visa types - انواع ویزا
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ویزا به‌طورکلی یک سند رسمی و مجوزی است که توسط سفارتخانه، کنسولگری و یا اداره مرزبانی کشور مقصد برای سفر اتباع بیگانه به آن کشور صادر می‎گردد. در این مطلب به معرفی انواع ویزا می‎پردازیم.

انواع ویزا

ویزاها معمولاً دارای انواع مختلفی می‌باشد و هر کشوری بنا به شرایط کشور ویزاهای مختلفی را صادر می‌کند. ولی اکثر کشورها ویزاها را به‌صورت زیر تقسیم‌بندی می‌کنند:

ویزای توریستی

ویزای توریستی معمولاً از 15 روز تا 6 ماه اعتبار دارد و اجازه اقامت کوتاه‌مدت را به شخص در  کشو ر موردنظرش را اعطا می‌کنند. همان‌طور که از اسم این ویزا مشخص هست هدف این نوع ویزا، صدور اجازه اقامت برای گردش و تفریح می باشد.

ویزای تحصیلی

ویزای دانشجویی نوعی ویزا است که به متقاضیان تحصیل در سایر کشورها داده می شود و به موجب آن فرد اجازه دارد برای تحصیل در کشور مورد نظرش اقامت داشته باشد. مدت زمان این نوع ویزا به مقطع تحصیلی فرد و برخی عوامل دیگر بستگی دارد که از حوزه این مطلب خارج است.

visa types 1 - انواع ویزا

ویزای دیدار بستگان

این ویزا نیز معمولاً بین 3 تا 6 ماه صادر می‌شود و همان‌طور که از نام آن مشخص هست برای دیدار بستگان معمولاً درجه 1 و درجه 2 به شخص اعطا می‌شود. یکی از شرایط لازم برای اخذ ویزای دیدار بستگان، ارسال دعوتنامه از طرف فرد مقیم کشور مقصد است.

ویزای تجاری و بازرگانی

ویزای تجاری و بازرگانی به بازرگانان یا کسانی که روابط تجاری با شرکت‌های کشور موردنظرشان را دارند اعطا می‌شود. به موجب داشتن ویزای تجاری و بازرگانی به فرد اجازه می دهد به منظور انجام این امور در کشور مقصد اقامت و یا رفت و آمد کند.

ویزای کاری

از گذشته تا امروز افراد بسیاری تمایل به کار در کشورهای اروپایی داشته‎اند، این افراد برای ورود به کشور مورد نظر باید بتوانند ویزای کاری دریافت نمایند. ویزای کاری به‌نوعی از ویزا اطلاق می‌شود که به شخصی که به‌منظور کار کردن در کشور موردنظر وارد آن کشور می‎شود اعطا می‌گردد. در واقع به موجب ویزای کاری به افراد اجازه داده می‎شود که در کشورهای خارجی مشغول به کار شده و در آنجا اقامت داشته باشند.

ویزای ورزشی

ویزای ورزشی برای ورزشکاران و مربیانی که برای ادامه فعالیت‎های ورزشی قصد اقامت در کشورهای حوزه شنگن و کانادا را دارند صادر می‎گردد. همچنین این ویزا به افرادی که دارای مقام‎های ورزشی بین‎المللی و مدارک دانشگاهی معتبر هستند نیز اعطا می‎گردد.

ویزای مطبوعاتی

ویزای سیاسی

ویزای سیاحتی یا زیارتی

ویزای شینگن

ویزای شنگن نوعی سند است که به موجب داشتن آن به فرد اجازه داده می‎شود تحت شرایط مشخص شده در کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشد. در حال حاضر 26 کشور در حوزه شنگن قرار دارند و به اتباع این کشورها اجازه می دهد که در حوزه رفت و آمد داشته و در آن زندگی نمایند.

ویزای خانوادگی یا اختصاصی

ویزای مبادله ای

ویزای ترانزیت یا عبور

ویزای ترانزیت نوعی ویزای کوتاه مدت و غیرمهاجرتی است که به موجب آن به مسافران اجازه داده می شود تا در فرودگاه‌ها یا شهرهای میانی برای مدت زمانی محدود برای تعویض هواپیما و… توقف کرده و از آنجا به مقصد اصلی خود پرواز کنند.

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای پزشکی یا درمانی به افرادی که قصد مراجعه به کشورهای خارجی به منظور استفاده از خدمات پزشکی آن کشورها را دارند صادر شده و به موجب آن به فرد اجازه داده می شود که برای مدت معینی را در کشور مورد نظر اقامت داشته باشد.

ویزای ملاقات اقوام

شرایط دریافت ویزا

شرایط دریافت ویزا از کشورهای مختلف و مدارکی که برای گرفتن ویزا نیاز هست برای کشورهای مختلف و با توجه به نوع ویزایی که دریافت می‌کنند بسیار متفاوت هست. پروسه اخذ ویزا از برخی کشورها بسیار ساده و از برخی کشورها بسیار پیچیده می‌باشد. هم‌اکنون اخذ ویزا از کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا به دلیل روابط سیاسی موجود کار سهل و ساده‌ای نیست و برای اخذ ویزا نیاز به مدارک زیادی می‌باشد.

ولی در حالت کلی برای دریافت ویزا باید مدارک زیر موجود باشد:

  • پاسپورت یا گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار
  • مدارک هویتی 
  • مدارک مالی 
  • عکس
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]