ویزای تجاری چیست؟ معرفی انواع ویزای تجاری

ویزای تجاری چیست؟ معرفی انواع ویزای تجاری

Business Visa

715 بازدید - منتشر شده توسط مدیریت در تاریخ: ۹۸/۰۴/۲۸ در ۹:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۶/۰۹ در ۶:۳۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

ویزای تجاری یکی از انواع ویزا است که در این مطلب راجع به آن صحبت کرده ایم. اخذ ویزای تجاری برای چه افرادی لازم است و چه دلایلی برای گرفتن ویزای تجاری وجود دارد؟ در این مطلب آنچه باید در مورد ویزای تجاری و نحوه درخواست آن بدانید را گردآوری کرده ایم. 

ویزای تجاری مخصوص چه افرادی است؟

افرادی که با هدف تجارت و انجام کار قصد دارند به کشورهای خارجی سفر کنند یا خارجیانی که قصد دارند با این هدف به ایران سفر کنند، می‌بایست نسبت به اخذ ویزای تجاری یا ویزای شرکتی اقدام نمایند.

اولین نکته‌ای که باید در مورد این نوع ویزا بدانید، این است که پرونده‌هایی که دارای نقص باشند، مورد بررسی قرار داده نخواهند شد؛ بنابراین قبل از درخواست نسبت به تکمیل بودن مدارک . پرونده اطمینان حاصل نمایید.

مدت زمانی که طول می‌کشد ویزای تجاری برای فرد صادر شود، بین ۴ الی ۱۰ روز کاری است. حتماً در مدارکی که ارائه می‌دهید، باید فرم مشخصات اسپانسر (میزبان)، روزنامه رسمی و همچنین آگهی تغییرات نیز وجود داشته باشد.

دلایل اخذ ویزای تجاری

افراد و شرکت‌ها ممکن است دلایل مختلفی برای اخذ ویزای تجاری در حوزه کسب‌وکار داشته باشند که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشند.

 • حضور در همایش‌های تجاری
 • حضور در کلاس‌های آموزشی در حوزه کسب‌وکار
 • رویدادهای تجاری
 • بررسی فرصت‌های کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در کشوری خارجی
 • حضور در نمایشگاه‌ها
 • عقد قراردادهای تجاری
 • روابط تجاری و جلسات کاری

درخواست تعیین وقت سفارت

متقاضیان دریافت ویزای تجاری برای هر کشوری، ابتدا باید برای دریافت تعیین وقت سفارت آن کشور در ایران اقدام نمایند. درخواست تعیین وقت سفارت برای مصاحبه حضوری، ارائه مدارک و انجام سایر مراحل اداری جهت اخذ ویزای تجاری به دو صورت اینترنتی و حضوری انجام می‌گیرد.

ناحیه شنگن

عهدنامه شنگن قراردادی است که در سال ۱۹۸۵ میلادی باهدف کاهش مشکلات رفت‌وآمد و ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا بسته و به امضای کشورهای آلمان، بلژیک، لوکزامبورگ، هلند و فرانسه رسید. به‌مرورزمان نیز بر این تعداد افزوده گردید. در حال حاضر کشورهای عضو محدوده شنگن شامل ۲۸ کشور می‌شوند که عبارت‌اند از:

ایسلند، مالت، اسلوانی، لتونی، هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئد، پرتقال، لهستان، مجارستان، اتریش، آلمان، فرانسه، ایتالیا، نروژ، لیتوانی، یونان، استونی، اسپانیا، فنلاند، استونی، اسلواکی، دانمارک، رومانی، سوئیس، قبرس و بلغارستان.

ویزای تجاری شنگن

فرد متقاضی برای ارائه مدارک، مصاحبه و همچنین انگشت‌نگاری در سفارت حتماً باید حضورداشته باشد. اگر از سوی شرکت یا ارگانی دعوت‌نامه برای شما ارسال‌شده باشد، مراحل کارهای اخذ ویزای تجاری شما با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

درصورتی‌که کشور موردنظر در حوزه شنگن قرار داشته باشد، فرد باید برای دریافت ویزا تجاری شنگن اقدام نماید. ویزا شنگن مخصوص افرادی است که ساکن یا تبعه کشورهای غیر از محدوده شنگن هستند و قصد ورود به این ناحیه را دارند.

تاجران می‌توانند با اخذ ویزای شنگن اروپا، به‌تمامی کشورهای عضو پیمان شنگن در اروپا سفر نمایند. در نظر داشته باشید که این نوع ویزا باهدف انجام تجارت در منطقه شنگن صادرشده است.

نحوه درخواست ویزای تجاری شنگن

برای ثبت درخواست و پیگیری ویزای تجاری شنگن، روش‌هایی وجود دارد. ابتدا باید کشور موردنظر برای تجارت را انتخاب نمایید، با مراجعه به سفارتخانه مربوطه و کنسولگری آن کشور، وقت سفارت تعیین کنید.

پس‌ازآن باید با در دست داشتن تمامی مدارک، در مصاحبه شرکت نمایید. توجه کنید تمامی مدارک خود را تکمیل کرده باشید؛ در غیر این صورت زمان مصاحبه را از دست خواهید داد. بعد از مصاحبه و پاسخگویی به سوا لاتی از قبیل دلیل سفر و ارائه مدارک کافی، باید منتظر بمانید تا درخواست شما پردازش‌شده و نتیجه به شما اعلام گردد.

نحوه درخواست ویزای تجاری

چه زمانی برای درخواست ویزای تجاری شنگن اقدام نماییم؟

برای اخذ ویزای تجاری شنگن برای اولین بار، بهتر است حداقل سه ماه قبل و حداکثر ۱۵ روز قبل از سفر اقدام نمایید. معمولاً بهترین زمان برای درخواست ویزای تجاری شنگن حداقل سه هفته قبل از سفر تجاری خود به اروپا است.
به‌طور متوسط ​​زمان پردازش درخواست یک ویزای تجاری شنگن ۱۰ روز کاری است. پس‌ازاین دوره، متقاضی مطلع خواهد شد که آیا درخواست ویزای تجاری شنگن پذیرفته و یا رد شده است. برای تمدید درخواست ویزا شنگن نیز می‌توانید به سفارت یا کنسولگری کشور مربوطه مراجعه نمایید.

مدت اعتبار ویزای تجاری شنگن چقدر است؟

مدت اعتبار ویزای تجاری معمولاً ۹۰ روز است. اگر به کشورهای زیادی در حوزه شنگن به سفر می‌روید، پیشنهاد می‌شود در قسمت پر کردن فرم درخواست ویزا، بخش چند ورودی را پر نمایید. بدین ترتیب می‌توانید در مدت‌زمان مجاز ویزا چندین بار به حوزه شنگن ورود و خروج نمایید.

لطفاً از به همراه برچسب‌های مربوط به ویزای تجاری و دوره‌هایی که قرار است در آن شرکت نمایید، اطمینان حاصل نمایید. در غیر این صورت ممکن است عواقب آن گریبان گیرتان شود. هزینه ویزای تجاری هر کشور را وزارت امور خارجه، سفارتخانه و کنسولگری آن کشور تعیین می‌کند. هزینه این نوع ویزا کشورهای محدوده شنگن، ۶۰ یورو و ویزای تجاری برای کشور استرالیا ۱۴۰ دلار می‌باشد.

مدارک موردنیاز برای دریافت ویزای تجاری

 • در اولین مرحله فرم درخواست ویزا تجاری را تکمیل نمایید.
 • دو قطعه عکس در سایز ۳.۵*۴.۵ با پشت زمینه سفید به‌صورت که مربوط به ۳ ماه اخیر باشد و کل چهره متقاضی در آن مشخص باشد.
 • پاسپورت معتبر با حداقل ۳ ماه فاصله از سفر تجاری
 • حداقل ۳ ماه از تاریخ آخرین بازگشت از سفر تجاری‌تان گذشته باشد. درصورتی‌که قبل از این ویزایی دریافت کرده‌اید، باید آن‌ها را به همراه پاسپورت‌های قبلی، ارائه دهید.
 • تأییدیه رزرو بلیت هواپیما
 • بیمه مسافرتی برای پشتیبانی از شما در تمامی روزها و ساعت‌هایی که در کشور مقصد هستید. سقف این بیمه در هر کشور متفاوت است؛ پوشش بیمه برای کشورهای حوزه شنگن ۳۰ هزار یورو است و متقاضیان ویزای تجاری می‌توانند بیمه مسافرتی خود را از ویزانیو بخواهند.
 • اثبات داشتن محل اقامت در کشور مقصد؛ مانند واچر هتل یا اقامت گاه. درصورتی‌که فرد متقاضی ویزای تجاری، دعوت‌نامه داشته باشد، آدرس محل اقامت دعوت‌کننده در آن باید درج گردد.
 • مدارک مالی معتبر برای اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های اقامتی از طریق نامه به روش‌های زیر

نامه تمکن مالی که می‌بایست به واحد پول کشور مقصد صادرشده باشد و توسط مدیر شعبه ارزی، مهر و امضاء شود.

نامه حمایت مالی که توسط شخص دعوت‌کننده شما صادرشده و ثابت می‌کند که تمامی هزینه‌های اقامت را ایشان پرداخت می‌کنند. علاوه بر نامه حمایت مالی از طرف دعوت‌کننده، نامه تمکن مالی وی نیز باید ضمیمه گردد.

ترکیبی از تمکن مالی متقاضی و نامه حمایتی که شامل نامه تمکن مالی شما و نامه حمایتی فرد دعوت‌کننده باشد نیز می‌تواند در این مورداستفاده شود.

 • رسید پرداخت هزینه ویزای تجاری که قیمت آن با ویزای توریستی برابر می‌باشد.
 • ارائه یک برنامه برای سفر شامل محل‌هایی که قرار است در آن اقامت کنید، مک آن‌هایی که قرار است ملاقات کنید، برنامه جلسات و همایش‌ها و…
 • گواهی اشتغال به کار از سمت کارفرما با تعیین هدف از سفر با ذکر جزئیات سمت و حقوق متقاضی
 • دعوت‌نامه معتبر تجاری ثبت‌شده بر روی سربرگ شرکت به همراه مهر و امضا که توسط شرکت، سازمان یا یک موسسه برای حضور در جلسات و رویدادهای مربوط به تجارت و صنعت ارسال‌شده باشد.

پیامدهای عدم تمدید ویزای شینگن

متقاضیان باید توجه داشته باشند که تمدید نکردن ویزای شینگن ممکن است مشکل‌ساز باشد. متقاضی بعد از اتمام اعتبار ویزا، دو راه را می‌تواند انتخاب کند؛ یا باید از منطقه شینگن خارج شود و یا ویزای خود را تمدید کند.

اگر شخص، ویزای شینگن خود را تمدید نکند ممکن است در آینده برای اخذ مجدد این ویزا شانس بسیار کمتری داشته باشد. اگر اعتبار ویزای شخص تمام‌شده باشد و دچار حادثه شود هیچ کمکی از طرف دولت به وی نخواهد شد و بیمه مسافرتی وی نیز لغو خواهد گردید.

همچنین اگر بعد از اتمام اعتبار ویزای شینگن، فرد در خیابان به هر دلیلی توسط پلیس بررسی شود، به‌سرعت زندانی شده و از کشور اخراج خواهد شد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  4 ديدگاه ها

  • سلام یه سوال داشتم
   ایا با ویزای تجاری وارد مثلا المان بشوم میتوان درخواست پناهندگی کرد از اون کشور؟

   • بله می توانید. نوع ویزا در درخواست پناهندگی تاثیری ندارد.

  • با سلام من سایت شما رو مطالعه کردم ونظر شما را برای گرفتن ویزای توریستی و ماندن در ان کشور انتخابی با شرایط من وبا وکیل مهاجرتی
   همراه با……..کدام پیشنهاد میکنید . ۱. آلمان ۲ هلند. ۳.سویس ۴.نروژ۵. سوید . اینجانب دارای مدرک تحصیلی فوق لیسانس مدیریت بازرگانی متاهل و دارای دو فرزند و همسرم فوق لیسانس آموزش تکنولوژی و دارای ۳۱ سال سابقه کار و درصد گرفتن ویزا و کارهای جواب گرفتن چند ردصد میباشد و هزینه شرکت شما در کل چقدر و مدت زمان گرفتن ویزا چقد ر میباشد .ممنون میشم در

   • اگر قصد مهاجرت کاری داشته باشید، بر اساس رزومه کاری شما یا همسرتان، می‌توانیم در هریک از کشورهای ذکر شده، موقعیت شغلی پیدا کنیم و شما بر اساس شرح وظایف شغل مذکور و مزایای آن، ایده‌آل خود را انتخاب نمایید.|
    مدت زمان پروسه دریافت ویزای ماری در حدود ۱۲ ماه و هزینه های آن بر اساس کشور انتخابی متفاوت خواهد بود.
    لیست قیمت‌ها را نیز می‌توانید به همراه جزئیات مشاهده نمایید.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *