Visa and passport differences 1 - تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟
زمان مطالعه: 2 دقیقه

افرادی که قصد سفر یا مهاجرت می‌گیرند قطعاً با واژه‌های ویزا، پاسپورت و گذرنامه روبه‌رو خواهند شد. این سه واژه علی‌رغم اهمیت فراوانی که در مبحث خروج از کشور دارند، اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. گذرنامه نام فارسی پاسپورت است و مفاهیم آن با ویزا که فارسی آن روادید است کاملاً متفاوت می باشد. در این مطلب به بررسی تفاوت ویزا و پاسپورت می‌پردازیم.

تفاوت ویزا و پاسپورت

برای اینکه بتوانیم تفاوت بین ویزا و پاسپورت را تشخیص دهیم باید با معانی این دو واژه آشنا باشیم. به همین دلیل در ادامه به تعریف پاسپورت (گذرنامه) و ویزا پرداخته‌ایم.

پاسپورت

پاسپورت در کشورهای مختلف طراحی منحصر به فردی دارد و به‌صورت یک دفترچه کوچک صادر می‌شود. پاسپورت درواقع شناسنامه افراد در سطح بین‌المللی است؛ این مدرک توسط دولت هر کشور برای شهروندان صادر می‌گردد و به‌موجب آن افراد اجازه خروج از کشور را خواهند داشت. در این راستا می‎تواند مراحل و ملزومات دریافت گذرنامه در ایران را بخوانید.

Visa and passport differences - تفاوت ویزا و پاسپورت چیست؟

ویزا

ویزا که در فارسی با عنوان روادید شناخته می‌شود، سندی است که توسط دولت برای افراد خارجی صادر می‌گردد و به این افراد اجازه می‌دهد که در خاک آن کشور اقامت داشته و یا به آن رفت و آمد داشته باشند؛ ویزای افراد توسط افسران مرزی نیز بررسی می‌گردد و آنها اجازه خواهند داشت که ویزا را باطل‌نمایند.

ویزا به‌منزله کارت شناسایی فرد در خارج از کشور است و نشان دهنده هدف فرد برای ورود به کشور جدید، مدت زمان اقامت و زمان خروج فرد از آن کشور می‌باشد.

ویزا برحسب هدف اعلام شده توسط متقاضی، انواع مختلفی دارد که برای صدور هریک از آنها شرایط و مدارک خاصی موردنیاز است. این مدرک ممکن است به‌صورت برچسب در یکی از برگه‌های گذرنامه ضمیمه شود و یا در برگه جداگانه ارائه گردد.

انواع ویزا شامل ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای ثبت شرکت، ویزای سرمایه گذاری، ویزای ازدواج، ویزای توریستی و … به‌صورت یک‌بار ورود و یا چند بار ورود صادر می‌گردد. در کشورهای مختلف برای صدور هر یک از انواع ویزا شرایطی در نظر گرفته شده است.

[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *