Educational visa - ویزای تحصیلی

با گذشت زمان تعداد افرادی که تصمیم می‌گیرند برای ادامه تحصیل به کشورهای خارجی بروند بیشتر می‌شود، این افراد نیاز به ویزاخواهند داشت. علاوه بر این یکی از روش‌ها برای اخذ اقامت دائم برخی از کشورهای حوزه شنگن و کانادا نیز دریافت ویزای تحصیلی می‌باشد.

ویزای تحصیلی چیست؟

ویزای تحصیلی یکی از انواع ویزا است که به موجب آن فرد می‌تواند برای مدت معینی در کشور مقصد به تحصیل بپردازد. در واقع دریافت این نوع ویزا برای افرادی که قصد دارند در کشورهای خارجی تحصیل کنند ضروری است.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی

– پذیرش از یکی از مؤسسات یا دانشگاه‌های کشور مقصد: فرد برای دریافت این ویزا باید بتواند از یکی از مؤسسات آموزشی کشور مورد نظر پذیرش بگیرد. در واقع آن موسسه باید فرد را به‌عنوان دانشجو یا دانش‌آموز بپذیرد.

– برخورداری از شرایط سنی مناسب: حداقل سن 4 سالگی است و افراد می‌توانند از این سن، برای تحصیل در دیگر کشورها اقدام کنند. بیشتر دانشگاه‌ها محدودیت سنی برای پذیرش افراد در مقاطع لیسانس به بالا قائل نمی‌شوند اما یکی از شروط برخی از دانشگاه‌ها نبود فاصله سنی زیاد بین فارغ‌التحصیلی و اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه می‌باشد.

– داشتن مدرک زبان: فرد باید مدرک زبان مورد نظر کشور یا دانشگاهی که قصد دارد برایش درخواست ارسال نماید را داشته باشد که اکثراً مدرک زبان آیلتس را تائید می‌کنند.

– اثبات تمکن مالی: فرد باید ثابت کند توانایی پرداخت شهریه‌های دانشگاه و مخارج خود برای زندگی را خواهد داشت. این افراد باید با ارائه مدارک سفارت را نسبت به تأمین این هزینه‌ها (به‌صورت شخصی یا بورسیه) در دوران تحصیل متقاعد کنند.

– داشتن امتیازهای خاص: داشتن امتیازهای خاص نظیر داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته‌ای که در آن پذیرش تحصیلی گرفته‌اید باعث می‌شود که سطح سواد و تجربه شما بالاتر نشان داده شود و گرفتن ویزا راحت‌تر انجام شود.

Educational visa 1 - ویزای تحصیلی

مراحل اخذ ویزای برای تحصیل

تکمیل فرم ثبت‌نام: فرد می‌تواند به‌صورت حضوری و یا آنلاین نسبت به پر کردن فرم ثبت‌نام اقدام نماید. برای مراجعه حضوری لازم است از قبل وقت سفارت بگیرد.

تحویل مدارک به سفارت: هر کشور و هر دانشگاهی لیست متفاوتی را جهت مدارک موردنیاز ارائه می‌دهد اما برخی از این مدارک ثابت می‌باشند که عبارت‌اند از:

  • گذرنامه
  • شناسنامه
  • کارت ملی
  • گواهی پذیرش تحصیلی
  •  مدارک و سوابق تحصیلی
  • عکس
  • اسناد تمکن مالی

توجه داشته باشید که اصل مدارک به همراه ترجمه رسمی آنها باید به سفارت تحویل داده شوند. معمولاً اغلب کشورها با متقاضیان این نوع ویزا مصاحبه نیز انجام می‌دهند.

هزینه اخذ ویزا تحصیلی

هزینه صدور ویزای دانشجویی مانند سایر انواع ویزا از سوی وزارت امور خارجه کشورها تعیین و توسط سفارتخانه‌ها از متقاضیان دریافت می‌شود.

مدت‌زمان اعتبار ویزا تحصیلی

ویزاهای دانشجویی جزو ویزاهای کوتاه مدت محسوب می‌شوند و مدت اعتبار آن‌ها ممکن است به صورت سه‌ماهه، ۶ ماهه یا یک‌ساله باشد. البته ویزای دانشجو با توجه به وضعیت تحصیلی و مدت زمان باقی‌مانده از دوره تحصیلی وی مجدداً تمدید می‌شود.

انتخاب کشور مناسب برای تحصیل

– برای ادامه تحصیل در خارج از کشور، کشوری را انتخاب کنید که شرایط آن با روحیه و شرایط شما همخوانی داشته باشد. هزینه‌های تحصیل در همه کشورها یکسان نیست؛ درنتیجه شما باید به هزینه‌های تحصیلی خود توجه داشته باشید.

– به این موضوع توجه کنید که در دانشگاه‌های کشور موردنظرتان، درس‌ها به چه زبانی آموزش داده می‌شوند. یادگیری بعضی از زبان‌ها ساده است و فهم آن زبان نیز کار راحتی خواهد بود. در نتیجه شما باید دانشگاهی را انتخاب کنید که از نظر فهم زبان دروس، مشکلی نداشته باشید.

– در هنگام انتخاب دانشگاه، به مهارت‌هایی که باید فرا بگیرید، توجه کنید.

– دانشگاهی را انتخاب کنید که با ایرانی بودن و مسلمان بودن شما مشکلی نداشته باشند.

– اگر می‌خواهید بعد از اتمام تحصیلات خود، در ایران مشغول به کار شوید، دانشگاهی را انتخاب کنید که مدرک آن مورد تائید وزارت علوم باشد تا در آینده بتوانید به‌راحتی در ایران شغل پیدا کنید.

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای کاری

ویزای شینگن

ویزای توریستی

ویزای دانشجویی

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *