مهاجرت تحصیلی

دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا

رؤیای تحصیل در کشور پیشرفته و مطرح کانادا یکی از خوشایندترین اتفاقات زندگی یک فرد در طول عمر او می‌تواند باشد. اما کدام‌ یک از دانشگاه های کانادا برای شما مناسب است؟ پیدا کردن دانشگاه مناسب با شرایط شما، لازمه گذاشتن وقت زیادی روی تحقیق کردن درباره دانشگاه مورد نظر شماست.

تحصیل در دانشگاه های کانادا

کشور کانادا به دلیل داشتن دانشگاه‌ های معتبر و سیستم آموزشی کامل به یکی از قطب‌ های مهاجرت تحصیلی در دنیا شناخته می‌شود. دانشگاه های کانادا همه رشته‌ های تحصیلی در مقاطع مختلف را شامل می‌شوند و با ارائه مدارک معتبر در سطح جهانی از دانشجویان خود تقدیر می‌کنند.

تحصیل در دانشگاه های کانادا شامل هزینه‌ های مختلفی می‌شود. هزینه‌ها شامل دو عامل اصلی می‌شوند: زندگی در کانادا و شهریه دانشگاه. خرج و مخارج مربوط به هزینه زندگی در کانادا بیشتر به شهر اقامت شما بستگی دارد و عدد دقیقی را نمی‌توان برای آن در نظر گرفت. یک دانشجوی کانادایی اجازه کار در ۱۰ ساعت از هفته را دارد (مقطع لیسانس) و می‌تواند بخشی از هزینه ماهانه خود را تأمین کند.

مهم‌ترین هزینه مربوط به شهریه دانشگاه می‌شود. این هزینه بسته به شرایط دانشگاه و شرایط شما اعم از اینکه شما دانشجوی خارجی باشید یا محلی می‌تواند متفاوت باشد. حداقل شهریه سالیانه در دانشگاه های کانادا ۵۰۰۰ دلار می‌باشد و بازهم می‌تواند بسته به رشته و مقطع شما، بیشتر هم بشود.

برای پذیرفته شدن در این دانشگاه‌ها داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی اجباری است. مدارک دوره‌ های آیلتس و تافل و آزمون کمبریج برای زبان انگلیسی مورد قبول بوده; برای زبان فرانسوی هم آزمون ‌های TCF و TEF قابل قبول هستند.

هزینه تحصیل در کانادا بسیار به‌صرفه‌تر از تحصیل در بقیه کشورهای انگلیسی زبان مانند انگلستان و آمریکا است.

مزایای تحصیل در دانشگاه های کانادا

تحصیل در کشور مهاجرپذیر کانادا متواند بهترین مزایا را در اختیار دانشجو قرار دهد.

 • آموزش در بالاترین سطح کیفیت
 • مقرون‌به‌صرفه بودن تحصیل در کانادا با توجه به خدمات عالی نسبت به کشورهای نظیر استرالیا، انگلستان و آمریکا
 • گرفتن اقامت دائم کانادا در صورت تحصیل طولانی مدت در کانادا
 • فضای دانشگاهی منحصر به فرد و امکانات مختلف در محوطه دانشگاه
 • اعتبار مدرک تحصیلی در سطح جهانی
 • خدمات رایگان درمانی
 • وجود فرصت‌های کاری گوناگون بعد از تحصیل

تحصیل در مقاطع مختلف کانادا

تحصیل در مقاطع ابتدایی و دبیرستان در کانادا نسبت به تحصیل در دانشگاه های کانادا روند متفاوت و آسان‌تری دارد. مقاطع مختلفی که در دانشگاه های کانادا می‌توان به تحصیل پرداخت عبارت‌اند از:

 • تحصیل در مقطع کارشناسی

مدت دوره کارشناسی معمولاً ۳ تا ۴ سال است. برای تحصیل در مقطع لیسانس باید شرایطی مانند آیلتس 6.5, معدل دیپلم ۱۴ به بالا و تمکن مالی کافی داشته باشید. در برخی رشته‌ های تحصیلی رعایت حداقل نمره در بعضی از دروس مربوطه را باید بکنید.

در خصوص ارائه مدرک دیپلم این را باید در نظر داشته باشید که فاصله تحصیلی (study gap) نداشته باشید. تنها فاصله تحصیلی ۲ تا ۳ سال مورد قبول است بیش از این مدت مورد تأیید دانشگاه های کانادا نیست.

هزینه ماهانه یک دانشجوی کارشناسی چیزی حدود 800 دلار در ماه است (جدا از شهریه دانشگاه). در مقطع کارشناسی دانشجویان می‌توانند 40 ساعت در ماه کار کنند و حقوقی در حدود 12 تا 15 دلار کانادا در هر ساعت کسب کنند.

 • تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد یا فوق‌لیسانس برای دانشجویان متقاضی بسیار سودآور است چراکه در کانادا به این مقطع توجه زیادی شده و دانشگاه‌ها در این مقطع از استانداردها و کیفیت بالایی برخوردار هستند.

گرفتن پذیرش در این مقطع، برخلاف دوره لیسانس ساده نیست. مدرک لیسانس 4 ساله با معدل بالا 13 از حداقل‌های پذیرش است. توصیه نامه از استاد پیشین خود جزو مهم‌ترین مدارکی است که شما باید ارائه بدهید.

دانشجویان اجازه دارد 20 ساعت در هفته کار کنند و بخشی از خرج و مخارج خود را رفع کنند; همچنین می‌توانند به استخدام خود دانشگاه درآیند و به‌عنوان دستیار استاد فعالیت کنند.

شهریه فوق‌لیسانس دانشگاه های کانادا از مقطع لیسانس بالاتر است و دانشجویان برای زندگی و تحصیل خود باید مبلغ حدودی 40000 دلار کانادا در سال را در نظر بگیریم.

 • تحصیل در مقطع دکتری

سیستم آموزشی کانادا برخلاف کشورهای دیگر که دوره 4 تا 5 را برای مقطع دکتری در نظر می‌گیرند، دوره 3 ساله را برای دکتری لحاظ کرده است که امتیاز بسیار خوبی برای متقاضیان به شمار می‌رود.

دانشجویان مقطع دکتری متوانند تا 30 ساعت در هفته با حقوق بین 15 تا 20 دلار کار دانشجویی انجام دهند.

اگر از دانشجویان ممتاز کشور خود باشید و معدل بالایی داشته باشید این امکان برای شما فراهم می‌شود که بدون نیاز به مدرک زبان، دانشگاه به شما پذیرش بدهد.

برترین دانشگاه های کانادا

 1. دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو از دانشگاه های کانادا

دانشگاه تورنتو در سال 1827 در استان انتاریو تأسیس شد. این دانشگاه برترین دانشگاه کاناداست. با رتبه کشوری 1 و رتبه جهانی 18 در رتبه‌بندی مجله تایمز، از تأثیرگذارترین دانشگاه‌ های جهان به شمار می‌رود. مرکز تحقیقاتی انسولین و سلول‌های بنیادی دانشگاه تورنتو است.

از دستاوردهای معروف این دانشگاه می‌توان به توسعه تحقیقات,NP توسعه تکنولوژی مالتی تاچ و شناسایی سیاهچاله سیگنوس X-1 می‌توان نام برد. نخستین دفتر نشر مقالات علمی در این دانشگاه تأسیس شد.

از مزایای این دانشگاه می‌توان به درصد بالای دانشجویانی که پس از فارغ‌التحصیلی، شغل پیدا کرده‌اند اشاره کرد. طبق آمار دانشگاه تورنتو همواره در رنکینگ‌های جهانی و ملی پیشتاز بوده و در رتبه‌های بالا قرار دارد.

دانشگاه تورنتو از 18 دانشکده تشکیل شده. دارای یکی از بزرگ‌ترین سیستم کتابخانه در آمریکای شمالی است و 44 کتابخانه در تحت اختیار این دانشگاه هستند.

از دانشکده‌ های دانشگاه تورنتو:

 • دانشکده فنی مهندسی
 • دانشکده پزشکی و دندان‌پزشکی
 • دانشکده تربیت بدنی
 • دانشکده حقوق و مدیریت
 • دانشکده هنر و موسیقی
 • دانشکده معماری و طراحی

همچنین بخوانید: قلمروها و ایالت‌های کانادا

 1. دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل از دانشگاه های کانادا

دانشگاه مک گیل واقع در شهر مونترال و استان کبک در سال 1821 تأسیس شد. این دانشگاه یکی از مشهورترین دانشگاه های کانادا است. در رتبه‌بندی کشوری این دانشگاه در جایگاه دوم بعد از دانشگاه تورنتو قرار دارد. این دانشگاه در رتبه‌بندی کیو اس (QS) جایگاه 27 ام (در سال 2022) را دارد.

بیش از سی هزار دانشجوی بین‌المللی از 150 کشور مختلف این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند. تحقیقات ارنست رادرفورد در مورد مواد رادیواکتیو در این دانشگاه انجام شد. از چهره ‌های محبوب و معروفی که از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند می‌توان از جاستین ترودو (نخست‌وزیر حال کانادا) و لئونارد کوهن (خواننده و ترانه‌سرای معروف کانادایی) نام برد.

معروف‌ترین دانشکده مک گیل دانشکده علوم پزشکی‌اش است که شهرتی جهانی دارد. در مجموع این دانشگاه 11 دانشکده دارد که در بین دانشگاه های کانادا بسیار معروف هستند. از دانشکده‌ های معروف این دانشگاه می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • دانشکده مدیریت شامل رشته‌ های: مدیریت کسب و کار، MBA مدیریت اجرایی و…
 • دانشکده علوم پزشکی شامل رشته‌ های: دندان پزشکی، جراحی، بیوشیمی، فیزیولوژی و…
 • دانشکده کشاورزی شامل رشته ‌های: اقتصاد کشاورزی، علوم حیوانات، گیاه‌شناسی و…
 • دانشکده مهندسی شامل رشته ‌های: معماری، عمران، مهندسی برق و کامپیوتر، مکانیک و…
 • دانشکده علوم مهندسی شامل رشته‌ های: بیولوژی، علوم کامپیوتر، ریاضی و آمار، فیزیک و…
 1. دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا از دانشگاه های کانادا

در سال 1908 در استان بریتیش کلمبیا واقع در جنوب غربی کانادا این دانشگاه تأسیس شد. دانشگاه بریتیش کلمبیا معروف به UBC دارای 19 دانشکده است که 12 تا در شهر ونکوور و 7تای دیگر آن در کلونا هستند. در حال حاضر حدود 60000 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

دانشگاه بریتیش کلمبیا با فاصله کمی از دانشگاه مک گیل در رده‌بندی کشور، رده سوم را در اختیار دارد. در جدیدترین رده‌بندی جهانی کیو اس این دانشگاه رده 45ام را از آن خود کرده. دانشگاه بریتیش کلمبیا اولین موسسه ماکس پلانک درزمینه مواد کوانتوم را دارا می‌باشد. مقر اصلی آزمایشگاه علمی کانادا در زمینه فیزیک هسته‌ای در این دانشگاه قرار دارد.

بریتیش کلمبیا با ارائه بیش از 200 رشته تحصیلی متمایز از بزرگ‌ترین و با کیفیت‌ترین مراکز علمی در جهان و بین دانشگاه های کانادا شناخته می‌شود. معروف‌ترین دانشکده این دانشگاه، دانشکده هنر است و در ونکوور دارای 20 ساختمان و دپارتمان اصلی است!

چند مورد از مهم‌ترین رشته‌ های ارائه‌شده در این دانشگاه:

 • هنر
 • مدیریت
 • مهندسی
 • تجارت
 • علوم زیستی
 1. دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا از دانشگاه های کانادا

دانشگاه آلبرتا به‌عنوان دانشگاهی دولتی در سال 1908 در شهر ادمونتون تأسیس شد. در حال حاضر دو پردیس دارد که در شهرهای کامرس و ادمونتون واقع‌شده‌اند. این دانشگاه حدوداً دارای 40000 دانشجو است و همچنین پیشتاز در رشته‌ های علوم پزشکی و خصوصاً مهندسی شیمی در جهان است.

این دانشگاه همواره در تحقیقات کاربردی در جهان پیشتاز بوده و از پایه ‌های اصلی در مشارکت تحقیقاتی به حساب می‌رود. دو جایزه نوبل ادبیات و فیزیک سهم این دانشگاه از افتخارات ملی دانشگاه های کانادا است.

آلبرتا در مجموع دارای 18 دانشکده و 2 کالج است. دانشگاه آلبرتا نسبت به کیفیت آموزشی بالای خود، یکی از به‌صرفه‌ترین دانشگاه برای ادامه تحصیل به شمار می‌رود.

همچنین بخوانید: ویزای تحصیلی کانادا

 1. دانشگاه مک مستر

دانشگاه مک مستر از دانشگاه های کانادا

دانشگاه مک مستر بدون شک از برترین مراکز آموزشی کانادا به شمار می‌رود. در رنک جهانی 140 در جدیدترین رتبه‌بندی قرار دارد. این دانشگاه واقع در شهر همیلتون و استان انتاریو است.

تعداد دانشجویان فعال در این دانشگاه چیزی حدود 35000 نفر به شمار می‌رود. در مک مستر دانشجویان بین‌المللی زیادی به تحصیل مشغول هستند; این نشان‌دهنده پذیرش بالای دانشجویان خارجی است. همین مورد مک مستر را به دانشگاهی ایده آل برای مهاجرت تحصیلی به کانادا تبدیل کرده و در این مورد از بقیه دانشگاه های کانادا مناسب‌تر است.

از دستاوردهای تحقیقاتی در این دانشگاه می‌توان به برنده شدن در جایزه نوبل فیزیک توسط برترام بروکهوس و جایزه نوبل اقتصاد توسط مایرون اسکولز اشاره کرد. همچنین در سال 2018 دونا استریکلند موفق به کسب نوبل فیزیک در این دانشگاه شد.

از رشته‌ های ارائه‌شده در این دانشگاه می‌توان رشته ‌های، علوم، مهندسی، سلامت و علوم اجتماعی را نام برد. برخی رشته‌ها مانند مهندسی عمران، مهندسی متالوژی، پزشکی و پرستاری در این دانشگاه از شهرت بالایی برخوردارند و مک مستر بیشتر با این رشته‌ها در دنیا مطرح است.

دانشگاه های کانادا با نرخ پذیرش بالا

#دانشگاهشهرنرخ پذیرش
1 دانشگاه لث بریجلث بریج,آلبرتا93%
2دانشگاه ویلفرد لوریرواترلوی, انتاریو89%
3دانشگاه لیکهداوریلیا,انتاریو82%
4دانشگاه رایرسونتورنتو, انتاریو80%
5دانشگاه نیوبرانزویکفردریکتون, نیوبرانزویک74%
6دانشگاه گوئلفتورنتو, انتاریو70%
7دانشگاه کنکوردیامونترال, کبک66%
8دانشگاه سایمون فریزرونکوور, بریتیش کلمبیا63%
9دانشگاه مک مسترهمیلتون, انتاریو59%
10دانشگاه آلبرتاادمونتون, آلبرتا58%

سخن آخر

میشه گفت دانشگاه های کانادا با این حجم از کیفیت سیستم آموزشی بهترین گزینه برای ادامه تحصیل و مهاجرت می باشند. اگر علاقه به تحصیل در کشور کانادا را دارید حتما پیشنهاد میکنیم راجع به دانشگاه مقصد خود به خوبی تحقیق کنید. با مشاوران و وکلای مهاجرتی ما در ارتباط باشید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

سوالات متداول

کیفیت تحصیل در این دو کشور بسیار بالاست و هردو به یک اندازه شهرت و رتبه جهانی دارند. با توجه به این که تحصیل در امریکا بسیار بیشتر از کانادا خرج و هزینه دارد, کانادا می تواند گزینه ایده آل تری برای تحصیل باشد.

قبل از هر چیزی شما باید از یک موسسه آموزشی معتبر (DLI) در کانادا پذیرش بگیرید. پس قبل از جمع آوری مدارک ابتدا به دانشگاه مورد نظر درخواست پذیرش دهید.

برای بورسیه تحصیلی هم خود دانشجو می تواند به دانشگاه مستقیما درخواست دهد و هم اینکه نهادهایی وجود دارند که به دانشجویان بین المللی کمک می کنند تا بورسیه دریافت کنند.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا:

 • دانشگاه مموریال
 • کالج دومینیکن
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه ساسکاتون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.