مقالات

ویزا بدون اثر انگشت

از اصلی‌ترین مواردی که برای اخذ انواع مختلف ویزا می‌بایست انجام شود، بیومتریک و انگشت‌نگاری است؛ اما این روزها برخی از دفاتر مهاجرتی ادعای اخذ ویزا بدون اثر انگشت رادارند. در ادامه به بررسی این مورد خواهیم پرداخت.

موسسه مهاجرتی معتبر

با افزایش تقاضا برای مهاجرت و سفرهای خارجی، بازار افراد سودجو نیز رونق یافته است. اخباری دال بر اخذ ویزا بدون اثر انگشت این روزها زیاد به گوش می‌رسد. اگر قصد مهاجرت و اخذ ویزا دارید بهتر است برای افزایش سطح آگاهی خود کمی در این زمینه مطالعه داشته باشید.

پس از کمی مطالعه در این زمینه متوجه خواهید شد که این ادعا، دروغی بیش نخواهد بود. انتخاب موسسه مهاجرتی معتبر در تهران و سایر شهرستان‌ها در این زمینه می‌تواند تا حدود زیادی از هزینه‌های اضافه، هدر رفت زمان و سرمایه جلوگیری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با موسسه مهاجرتی ویزا نیو تماس گرفته و از مشاوره و راهنمایی‌های رایگان مشاورین ما بهره‌مند شوید.

ویزا چیست؟

با توجه به موقعیتی که ایران در منطقه خاورمیانه دارد، به‌جز چند کشور محدود می‌توان گفت برای ورود به تقریباً تمامی کشورها نیاز به اخذ ویزا دارد. ویزا درواقع نوعی مجوز است که به‌واسطه داشتن آن، متقاضی اجازه دارد برای مدت محدود و معین در کشور مقصد اقامت داشته باشد. ویزا برچسب یا مهری است که داخل پاسپورت ثبت می‌گردد. ویزاها بر اساس نوع و هدف از سفر در مدت‌زمان اقامت و تعداد دفعات ورود به کشور مقصد با یکدیگر متفاوت هستند.

انواع ویزا

با پیشرفت اروپا و رواج مهاجرت، افراد بسیاری تمایل به مسافرت به اروپا از روش‌های مختلف رادارند. سفر به کشورهای اروپایی نیز نیازمند اخذ ویزا است. ویزاها دارای انواع مختلفی بوده و برای اهداف متنوعی صادر می‌شوند. مدل‌های مختلف ویزا به شرح زیر هستند :

 • ویزای توریستی (ویزای شینگن)
 • ویزای تحصیلی یا دانشجویی
 • ویزای کاری
 • ویزای ازدواج
 • ویزای سرمایه‌گذاری
 • ویزای ثبت شرکت

ویزای توریستی

همان‌گونه که از نام این نوع ویزا پیداست برای اهداف مسافرت و توریستی و با مدت‌زمان محدود صادر می‌شود. بهترین نوع ویزای توریستی ویزای شینگن است؛ زیرا بیشتر کشورهای اروپایی پیشرفته در ناحیه‌ای به نام شینگن قرار داشته و برای ورود به آن‌ها نیازمند دریافت نوع خاصی از ویزا به همین نام هستید.

در سال 1985 باهدف یکی شدن و از میان برداشتن مرز بین کشورهای اروپایی میان 5 کشور پیمانی تحت این عنوان بسته شد. باگذشت زمان ‌بر تعداد این کشورها افزوده‌شده تا به 28 کشور رسیده است. افراد دارنده ویزای شنگن اجازه دارند آزادانه میان این 28 کشور رفت‌وآمد کنند ولی افراد خارج از این ناحیه موظف هستند ابتدا ویزای ورود و اقامت دریافت نمایند.

یکی از عوامل اصلی که باید در پروسه درخواست هر نوع ویزا خصوصاً ویزای شنگن توسط تمامی افراد انجام شود، انگشت‌نگاری و ثبت اطلاعات بیومتریک است. درواقع باید متذکر شویم که ویزا بدون اثرانگشت وجود ندارد. البته انجام این کار برای کودکان زیر 12 سال و افراد سالمند بالای 80 سال الزامی نیست.

ثبت اثرانگشت و بیومتریک

ثبت اثرانگشت در مراحل درخواست ویزا از ضروریات بوده و مستلزم مراجعه حضوری به سفارت یا کنسولگری کشور موردنظر است. ممکن است برایتان سؤال پیش بیاید که آیا امکان اخذ ویزا بدون اثرانگشت وجود دارد یا خیر؟ در این مورد باید بگوییم که امکان این کار وجود ندارد.

متقاضیانی که اثرانگشت، عکس دیجیتال و اطلاعات بیومتریک آن‌ها با مراجعه به اداره مربوطه در سیستم ثبت می‌گردد، وارد پایگاه داده VIS خواهد شد. با ورود فرد به ناحیه شینگن، افسر مربوطه می‌تواند بررسی کند که آیا این شخص همان فردی است که در زمان ثبت درخواست ویزا، اثرانگشت خود را ثبت کرده؟ یا خیر؟

مراحل انگشت‌نگاری

روال انجام بیومتریک و انجام انگشت‌نگاری کانادا و سایر کشورها ساده ولی حساس است. فرد پس از تکمیل مدارک درخواست ویزا، می‌بایست پس از تعیین وقت قبلی، به‌صورت حضوری به مراکز انگشت‌نگاری مراجعه کند. با ارائه مدارک موردنیاز می‌تواند اثرانگشت، عکس بیومتریک و سایر موارد مربوطه را در کمتر از یک ساعت به ثبت برساند.

هیچ سفارتی در ایران و یا هر نقطه‌ای از جهان وجود ندارد که بدون چک کردن اطلاعات بیومتریک و اثرانگشت متقاضی در پرونده، ویزای وی را صادر نماند. الزام بر حضور خود فرد و نه حتی شخصی دیگر در حین پروسه در سفارت نیز دقیقاً به دلیل ثبت اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری است. پس در این میان فریب موسسه و افراد دلال و کلاه‌بردار را نخورید.

اکنون‌که با روند انجام کار، پروسه اخذ ویزا و اهمیت انگشت‌نگاری آشنا شدید، می‌توانید با آگاهی بیشتری در مورد اخذ ویزا بدون اثر انگشت نظر دهید. در پاسخ به اینکه آیا این کار امکان‌پذیر است باید بگوییم که خیر!

[typed string0=”اطلاعات بیومتریک متقاضیان به مدت 5 سال در سیستم اطلاعاتی جهانی VIS نگاهداری می‌شوند. درصورتی‌که متقاضی پیش از اتمام این دوره، برای تمدید اعتبار ویزای خود از طریق همان سفارت و برای همان نوع ویزا اقدام نماید، ممکن است با توجه به صلاحدید افسر مربوطه، نیازی به انگشت‌نگاری مجدد نباشد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

مدارک موردنیاز برای انگشت‌نگاری

مدارکی که برای انگشت‌نگاری لازم دارید، تقریباً همان مدارکی است که برای ثبت درخواست ویزا موردنیاز است. مدارک هویتی، ملکی، مالی، شغلی و… به همراه ترجمه رسمی آن‌ها به زبان رایج در کشور مقصد ازاین‌دست مدارک هستند که باید به سفارت تحویل داده شوند.

داشتن دعوت‌نامه می‌تواند تأثیر مثبتی بر روند انجام کار شمال داشته باشد. بر شرح دقیق این مدارک در ادامه آورده شده است:

 • فرم تکمیل‌شده درخواست ویزا
 • عکس بیومتریک
 • شناسنامه
 • سه قطعه عکس رنگی (به‌صورت تمام‌رخ، با پشت صفحه سفید و مطابق با عکس پاسپورت)
 • پاسپورت معتبر با حداقل 8 ماه اعتبار از زمان درخواست ویزا
 • پرینت گردش حساب بانکی در 6 ماه اخیر
 • ارائه سند ملکی
 • گواهی تمکن مالی (مبلغ به یورو اعلام شود.)
 • مدارک شغلی و کاری (ذکر سمت شغلی، امضای مدیرعامل، میزان حقوق دریافتی، مدت‌زمان اشتغال به کار و سابقه بیمه تأمین اجتماعی)
 • بیمه مسافرتی

مبلغ 80 الی 110 یورو نیز هزینه ثبت اثرانگشت و اطلاعات بیومتریک در سفارت خواهد بود.

ویزا بدون اثر انگشت

اگر قصد مهاجرت یا سفر داشته باشید، ممکن است در مورد ” ویزا بدون اثر انگشت ” شنیده باشید؛ که یکی از مواردی است که این روزها توسط افراد سودجو مورداستفاده قرار می‌گیرد. در موردبررسی صحت این موضوع ابتدا باید بدانید که آیا امکان اخذ ویزا بدون انگشت‌نگاری وجود دارد؟

به‌طورکلی اخذ هر نوع ویزایی ازجمله ویزای شینگن بدون اثر انگشت امکان‌پذیر نمی‌باشد. این مورد فقط یک تبلیغ برای سودجویی از افرادی است که قصد سفر دارند.

تنها اشخاصی که در مراحل اخذ ویزا نیازی به ثبت اثر انگشت نداند، کودکان زیر 12 سال، سالمندان بالای 80 سال، افرادی که انگشتان خود را ازدست‌داده‌اند، سران دولت و نمایندگان آن‌ها هستند.

VIS چیست؟

VIS سیستم تبادل اطلاعاتی ویزاها بین کشورهای عضو شنگن است. اطلاعات بیومتریک، اثرانگشت و کلیه مدارکی که در هنگام درخواست ویزا از متقاضی دریافت شده است، در این سیستم اشتراک‌گذاری شده و از مراکز قابل‌دسترسی به VIS قابل‌مشاهده است.

هدف از این سیستم اطلاعاتی جهانی محافظت در مقابل سرقت هویت و جعل سند است. این اطلاعات تا 5 سال در سیستم ذخیره می‌شود. پس از 5 سال اگر فرد قصد اخذ مجدد ویزا داشته باشد، می‌بایست انگشت‌نگاری جدید انجام گردد.

نقص مدارک ویزا

درصورتی‌که در انجام پروسه درخواست ویزا، در پرونده متقاضی اثرانگشت و اطلاعات بیومتریک وجود نداشته باشد، پرونده ناقص است. سفارت‌های اروپایی در مقابل ارائه اطلاعات غیرواقعی و حتی ناقص عکس‌العمل نشان می‌دهند. وعده دروغین ویزا بدون اثرانگشت نیز می‌تواند به‌نوعی نقص در پرونده محسوب شده و باعث ایجاد دردسر برای متقاضی شود. بنابراین بهتر است در مورد مؤسساتی که چنین ادعاهایی دارند، کمی تردید نمایید.

کمترین کار در این موارد، رد درخواست ویزا و ثبت ریجکتی در آمار درخواست‌های ویزا برای متقاضی خواهد بود. قرار گرفتن در لیست سیاه سفارت‌ها که ممکن است باعث شود فرد تا 5 سال یا بیشتر اجازه درخواست ویزا نداشته باشد، می‌تواند از مجازات دیگر برای چنین اقدامی باشد.

سؤالات متداول

در چه صورت می‌توان ویزای شینگن بدون اثرانگشت دریافت کرد؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، اخذ ویزای شینگن بدون اثرانگشت برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست و تنها برای کودکان زیر 12 سال، سالمندان بالای 80 سال، نمایندگان و مسئولان دولتی مجاز می‌باشد.

اخذ ویزا بدون اثر انگشت در چه صورتی امکان‌پذیر است؟

تنها در صورتی که فرد متقاضی در پنج الی ده سال گذشته درخواست ویزا داده و انگشت‌نگاری از وی صورت گرفته باشد، می‌تواند از اثر انگشت و اطلاعات بیومتریک موجود در سیستم استفاده نموده و مجدد انگشت نگاری نکند.

مراحل اخذ ویزای شینگن چیست؟

افراد قبل از هر اقدامی ابتدا باید با مراجعه به سفارت کشور مدنظر در حوزه شینگن، وقت مصاحبه بگیرند. پس از تعیین وقت مصاحبه به‌منظور ارائه مدارک موردنیاز، انگشت‌نگاری و پرداخت هزینه ویزا اقدام کنند.

حفاظت از VIS به چه صورت است؟

هدف این سیستم حفاظت از افراد در برابر سرقت هویت است. VIS به سیستم صدور ویزای تمامی کشورهای عضو شینگن متصل است و هر کشور مسئول مدیریت سیستم خود می‌باشد و داده‌ها و اطلاعات افراد فقط در اختیار مقامات حفاظتی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.