medical or treatment visa - ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای پزشکی یا درمانی به‌منظور اعزام بیماران برای درمان یا ادامه مراحل درمانی به کشورهای خارجی صادر می‌شود و به موجب آن به فرد اجازه خروج از کشور و اقامت در کشورهای خارجی در طول دوره درمان داده می‌شود. در این مطلب به بررسی جوانب مختلف و شرایط صدور ویزای درمانی یا پزشکی می‌پردازیم.

ویزای پزشکی چیست؟

با توجه به شیوع بیماری‌های مختلف که در برخی مواقع نیاز به درمان‌های سخت و پیچیده دارند که شاید امکان انجام آنها در محل زندگی افراد امکان‌پذیر نباشد و به دنبال پیشرفت‌های پزشکی و تجهیزات بیمارستان‌ها در برخی کشورهای اروپایی، روزبه‌روز میزان تقاضا برای اعزام بیماران به این کشورها بیشتر می‌شود.

فرد برای اقامت در کشوری جز کشوری که تابعیت آن را دارد، نیاز به داشتن ویزا دارد. ویزاها انواع مختلفی دارند و برای مقاصد مختلف صادر می‌شوند. ویزای مورد نیاز برای اقامت بیماران به‌منظور درمان، ویزای پزشکی و درمانی می‌باشد.

مراحل اخذ ویزای پزشکی یا درمانی

برای دریافت ویزای پزشکی فرد باید از طریق سیستم اینترنتی وقت سفارت بگیرد و در زمان تعیین وقت مصاحبه به سفارت مراجعه نماید. امکان دارد تعیین وقت چندین هفته نیز طول بکشد، لذا فرد باید حتماً زمان‌بندی مناسب را برای انجام تمامی مراحل سفر در نظر داشته باشد.

بعد از این مرحله فرد باید تمامی مدارک مورد نیاز سفارت را به‌دقت تکمیل نموده و برای روز مصاحبه آماده نماید؛ زیرا در صورت ناقص بودن مدارک و یا عدم رعایت ترتیب آنها، با اجازه صدور ویزا موافقت نخواهد شد.

بهترین کشورها برای اعزام بیماران

در اکثر موارد بهترین کشور برای درمان با توجه به شرایط و نوع بیماری متقاضی تعیین می‌گردد؛ اما از لحاظ خدمات درمانی کشورهای آلمان، هلند، سوئد و کانادا در رتبه‌های برتر قرار دارند.

کشور آلمان به دلیل داشتن برترین و مجهزترین بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی، یکی از بهترین کشورها برای اعزام بیماران می‌باشد. متخصصین پزشکی در این کشور آماده پذیرش بیماران بین‌المللی هستند. سوابق چندساله در امور پزشکی و وجود دانشگاه‌های پزشکی تراز اول، آلمان را به یکی از کشورهای پیشرو در زمینه درمان بیماری‌های خاص تبدیل نموده است.

medical or treatment visa 1 - ویزای پزشکی یا درمانی

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای درمانی

فرم تقاضای ویزای اعزام بیمار به آلمان  که باید به‌صورت کامل و به زبان مورد نظر کشور مقصد پرشده و امضا گردد.

– گذرنامه دارای اعتبار

– گذرنامه‌های قدیمی و سایر گذرنامه‌های معتبر در صورت موجود بودن

 – یک عدد عکس رنگی با زمینه سفید به ابعاد ۴ x ٣ سفارت به هیچ عنوان عکس‌های قدیمی تراز ۶ ماه را قبول نخواهد کرد

– شناسنامه متقاضی به همراه کپی تمام صفحات

– گذرنامه و شناسنامه همسر به همراه کپی از هر دو (گواهی فوت به همراه کپی)

– نامه بیمارستان و یا پزشک از آلمان که درآن تاریخ شروع و مدت زمان معالجه و همچنین برآورد تقریبی هزینه‌های درمان درج شده باشد. برای صدور ویزا باید ضرورت انجام معالجه در آلمان اثبات شود. در صورت لزوم تشخیص این امر بر عهده پزشک معتمد سفارت می‌باشد.

– مدارکی دال بر تأمین هزینه‌های درمانی در آلمان مانند مدرک واریز ارز به‌حساب بیمارستان یا پزشک

– اصل و کپی دعوت‌نامه به شکل ضمانت‌نامه رسمی که بر اساس پاراگراف ۶۸  قانون آلمان صادر شده باشد. این ضمانت‌نامه  باید از سوی اداره اقامت شهر محل سکونت دعوت کننده در آلمان صادر شده باشد.

– بیمه درمانی مسافرتی برای طول مدت مسافرت با پوشش حداقل سی هزار یورو ومعتبر برای کلیه کشورهای شنگن به همراه یک نسخه فتوکپی از آن

– گواهی اشتغال به کار از سوی کارفرما که در آن نوع حرفه، سمت و سابقه شغلی ذکرشده باشد به همراه فیش حقوقی و یا بازنشستگی و کپی آنها؛ به همراه مدرک مربوط به بیمه تأمین اجتماعی دفترچه و لیست بیمه

– روزنامه رسمی، پروانه کسب، معرفی‌نامه از اتحادیه برای دارندگان مشاغل آزاد

– اسناد مالکیت زمین یا منزل یا قرارداد اجاره (اصل و کپی(

– صورت‌وضعیت حساب‌های بانکی در سه ماه گذشته با تأییدیه شعبه و یا سایر مدارک معتبر که نشان‌دهنده وابستگی مالی متقاضی در ایران است.

– وضعیت مالی و شغلی همسر حتی اگر همراه شما سفر نکند.

– گذرنامه و مدارکی در ارتباط با فرزندانی که در ایران زندگی می‌کنند و فتوکپی اجازه اقامت بستگان درجه‌یک در آلمان. مدارک فوق برای همراه بیمار نیز صادق می‌باشد.

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای شینگن

ویزای توریستی

ویزای دانشجویی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *