tourist visa - ویزای توریستی

ویزای توریستی برای افرادی که قصد دارند مدت کوتاهی را به‌منظور تفریح و بازدید در کشورهای دیگر اقامت داشته باشند صادر می‌گردد. ویزاهای توریستی برای مدت‌زمان کوتاهی صادر می‌گردند و به مسافر اجازه کار یا اقامت بیشتر از مدت‌زمان تعیین‌شده را نمی‌دهند.

مراحل تهیه ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی باید با پاسپورت به سفارتخانه یا کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود؛ چرا که افراد در سفارتخانه صرفاً با پاسپورت شناسایی می‌شوند و این امکان مثلاً با ارائه کارت ملی و شناسنامه امکان‌پذیر نمی‌باشد. دقت داشته باشید که مراحل دریافت ویزا زمان‌بر است و پاسپورت حتماً باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

حضور متقاضی برای دریافت ویزای توریستی ضروری است، چراکه یکی از مراحل صدور ویزای توریستی انجام مصاحبه می‌باشد. برای تعیین وقت تقاضای ویزا و تعیین وقت مصاحبه باید به دفتر کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود و امکان تعیین وقت تلفنی وجود ندارد.

tourist visa 1 - ویزای توریستی

در نظر داشته باشید که به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و هم‌چنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری بطلبد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای توریستی

  • شناسنامه ایرانی
  • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
  • دو قطعه عکس رنگی
  • دعوت‌نامه
  • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی
  • بیمه مسافرتی

تمامی مدارک موردنیاز برای صدور ویزای توریستی باید ترجمه رسمی انگلیسی شده باشند و از همه مدارک نیز یک کپی موجود باشد.

ویزای توریستی شنگن چیست

شینگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از منظر گردشگری و یا تردد به‌منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هراندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آن‌ها سهل گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر خواهند بود.

ویزای توریستی شنگن (شینگن) مجوزی است که فرد به‌موجب آن می‌تواند به کشورهای حوزه شنگن ورود نماید. این ویزا باهدف مسافرت و بازدید از کشور مقصد و همچنین دیدن اقوامی که در کشورهای حوزه شنگن زندگی می‌کنند صادرمی شود. البته ویزای شنگن انواع مختلفی دارد و بسته به نوع ویزا ممکن است فرد با محدودیت‌هایی مواجه گردد.

انواع ویزای شنگن

  • ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
  • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
  • ویزای ملی یا National Visa

مدت‌زمان اعتبار ویزای توریستی شنگن

ویزای توریستی شنگن در حال حاضر برای شخصی که برای اولین بار به کشورهای حوزه شنگن سفر می‌کند به مدت 15 تا 20 روز صادر می‌گردد و برای افرادی که قبلاً هم وارد شنگن شده‌اند به مدت بیشتر مثلاً 90 روزه تا یک‌ساله نیز امکان صدور آن وجود دارد.

مراحل دریافت ویزای شنگن

برای دریافت این ویزا فرد باید حداقل 4 ماه قبل از سفر اقدام نماید. بعد از تکمیل مدارک موردنیاز دریافت ویزای شنگن، وقت مصاحبه و انگشت‌نگاری برای مسافرین تعیین می‌شود که حضور شخص متقاضی الزامی است.

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای شینگن

ویزای دانشجویی

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *