student visa - ویزای دانشجویی

افراد متقاضی تحصیل در کشورهای خارجی علاوه بر گرفتن پذیرش از یکی از مراکز تحصیلی در کشور موردنظرشان باید برای دریافت ویزای تحصیلی یا همان ویزای دانشجویی نیز اقدام نمایند. اخذ این نوع ویزا نیز مانند سایر انواع ویزا نیازمند داشتن شرایط خاصی می‌باشد. در این مطلب سعی کرده‎ایم به تمامی سوالاتی که متقاضیان دریافت این نوع ویزا ممکن است داشته باشند پاسخ دهیم.

مراحل دریافت ویزا برای دانشجویان

متقاضیان برای دریافت ویزای تحصیلی بعد از تکمیل مدارک باید به سفارت کشور مقصد در کشور خودشان مراجعه نموده و برای تحویل مدارک و انجام  مصاحبه‌های مورد نیاز وقت بگیرند. به دلیل زیاد بودن تعداد متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی باید تمامی مراحل با دقت و برنامه‌ریزی شود.

تفاوت ویزای تحصیلی و ویزای دانشجویی

هردوی این ویزاها در واقع یک ویزا بوده و هردو به متقاضیان تحصیل اعطا می‎گردند، اما ویزا دانشجویی همانطور که از اسمش پیداست به متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس به بالا (تحصیلات تکمیلی) اختصاص دارد و در واقع  در زیر مجموعه ویزای تحصیلی قرار می‎گیرد که فرد باید برای اخذ آن از یکی از کالج‎ها و دانشگاه‎های کشور مورد نظر پذیرشنامه دریافت نماید؛ در صورتیکه ویزای تحصیلی به متقاضیان تحصیل در تمامی مقاطع از سن کودکی تا بزرگسالی که قصد تحصیل در هر موسسه آموزشی در کشور مقصد را دارند، اختصاص می‎گیرد؛ بدیهی است که فرد برای گذراندن دوره‎های علمی و تحصیلی باید بتواند پذیرشنامه دریافت نماید. در سفارت هر دو با نام ویزای تحصیلی شناخته می‎شوند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا برای دانشجویان

 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه و دو کپی از آن
 • پذیرش تحصیلی
 • گواهی پایان دوره سه سال متوسطه
 • گواهی پایان دوره پیش‌دانشگاهی
 • گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد
 • فرم پرشده‌ی درخواست ویزا
 • عکس رنگی پاسپورتی
 • شناسنامه و دو کپی از آن
 • گواهی پشتیبانی مالی
 • مدارک سوابق شغلی (در صورت وجود)
 • هزینه‌ی صدور روادید (۶۰ یورو) تحصیل در آلمان
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه

لازم به توضیح است که تمامی مدارک ذکر شده باید به زبان مورد نظر کشور مقصد که معمولاً هم زبان انگلیسی می‌باشد ترجمه شده و به همراه اصل مدارک ارائه گردد.

student visa 1 - ویزای دانشجویی

سوالات متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی یا دانشجویی

اکثر متقاضیان به هنگام مراجعه در جلسات مشاوره سوالاتی را مطرح می‎کنند که مشترک هستند؛ در ادامه به پاسخ این سوالات می‎پردازیم؛ تا افراد بتوانند با دید بازتری اقدام به تصمیم‎گیری برای مهاجرت و تحصیل بگیرند.

مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت ویزا دانشجویی چیست؟

مدارک مورد قبول برای صدور ویزا اکثراً مدارک تافل و یا آیلتس می‌باشند.  نمره دقیق مدارک زبان انگلیسی را دانشگاه تائید می‌کند و ملاک سفارت آلمان هم نمره مورد نیاز دانشگاهی است که شما قرار است در آن تحصیل کنید.

مصاحبه با متقاضی دریافت ویزای دانشجویی به چه زبانی انجام می‌شود؟

مصاحبه به زبان کشور مقصد انجام می‌شود. اگر فرد قصد تحصیل به زبان آلمانی را داشته باشد باید در سفارت به زبان آلمانی و اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را داشته باشد، به زبان انگلیسی صحبت نماید.

آیا مصاحبه دریافت ویزای دانشجویی سخت است؟

خوشبختانه برخلاف تصور عموم، مصاحبه‌هایی که به هنگام گذراندن مراحل دریافت ویزای دانشجویی در سفارت انجام می‌گردد به هیچ عنوان سخت نیست. فرد باید در مدت مصاحبه به زبان کشور مقصد مختصری در مورد خود توضیح داده و مدارک خود را تحویل دهد.

مدت زمان مصاحبه با سفارت چقدر است؟

برخی از افراد نگران این هستند که زمان مصاحبه چقدر طول می‌کشد و این فکر که ممکن است لازم باشد در یک مدت زمان طولانی با فرد مصاحبه کننده به زبان خارجی صحبت کرده و خود را معرفی کنند دچار نگرانی می‌شوند؛ در صورتی که زمان مصاحبه تنها 5 تا 10 دقیقه است.

در مصاحبه دریافت ویزا چه سوالاتی مطرح می‌شود؟

در طول زمان مصاحبه که 5 تا 10 دقیقه است فرد باید مدارک مورد نظر را تحویل داده و خود را معرفی کند. از فرد خواسته می‌شود که در مورد خود و انگیزه‌هایش برای تحصیل و اقامت در کشور موردنظر به‌طور مختصر توضیحاتی ارائه دهد.

برای کاهش نگرانی و استرس در روز مصاحبه بهتر است از روز قبل جملاتی در مورد خودتان، چند تا خواهر و برادر دارید، شغل پدر و مادرتان چیست، اینکه در ایران چه خوانده‌اید و چرا می‌خواهید برای ادامه تحصیل به آلمان بروید آماده کنید.

البته کارمندان سفارت فشار روحی و شرایط فرد را درک می‌کنند و او را به خاطر اشتباهات کوچک گرامی و … ریجکت نمی‌کنند، به این ترتیب لازم نیست که برای مصاحبه استرس داشته باشید هرچند لازم است با آمادگی کامل در روز مصاحبه حاضر شوید.

چه کسی با متقاضیان دریافت ویزای دانشجویی مصاحبه می‌کند؟

آفیسر سفارت کشور مورد

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای شینگن

ویزای توریستی

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

4 دیدگاه برای “ویزای دانشجویی”

 1. با عرض سلام خدمت شما می‌خواستم ببینم که اگه من برای مقطع کارشناسی ارشد ویزای دانشجویی بگیرم میتونم پدر یا مادرم را به‌عنوآن‌همراه به کانادا بیارم مرسی

 2. آیا مدت‌زمان مشخصی از به جریان انداختن پرونده تا انتهای کار و دریافت ویزا برای ویزاهای مهارتی وجود داد؟

  1. بله-به‌طورکلی اگر شرایط فرد موردنظر مثبت باشد و همکاری خوبی با وکلای مجموعه ارمغان ویزا برای ارائه مدارک موردنیاز در هر مرحله از طرف خود فرد وجود داشته باشد، می‌توان گفت از یک سال تا یک سال و نیم تا انتهای پرونده برای ویزاهای مهارتی زمان نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *