مقالات

ویزا | پاسپورت | تفاوت ویز و پاسپورت

در این مطلب با انواع ویزا و انواع پاسپورت آشنا خواهید شد پس برای پاسخ به این سوال ها که ” ویزا چیست؟ ” و ” پاسپورت چیست؟ ” با ما همراه باشید تا شما را با مفهوم ویزا و پاسپورت آشنا کنیم و در ادامه تفاوت بین ویزا و پاسپورت را توضیح دهیم. 

برای اینکه بتوانیم تفاوت بین ویزا و پاسپورت را تشخیص دهیم باید با معانی این دو واژه آشنا باشیم. به همین دلیل در ادامه به تعریف پاسپورت (گذرنامه) و ویزا (روادید) پرداخته‌ایم. 

[typed string0=”ویزا اجازه ورود به یک کشور است که توسط آن کشور مقصد صادر می‌شود اما پاسپورت همانند شناسنامه سندی معتبر است که تابعیت و هویت دارندگان خود را تأیید می‌کند و توسط کشوری که در آن به دنیا آمده‌اید و زندگی می‌کنید صادر می‌شود.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

پاسپورت چیست و انواع آن

برای توضیح فرق بین پاسپورت و ویزا ابتدا توضیح می دهیم که ویزا چیست. در پاسخ به این سوال که ویزا چیست باید پگفت : پاسپورت در کشورهای مختلف طراحی منحصر به فردی دارد و به‌صورت یک دفترچه کوچک صادر می‌شود. پاسپورت درواقع شناسنامه افراد در سطح بین‌المللی است؛ این مدرک توسط دولت هر کشور برای شهروندان صادر می‌گردد و به‌موجب آن افراد اجازه خروج از کشور را خواهند داشت. در این راستا می ‎تواند مراحل و ملزومات دریافت گذرنامه در ایران را بخوانید.

پاسپورت

انواع پاسپورت

در بررسی تفاوت ویزا و پاسپورت ابتدا باید با انواع پاسپورت‌ها آشنا شوید. به طور کلی پاسپورت‌ها به سه دسته بندی کلی دارند :

  • پاسپورت عادی

برای افراد عادی صادر می‌شود که با اهداف کار در کشورهای خارجی، ادامه تحصیل در دانشگاه، تجارت، شرکت در همایش و نمایشگاه، گردشگری و …. قصد خروج از کشور را دارند.

  • پاسپورت دیپلماتیک

برای افراد اهل سیاست و مقامات عالی رتبه دولتی صادر می‌شود.

  • پاسپورت خدمت

سومین نوع پاسپورت‌ها که پاسپورت خدمت است، برای کارمندانی صادر می‌شود که به سفرهای کاری می‌روند.

ویزا چیست و انواع آن

ویزا که در فارسی با عنوان روادید شناخته می‌شود، سندی است که توسط دولت برای افراد خارجی صادر می‌گردد و به این افراد اجازه می‌دهد که در خاک آن کشور اقامت داشته و یا به آن رفت و آمد داشته باشند؛ ویزای افراد توسط افسران مرزی نیز بررسی می‌گردد و آنها اجازه خواهند داشت که ویزا را باطل‌نمایند.

ویزا به‌منزله کارت شناسایی فرد در خارج از کشور است و نشان دهنده هدف فرد برای ورود به کشور جدید، مدت زمان اقامت و زمان خروج فرد از آن کشور می‌باشد. ویزا برحسب هدف اعلام شده توسط متقاضی، انواع مختلفی دارد که برای صدور هریک از آنها شرایط و مدارک خاصی موردنیاز است. این مدرک ممکن است به‌صورت برچسب در یکی از برگه‌های گذرنامه ضمیمه شود و یا در برگه جداگانه ارائه گردد.

با انواع ویزا آشنا شوید

  • ویزای تحصیلی
  • ویزای کاری
  • ویزای ثبت شرکت
  • ویزای سرمایه گذاری
  • ویزای ازدواج
  • ویزای توریستی و …

به ‌صورت یک ‌بار ورود و یا چند بار ورود صادر می‌گردد.

در کشورهای مختلف برای صدور هر یک از انواع ویزا شرایطی در نظر گرفته شده است.

پاسپورت

تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

از مهم‌ترین نکاتی که در مورد پاسپورت و ویزا وجود دارد، اطلاعات ثبت در درون آن‌هاست. گذرنامه‌های ایرانی به رنگ زرشکی هستند و در قسمت بالا سمت راست آن، نشان رسمی جمهوری اسلامی چاپ‌شده است؛ در داخل آن نیز اطلاعات فردی مانند اسم، فامیل، تاریخ تولد، نام پدر، تاریخ صدور و انقضا پاسپورت درج‌شده است.

ویزا به‌صورت یک برچسب بر روی پاسپورت چسبانده می‌شود و یا به‌صورت یک سند چاپی ارائه می‌گردد. ویزا تعداد دفعات مجاز برای ورود و خروج فرد، تاریخ ورود، حوزه مجاز فرد برای سفر، مدت‌زمان اقامت و مجوزهای خاص مانند اجازه کار، تحصیل و… را نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.