turkish passport - با چند هزار دلار می‌توانید پاسپورت ترکیه داشته باشید؟
زمان مطالعه: 4 دقیقه

شیوه‌های گوناگونی برای مهاجرت و آغاز یک زندگی جدید در شرایطی جدید وجود دارد و متقاضیان مهاجرت نیز همواره در پی یافتن بهترین گزینه‌های لازم برای جامه‌ عمل پوشاندن به تصمیم خود هستند. در این مقاله به‌صورت خلاصه در خصوص اعتبار و ارزش پاسپورت ترکیه و همچنین کشورهایی که با داشتن پاسپورت ترکیه می‌توان بدون ویزا به آن سفر کرد اشاره‌شده است.

با خرید ملک و راه‌اندازی کسب‌وکار خود می‌توانید برای اقامت و پس‌ازآن پاسپورت ترکیه درخواست بدهید. با اثبات مالکیت ملک و اداره یک کسب‌وکار میزان دارایی لازم برای زندگی در این کشور را خواهید داشت. ابتدا می‌توانید مجوز اقامت موقت را کسب نمایید. این مجوز برای حداکثر دو سال صادر می‌شود و قابل تمدید است درصورتی‌که هنوز در حال انجام کسب‌وکار و مالک اموال هستید و حداقل 184 روز در سال در این کشور اقامت داشته‌اید، می‌توانید اقامت دائمی ترکیه را اخذ نمایید.

روش‌های کسب پاسپورت ترکیه و مبلغ آن

اگر 250 هزار دلار آمریکا دارید، همین حالا می‌توانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه اقدام کنید. دولت ترکیه امروز چهارشنبه 28 شهریور رسماً اعلام کرد که از این پس قوانین اعطای شهروندی را به اتباع خارجی تسهیل می‌کند.

طبق اصلاحات جدید اتباع خارجی می‌توانند با خرید ملکی به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا یا معادل آن به لیر ترکیه، برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنند. در گذشته این عدد ۱ میلیون دلار بود. این در حالی است که در مهر و موم‌های گذشته ایرانیان زیادی سرمایه خود را به ترکیه منتقل کرده‌اند و در این کشور خانه خریده‌اند. طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، ایرانیان در سال ۲۰۱۷ در لیست شهروندان کشورهای مختلفی که در این کشور ملک خریده‌اند در میان ده کشور قرار دارند.

 

این در حالی است که در ماه اوت ۲۰۱۸، تعداد ایرانیانی که در ترکیه ملک خریداری کرده‌اند افزایش چشمگیری یافته و بعد از عراقی‌ها که ۹۴۴ مورد خرید ملک داشته‌اند در رده دوم قرار دارند. ایرانی‌ها در ماه اوت، ۳۹۴ خانه در ترکیه خریداری کرده‌اند. بعد از ایران، عربستان سعودی با ۲۷۵، کویت و روسیه با ۱۹۲ مورد خرید خانه در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. تمامی اطلاعات مهم در مورد خرید ملک در ترکیه را در صفحه‎ای که به این موضوع اختصاص داده‎ایم بخوانید.

Turkish passport 1 - با چند هزار دلار می‌توانید پاسپورت ترکیه داشته باشید؟

اما این تنها راه کسب شهروندی ترکیه نیست. چرا که اگر فردی خارجی ۵۰۰ هزار دلار آمریکا در ترکیه به‌صورت مستقیم سرمایه‌گذاری کند، هم می‌تواند حق شهروندی ترکیه را دریافت کند. این در حالی است که پیشتر حداقل سرمایه‌گذاری ۲ میلیون دلار بود.

همچنین با تغییراتی که قانون اعطای تابعیت ترکیه داشته است، اتباع خارجی با ایجاد اشتغال برای ۵۰ شهروند ترک می‌توانند شهروندی ترکیه را دریافت کنند. این در حالی است که پیشتر این عدد ۱۰۰ بود.

به نظر می‌رسد با تغییرات جدید در قانون اعطای شهروندی ترکیه، اتباع خارجی از کشورهای منطقه تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک در این کشور داشته باشند. اتفاقی که می‌تواند در وضعیت بحران اقتصادی ترکیه، التیامی برای نابسامانی‌های اقتصادی اخیر این کشور به شمار رود.

با پاسپورت ترکیه به کدام کشورها می‌توان بدون ویزا سفر کرد

با پاسپورت ترکیه می‌توان به 107 کشور جهان بدون ویزا سفر کرد. لیست برخی از کشورهایی که بدون نیاز به ویزا با پاسپورت ترکیه می‌توان به آن‌ها سفر کرد در ادامه ذکرشده است:

 • آلبانی _ 90 روز
 • آنتیگوا و باربودا _ 30 روز الی 6 ماه
 • آرژانتین _ 90 روز
 • باهاماس _ 8 ماهباربادوس_ 6 ماه
 • کشور روسیه سفید (بلاروس)_ 30 روز
 • بوسنی و هرزوگوین _ 6 ماه
 • بوتسوانا _ 90 روز
 • برزیل_ 90 روز
 • جزایر ویرجین بریتانیا_ 1 ماه
 • شیلی_ 90 روز
 • کلمبیا _ 180 روز
 • جزایر کوک_ 31 روز
 • کاستاریکا _30 روز و تا 90 روز قابل تمدید است.
 • دومنیکا_ 6 ماه
 • اکوادور _ 90 روز
 • السالوادور_ 90 روز
 • فیجی _ تا 4 ماه

تابعیت دوگانه یا مضاعف در ترکیه

خبر خوب این است که ترکیه مفهوم تابعیت دوگانه را می پذیرد _ یعنی همان زمان می‌توان شهروند بیش از یک کشور بود. تابعیت دوگانه در ترکیه امکان پذیر است، زیرا هیچ قانون بین المللی مربوط به عدم کسب ملیت خارجی برای ترکیه وجود ندارد.

هر کشوری قوانین مربوط به خود را در مورد ملیت دارد و ملیت بر اساس سیاست داخلی به افراد نسبت داده می شود. افراد ممکن است با انتخاب خود و یا به طور اتوماتیک طبق قوانین مختلف تابعیت دوگانه را کسب کنند.

اکتساب اتوماتیک یا حفظ ملیت خارجی بر شهروندی ترکیه تاثیر نمی گذارد. در قوانین ترکیه هیچ شرایطی برای شهروندانی که دو تابعیتی متولد می شوند، وجود ندارد که آن‌ها را مجبور کند در زمان رسیدن به سن قانونی یکی از دو ملیت را انتخاب کنند.

دولت ترکیه وجود دو تابعتی افراد را به رسمیت شناخته است و به شهروندان ترکیه این امکان را می دهد تا تابعیت کشوری دیگر را در صورت تمایل کسب کنند و شهروندان باید مقامات ترکی را برای کسب تابعیت کشور دیگری مطلع سازند.

برای این کار باید به نزدیک ترین سفارت یا کنسول گری ترکیه در خارج از کشور مراجه کنند و مدارکی از جمله: گواهی شهروندی حقیقی، گواهی تولد در ترکیه، کارت پایان خدمت برای آقایان، گواهی ازدواج (در صورت وجود) و چهار قطعه عکس را ارائه دهند. شهروندان دو تابعتی لازم نیست برای ورود و یا خروج از ترکیه از پاسپورت ترکیه استفاده کنند، بلکه می‌توانند با پاسپورت معتبر خارجی و کارت شناسایی ترکیه سفر کنند.

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *