مقالات

آمریکا بهتر است یا اروپا؟

آمریکا برای مهاجرت بهتر است یا اروپا؟

اکثر افرادی که قصد مهاجرت دارند بین دوراهی سخت در انتخاب کشور مقصد قرار می‌گیرند. شاید مهم‌ترین سؤالی که این افراد در ابتدای مسیر مهاجرت با آن مواجه می‌شوند این است که آمریکا بهتر است یا اروپا؟ پاسخ به این سؤال نیازمند صرف وقت و تحقیق بسیار است که البته بخش مهمی از آن مربوط به میزان علاقه و خصوصیات شخصی افراد است. در ادامه به مقایسه و بررسی جوانب مختلف زندگی و شرایط مهاجرت به دو مقصد آمریکا و اروپا  خواهیم پرداخت.

بررسی شرایط کلی و عمومی در آمریکا و اروپا

برای پاسخ به سؤال مهم که آمریکا بهتر است یا اروپا بایستی ابتدا شرایط عمومی و اولیه آن دو را بشناسیم؛ لذا داشتن اطلاعات لازم در خصوص موقعیت جغرافیایی، شناسایی مناطق مختلف، واحد پولی و … می‌تواند افراد را در بهترین انتخاب یاری کند.

ایالات‌متحده آمریکا به‌عنوان کشوری ابرقدرت در زمینه سیاست و اقتصاد، واقع در قاره آمریکا و در همسایگی کانادا می‌باشد. آمریکا دارای جمعیتی بیش از 320 میلیون نفر و مساحتی بیش از 9 میلیون مترمربع است. این کشور دارای 48 ایالت و 2 ایالت جداگانه از سایرین است.

واحد پولی رایج در کشور آمریکا دلار است که ارزی قدرتمند و تعیین‌کننده در اکثر معاهده‌های اقتصادی و تجاری جهان به شمار می‌رود. نظام سیاسی این کشور نیز بر اساس جمهوری مشروطه فدرال تعبیه‌شده است.

از طرف دیگر قاره اروپا که از آن به‌عنوان قاره سبز یاد می‌کنند، با مساحت حدودی 10 میلیون مترمربعی و جمعیت 730 میلیون نفری مشتمل بر 50 کشور است. بسیاری از کشورهای اروپایی تشکلی به نام اتحادیه اروپا ایجاد نموده‌اند که دارای سیستم حقوقی و اقتصادی مشترک می‌باشند؛ لذا واحد پولی بسیاری از کشورهای اروپایی یورو می‌باشد که پس از دلار آمریکا در معاهده‌های تجاری بین‌المللی از ارزش بالایی برخوردار است.

مقایسه زبان رسمی در آمریکا و اروپا

یکی از نکات مهمیکه قبل از مهاجرت به آمریکا یا اروپا باید به آن توجه کرد زبان رسمی آن کشورها است. رایج‌ترین زبان‌های رسمی در میان کشورهای اروپایی انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی، فرانسوی و ایتالیایی است که به‌خصوص در حوزه اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می‌شوند؛ در واقع می‌توان گفت تنوع زبان رسمی در اروپا بسیار بالا است. البته شهروندان اکثر کشورهای حوزه اسکاندیناوی به بیش از دو زبان رسمی تسلط دارند.

شهروندان آمریکایی تنها به زبان انگلیسی ولی با لهجه خاص صحبت می‌کنند و تمایلی به یادگیری زبان‌های دیگر ندارند. بنابراین فراگیری زبان انگلیسی و اخذ مدرک معتبر آیلتس به دلیل گستردگی استفاده از آن، قبل از مهاجرت به هر کشوری امری حیاتی است.

[typed string0=”مهم‌ترین فاکتور در مقایسه آمریکا و اروپا، شرایط و قوانین مربوط به پذیرش مهاجران از سراسر جهان می‌باشد که امروزه با تغییرات و سخت‌گیری‌های بسیاری از سوی دولت‌ها مواجه شده است.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

آمریکا بهتر است یا اروپا از نظر استانداردهای زندگی

شاید مهم‌ترین فاکتور در پاسخ به این سؤال که آمریکا بهتر است یا اروپا هزینه و شرایط زندگی در این کشورها باشد. به‌طورکلی هزینه‌های زندگی در نقاط مختلف آمریکا یا اروپا بسیار متفاوت است. هزینه زندگی در کشورهای خارجی بر اساس مواردی مانند هزینه مسکن، حمل‌ونقل، خوراک و پوشاک، تفریح و … بررسی می‌شود.

ین میزان در آمریکا نسبت به اروپا اندکی پایین‌تر است. سوئیس، دانمارک، فرانسه، سوئد، نروژ و ایسلند گران‌ترین کشورهای اروپا و رومانی و بلغارستان ارزان‌ترین کشورهای این قاره محسوب می‌شود؛ لذا متوسط هزینه زندگی در اروپا تقریباً 1200 تا 2000 یورو در ماه برآورد می‌شود؛ این مبلغ می‌تواند بسته به نحوه زندگی افراد متغیر باشد.

دیگر فاکتور مهم در این خصوص که آمریکا بهتر است یا اروپا خدمات درمانی و پزشکی است. اگرچه کشور آمریکا ازنظر امکانات پزشکی بسیار پیشرفته است اما ازنظر خدمات درمانی و بیمه در مقایسه با اروپا بسیار ضعیف عمل کرده است.

شهروندان کشورهای اروپایی از بالاترین رفاه و خدمات درمانی برخوردار هستند به‌نحوی‌که بیمه درمانی آن‌ها که تقریباً به‌صورت رایگان از سوی دولت در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، در کشورهای دیگر نیز دارای اعتبار است و همه هزینه‌های آن‌ها را پوشش می‌دهد. این در حالی است که در آمریکا چنین امکاناتی برای شهروندان وجود نداشته و هزینه‌های درمانی بسیار بالا است.

مقایسه آینده تحصیلی و کاری در آمریکا و اروپا

ایالات‌متحده آمریکا که عمدتاً به نام سرزمین فرصت‌ها شناخته می‌شود، بسترساز پیشرفت تحصیلی و کاری برای بسیاری از افراد محسوب می‌شود که علت اصلی آن قدرت برتر اقتصادی و سرمایه‌گذاری در زمینه علمی و فناوری محسوب می‌شود.

اگرچه هزینه تحصیل در آمریکا بالا است ولی دارای شرایط بسیار ایده‌آلی برای رشد و پیشرفت افراد است. یافتن شغل نیز بسته به میزان تحصیلات و تجربه افراد در این کشور با توجه به درآمدهای بالای مشاغل، در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

از سوی دیگر تحصیل در کشورهای اروپایی نیز دارای مزایای زیادی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به امکان تحصیل رایگان در برخی کشورها مانند آلمان و نروژ اشاره کرد. یافتن شغل موردنظر در اروپا نسبت به آمریکا راحت‌تر است و شرایط بهتری دارد که علت آن تنوع در لیست مشاغل موردنیاز و کمبود نیروی کار متخصص در این کشورهاست.

آمریکا بهتر است یا اروپا؟

مهاجرت به آمریکا بهتر است یا اروپا؟

افرادی که قصد مهاجرت دارند بایستی فاکتورهای مهمی از جمله شرایط مهاجرت و زندگی در آمریکا و اروپا، هزینه‌های زندگی، قوانین رایج در کشور مورد نظر و اینکه برای کشور موردنظر چقدر سرمایه برای مهاجرت نیاز است و اینکه سرمایه متقاضی چقدر است را قبل از هر اقدامی بررسی کنند.

این کار باید به این دلیل صورت گیرد که در ادامه مسیر با مشکلی مواجه نشوند و وقت و سرمایه خود را در این انتخاب حیاتی هدر ندهند. بنابراین بهتر است با مطالعه مقالات بی‌طرف و مشورت با افراد آگاه مانند وکیل مهاجرت و مشاوران با تجربه در امور مهاجرتی، در این زمینه تحقیق نمایند. مهم‌ترین شاخص‌ها در انتخاب اینکه مهاجرت به آمریکا بهتر است یا اروپا به شرح زیر هستند.

  • آینده تحصیلی و کاری
  • شرایط و هزینه‌های زندگی
  • خدمات درمانی و پزشکی
  • امنیت و رفاه اجتماعی
  • شرایط اقتصادی و سیاسی
  • میزان درآمد و نرخ مالیات
  • سیستم قضایی و حقوقی

شاید تعیین‌کننده‌ترین شاخص در زمینه مهاجرت به آمریکا یا اروپا قوانین مربوط به پذیرش مهاجران است که امروزه با تغییرات و سخت‌گیری‌های بسیاری روبه‌رو شده است؛ به‌عنوان‌مثال پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و تصویب قانون منع ورود 6 کشور، پذیرش مهاجران به‌خصوص از ایران تقریباً امکان‌ناپذیر شده است. بنابراین مهاجرت به کشورهای اروپایی نسبت به آمریکا از ریسک کمتری برخوردار است.

سؤالات متداول

ازنظر امنیت اجتماعی، مهاجرت به آمریکا بهتر است یا اروپا؟

به‌طورکلی اروپا ازنظر امنیت و رفاه اجتماعی نسبت به آمریکا در سطح بسیار بالاتری قرارگرفته است؛ به‌عنوان‌مثال خریدوفروش اسلحه و مواد مخدر در برخی نقاط آمریکا کاملاً آزاد است، این در حالی است که موارد اشاره‌شده به‌هیچ‌عنوان در کشورهای اروپایی مانند سوئیس که امن‌ترین کشور دنیا است به چشم نمی‌خورد.

برای مهاجرت ایرانیان، آمریکا بهتر است یا اروپا؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، به دلیل تصویب قانون منع ورود ایرانیان به آمریکا، مهاجرت به این کشور تقریباً امکان‌ناپذیر است. بنابراین مهاجرت به اروپا که ازنظر پیشرفت اقتصادی و اجتماعی حتی بالاتر از آمریکا قرار دارد بهترین گزینه برای مهاجرت ایرانیان به شمار می‌رود.

آیا مهاجرت به آمریکا برای ایرانیان امکان‌پذیر است؟

به دلیل تصویب قانون منع ورود ایرانیان، مهاجرت به آمریکا فعلاً از طریق تحصیلی امکان‌پذیر است؛ لذا متقاضیان بایستی با مشاوره وکیل مهاجرت به آمریکا شرایط آن را کاملاً بررسی نمایند. هم‌چنین با توجه به بسته بودن سفارت آمریکا در ایران افراد به‌منظور کسب اطلاعات لازم باید از طریق کشورهای دیگر اقدام کنند که از جمله آن می‌توان به سفارت آمریکا در دبی اشاره کرد.

شرایط تحصیلی در آمریکا بهتر است یا اروپا؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، کشور آمریکا اگرچه دارای سطح بالای امکانات تحصیلی است و برترین دانشگاه‌های دنیا را دارد؛ اما هزینه تحصیل در این کشور بالا است؛ این در حالی است که کشورهای اروپایی مانند آلمان و نروژ با دارا بودن امکانات آموزشی عالی، امکان تحصیل رایگان را برای شهروندان فراهم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.