مقالات

چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم؟

چگونه پاسپورت ترکیه بگیریم؟ آیا پاسپورت ترکیه در سطح جهانی ارزشمند است؟ با پاسپورت ترکیه به راحتی می توان به سایر کشورها سفر کرد؟ اخذ پاسپورت ترکیه چقدر هزینه دارد؟ این سوالات اولین سوالاتی هستند که برای شما برای اخذ پاسپورت ترکیه پیش می آید. یا ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که اخذ پاسپورت ترکیه چقدر زمان می برد؟

ویزا نیو در این مقاله سعی دارد به سوالات شما پاسخ دهد و انواع پاسپورت ترکیه را به شما معرفی کند همچنین شمارا با روش های دریافت پاسپورت ترکیه آشنا کند. این مقاله شما را با کشور ترکیه و جایگاه پاسپورت ترکیه در جهان را برای شما شفاف تر سازد. 

پاسپورت ترکیه چیست؟

پاسپورت ترکیه یکی از مدارک شناسایی رسمی ترکیه است که از سوی دولت ترکیه برای شهروندان ترکیه صادر می شود. در واقع با این مدرک دولت ترکیه از دیگر دولت ها اجازه می خواهد تا به شهروندانش اجازه گذر یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند.

ارزش پاسپورت ترکیه

پاسپورت کشور ترکیه در مقام 38 جهان قرار دارد. این رتبه بندی تا رتبه 100 است.نکته مثبتی که در مورد پاسپورت ترکیه وجود دارد، این است که به شکل قابل توجهی مهاجران را به سوی خود جذب می نمایند.
شما با دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور امکان سفر به 71 کشور بدون اخذ ویزا را خواهید داشت. از سوی دیگر دارندگان این پاسپورت با سفر به 44 کشور می توانند در بدو ورود به فرودگاه، ویزای آن کشور را اخذ نمایید.
رئیس جمهور ترکیه در پی اتخاذ سیاست های جدید مهاجرتی و جذب سرمایه گذار، روند ورود سرمایه گذاران را با کاهش نرخ ها، به شدت آسان تر و مطلوب نموده است.

انواع پاسپورت ترکیه

انواع پاسپورت ترکیه می توانند دارای ارزش های متفاوتی باشد، اما همانطور که در کلیت گفته شد پاسپورت ترکیه در هر نوعی دارای ارزش بالایی است. با توجه به قانون شماره 5682، کشور ترکیه 4 نوع پاسپورت خود را به رسمیت می شناسد.

 

انواع پاسپورت ترکیه عبارتند از:

پاسپورت قرمز یا عمومی ترکیه

پاسپورت قرمز یا عمومی ترکیه دارای 38 صفحه می باشد که طبق ماده 15 قانون گذرنامه ترکیه همان پاسپورت معمولی و عادی کشور ترکیه است. این پاسپورت به افراد و شهروندان عادی و خارجیانی که توانسته اند موفق به اخذ شهروندی ترکیه گردند، داده می شود. به این پاسپورت bordo passport گفته می شود.
پاسپورت قرمز کشور ترکیه از اداره ثبت احوال و نفوس که وابسته به کشور ترکیه است، اخذ می گردد. این پاسپورت یک پاسپورت عادی برای شهروندان عادی کشور ترکیه است که برای شهروندان بالای 18 سال به طور معمول برای مدت 10 سال و برای شهروندان زیر 18 سال به مدت 5 سال دارای اعتبار می باشد.

پاسپورت سبز یا ویژه ترکیه

پاسپورت سبز یا ویژه ترکیه دارای 30 صفحه می باشد. این نوع پاسپورت ویژه افرادی خاص مانند نمایندگان مجلس، مدیران و کارکنان درجه 1 و 2 و 3 می باشد. این پاسپورت به استناد به بند A ماده 14 قانون گذرنامه می باشد و با مهر ویژه همان (hususi damga) همراه است. در اصطلاح به آن yesil passport گفته می شود.

پاسپورت مشکی

پاسپورت مشکی کشور ترکیه داری 28 صفحه است. بر اساس قانون 13 گذرنامه ترکیه به افرادی مانند اعضای دیوان عالی کشور، روسای جمهور سابق، فرمانداران، روسای شهرداری های هر استان، دیوان عالی عدالت داده می شود. در اصطلاح به آن siya passport و یا diplomatic گفته می شود.

