مهاجرت

دلایل ریجکت ویزای شنگن، کانادا و استرالیا

برای سفر و زندگی به برخی از کشورها نیاز به داشتن ویزا وجود دارد. ویزاها انواع مختلفی دارند و صدور هریک از آنها نیز شرایط و مدارک خاصی را طلب می‌کند. متاسفانه در سال‌های اخیر با افزایش میزان تقاضا برای زندگی و سفر در کشورهای خارجی، صدور ویزا برای این کشورها با سخت‌گیری‌های بیشتری همراه است و در برخی موارد نیز با درخواست فرد موافقت نمی‌گردد و ویزا اصطلاحاً ریجکت می‌گردد. در این مطلب به بررسی دلایل ریجکت ویزای شنگن، کانادا و استرالیا می‎پردازیم.

ویزای شینگن، کانادا و استرالیا

شینگن نام یک پیمان است که بین 26 کشور اروپایی بسته شده است، طبق این پیمان، شهروندان این کشورها اجازه دارند بدون داشتن ویزا به کشورهای دیگر عضو حوزه رفت‌وآمد داشته باشند. ویزای شنگن به فرد اجازه می‌دهد که به این کشورها برای مدت‌زمان و اهداف مشخصی وارد شود و در آنها اقامت داشته باشد.

کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن‌اشتاین عضو پیمان شینگن می‌باشند.

ویزای کانادا نیز به متقاضیان اجازه رفت و آمد و اقامت در کانادا را طی مدت زمان مشخص و با هدف مشخص صادر می نماید.

هر پرونده‌ای که ریجکت شود، در قبال آن آفیسر موظف به صدور نامه مکتوب با ذکر دلایل کلی مردود شدن ویزای متقاضی می‌باشد. در این نامه آفیسر گزینه یا گزینه‌هایی که به نظر او متقاضی نتوانسته او را قانع کند علامت میزند و نامه را در اکانت آنلاین ویزای متقاضی قرار می‌دهد.

در بسیاری از موارد ممکن است علی‌رغم تکمیل بودن مدارک و اسناد ارائه‌شده به افسر مربوطه در سفارت برای اخذ ویزا، با درخواست ویزا مخالفت شود. دلایل متعددی ممکن است در این تصمیم‌گیری دخیل باشند که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

دلایل ریجکت ویزای شنگن، کانادا و استرالیا

به‌طور کلی عوامل زیر در رد شدن درخواست صدور ویزای شنگن نقش دارند:

– تردید آفیسر سفارت در خصوص بازگشت متقاضی به کشور مبدأ پس از پایان مهلت ویزا

– تردید درباره انگیزه و دلایل سفر به کانادا

– ضعیف بودن سابقه سفرهای خارجی متقاضی (به‌ویژه سفر به کشورهای حوزه شنگن)

– کافی نبودن مدارک مالی و دارایی‌های متقاضی در کشور مبدأ

– پیوند‌های خانوادگی ضعیف متقاضی در کشور مبدأ

در ادامه به شرح هریک از این دلایل می‌پردازیم. برخی از این دلایل به شرح زیر هستند:

ارائه برنامه سفر مبهم و قانع نشدن آفیسر پرونده

برای دریافت ویزا فرد باید بتواند مدارکی در خصوص مشخص کردن هدف سفر، برنامه سفر و برنامه مالی و شغلی خود ارائه دهد. ارائه ندادن مشخصات محل اقامت برای تمام مدت اقامت در کشور مقصد و ارائه ندادن مشخصات رزور بلیت همگی منجر به مبهم بودن برنامه سفر و درنتیجه عدم موافقت با درخواست ویزا می‌گردند.

بیشتر ویزاهای ریجکتی به دلیل تردید افسر پرونده اتفاق می‌افتد. بنابراین برای دریافت ویزا متقاضی باید بتواند آفیسر پرونده را در مورد دلایل سفر و قطعی بودن بازگشت به وطن در تاریخ مقرر شده قانع نماید.

عدم ارائه مدارک کافی برای تأمین هزینه‌های سفر

یکی از شرایط صدور ویزا ارائه مدارکی مبنی بر داشتن تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه‌های سفر می‌باشد و اگر متقاضی نتواند چنین مدارکی را ارائه دهد، درخواست ویزا به‌سادگی رد خواهد شد.

درصورتی‌که اعضای خانواده به‌طور هم‌زمان درخواست دریافت ویزا داشته باشند، هریک از آنها به‌طور مجزا و یا سرپرست خانواده به نمایندگی از همه باید گزارش گردش مالی خود در یک ماه گذشته و همچنین موجودی فعلی حساب خود را ارائه نمایند.

عدم ارائه مدارک محل اقامت

یکی از مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای شنگن و کانادا ارائه مدارک معتبر مبنی بر رزور هتل در کشور مقصد است، چنانچه آفیسر پرونده به واقعی بودن مدارک ارائه شده شک نماید با صدور ویزا موافقت نخواهد کرد.

داشتن سوءسابقه

از آنجا که اطمینان از رعایت قوانین و استانداردهای زندگی اروپایی و کانادایی توسط متقاضی دریافت ویزا، برای آفیسر پرونده بسیار مهم است؛ داشتن سوابق کیفری به‌طور قطع به ریجکت ویزا خواهد انجامید.

ارائه پاسپورت آسیب‌دیده

گذرنامه یکی از مهم‌ترین مدارکی است که متقاضی باید به سفارت ارائه دهد، بنابراین اگر پاسپورت فرد آسیب‌دیده و یا مخدوش شده باشد احتمال عدم موافقت با صدور ویزا وجود دارد.

ارائه پاسپورت نامعتبر

پاسپورت متقاضی باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد،  پاسپورتی که کمتر از ۶ ماه (برای برخی سفارت‌ها کمتر از ۳ ماه) از اعتبار آن باقی‌مانده باشد و یا دست‌کم ۲ صفحه خالی در آن نباشد، امکان دارد مسئول پرونده را به رد ویزای شینگن سوق دهد.

ارائه مدارک جعلی

سفارت‌های اروپایی با مدارک جعلی برخورد بسیار سخت گیرانه ای دارند و ارائه این‌گونه مدارک به‌طور حتم به ریجکت ویزا منجر می‌گردد.

سایر موارد

علاوه بر موارد گفته شده موارد زیر نیز منجر به ریجکت ویزا می‌گردد:

  • سن زیر 30 سال و مجرد
  • حساب‌سازی بانکی
  • دعوت‌نامه
  • سابقه سفر ضعیف
  • نامه مرجع نامعتبر

بنابر مطالب گفته شده اگر بخواهیم دلایل ریجکت ویزا را خلاصه نماییم، می توانیم به مواردی مانند ارائه مدارک ناقص، ارائه مدارک جعلی، عدم توجیه کنسول و ارائه گذرنامه آسیب دیده اشاره کنیم.

در صورت رد شدن درخواست ویزا چه باید کرد؟

پاسخ به این سوال را در مقاله مراحل رفع ریجکتی ویزای شنگن، کانادا و استرالیا مطالعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.