ویزای بازنشستگی

ویزای بازنشستگی

Retirement visa

717 بازدید - منتشر شده در تاریخ: ۹۸/۱۲/۱۶ در ۹:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۲/۱۱ در ۶:۱۰ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۸ دقیقه

ویزای بازنشستگی یکی از انواع ویزا است که در این مطلب قصد داریم راجع به آن صحبت کنیم. شما درباره ویزای بازنشستگی چه می دانید؟ تا انتهای این مطلب با ویزانیو همراه باشید تا اطلاعات بیشتری کسب نمایید و با شرایط اخذ ویزای بازنشستگی آشنا شوید. 

ویزای بازنشستگی چیست؟

زمانی که افراد از کار بازنشسته می‌شوند درواقع وارد دوران استراحت خود می‌شوند؛ به دنبال زندگی در یک مکان مرفه و به‌دور از هرگونه دغدغه‌ای هستند.

در این سن بسیاری از این افراد که دارای تمکن مالی هستند به یک کشور مناسب ازلحاظ آب‌وهوا، شرایط مناسب اجتماعی و … از طریق اخذ ویزای بازنشستگی مهاجرت می‌کنند.

درواقع اثبات تمکن مالی به دولت کشور موردنظر برای مهاجرت یکی از شروط مهم برای اخذ این ویزا است.

 به‌طورمعمول مدت اعتبار ویزای بازنشستگی ۱ سال بوده و قابل تمدید می‌باشد. این نوع ویزا با توجه به سن متقاضیان به آن‌ها اعطا می‌شود.

لازم به ذکر است که شرایط دریافت این ویزا و همچنین میزان تمکن مالی افراد در هر کشور دارای قوانین مختلفی است که باید مدنظر قرار گرفته شود. به‌طورکلی کشورهای کمی ویزای بازنشستگی به مهاجران ارائه می‌دهند.

مزایای دریافت ویزای بازنشستگی

دریافت ویزای بازنشستگی یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش‌های مهاجرتی در میان افراد بازنشسته یا حتی غیر بازنشسته به شمار می‌رود. در این روش میزان تمکن مالی متقاضی اهمیت فوق‌العاده‌ای در کسب مجوز اقامت در کشور مقصد دارا می‌باشد. انتخاب کشور مدنظر با توجه به معیارها و شرایط هر فرد، نکته کلیدی در کسب این نوع مجوز به شمار می‌رود.

retirement visa 2 - ویزای بازنشستگی

اطلاع از شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و … در کنار شرایط سنی و مالی که کشور مقصد آن را مشخص می‌کند، باید از همان ابتدا موردتوجه قرار بگیرد. یاری‌گرفتن از وکیل مهاجرت در روند اخذ ویزای بازنشستگی مانند سایر ویزاها جهت اطلاع از قوانین روز کشور مقصد و روند قانونی کسب اقامت الزامی می‌باشد. مزایای دریافت ویزای بازنشستگی به شرح زیر می‌باشند:

 • نداشتن محدودیت سنی
 • نیاز نبودن به انتقال سرمایه به کشور مقصد
 • امکان دریافت اقامت و تابعیت کشور مقصد
 • تحصیل رایگان فرزندان
 • امکان راه‌اندازی کسب‌وکار در کشور مقصد
 • نیاز نبودن به مدرک تحصیلی
 • نیاز نبودن به مدرک زبان

فاکتورهای مهم در انتخاب کشور مقصد

بسیاری از افراد پس از سپری کردن روزهایی پرمشغله در زندگی، نیاز به حضور در یک محیط آرام و به‌دوراز هرگونه تنش و استرس در دوران بازنشستگی دارند.

کشورهای اروپایی و کانادا با دارا بودن امکانات و خدمات رفاهی فراوان برای بازنشستگان، می‌توانند مقصد خوبی برای مهاجران در این دوران باشند. البته این افراد باید قبل از مهاجرت به‌طور دقیق برنامه‌ریزی کنند و کشور مقصد را ازلحاظ فاکتورهای مهمی بررسی کنند که به شرح زیر هستند.

 • شرایط و هزینه‌های مربوط به خرید ملک
 • میزان اجاره‌بها
 • شرایط اخذ ویزای بازنشستگی و اقامت دائم
 • هزینه‌های زندگی مانند خوردوخوراک، حمل‌ونقل و …
 • امکانات رفاهی و تفریحی
 • خدمات درمانی و بهداشتی مانند خدمات بیمه
 • شرایط آب‌وهوایی
 • وضعیت اقتصادی باثبات و بدون تنش
 • شرایط اجتماعی مانند اخلاق و خصوصیات مردمان آن کشور

مناسب‌ترین کشورها برای دریافت ویزای بازنشستگی

 با توجه به شرایط کنونی جهان و دغدغه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افراد سعی می‌کنند کشوری را انتخاب کنند که بسیار آرام و بدون تنش باشد.

شرایط آب‌وهوایی، هزینه‌های زندگی، خدمات درمانی و بهداشت، قوانین حقوقی بازنشستگان و … از دیگر فاکتورهایی است که افراد در پروسه اخذ اقامت از طریق ویزای بازنشستگی به آن‌ها توجه می‌کنند. بهترین کشورهای جهان برای اخذ این نوع ویزا به شرح زیر است.

 

 • ویزای بازنشستگی پرتغال

کشور پرتغال با دارا بودن آب‌وهوای مطلوب، امکانات ایده‌آل و امنیت اجتماعی بالا از بهترین کشورهای اروپایی برای اخذ ویزای بازنشستگی به شمار می‌رود. نکته قابل‌توجهی که وجود دارد، این است که افراد با دریافت اقامت از طریق کسب این نوع ویزا به مدت ۱۰ سال از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

همچنین افراد با اخذ ویزای بازنشستگی و اقامت در کشور پرتغال به‌عنوان یکی از اعضای شینگن، می‌توانند به سایر کشورهای این حوزه بدون اخذ ویزا سفر کنند.

لازم به ذکر است که افراد بایستی تمکن مالی خود را برای دریافت ویزای بازنشستگی اثبات کنند. درواقع برای دریافت این ویزا در کشور پرتغال افراد می‌بایست دارای درآمد حداقل ۶۰۰ یورو در ماه به ازای هر نفر باشند.

 

 • ویزای بازنشستگی اسپانیا

بازنشستگان از نقاط مختلف دنیا، کشور اسپانیا را به دلیل محیط آرام و طبیعت سرسبز و زیبا آن انتخاب می‌کنند. در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هزینه‌های زندگی پایین‌تر بوده و شرایط بهتری برای اخذ اقامت از طریق ویزای بازنشستگی دارا می‌باشد.

مهاجران می‌توانند با دارا بودن حقوق سالانه ۲۶.۰۰۰ یورو و برای هر نفر از همراهان ۷۰۰۰ یورو موفق به دریافت ویزای بازنشستگی در کشور اسپانیا شوند.

همچنین افراد با اخذ اقامت اسپانیا و دریافت پاسپورت این کشور امکان سفر به ۱۷۱ کشور دنیا بدون ویزا در سال ۲۰۲۰ را خواهند داشت. پاسپورت این کشور بر اساس وب‌سایت Passport Index در ردیف دومین پاسپورت معتبر جهان قرار دارد.

retirement visa 3 - ویزای بازنشستگی

 • ویزای بازنشستگی مکزیک

کشور مکزیک به دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی، امکانات متنوع و فرهنگ دوست‌داشتنی مقصد شمار زیادی از بازنشستگان از سراسر دنیا می‌باشد. این کشور تخفیفات و خدمات زیادی را برای مهاجران بازنشسته در نظر گرفته است که آن را به یک مقصد عالی برای افراد در این سن مبدل کرده است.

 لازم به ذکر است که افراد می‌توانند با سرمایه حداقل ۱۰۰.۰۰۰ دلار در کشور مکزیک صاحب خانه شده و از این طریق نیز برای اخذ اقامت اقدام کنند. پاسپورت مکزیک در رتبه پانزدهم جهان در سال ۲۰۲۰ قرار دارد و می‌توان با دریافت آن به ۱۴۹ کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد.

 

 • ویزای بازنشستگی مالزی 

کشور مالزی با دارا بودن شرایط ایده‌آل اجتماعی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اخذ ویزای بازنشستگی و سپری کردن این دوران از زندگی افراد می‌باشد. هزینه زندگی در این کشور متناسب بوده و افراد پس از اخذ این نوع ویزا از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

همچنین با دریافت پاسپورت مالزی این افراد می‌توانند به ۱۶۴ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.

 

 • ویزای بازنشستگی اکوادور

از بهترین ویژگی‌های این کشور می‌توان به شرایط بسیار مناسب آب‌وهوایی، قیمت پایین مسکن و هزینه‌های متناسب زندگی اشاره کرد. برای مهاجرت به این کشور زیبا که در آمریکای جنوبی قرار دارد، از طریق ویزای بازنشستگی، افراد بایستی درآمد ماهیانه ۸۰۰ دلار داشته باشند.

این کشور از جمله کشورهایی است که با سرمایه‌گذاری در آن امکان خرید پاسپورت اکوادور و اخذ اقامت آن در کمتر از شش ماه برای متقاضیان وجود دارد.

 

 • ویزای بازنشستگی تایلند

کشور تایلند به دلیل دارا بودن آب‌وهوای بسیار عالی و مناظر زیبا مشهور است و می‌تواند بهترین مقصد برای مهاجران بازنشسته باشد.

متقاضیانی که بالاتر از ۵۰ سال سن داشته باشند موفق به دریافت این ویزا بااعتبار ۱ ساله خواهند شد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد افراد بایستی تمکن مالی خود را اثبات نمایند و دارای درآمد ماهیانه ۶۵.۰۰۰ بات برای اقامت در این کشور باشند.

retirement visa 1 - ویزای بازنشستگی

 • ویزای بازنشستگی استرالیا

افرادی که بالای ۵۵ سال سن داشته و قصد دارند پس از دوران بازنشستگی به کشور استرالیا مهاجرت کنند می‌توانند با اثبات تمکن مالی خود ویزای بازنشستگی دریافت کنند.

مدت اعتبار این ویزا ۴ سال بوده و افراد می‌توانند در طی این مدت از تمامی امکانات این کشور مدرن و خوش آب‌وهوا بهره‌مند شوند. شرایط دریافت ویزای بازنشستگی در استرالیا به شرح زیر می‌باشد.

 • سن متقاضی بالای ۵۵ سال باشد. (البته سن همسر متقاضی تاثیری در این مساله نخواهد داشت.)
 • داشتن درآمد سالانه ۶۵.۰۰۰ دلار استرالیا
 • دارایی خالص متقاضی حداقل ۷۵۰.۰۰۰ دلار استرالیا باشد.

اگر متقاضی مایل به زندگی در خارج از مرکز شهر باشند این هزینه‌ها کاهش می‌یابند؛ به‌نحوی‌که درآمد سالیانه ۵۰.۰۰۰ و دارایی خالص باید ۵۰۰.۰۰۰ دلار استرالیا باشد.

افراد پس از دریافت ویزای بازنشستگی متعهد می‌شوند مبلغ ۷۵۰.۰۰۰ دلار استرالیا را در یکی از بانک‌های مدنظر دولت به مدت چهار سال سپرده‌گذاری کنند. همچنین این افراد می‌توانندبه مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

نکته دیگر در دریافت ویزای بازنشستگی جهت اخذ اقامت استرالیا این است که به‌غیراز همسر متقاضی همراه دیگری پذیرفته نخواهد شد.

سؤالات متداول

حداقل سن افراد برای دریافت ویزای بازنشستگی چقدر باید باشد؟

در بسیاری از کشورها حداقل سن افراد برای اعطای ویزای بازنشستگی ۵۵ سال در نظر گرفته‌شده است. البته در برخی کشورها با توجه به قوانین ممکن است این سن متفاوت باشد.

شرایط اخذ ویزای بازنشستگی در نروژ چگونه است؟

برای دریافت این نوع ویزا جهت کسب اقامت نروژ افراد واجد شرایط بایستی علاوه بر مدارک شناسایی و … نامه دریافت حقوق بازنشستگی به مدت ۶ ماه را به سفارت نروژ در ایران ارائه دهند.

با دریافت ویزای بازنشستگی تا چه زمانی می‌توان در کشور اتریش اقامت گرفت؟

متقاضیان واجد شرایط که قصد دارند در کشور نروژ ویزای بازنشستگی کسب کنند باید تمکن مالی خود را به دولت اتریش اثبات نمایند و پس از دریافت این ویزا می‌توانند به مدت ۵ سال اقامت اتریش را به‌دست آورند.

چگونه می‌توان تمکن مالی خود را برای اخذ ویزای بازنشستگی اثبات کرد؟

تمکن مالی یکی از شروط اصلی برای اخذ این ویزا است که از طرق زیر می‌توان آن را اثبات کرد.

 • دارا بودن سپرده بانکی طولانی‌مدت دریکی از بانک‌های ایران با واریز سود ماهیانه
 • ارائه مدارک مبنی بر دارا بودن املاک و مستغلات در ایران
 • دارا بودن سهام از یک شرکت و دریافت سود ماهیانه
 • ارائه نامه دریافت حقوق بازنشستگی

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای توریستی

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای دانشجویی

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

ویزای خانوادگی

ویزای شینگن

ویزای تجاری

ویزای سیاسی

ویزای مطبوعاتی

ویزای ثبت شرکت

ویزای سرمایه گذاری

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *