به این شهر تمام کارهای قانونی و رسمی خود را می توانید پیگیری کنید. شهر استانبول به نوعی مناسب تجارت و بیزنس است و شرکت ها و نمایندگی هایی از بهترین برندها در این شهر شعبه های خود را راه اندازی کرده اند. ترکیه از زمان به قدرت رسیدن آتاتورک پیشرفت چشمگیری داشته و اهمیت فراوانی به آموزش و پرورش و تحصیل جوانان خود دارد. مردمان ترکیه بسیار خونگرم و مهمان نواز می باشند و احترام زیادی برای دوستان و توریست ها قائل می شوند.

معرفی کشور ترکیه

کشور ترکیه دارای ۸۰ میلیون نفر جمعیت می باشد و کل مساحت این کشور به ۷۸۰.۰۰۰ کیلومتر مربع می باشد. زبان رسمی این کشور ترکی استانبولی بوده و نظام حاکم در این کشور جمهوری است. این کشور از لحاظ اقتصادی در منطقه نقش اساسی ایفا می کند. 

زبان های رایجی که در این کشور شنیده می شود کردی، ترکی آذربایجانی، زبان زازاها است. واحد پول این کشور لیر بوده و دارای پیش شماره ۰۰۹۰ و منطقه زمانی GMT +3 UTC+3(FET) می باشد. با دریافت پاسپورت کشور ترکیه می توانید به ۱۱۵ کشور بدون ویزا سفر کنید. مذهب در ترکیه فراگیر بوده و درصد زیادی مسیحی کاتولیک و مسلمان می باشند و مابقی به دین های دیگر گرایش دارند. خیلی کم پیش می آید تا فردی بی دین را در این کشور بیابید. مردمان ترکیه عادت دارند که برای صرف چای از باقلوا یا شیرینی استفاده کنند.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای ترکیه

همانطور که قبلاً اشاره شد ترکیه یک کشور اوراسیایی بوده و بخشی از آن در آسیای میانه و بخشی دیگر در اروپا قرار گرفته است و مساحتی در حدود ۷۸۰.۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. ترکیه دارای تپه ها و رشته کوه های بسیاری بوده و زمین های حاصلخیز بسیاری دارا می باشد. بارندگی در این کشور نسبتاً زیاد بوده و در فصل بهار و پاییز شاهد بارش زیاد باران خواهید بود. همچنین در فصل زمستان هوا به شدت سرد بوده و برف زیادی می بارد. همچنین در فصل تابستان در برخی مناطق هوا معتدل بوده و تغییرات زیادی را شاهد نمی باشید اما در سمت شمال یا بخش کوهستانی به شدت سرما را لمس می کنید.

work - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت در ترکیه از طریق کار

یکی از روش های اخذ اقامت در ترکیه، از طریق کار است. متقاضیان کار در ترکیه باید از قوانین استخدامی در این کشور آشنا بوده و بهترین شهرها برای کار در این کشور را بشناسد. متأسفانه به دلیل بالا بودن نرخ بیکاری در ترکیه، اخذ ویزای این کشور کار راحتی نیست مگر اینکه متقاضی دارای حرفه و مهارت خاصی باشد.

tourist - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اقامت توریستی در ترکیه

یکی از راه‌های اقامت در ترکیه، اقامت توریستی در ترکیه است که افراد علاقه‌مند به اخذ اقامت ترکیه می‌توانند از طریق آن اقدام نمایند. این روش از راحت‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های اقامت در ترکیه است زیرا یکی از منابع اقتصاد این کشور، توریست است و از همین رو دولت نسبت به پذیرش افرادی که برای گردش و تفریح وارد این کشور می‌شوند قوانین سخت گیرانه ای اعمال نکرده است.

study - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت در ترکیه از طریق تحصیل در ترکیه

ترکیه بنا به موقعیت جغرافیایی خاص خود به دلیل قرار گرفتن در نقطه اتصال آسیا و اروپا، جنبه‌های مختلف آن از تحصیلی تا کاری متأثر شده است. سیستم آموزش در ترکیه سبک مدرن و پیشرفته‌ای به خود گرفته و بسیاری از دانشگاه‌های این کشور دارای اعتباری جهانی می‌باشند.

investment - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

سرمایه ‌گذاری در ترکیه یکی از روش‌های اقامت در این کشور می‌باشد اما از آنجا که سرمایه گذاری در هر کشوری مزایا و معایب خودش را دارد، متقاضی قبل از اقدام برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری باید از تمامی شرایط و قوانین آن، مزایای سرمایه گذاری و روش‌هایی که سرمایه گذاری در هر کشوری را ممکن می‌سازند، به‌طور کامل اطلاع داشته باشد.

company registration - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اخذ اقامت در ترکیه از طریق ثبت شرکت

ثبت شرکت در ترکیه با تزریق سرمایه در سیستم اقتصادی این کشور علاوه بر اخذ اقامت این کشور می‌تواند در کنار سودآوری به اشتغال‌زایی نیز کمک نماید. نزدیک بودن فرهنگ کشور ترکیه به فرهنگ ایران نیز یکی از دلایل تمایل ایرانیان به ثبت شرکت در ترکیه می‌باشد.

buy property - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

خرید ملک در ترکیه

خرید ملک در ترکیه یکی از روش‌های مطمئن و سریع برای اخذ اقامت این کشور می‌باشد، با توجه به قیمت‌های بالای مسکن در ایران، با فروش یک خانه با موقعیت مناسب در تهران می‌توان ۲ یا ۳ خانه در ترکیه خرید و علاوه بر این از مزایای اقامت در این کشور بهره‌مند شد.

financial aility 300x300 - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اقامت تمکن مالی در ترکیه

اقامت تمکن مالی یا  Financially Independent Person که به‌اختصار به آن FIP هم گفته می‌شود ، مختص افرادی است که دارای تمکن مالی قابل‌توجهی دارند. توانایی این افراد در مهاجرت خود حمایتی باید در حدی باشد که بتوانند با آن هزینه زندگی خود در کشور ترکیه را تأمین نمایند، بدون آن‌که نیازی به کار یا سرمایه‌گذاری در این کشور را داشته باشند.

marriage - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

کشور ترکیه به دلیل نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی  به کشور ما ایران، یکی از کشورهای موردتوجه متقاضیان مهاجرت و اقامت می‌باشد. ازدواج در ترکیه یکی از راه‌های اخذ اقامت این کشور می‌باشد؛ مانند سایر کشورها با ازدواج با یک تبعه ترکیه می‌توان بعد از گذشت ۳ تا ۵ سال از ازدواج، اقامت دائم این کشور را اخذ نمود.

refugee 300x300 - مهاجرت به ترکیه | اخذ اقامت ترکیه

اقامت ترکیه از راه پناهندگی در ترکیه

در سال‌های اخیر افراد بسیاری از نقاط مختلف بنا به دلایل سیاسی، جنگ، تفاوت‌های قومی مذهبی و … به ترکیه پناهنده می‌شوند تا مسیر خود به اروپا را هموار سازند. پناهندگی در ترکیه مانند سایر کشورها دارای قوانین سختی است.