tourist visa - ویزای توریستی
Tourist Visa
زمان مطالعه: 5 دقیقه

ویزای توریستی برای افرادی که قصد دارند مدت کوتاهی را به‌منظور تفریح و بازدید در کشورهای دیگر اقامت داشته باشند صادر می‌گردد. ویزاهای توریستی برای مدت‌زمان کوتاهی صادر می‌گردند و به مسافر اجازه کار یا اقامت بیشتر از مدت‌زمان تعیین‌شده را نمی‌دهند.

انواع ویزای توریستی

ویزای توریستی دارای دو نوع می‌باشد. ویزا توریستی با مدارک و ویزا توریستی بدون مدارک.

 • اگر مدارک موردنیاز جهت اخذ ویزا توریستی را تهیه نموده‌اید، می‌توانید در ادامه همین مطلب از چگونگی روند کار مطلع شوید.
 • در صورت ناقص بودن مدارک، می‌توانید از روش بدون نیاز به مدارک اقدام نمایید. اطلاعات تکمیلی در این مورد را می‌توانید از مقاله ویزای توریستی بدون تمکن مالی کسب نمایید.

روش‌های صدور ویزای توریستی

بر اساس قوانین کشورهای مختلف، روش‌های متفاوتی برای صدور ویزاهای توریستی وجود دارد که شناخت آنها فرآیند دریافت ویزا را تسریع می‌نماید. در ادامه به شرح هریک از این روش‌ها خواهیم پرداخت.

مراجعه به سفارت

در اکثر کشورهای جهان، فرد برای صدور ویزای توریستی باید به سفارت کشور مورد نظر به‌صورت حضوری مراجعه نماید. اخذ ویزا با این روش به این صورت است که فرد ابتدا باید فرم درخواست ویزای توریستی را به‌صورت حضوری، اینترنتی و یا از طریق تماس تلفنی به سفارت ارائه دهد (نوع ارائه درخواست در کشورهای مختلف ممکن است متفاوت باشد). سفارت برای انجام مصاحبه حضوری و تحویل مدارک وقتی را معین می‌کند و فرد در زمان مقرر باید در سفارت حاضر شود.

ویزای آنلاین

تمامی مراحل صدور ویزا (درخواست ویزا، پرداخت هزینه، دریافت ویزا) در این روش به‌صورت اینترنتی انجام می‌گیرد. این روش به‌منظور تسهیل صدور روند ویزا و ترویج دولت الکترونیک توسط کشورهایی ازجمله استرالیا، ترکیه، نیوزلند و گرجستان به مرحله اجرا گذاشته شده است.

ویزا در بدو ورود

این نوع ویزا در زمان ورود به برخی از کشورها با ارائه مدارک مورد نیاز صادر می‌گردد. مهر یا برچسب ویزا در بدو ورود به پاسپورت فرد ضمیمه می‌گردد و فرد همان لحظه باید هزینه را پرداخت نماید.

معاف از ویزا

برخی از کشورها نیاز به ویزای توریستی ندارند و افراد صرفاً با داشتن پاسپورت می‌توانند به آن‌ها ورود نمایند. برای مثال شهروندان کشورهای حوزه شنگن برای رفت و آمد در تمامی کشورهای این حوزه نیاز به ویزا ندارند.

مراحل تهیه ویزای توریستی

برای دریافت ویزای توریستی باید با پاسپورت به سفارتخانه یا کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود؛ چرا که افراد در سفارتخانه صرفاً با پاسپورت شناسایی می‌شوند و این امکان مثلاً با ارائه کارت ملی و شناسنامه امکان‌پذیر نمی‌باشد. دقت داشته باشید که مراحل دریافت ویزا زمان‌بر است و پاسپورت حتماً باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

حضور متقاضی برای دریافت ویزای توریستی ضروری است، چراکه یکی از مراحل صدور ویزای توریستی انجام مصاحبه می‌باشد. برای تعیین وقت تقاضای ویزا و تعیین وقت مصاحبه باید به دفتر کنسولگری کشور موردنظر مراجعه نمود و امکان تعیین وقت تلفنی وجود ندارد.

tourist visa 1 - ویزای توریستی

در نظر داشته باشید که به دلیل تعداد زیاد متقاضیان در ماه‌های تابستان و هم‌چنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری بطلبد. بهتر است برای قطعی‌کردن تاریخ سفر، به این زمان‌ها توجه داشته باشید.

مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای توریستی

 • شناسنامه ایرانی
 • گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 • دو قطعه عکس رنگی
 • دعوت‌نامه
 • اسناد رسمی شغلی و منابع مالی
 • بیمه مسافرتی

تمامی مدارک موردنیاز برای صدور ویزای توریستی باید ترجمه رسمی انگلیسی شده باشند و از همه مدارک نیز یک کپی موجود باشد.

محدودیت‎های روادید توریستی

با داشتن این نوع ویزا فرد اجازه دارد در مدت زمان مشخصی در کشور مقصد اقامت داشته باشد. این نوع ویزاها یک بار ورود هستند ینی فرد با در دست داشتن ویزا تنها یکبار می‌تواند به کشور مقصد وارد و از آن خارج گردد. چنانچه فردی قبل از تاریخ اتمام ویزا از خاک آن کشور خارج گردد، اجازه ورود مجدد نخواهد داشت، هرچند ویزا هم چنان اعتبار داشته باشد.

این ویزا به منظور گشت و گذار و دیدار از دوستان و خانواده صادر می‌گردد و فرد در مدت زمان اقامت، اجازه تحصیل و یا انجام کار را ندارد اما می‌تواند در دوره‌های آموزشی کوتاه مدت ثبت نام نماید.

ویزای توریستی شنگن چیست

شینگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از منظر گردشگری و یا تردد به‌منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شینگن هراندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آن‌ها سهل گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر خواهند بود.

ویزای توریستی شنگن (شینگن) مجوزی است که فرد به‌موجب آن می‌تواند به کشورهای حوزه شنگن ورود نماید. این ویزا باهدف مسافرت و بازدید از کشور مقصد و همچنین دیدن اقوامی که در کشورهای حوزه شنگن زندگی می‌کنند صادرمی شود. البته ویزای شنگن انواع مختلفی دارد و بسته به نوع ویزا ممکن است فرد با محدودیت‌هایی مواجه گردد.

انواع ویزای شنگن

 • ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا National Visa

مدت‌زمان اعتبار ویزای توریستی شنگن

ویزای توریستی شنگن در حال حاضر برای شخصی که برای اولین بار به کشورهای حوزه شنگن سفر می‌کند به مدت 15 تا 20 روز صادر می‌گردد و برای افرادی که قبلاً هم وارد شنگن شده‌اند به مدت بیشتر مثلاً 90 روزه تا یک‌ساله نیز امکان صدور آن وجود دارد.

مراحل دریافت ویزای شنگن

برای دریافت این ویزا فرد باید حداقل 4 ماه قبل از سفر اقدام نماید. بعد از تکمیل مدارک موردنیاز دریافت ویزای شنگن، وقت مصاحبه و انگشت‌نگاری برای مسافرین تعیین می‌شود که حضور شخص متقاضی الزامی است.

آیا امکان تبدیل ویزاهای توریستی به اقامت دائم وجود دارد؟

برخی از متقاضیان مهاجرت، تصمیم به اقدام از طریق اخذ این ویزا می‌نمایند. این افراد باید در نظر داشته باشند که به‌طور کلی امکان تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم از روش‌های قانونی وجود ندارد و این کار ریسک و خطرات زیادی دارد.

اول از همه اگر افسر مرزی به هدف شخص از ورود به خاک کشور جدید شک کند و یا متوجه شود فرد قصد بازگشت ندارد، می‌تواند ویزا را باطل نماید و دولت کشور مقصد نیز می‌تواند چنین افرادی را ریجکت نماید که این موضوع امکان اخذ ویزا در آینده را با مشکل مواجه می‌گرداند.

اما استثناهایی نیز در این زمینه وجود دارد، به‌طور مثال اگر فرد قبل از اخذ ویزای توریستی برای دریافت ویزاهای کاری و یا تحصیلی درخواست داده باشد و در حین سفر با صدور ویزا موافقت گردد، می‌تواند در آن کشور بماند؛ و یا اگر فرد در مدت زمان اقامت تصمیم به ازدواج با یکی از اتباع آن کشور بماند نیز می‌تواند برای دریافت ویزای ازدواج اقدام نماید.

با انواع دیگر ویزا آشنا شوید:

ویزای تحصیلی

ویزای کاری

ویزای دانشجویی

ویزای پزشکی یا درمانی

ویزای دیدار از خانواده و بستگان

ویزای ورزشی

ویزای ترانزیت

ویزای شنگن

ویزای تجاری

ویزای سیاسی

ویزای مطبوعاتی

ویزای خانوادگی

[تعداد: 4    میانگین: 4.5/5]

2 دیدگاه برای “ویزای توریستی”

 1. من خارج از ایران زندگی می‌کنم. برای مدت کوتاهی قصد ورود به کانادا با ویزای موقت دارم؛ اما مشکل سوءپیشینه در حین رانندگی DUI دارم و شنیده‌ام که نمی‌توانم وارد کانادا شوم. آیا راهی هست؟

  1. بله این مشکل بسیاری از افراد هست که مانع از ورود آن‌ها مخصوصاً از آمریکا به کانادا است؛ که دو راه برای حل آن وجود دارد: آیا از انجام این جرم بیش از 10 سال گذشته است. پس با خیال راحت می‌توانید وارد کانادا شوید. نیاز به هیچ نوع فرم و نیست.
   اگر 5 سال از آن گذشته است تقاضای تکمیل فرم P.Re اقدام کنید.
   در غیر موارد بالا می‌بایست تقاضای TRP دریکی از دفاتر ویزا کانادا بدهید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *