ویزای سرمایه گذاری

منتشر شده در تاریخ: ۱۳۹۸/۱۲/۰۲ درساعت ۹:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۲/۰۶ در ۱۱:۴۳ قبل از ظهر

زمان مطالعه: 7 دقیقه

سرمایه‌گذاری یا Investment به معنای اختصاص دادن میزان مشخصی پول یا سرمایه برای کاری می‌باشد و هدف از آن به دست آوردن سود بیشتر است. بسیاری از کشورها به‌منظور قدرت بخشیدن به اقتصاد خود، اقدام به جذب سرمایه‌گذاران خارجی می‌کنند و برای آن‌ها ویزایی تحت عنوان ویزای سرمایه گذاری صادر می‌کنند.

افراد با کسب این نوع ویزا که برنامه سرمایه‌گذاری یا ویزای طلایی نیز نامیده می‌شود، می‌توانند جهت مدیریت سرمایه خود در کشور موردنظر اقامت بگیرند.

چگونه می‌توان ویزای سرمایه گذاری کسب کرد؟

سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی از راه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. ازجمله این موارد می‌توان به سپرده‌گذاری در بانک‌ها، خرید ملک، خرید سهام و … اشاره کرد. البته میزان سرمایه موردنیاز و هم‌چنین مدت‌زمان لازم جهت صدور ویزا در کشورهای مختلف، متفاوت است. به‌طورکلی هر کشور، قوانین خاص خود را برای سرمایه‌گذاران خارجی دارا می‌باشند.

قوانین کلی سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی به‌منظور اخذ ویزای سرمایه گذاری و اخذ اقامت به شرح زیر است:

میزان سرمایه

میزان سرمایه‌ای که افراد می‌توانند برای به دست آوردن اقامت دائم یک کشور خارجی در نظر بگیرند، در کشورهای مختلف با توجه به شرایط اقتصادی و هزینه‌های زندگی، متفاوت است. حداقل سرمایه موردنیاز برای کسب ویزا و اقامت در کشورهای خارجی به‌صورت زیر است.

کشورهای قاره آمریکا

کانادا

استرالیا و اقیانوسیه

کشورهای شینگن

200.000 دلار

210.000 دلار

2.500.000 دلار

150.000 دلار

لازم به ذکر است که در این مقاله، حداقل میزان سرمایه‌گذاری مطرح شده و متقاضیان می‌توانند با سرمایه‌گذاری بیشتر، شرایط بهتری را برای کسب ویزای سرمایه گذاری داشته باشند.

میزان سهام خریداری‌شده

افراد می‌بایست برای سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی، حداقل 50 درصد از سهام متعلق به یکی از شرکت‌های آن کشور را خریداری کنند تا بتوانند ویزای سرمایه گذاری و مجوز اقامت از این طریق را در آن کشور به‌دست آورند.

گردش مالی متقاضی

هریک از کشورهای خارجی، مبلغ مشخصی را به‌عنوان گردش مالی تعیین می‌کنند که از سوی سفارت آن‌ها اعلام می‌شود. برای مثال در کشور استرالیا حداقل میزان گردش مالی در 2 سال از 4 سال اقامت موقت باید معادل 500.000 دلار باشد.

تحصیلات

سابقه‌ی تحصیلی و مدیریتی فرد متقاضی با حوزه‌ای که سرمایه‌گذاری انجام می‌شود، ارتباط مستقیم دارد؛ به‌نحوی‌که می‌تواند بر روند کسب ویزا و اقامت تأثیر زیادی داشته باشد. از سوی دیگر فرد متقاضی می‌بایست توانایی‌های خود را درزمینهٔ مدیریت سرمایه در کشور موردنظر اثبات کند.

اگر به هر دلیلی با درخواست ویزای سرمایه گذاری فرد موافقت نشود، مبلغ سرمایه‌گذاری شده بلافاصله به‌حساب وی واریز خواهد شد؛ لذا بهتر است در تمامی مراحل سرمایه‌گذاری با یک وکیل حقوقی مشورت نمایی تا از هدر رفت زمان و تلاش فرد جلوگیری شود.

investment visa 1 - ویزای سرمایه گذاری

مزایای ویزای سرمایه گذاری

ویزای سرمایه گذاری نسبت به سایر ویزاها دارای مزایای بسیار زیادی است و درنتیجه نگرانی‌های افراد را در خصوص مهاجرت و کسب هرچه زودتر اقامت دائم در کشور مقصد از بین می‌برد. این مزایا عبارت‌اند از:

 • سهولت در کسب اقامت دائم از طریق سرمایه‌گذاری
 • عدم نیاز به ارائه مدرک زبان مرتبط با کشور مقصد (البته در برخی کشورها مانند کانادا مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 5.5 موردنیاز است.)
 • کسب ویزای تحصیلی برای فرزندان متقاضی
 • اخذ ویزای کاری برای همسر متقاضی
 • سهولت در اخذ اقامت دائم برای همسر و فرزندان زیر 18 سال

مدارک لازم برای اخذ ویزای سرمایه گذاری

با توجه به میزان سرمایه موردنیاز برای کسب ویزا و به دنبال آن اقامت دائم، افراد می‌بایست مدارک لازم را به بخش‌های مربوطه در کشور موردنظر تحویل دهند. مدت‌زمان لازم برای صدور ویزای سرمایه گذاری از سوی دولت کشور مقصد متفاوت است اما به‌طور میانگین 6 ماه طول می‌کشد.

 • پاسپورت حداقل با 8 ماه اعتبار (مدت اعتبار پاسپورت متقاضی با در نظر گرفتن زمان صدور ویزا اهمیت دارد.)
 • گواهی سلامت پزشکی متقاضی
 • تمکن مالی
 • گردش مالی 4 سال گذشته
 • مجوز کسب‌وکار یا سهام شرکت در 2 سال گذشته

بهترین کشور برای سرمایه‌گذاری

به‌منظور مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری، می‌بایست کشور موردنظر را از جهات مختلفی بررسی کرد. ارکان اقتصادی کشور مقصد و همین‌طور شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. درواقع می‌توان گفت یک کشور ایده آل برای سرمایه‌گذاری باید دارای ویژگی‌های زیر باشد.

 • اخذ اقامت دائم از طریق ویزای سرمایه گذاری
 • نظام قضایی سالم و حمایت حقوقی از سرمایه‌گذاران خارجی در کشور موردنظر
 • نظام اقتصادی سالم و پایدار و رو به پیشرفت
 • برقراری عدالت بین سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی
 • امکان پیشرفت سرمایه‌گذاران خارجی
 • محفوظ ماندن ارزش پول در نظام اقتصادی کشور مقصد

بهترین کشورها برای سرمایه‌گذاری کدام اند؟

با توجه به ویژگی‌های یک کشور ایده آل برای سرمایه‌گذاری، افراد می‌بایست فهرستی از بهترین کشورها و همین‌طور بخش‌هایی که نیازمند سرمایه‌گذاری است را در این زمینه موردبررسی قرار دهند تا پس از مهاجرت بتوانند سرمایه خود را ارتقا دهند.

 کشور مقصد

 میزان رشد تولید ناخالص

 بخش‌های سرمایه‌گذاری

فیلیپین

9.6 درصد

بخش کالا و خدمات، بخش ارتباطات و فناوری

لهستان

9.2 درصد

بازار سهام و بورس، حوزه هوا و فضا، الکترونیک

استرالیا

8.2 درصد

راه‌اندازی کسب‌وکار، ثبت شرکت، سپرده‌گذاری

اسپانیا

3.3 درصد

ثبت شرکت، بخش زیرساخت‌ها، خرید ملک

هندوستان

1.7 درصد

سپرده‌گذاری در بانک، صنعت طلا، خرید سهام و ملک

اخذ اقامت کانادا از طریق ویزای سرمایه گذاری

به‌منظور اخذ اقامت دائم کشور کانادا از طریق سرمایه‌گذاری، افراد ابتدا با کسب ویزای سرمایه گذاری به مدت 2 سال اقامت موقت دریافت کنند و در طی این 2 سال مرتباً گزارش کسب‌وکار خود را به اداره مهاجرت کانادا ارائه می‌دهند. لازم به ذکر است که افراد در طی این مدت نباید به کشور خود مهاجرت کنند در غیر این صورت ویزای آن‌ها باطل می‌شود.

پس از گذشت این 2 سال افراد درخواست اقامت دائم و مدارک کسب‌وکار خود را به دولت کانادا ارائه داده و پس از بررسی‌های لازم، موفق به دریافت اقامت دائم کانادا خواهند شد.

مهاجرت به اروپا از طریق سرمایه‌گذاری

افراد برای مهاجرت به‌ کشورهای اروپایی و کسب اقامت، می‌توانند در بخش‌های مختلفی سرمایه‌گذاری کنند و از طریق آن ویزا دریافت کنند. ویزای سرمایه گذاری به افراد اجازه اقامت موقت داده و طی مدت‌زمان مشخص درخواست اقامت دائم افراد موردبررسی قرار می‌گیرد. در طی این مدت‌زمان افراد ضمن اقامت مستمر در کشور مقصد، باید گزارش کاری خود را به بخش‌های مربوطه ارائه کنند.

بهترین نوع سرمایه‌گذاری در اروپا، خرید سهام، خرید ملک و ثبت شرکت می‌باشد.

سؤالات متداول

چگونه می‌توان از طریق سرمایه‌گذاری در کشور انگلستان اقامت گرفت؟

افرادی که قصد دارند به انگلیس مهاجرت کنند می‌توانند از طریق طرح سرمایه‌گذاری 300.000 پوندی اقدام نمایند. در این طرح می‌بایست افراد مبلغی معادل با 300 هزار پوند را به مدت 3 ماه دریکی از بانک‌های مورد تائید این کشور سپرده کنند و هم‌چنین به زبان انگلیسی مسلط باشند.

ویزای سرمایه گذاری در انگلیس تا چه مدت اعتبار دارد؟

پس از سپرده‌گذاری در بانک مورد تائید کشور انگلستان در طرح سرمایه‌گذاری 300.000 پوندی و به دنبال آن کسب ویزای سرمایه گذاری، افراد می‌توانند به مدت 3 سال و 3 ماه اقامت موقت دریافت کنند و سرمایه خود را مدیریت کنند.

در صورت باطل شدن ویزای سرمایه گذاری درگذشته، آیا می‌توان برای کسب مجدد آن اقدام کرد؟

خیر، اگر ویزای سرمایه گذاری شما در سال‌های اخیر به هر دلیلی ریجکت شده باشد، شما دیگر واجد شرایط دریافت این نوع ویزا نخواهید بود.

بهترین کشورهای اروپایی برای خرید ملک جهت کسب ویزای سرمایه گذاری کدام اند؟

خرید املاک و مستغلات یکی از راه‌های اخذ ویزای سرمایه گذاری است. در حال حاضر کشورهای پرتغال، لیتوانی، مالت و ایتالیا شرایط خوبی برای خرید ملک دارند.

اخذ اقامت دائم کشور اتریش از طریق سرمایه‌گذاری چقدر طول می‌کشد؟

کسانی که قصد دارند به کشور اتریش مهاجرت کنند باید 3 تا 10 میلیون یورو سرمایه‌گذاری کنند. کسب ویزای سرمایه گذاری این امکان را به افراد می‌دهد تا به مدت 3 سال در این کشور اقامت داشته باشند و پس از گذشت 10 سال حضور مستمر اقامت دائم دریافت کنند.

[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *