مهاجرت تحصیلی

شرایط تحصیل و بورس تحصیلی در انگلستان

بورسیه تحصیلی انگلستان

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات مناسبی، در زمینه تحصیل و بورسیه تحصیلی در انگلستان برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارند ارائه دهیم. همان‌طور که می‌دانید افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل در کشورهای اروپایی می‌باشند چرا که درس خواندن در بهترین دانشگاه‌های بین‌المللی می‌تواند امتیاز بسیار خوبی در زندگی شما و رسیدن به راه موفقیت باشد. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید حتماً در ادامه همراه ما باشید.

صفر تا صد تحصیل در انگلیس

هزاران دانش‌آموز از سرتاسر جهان هرساله وارد کشور انگلستان می‌شوند و تحصیل در انگلستان را به‌ عنوان گزینه اول و سایر کشورهای اروپایی را به‌ عنوان گزینه دوم انتخاب می‌کنند. آموزش کلاس جهانی و چشم‌ انداز آینده خوب در این کشور همان چیزی است که آرزوی تمام دانشجویان مختلف در کل دنیا می‌باشد.
اصلاً مهم نیست در چه کشوری هستید و در کجا زندگی می‌کنید چرا که مدرک تحصیلی اخذ شده از دانشگاه‌های این کشور، شما را در بازار کار رقابتی امروز از دیگران جدا خواهد کرد. انگلیس به‌عنوان قطب تحصیلی در دنیا به‌عنوان دومین کشور محبوب برای جذب دانشجویان بین‌المللی است که با بیش از یک‌ میلیون نفر در سال از موفق‌ترین کشورها در زمینه جذب دانشجو می‌باشد.

مزایای تحصیل در انگلیس

انگلیس به داشتن برترین سیستم آموزشی و دانشگاهی در جهان معروف است. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در بین دانشجویان خارجی طرفداران زیادی دارد؛ به‌طوری‌که سالانه بیش از ۴۰۰.۰۰۰ دانشجو از سراسر جهان می‌پذیرد. هم‌چنین در نظرسنجی کلی، بیش از ۹۰ درصد دانشجویان از تحصیل در این کشور رضایت نشان داده‌اند. مزایای تحصیل در انگلیس به شرح زیر می‌باشند.

سیستم آموزش عالی انگلستان

سیستم آموزشی برتر و فوق‌العاده دانشگاه‌های انگلیس در جهان شهرت فراوانی دارد؛ دانشگاه‌های انگلیس در رده‌بندی کیو‌اس در سال ۲۰۲۱ جزو دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است؛ ازجمله دانشگاه‌های آکسفورد، کمبریج، یو سی ال، امپریال کالج لندن.

کیفیت بالای تحصیل در انگلستان

سیستم آموزشی برتر و فوق‌العاده دانشگاه‌های انگلیس در جهان شهرت فراوانی دارد؛ دانشگاه‌های انگلیس در رده‌بندی کیو‌اس در سال ۲۰۲۱ جزو دانشگاه‌های برتر جهان قرار گرفته است؛ ازجمله دانشگاه‌های آکسفورد، کمبریج، یو سی ال، امپریال کالج لندن.

دوره تحصیلات در انگلستان

علی‌رغم بسیاری از کشورها که دوره لیسانس ۴ سال طول می‌کشد، در انگلیس این مقطع ۳ سال به طول می‌انجامد. هم‌چنین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، ۱ سال طول می‌کشد که درمجموع در هزینه‌ها بسیار کمک‌حال دانشجویان خواهد بود.

تضمین آینده شغلی در انگلستان

تحصیل در انگلیس به دلیل امکانات آموزشی برتر، ارائه مدرک معتبر و تجربه فوق‌العاده‌ای کار در حین تحصیل برای این افراد به همراه دارد، بدون شک آینده شغلی افراد را ضمانت خواهد کرد.

محدودیت سنی برای متقاضیان تحصیل در انگلیس

اگر بخواهیم تحصیل در انگلیس را از ابتدایی تا پیش‌دانشگاهی تقسیم کنیم، دوره ابتدایی (Primary school) از ۵ سالگی تا ۶ سال طول می‌کشد و بعدازآن دوره متوسطه (High school) شروع خواهد شد.
پس از پایان دوره متوسطه، افرادی که علاقه به ادامه تحصیل داشته باشند، می‌توانند با شرکت کردن در دوره A-LEVEL و گذراندن این دوره، بر اساس نمره‌ای که دریافت می‌کنند رشته موردعلاقه خود را انتخاب نمایند. سپس برای اخذ پذیرش از دانشگاه موردنظر اقدام نمایند و در نهایت بر اساس قوانین دانشگاه مقصد، از ترم آینده تحصیل خود را در مقطع جدید آغاز نمایند.
اگر بخواهیم توضیحی کلی در مورد مدت‌ زمان تحصیل در کشور انگلستان بدهیم، باید بگوییم که ۱۳ سال از ابتدایی تا متوسطه طول خواهد کشید. پس از ورود به دانشگاه، مقاطع تحصیلی مختلف دوره‌های متفاوتی دارند.
در مقطع تحصیلی کارشناسی چهار سال، بعد از آن کارشناسی ارشد حدود ۲ سال زمان می‌برد. در دوره دکتری زمان خاصی را نمی‌توان گفت چرا که دانشجو باید براساس اطلاعات به تحقیقات بزرگی در رشته تحصیلی خود برسد؛ ولی حدوداً ۳ سالی زمان خواهد برد. البته لازم به ذکر است مدت‌زمان تمامی این دوره‌ها حدودی بوده و زمان آن به تلاش و کوشش فرد بستگی دارد.
شرایط سنی در تحصیل یکی از موارد مهم در سیستم آموزشی این کشور محسوب می‌شود و بسیاری از متقاضیان به آن توجه نمی‌کنند. در هر جای دنیا برای هر مقطعی سنی تعریف‌ شده که باید آن را رعایت کرد.

بورسیه تحصیلی انگلستان

تحصیل در انگلستان اصلاً ارزان نیست، بنابراین اگر به درس خواندن در این کشور فکر می‌کنید، یا باید بسیار ثروتمند باشید یا بورسیه تحصیلی انگلستان را در سر خود بپرورانید. دانشگاه‌های انگلستان در کنار این‌که گران‌قیمت هستند،‌ پیوسته به دنبال بااستعدادترین دانشجویان سراسر دنیا هم هستند، درنتیجه برای جذب آن‌ها به اهرم‌هایی مانند بورسیه تحصیلی متوسل می‌شوند. در مقاله تحصیل در دانشگاه های انگلستان به معرفی بهترین دانشگاه‌های این کشور پرداخته‌ایم.

در ادامه می‌خواهیم به روش های اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان بپردازیم و چند مورد از آن‌ها را توضیح دهیم. دریافت بورس تحصیلی در برخی از دانشگاه‌ها توسط دولت انجام می‌شود و در برخی دیگر توسط سازمان‌های خصوصی و حتی خارجی ارائه می‌شود.

انواع بورس تحصیلی در انگلستان

 بورسیه های تحصیلی دولتی

 • کمک هزینه تحصیلی chevening

بورسیه تحصیلی انگلستان ویژه دانشجویان بین‌المللی اولین پروژه‌ای است که قصد توضیح آن را داریم. بودجه این پروژه توسط اداره امور خارجه انگلستان و کشورهای مشترک‌المنافع بریتانیا و سازمان‌های مرتبط تأمین می‌شود. این بورسیه در طرح‌های مختلفی ارائه می‌شود که می‌تواند هزینه تحصیلی کامل یا جزئی یک دانشجو را تا زمان فارغ‌التحصیلی پرداخت کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به وبسایت رسمی chevening مراجعه کنید.

 • بورسیه تحصیلی کشورهای مشترک‌المنافع برای کشورهای در حال‌ توسعه 

کشورهای مشترک‌المنافع به دانشجویان کشورهای درحال‌توسعه بورسیه ارائه می‌کنند تا بتوانند با ایجاد رقابت در بین دانشجویان این مناطق استعدادهای آن‌ها را کشف و جذب کنند. این بورسیه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌شود.

 • بورسیه مشترک‌المنافع در انگلستان

این بورسیه توسط انگلستان به دانشجویان بین‌المللی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند ارائه می‌شود. برنامه مورد مطالعه در این مقوله باید مستقیماً با توسعه فناوری، اقتصاد یا پیشرفت اجتماعی کشور مبدأ در ارتباط باشد.

 • بورسیه تحصیلی مارشال 

این بورسیه تحصیلی انگلستان ویژه دانشجویان ایالات‌متحده آمریکا است. این برنامه به آن دسته از دانشجویانی ارائه می‌شود که شایستگی‌های لازم علمی، و پتانسیل لیدری و سفیر شدن در آن‌ها وجود داشته باشد.

تحصیل در انگلستان

بورسیه‌های تحصیلی غیر‌دولتی

 • بورسیه Euraxess UK 

این بورسیه تحصیلی انگلستان ابتکاری از کمیسیون اروپا است که از محققان سطح اروپا پشتیبانی می‌کند. شعبه بریتانیای آن توسط شورای بریتانیا ارائه می‌شود و برنامه‌های بورسیه تحصیلی مختلفی را به دانشجویان سراسر جهان ارائه می‌کند.

 • کمک هزینه‌های انجمن سلطنتی 

کمک‌های مالی انجمن سلطنتی شامل حال محققان و دانشجویان مستعد ساکن در بریتانیا و برخی موارد خارج از آن می‌شود.

 • بورس تحصیلی ویژه دانشجویان آفریقا 

موسسه Aga Khan هر ساله برنامه‌های بورسیه تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهد که مختص دانشجویان کشورهای آفریقایی می‌باشد. البته بورسیه‌های دیگری هم در انگلستان به آفریقایی‌ها ارائه می‌شود و ما فقط یکی از آن‌ها را نام بردیم.

 • برنامه تحصیلی ویژه دانشجویان آمریکایی 

برنامه بورسیه تحصیلی luys یکی از برنامه‌هایی است که توسط این موسسه به دانشجویان آمریکایی ارائه می‌شود و آن‌ها را در جهت تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان از جمله آکسفورد و کمبریج یاری می‌کند.

 • کمک مالی تحصیلی ویژه دانشجویان چینی 

دانشجویان چینی توسط مرکزی در انگلستان که توسط خود چینی‌ها اداره می‌شود، به رقابت بر سر جایزه‌ای ۳۰۰۰ پوندی ترغیب می‌شوند. این جایزه برای محصلین چینی است که دوست دارند دکترای خود را در انگلستان دریافت کنند و هزینه گزاف سد راه آن‌ها است.

 • بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان فرانسوی 

این بورسیه در انگلستان و تحت عنوان Entente Cordiale ارائه می‌شود که رسالت آن کمک به دانشجویان مستعد فرانسوی است تا از پس هزینه‌های تحصیل در بربیایند و بتوانند مقطع کارشناسی خود را در این کشور سپری کنند.

 • کمک هزینه تحصیلی ویژه دانشجویان هندی

بورسیه تحصیلی چارلز والاس ایندیانا تراست، بورسیه‌ای است که از دانشجویان هندی مقطع دکترا و پژوهندگان استقبال می‌کند تا در انگلستان به تحصیل و پژوهش بپردازند.

بورسیه تحصیلی saltire، به دانشجویان کانادا، ایالات‌متحده آمریکا، هندوستان، پاکستان، هنگ کنگ و چین ارائه می‌شود که بتوانند در هر مقطعی در اسکاتلند تحصیل کنند.

 • برنامه بورسیه تحصیلی ویژه دانشجویان پاکستانی

بورسیه تحصیلی چارلز والاس پاکستان تراست، توسط موسسه خیریه بریتانیا ارائه می‌شود و به دانشجویان مقطع دکترای پاکستان کمک می‌کند که بتوانند این مقطع تحصیلی را در انگلستان سپری کنند.

تحصیل در انگلستان دانشجویان پاکستان

دانشگاه های دارای بورس تحصیلی در انگلستان

 1. دانشگاه Aberystwyth

این دانشگاه که در ولز واقع شده است، طیف وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی و جوایز ارزنده را برای دانشجویان مستعد سراسر جهان در نظر گرفته تا به‌واسطه آن بتواند دانشجویان مستعد جهان را جذب کند و سطح دانش این کشور را ارتقا بدهد.

 1. دانشگاه Bristol 

بریستول با بورسیه‌های تحصیلی، میزبان دانشجوهای فراوانی از سراسر جهان است که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند و یکی از محبوب‌ترین ارایه‌دهنده‌های بورسیه تحصیلی انگلستان است.

 1. دانشگاه Birmingham 

دانشگاه بیرمنگام یک دانشگاه بین‌المللی به‌حساب می‌آید. این دانشگاه، دانشجویان زیادی را در رشته‌های هنر و طراحی، تجارت، محاسبات، مهندسی، انگلیسی، مراقبت‌های بهداشتی، حقوق، هنرهای نمایشی، علوم اجتماعی و فناوری بورسیه می‌کند.

 1. دانشگاه Cardiff 

کاردیف یک دانشگاه خوش‌نام تحقیقاتی در ولز است که هرساله پذیرای نخبگان کشور‌های مختلف است و آن‌ها را در مقاطع مختلف بورسیه می‌کند.

 1. دانشگاه Edinburgh 

این دانشگاه برنامه‌های بورسیه تحصیلی مختلفی به دانشجویان ارائه می‌کند تا بتوانند برای تحصیل به اسکاتلند راه پیدا کنند. دانشجویان آمریکای جنوبی و آمریکای مرکزی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه این دانشگاه بوده‌اند. ادنبورگ بیش از ۶۰۰۰۰ درخواست در مقطع کارشناسی دریافت می‌کند درنتیجه باید بتواند مدیریت درستی در بحث بورسیه داشته باشد.

 1. Gates Cambridge

این یک درگاه بورسیه قوی برای دریافت بورسیه تحصیلی بریتانیا است که سالانه راه ورود دانشجوهای بسیاری را به دانشگاه کمبریج باز می‌کند. این بورسیه یکی از رقابتی‌ترین‌ها در جهان است که در مقطع کارشناسی ارشد ارائه خدمت می‌کند و به جذب دانشجوها می‌پردازد.

دانشگاه کمبریج

 1. Imperial College London 

کالج سلطنتی لندن در مقطع کارشناسی و در رشته‌های مختلف دانشجویان را بورسیه کرده و اقدام به جذب استعدادهای بین‌المللی می‌کند. حدود ۶۰٪ دانشجویان این کالج خارجی هستند.

 1. دانشگاه Kingston 

دانشگاه کینگستون در رشته‌هایی نظیر هنر، طراحی، مد، علم، مهندسی و تجارت در مقاطع مختلف ازجمله مقطع کارشناسی به دانشجویان بین‌المللی به‌ویژه دانشجویان هندی اعطای بورسیه می‌کند.

 1. Queen’s University Belfast 

دانشگاه کوئیز بلفاست که در ایرلند شمالی واقع شده است، به طیف وسیعی از دانشجویان محصل در رشته‌های مختلف در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد بورسیه اعطا می‌کند. افراد علاقه‌مند به تحصیل در کشور ایرلند شمالی می‌توانند از این بورسیه به عنوان یک فرصت طلایی استفاده کنند.

 1. دانشگاه Nottingham 

این دانشگاه با بیش از ۵ دانشکده و چندین موسسه زیرمجموعه دانشجوهای بسیاری را در همه مقاطع مختلف بورسیه می‌کند و افراد بورسیه شده را در تحقیقات، مورد حمایت مالی قرار می‌دهد.

 1. دانشگاه Oxford

دانشگاه آکسفورد یک عرصه کاملاً رقابتی را برای دانشجویان بین‌المللی به وجود آورده است. بورسیه تحصیلی دانشگاه آکسفورد مبتنی بر شایستگی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد.

 1. دانشگاه Swansea

این دانشگاه مجموعه‌ای از بورسیه‌های تحصیلی مختلف را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان ساکن اتحادیه اروپا، آسیا و خاورمیانه ارائه می‌کند. دانشگاه Swansea سومین دانشگاه بزرگ ولز محسوب می‌شود.

 1. دانشگاه Westminster

این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در رشته‌های خاص سیاسی، بازرگانی و حقوق، دانشجوهای زیادی را در هرسال بورسیه مالی می‌کند.

تحصیلات عالی

در متن فوق تلاش کردیم برخی از بهترین راه‌ها و دانشگاه‌های بریتانیا برای اخذ بورسیه را برایتان نام ببریم. اگر در این بین سوالی ذهن‌تان را مشغول کرده یا علاقه‌مند به تحصیل در بریتانیا هستید؛ کافی است با مشاورانتان در ویزانیو تماس بگیرید تا اولین قدم را برای اخذ ویزای تحصیلی بردارید.

سوالات متداول

بریتانیای کبیر شامل ۴ کشور انگلستان، ایرلند شمالی، اسکاتلند و ولز می‌باشد.

برای تحصیل در دانشگاه‌های انگلستان حتماً نیاز دارید که مدرک آیلتس را با نمره‌ای بالاتر از ۶ دریافت کرده باشید.

هزینه یک زندگی متوسط در انگلستان ماهانه بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ پوند می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.