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت ترکیه

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت دارای 30 صفحه می باشد و بر اساس ماده 14 قانون گذرنامه ترکیه به افرادی مانند ماموران دولتی، روزنامه نگارانی که نمی توانند پاسپورت خصوصی یا دیپلماتیک بگیرند، افرادی که برای ماموریت های خارجی اعزام می شوند، اعطاء می گردد.
دارندگان پاسپورت خاکستری ترکیه می توانند بدون اینکه درخواست ویزا داشته باشند به دیگر کشورهای جهان سفرکنند. به این نوع پاسپورت hizmet passport و یا Gri passport گفته می شود.

هزینه اخذ پاسپورت ترکیه چقدر است؟

در تاریخ 19 سپتامبر 2018، دولت ترکیه اعلام کرد متقاضیان می توانند با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، برای اخذ پاسپورت ترکیه اقدام نمایند. در حالی که در گذشته این مبلغ 1 میلیون بود.
اما این تنها راه کسب شهروندی ترکیه نیست. اگر فردی خارجی 500 هزار دلار آمریکا یا معادل آن لیر ترکیه به طور مستقیم سرمایه گذاری کند، بازهم می تواند حق شهروندی ترکیه را دریافت کند. این در حالی است که قبل تر حداقل سرمایه گذاری 2 میلیون دلار بود.
همچنین با تغییراتی که قانون اعطای تابعیت ترکیه داشته است، اتباع خارجی با ایجاد اشتغال برای 50 شهروند ترک نیز می توانند پاسپورت این کشور را دریافت کنند.

 

 

 

 

تابعیت دوگانه یا مضاعف در ترکیه امکان پذیر است؟

ترکیه تابعیت دوگانه را می پذیرد. یعنی همزمان می توان شهروند بیش از یک کشور بود. تابعیت دوگانه در ترکیه امکان پذیر است، زیرا هیچ قانون بین الملل مربوط به عدم کسب ملیت خارجی برای ترکیه وجود ندارد.
حفظ ملیت خارجی بر شهروندی ترکیه تاثیری ندارد. دولت ترکیه وجود دو تابعیتی افراد را به رسمیت شناخته است و به شهروندان ترکیه این امکان را می دهد تا تابعیت کشوری دیگر را در صورت تمایل کسب کنند ولی شهروندان باید مقامات ترکی را ازکسب تابعیت کشوری دیگر مطلع سازند.
شهروندان دو تابعیتی لازم نیست برای ورود و خروج از ترکیه از پاسپورت ترکیه استفاده کنند، بلکه می توانند با پاسپورت معتبر خارجی و کارت شناسایی ترکیه سفر کنند. از آن جایی که در همه کشورها تابعیت دوگانه قبول نیست، برای کسب تابعیت کشوری دیگر، تابعیت ترکیه از شهروندان ترک سلب می شود.

از چه راه هایی می توان پاسپورت ترکیه دریافت کرد؟

از راه ها و روش های مختلفی می توان اقدام به دریافت پاسپورت ترکیه کرد. برای دریافت پاسپورت ترکیه ابتدا نیاز به اقامت این کشور دارید. چندین روش برای اخذ اقامت ترکیه وجود دارد که شما با توجه به شرایط خود و مشورت با ما می توانید بهترین راه دریافت پاسپورت ترکیه را برای خود انتخاب کنید. این روش ها عبارتند از:

دریافت پاسپورت ترکیه با زندگی کردن در این کشور

یکی از قوانین مهاجرتی ترکیه این است که اگر شما 5 سال در این کشور زندگی کنید، می توانید برای گرفتن تابعیت ترکیه اقدام کنید. یعنی اگر شما با داشتن ویزای کار ترکیه یا ویزای تحصیلی ترکیه و یا هر ویزای دیگری به این کشور وارد شوید و 5 سال در این کشور زندگی کنید، این امکان برایتان فراهم می شود که برای اخذ تابعیت ترکیه اقدام کنید.

آیا اخذ پاسپورت ترکیه از طریق مهاجرت کاری ممکن است؟

مهاجرت به ترکیه از این روش فقط از طریق دریافت پیشنهاد کاری از سوی کارفرمایان ترک امکان پذیر است. روند اخذ ویزای کار ترکیه با ارائه درخواست کارفرما به وزارت کار ترکیه معمولا 3 ماه طول می کشد و پس از اخذ آن به متقاضیان کارت اقامت یک ساله داده می شود، که قابل تمدید است.
افراد پس از 8 سال زندگی و کار در ترکیه می توانند جهت دریافت اقامت دائم درخواست دهند و پس از مدت 10 سال می توانند تابعیت و پاسپورت این کشور را کسب کنند. اما با توجه به نرخ بالای بیکاری در ترکیه و الزام تسلط به زبان ترکی، مهاجرت کاری به این کشور خیلی موثر نیست.

آیا از طریق مهاجرت تحصیلی می توان پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

شما می توانید با تحصیل در دانشگاه های ترکیه، امکان دریافت اقامت و تابعیت ترکیه را نیز داشته باشید. ورود به دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه همانند ایران نیاز به قبولی در آزمون دارد. آزمون هایی مانند SAT و YOS. از قبل باید هزینه تحصیل در آن ها برآورد شوند.
هزینه سالانه تحصیل در دانشگاه های دولتی بین 200 تا 2000 دلار و در دانشگاه های خصوصی بین 8000 تا 20000 دلار در مقاطع مختلف متغیر است.
نقطه قابل توجه در مهاجرت تحصیلی این است که متقاضیان باید بعد از اتمام دوره ی تحصیلی جهت دریافت اقامت درخواست دهند. یعنی به نوعی مدت اقامت تحصیلی در ترکیه، جزو سابقه اقامتی افراد به حساب نخواهد آمد.

 

 

اخذ پاسپورت ترکیه با ازدواج چگونه است؟

طبق قانون ترکیه، اگر شما با یکی از شهروندان ترکیه ازدواج کنید، پس از گذشتن 3 سال از ازدواجتان می توانید برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید. برای دولت ترکیه فرقی ندارد شما در خاک ترکیه یا هر کشور دیگری ازدواج کرده باشید. در هر صورت باید 3 سال از ازدواجتان گذشته باشد.
ولی اگر در کشور دیگری ازدواج کرده باشید، باید حتما کنسولگری ترکیه در همان کشور را در جریان ازدواجتان قرار داده باشید. نکته دیگر اینکه شما بعد از ازدواج می توانید ویزای یکساله اقامت ترکیه را دریافت کنید و مرتب هرسال آن را تمدید کنید تا در نهایت بعد از 3 سال شهروندی ترکیه را اخذ کنید.

 

 

 

اخذ پاسپورت ترکیه با خرید ملک در ترکیه

قانون خرید ملک در ترکیه در سال 2018 گذاشته شد و بعد از آن، این فرصت برای خانواده ها مهیا شد تا بتوانند با خرید ملک در ترکیه اقامت خود و اعضای خانوادشان را دریافت کنند.
ولی حتما ملکی که شما در ترکیه خریداری می کنید، باید حداقل به ارزش 250 هزار دلار آمریکا باشد و حتما باید آن ملک را به مدت 3 سال نگه دارید تا در نهایت بتوانید موفق به اخذ پاسپورت ترکیه شوید.

 

 

اخذ اقامت ترکیه با سرمایه گذاری در یک شرکت ترکیه ای

یکی دیگر از راه های اخذ اقامت ترکیه این است که شما به ارزش 2 میلیون دلار در یک شرکت معتبر ترکیه ای سرمایه گذاری می کنید، یا یک سهام شرکت ترکیه ای را خریداری می کنید.
در این صورت می توانید خیلی سریع اقامت ترکیه را دریافت کنید. اما نکته اینجاست که شما حق این را ندارید که سرمایه خودتان را زودتر از 3 سال از آن شرکت پس بگیرید و حتما این موضوع را مد نظر داشته باشید.

 

 

اخذ اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در راه اندازی کسب و کار

اگر شما نمی خواهید سرمایه تان را در یک شرکت ترکیه ای سرمایه گذاری کنید و یا تمایلی به خرید ملک یا پس انداز در بانک های ترکیه ای ندارید، می توانید خودتان یک کسب و کار جدید در ترکیه راه اندازی کنید.
بیزینسی که راه اندازیس می کنید نباید یک بیزینس کوچک باشد. شما باید حداقل بتوانید برای 50 نفر از مردم ترکیه اشتغال زایی کنید.
همچنین شما باید حداقل بالای 18 سال سن داشته باشید و بتوانید در حد نیاز به زبان ترکی استانبولی صحبت کنید. همچنین قبلا هیچ جرم و خلافی مرتکب نشده باشید و سوء پیشینه نداشته باشید.

مدارک لازم برای اخذ پاسپورت ترکیه

• اصل گذرنامه متقاضی و همراهان
• سن بالای 18 سال متقاضی
• ارائه سند ازدواج و یا طلاق متقاضی
• ارائه شناسنامه متقاضی
• ارائه گواهی عدم سوء پیشینه متقاضی
• ارائه گواهی سلامت متقاضی
• ارائه گواهی تمکن مالی متقاضی
• تسلط در حد نیاز به زبان ترکی استانبولی

اخذ پاسپورت ترکیه چقدر زمان میبرد؟

پاسپورت ترکیه پس از بررسی کامل متقاضیان بین 4 الی 6 ماه ارائه می گردد. مدت اعتبار پاسپورت ترکیه 10 سال بوده و بعد از آن برای همیشه می توان تمدید کرد.

همچنین به کسانی که پاسپورت ترکیه دریافت می کنند کارت ملی داده می شود

 

پیمان آنکارا

بر اساس پیمان آنکارا با کشورهای حوزه اقتصادی اروپا، شهروندان ترکیه‌ای امکان ایجاد کسب‌وکار در کشورهای اروپایی نظیر انگلیس را خواهد داشت تا در ادامه با مهاجرت به آن کشورها، شانس دریافت اقامت دائم داشته باشند؛ لذا اخذ اقامت اروپا با پاسپورت ترکیه باوجود این پیمان‌نامه میسر خواهد بود.

پیمان E2

بر اساس این معاهده، شهروندان ترکیه‌ای امکان اخذ ویزای E2 ایالات‌متحده را خواهند داشت؛ به‌این‌ترتیب که با سرمایه‌گذاری حداقل 120.000 دلار و خرید نیمی از سهام شرکت‌های آمریکایی، ویزای 5 ساله به افراد تعلق خواهد گرفت.

با پاسپورت ترکیه به کدام کشورها می‌توان بدون ویزا سفر کرد

با پاسپورت ترکیه می‌توان به 107 کشور جهان بدون ویزا سفر کرد. لیست برخی از کشورهایی که بدون نیاز به ویزا با پاسپورت ترکیه می‌توان به آن‌ها سفر کرد در ادامه ذکرشده است:

 • آلبانی _ 90 روز
 • آنتیگوا و باربودا _ 30 روز الی 6 ماه
 • آرژانتین _ 90 روز
 • باهاماس _ 8 ماهباربادوس_ 6 ماه
 • کشور روسیه سفید (بلاروس)_ 30 روز
 • بوسنی و هرزوگوین _ 6 ماه
 • بوتسوانا _ 90 روز
 • برزیل_ 90 روز
 • جزایر ویرجین بریتانیا_ 1 ماه
 • شیلی_ 90 روز
 • کلمبیا _ 180 روز
 • جزایر کوک_ 31 روز
 • کاستاریکا _30 روز و تا 90 روز قابل تمدید است.
 • دومنیکا_ 6 ماه
 • اکوادور _ 90 روز
 • السالوادور_ 90 روز
 • فیجی _ تا 4 ماه

 

 

سؤالات متداول

مدت اعتبار پاسپورت ترکیه چقدر است؟

مدت اعتبار پاسپورت ترکیه بر اساس قانون 10 سال می‌باشد که پس از اتمام مدت‌زمان آن تا پایان عمر متقاضی قابل تمدید خواهد بود؛ در این طول این مدت‌زمان افراد با دریافت کارت ملی ترکیه از حقوق کامل شهروندی در این کشور بهره‌مند خواهند شد.

بهترین روش سرمایه‌گذاری جهت اخذ پاسپورت ترکیه چیست؟

بهترین و مؤثرترین راه مهاجرت به کشور ترکیه، خرید ملک به ارزش حداقل 250.000 دلار در این کشور می‌باشد که با توجه به برنامه‌های دولت برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، دریافت پاسپورت برای متقاضیان را به نحو مؤثری تضمین خواهد کرد.

آیا تولد در خاک ترکیه به کسب پاسپورت این کشور منجر خواهد شد؟

خیر، با توجه به اینکه کشور ترکیه از قانون خون تبعیت می‌کند، اگر فرزندی در خاک این کشور متولد شود امکان دریافت اقامت دائم و تابعیت این کشور را نخواهد داشت؛ اگرچه برخی کشورها با پیروی از قانون خاک به فرزند متولدشده در آن کشور تابعیت و شهروندی اعطا می‌کند اما در ترکیه چنین امکانی وجود ندارد.

فرآیند اخذ اقامت و تابعیت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری چقدر طول می‌کشد؟

اگر تمامی مراحل و ضوابط مربوط به سرمایه‌گذاری در کشور ترکیه مانند خرید ملک یا سپرده‌گذاری در بانک بدون فوت وقت به انجام برسد، دریافت تابعیت و پاسپورت این کشور حدود 4 تا 6 ماه طول می‌کشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.