ویزای بازنشستگی
Retirement visa

منتشر شده در تاریخ: ۱۳۹۸/۱۲/۱۶ درساعت ۹:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۲/۱۷ در ۱۱:۵۵ بعد از ظهر

زمان مطالعه: 7 دقیقه

بسیاری از افراد پس از بازنشستگی نیاز به آرامش و تجربه یک زندگی بدون دغدغه و استرس را دارند؛ بنابراین با دارا بودن تمکن مالی کافی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند.

اخذ ویزای بازنشستگی بهترین گزینه برای افرادی است که قصد دارند در یک کشور ایده آل زندگی آرامی داشته باشند و از مزایا و امکانات آن بهره ببرند.

ویزای بازنشستگی چیست؟

زمانی که افراد از کار بازنشسته می‌شوند درواقع وارد دوران استراحت خود می‌شوند؛ به دنبال زندگی در یک مکان مرفه و به‌دور از هرگونه دغدغه‌ای هستند.

در این سن بسیاری از این افراد که دارای تمکن مالی هستند به یک کشور مناسب ازلحاظ آب‌وهوا، شرایط مناسب اجتماعی و … از طریق اخذ ویزای بازنشستگی مهاجرت می‌کنند.

درواقع اثبات تمکن مالی به دولت کشور موردنظر برای مهاجرت یکی از شروط مهم برای اخذ این ویزا است.

 به‌طورمعمول مدت اعتبار ویزای بازنشستگی 1 سال بوده و قابل تمدید می‌باشد. این نوع ویزا با توجه به سن متقاضیان به آن‌ها اعطا می‌شود.

لازم به ذکر است که شرایط دریافت این ویزا و همچنین میزان تمکن مالی افراد در هر کشور دارای قوانین مختلفی است که باید مدنظر قرار گرفته شود. به‌طورکلی کشورهای کمی ویزای بازنشستگی به مهاجران ارائه می‌دهند.

فاکتورهای مهم در انتخاب کشور مقصد

بسیاری از افراد پس از سپری کردن روزهایی پرمشغله در زندگی، نیاز به حضور در یک محیط آرام و به‌دوراز هرگونه تنش و استرس در دوران بازنشستگی دارند.

کشورهای اروپایی و کانادا با دارا بودن امکانات و خدمات رفاهی فراوان برای بازنشستگان، می‌توانند مقصد خوبی برای مهاجران در این دوران باشند. البته این افراد باید قبل از مهاجرت به‌طور دقیق برنامه‌ریزی کنند و کشور مقصد را ازلحاظ فاکتورهای مهمی بررسی کنند که به شرح زیر هستند.

 • شرایط و هزینه‌های مربوط به خرید ملک
 • میزان اجاره‌بها
 • شرایط اخذ ویزای بازنشستگی و اقامت دائم
 • هزینه‌های زندگی مانند خوردوخوراک، حمل‌ونقل و …
 • امکانات رفاهی و تفریحی
 • خدمات درمانی و بهداشتی مانند خدمات بیمه
 • شرایط آب‌وهوایی
 • وضعیت اقتصادی باثبات و بدون تنش
 • شرایط اجتماعی مانند اخلاق و خصوصیات مردمان آن کشور

مناسب‌ترین کشورها برای دریافت ویزای بازنشستگی

 با توجه به شرایط کنونی جهان و دغدغه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی افراد سعی می‌کنند کشوری را انتخاب کنند که بسیار آرام و بدون تنش باشد.

شرایط آب‌وهوایی، هزینه‌های زندگی، خدمات درمانی و بهداشت، قوانین حقوقی بازنشستگان و … از دیگر فاکتورهایی است که افراد در پروسه اخذ اقامت از طریق ویزای بازنشستگی به آن‌ها توجه می‌کنند. بهترین کشورهای جهان برای اخذ این نوع ویزا به شرح زیر است.

پرتغال

کشور پرتغال با دارا بودن آب‌وهوای مطلوب، امکانات ایده‌آل و امنیت اجتماعی بالا از بهترین کشورهای اروپایی برای اخذ ویزای بازنشستگی به شمار می‌رود. نکته قابل‌توجهی که وجود دارد، این است که افراد با دریافت اقامت از طریق کسب این نوع ویزا به مدت 10 سال از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

همچنین افراد با اخذ ویزای بازنشستگی و اقامت در کشور پرتغال به‌عنوان یکی از اعضای شینگن، می‌توانند به سایر کشورهای این حوزه بدون اخذ ویزا سفر کنند.

لازم به ذکر است که افراد بایستی تمکن مالی خود را برای دریافت ویزای بازنشستگی اثبات کنند. درواقع برای دریافت این ویزا در کشور پرتغال افراد می‌بایست دارای درآمد حداقل 600 یورو در ماه به ازای هر نفر باشند.

اسپانیا

بازنشستگان از نقاط مختلف دنیا، کشور اسپانیا را به دلیل محیط آرام و طبیعت سرسبز و زیبا آن انتخاب می‌کنند. در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی هزینه‌های زندگی پایین‌تر بوده و شرایط بهتری برای اخذ اقامت از طریق ویزای بازنشستگی دارا می‌باشد.

مهاجران می‌توانند با دارا بودن حقوق سالانه 26.000 یورو و برای هر نفر از همراهان 7000 یورو موفق به دریافت ویزای بازنشستگی در کشور اسپانیا شوند.

همچنین افراد با اخذ اقامت اسپانیا و دریافت پاسپورت این کشور امکان سفر به 171 کشور دنیا بدون ویزا در سال 2020 را خواهند داشت. پاسپورت این کشور بر اساس وب‌سایت Passport Index در ردیف دومین پاسپورت معتبر جهان قرار دارد.

مکزیک

کشور مکزیک به دلیل دارا بودن جاذبه‌های طبیعی، امکانات متنوع و فرهنگ دوست‌داشتنی مقصد شمار زیادی از بازنشستگان از سراسر دنیا می‌باشد. این کشور تخفیفات و خدمات زیادی را برای مهاجران بازنشسته در نظر گرفته است که آن را به یک مقصد عالی برای افراد در این سن مبدل کرده است.

 لازم به ذکر است که افراد می‌توانند با سرمایه حداقل 100.000 دلار در کشور مکزیک صاحب خانه شده و از این طریق نیز برای اخذ اقامت اقدام کنند. پاسپورت مکزیک در رتبه پانزدهم جهان در سال 2020 قرار دارد و می‌توان با دریافت آن به 149 کشور دنیا بدون ویزا سفر کرد.

مالزی

کشور مالزی با دارا بودن شرایط ایده‌آل اجتماعی یکی از بهترین گزینه‌ها برای اخذ ویزای بازنشستگی و سپری کردن این دوران از زندگی افراد می‌باشد. هزینه زندگی در این کشور متناسب بوده و افراد پس از اخذ این نوع ویزا از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

همچنین با دریافت پاسپورت مالزی این افراد می‌توانند به 164 کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.

retirement visa 1 - ویزای بازنشستگی

اکوادور

از بهترین ویژگی‌های این کشور می‌توان به شرایط بسیار مناسب آب‌وهوایی، قیمت پایین مسکن و هزینه‌های متناسب زندگی اشاره کرد. برای مهاجرت به این کشور زیبا که در آمریکای جنوبی قرار دارد، از طریق ویزای بازنشستگی، افراد بایستی درآمد ماهیانه 800 دلار داشته باشند.

این کشور از جمله کشورهایی است که با سرمایه‌گذاری در آن امکان خرید پاسپورت اکوادور و اخذ اقامت آن در کمتر از شش ماه برای متقاضیان وجود دارد.

تایلند

کشور تایلند به دلیل دارا بودن آب‌وهوای بسیار عالی و مناظر زیبا مشهور است و می‌تواند بهترین مقصد برای مهاجران بازنشسته باشد.

متقاضیانی که بالاتر از 50 سال سن داشته باشند موفق به دریافت این ویزا بااعتبار 1 ساله خواهند شد. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد افراد بایستی تمکن مالی خود را اثبات نمایند و دارای درآمد ماهیانه 65.000 بات برای اقامت در این کشور باشند.

ویزای بازنشستگی استرالیا

افرادی که بالای 55 سال سن داشته و قصد دارند پس از دوران بازنشستگی به کشور استرالیا مهاجرت کنند می‌توانند با اثبات تمکن مالی خود ویزای بازنشستگی دریافت کنند.

مدت اعتبار این ویزا 4 سال بوده و افراد می‌توانند در طی این مدت از تمامی امکانات این کشور مدرن و خوش آب‌وهوا بهره‌مند شوند. شرایط دریافت ویزای بازنشستگی در استرالیا به شرح زیر می‌باشد.

 • سن متقاضی بالای 55 سال باشد. (البته سن همسر متقاضی تاثیری در این مساله نخواهد داشت.)
 • داشتن درآمد سالانه 65.000 دلار استرالیا
 • دارایی خالص متقاضی حداقل 750.000 دلار استرالیا باشد.

اگر متقاضی مایل به زندگی در خارج از مرکز شهر باشند این هزینه‌ها کاهش می‌یابند؛ به‌نحوی‌که درآمد سالیانه 50.000 و دارایی خالص باید 500.000 دلار استرالیا باشد.

افراد پس از دریافت ویزای بازنشستگی متعهد می‌شوند مبلغ 750.000 دلار استرالیا را در یکی از بانک‌های مدنظر دولت به مدت چهار سال سپرده‌گذاری کنند. همچنین این افراد می‌توانندبه مدت 20 ساعت در هفته کار کنند.

نکته دیگر در دریافت ویزای بازنشستگی جهت اخذ اقامت استرالیا این است که به‌غیراز همسر متقاضی همراه دیگری پذیرفته نخواهد شد.

سؤالات متداول

حداقل سن افراد برای دریافت ویزای بازنشستگی چقدر باید باشد؟

در بسیاری از کشورها حداقل سن افراد برای اعطای ویزای بازنشستگی 55 سال در نظر گرفته‌شده است. البته در برخی کشورها با توجه به قوانین ممکن است این سن متفاوت باشد.

شرایط اخذ ویزای بازنشستگی در نروژ چگونه است؟

برای دریافت این نوع ویزا جهت کسب اقامت نروژ افراد واجد شرایط بایستی علاوه بر مدارک شناسایی و … نامه دریافت حقوق بازنشستگی به مدت 6 ماه را به سفارت نروژ در ایران ارائه دهند.

با دریافت ویزای بازنشستگی تا چه زمانی می‌توان در کشور اتریش اقامت گرفت؟

متقاضیان واجد شرایط که قصد دارند در کشور نروژ ویزای بازنشستگی کسب کنند باید تمکن مالی خود را به دولت اتریش اثبات نمایند و پس از دریافت این ویزا می‌توانند به مدت 5 سال اقامت اتریش را به‌دست آورند.

چگونه می‌توان تمکن مالی خود را برای اخذ ویزای بازنشستگی اثبات کرد؟

تمکن مالی یکی از شروط اصلی برای اخذ این ویزا است که از طرق زیر می‌توان آن را اثبات کرد.

 • دارا بودن سپرده بانکی طولانی‌مدت دریکی از بانک‌های ایران با واریز سود ماهیانه
 • ارائه مدارک مبنی بر دارا بودن املاک و مستغلات در ایران
 • دارا بودن سهام از یک شرکت و دریافت سود ماهیانه
 • ارائه نامه دریافت حقوق بازنشستگی

[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *