ویزای ترانزیت یا عبور

ویزای ترانزیت یا عبور

Transit Visa

1032 بازدید - منتشر شده توسط مدیریت در تاریخ: ۹۸/۰۱/۰۵ در ۹:۰۰ بعد از ظهر , آخرین بروزرسانی: ۰۰/۰۶/۰۹ در ۶:۳۴ قبل از ظهر

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

ویزای ترانزیت یا عبور برای افرادی صادر می‌شود که برای رسیدن به کشور مقصد مجبورند از چندین پرواز در کشورهای مختلف استفاده نمایند و بدین ترتیب باید ساعاتی را تا زمان پرواز بعدی در فرودگاه کشوری ثالت منتظر بماند. این نوع ویزا یکی از سختگیرانه ترین ویزاها به شمار می‌رود که صرفاً جهت توقف چند ساعته صادر می‌شود.

ویزای ترانزیت چیست؟

در این نوع ویزا، متقاضی این اختیار را دارد تا در یک کشور ثالث توقف کوتاه‌مدتی داشته باشد و از این ویزا فقط به این دلیل استفاده می‌شود که به مقصد اصلی خود که بر روی بلیط هواپیما برای او نوشته‌شده است برسد. در واقع کشور ثالت نقش یک کشور میانجی را برای متقاضی دارد. هزینه این نوع ویزا نیز بر اساس نرخ اعلامی توسط وزارت امور خارجه آن کشور تعیین می‌شود.

ویزای ترانزیت نوعی ویزای کوتاه مدت است که به افراد اجازه می‌دهد با در دست داشتن آن در فرودگاه‌ها یا شهرهای میانی سفر خود توقف داشته باشند؛ این توقف معمولاً به‌منظور تعویض هواپیما انجام می‌گردد. برای مثال، مسافری که قصد سفر از تهران به تورنتو را دارد، ممکن است پرواز وی دارای یک یا دو توقف به مدت تقریباً ۲۴ ساعت در شهرهای پکن و گوانگژو باشد.

ویزای ترانزیت یا عبور یکی از انواع مختلف ویزاهاست که از نوع غیر مهاجرتی بوده و برای زمان‌هایی صادر می‌گردد که نیاز است توقفی کوتاه مدت در کشوری صورت گیرد. به واسطه داشتن این نوع ویزا، به مسافران اجازه داده می‌شود در صورتی که نیاز به تعویض هواپیما برای رسیدن به کشور مقصد خود را دارند، از کشوری که در آن باید کار تعویض را انجام دهند، عبور نمایند.

باید بگوییم که یکی از سخت‌گیرانه ترین ویزاها برای صدور، ویزای ترازیت است که با هدف  جلوگیری از پناهندگی غیرقانونی صادر می‌شود. به نوعی ویزای ترانزیت از طرف کشورهای توسعه یافته و پیشرفته که تقاضای زیادی برای پناهندگی آن‌ها وجود دارد، صادر می‌گردد تا جلوی مهاجرت غیرقانونی به آن‌ها در هنگام عبور از این کشورها گرفته شود.

انواع ویزای عبور

این نوع ویزا دارای دو نوع است:

ویزای ترانزیت فرودگاهی یا صفر بار ورود (ویزای A)

در این نوع ویزا مسافر فقط در داخل فرودگاه منتظر می‌ماند و عملاً وارد خاک آن کشور نمی‌شود، پس از مدتی هواپیما را عوض کرده و به مسیر خود به کشور مقصد ادامه می‌دهد. در این حالت مسافر نباید از فرودگاه خارج شود.

ویزای B

در این نوع ویزا مسافر مجاز به خروج از فرودگاه و رساندن خود به فرودگاهی دیگر می‌باشد. فرودگاه بعدی می‌تواند در هریک از شهرهای همان کشور قرار داشته باشد.

ویزای ترانزیت یا عبور

کدام کشورها نیاز به ویزای ترانزیت دارند؟

در واقع هدف به وجود آمدن این ویزا جلوگیری از ورود پناهندگان می‌باشد؛ کشورهای توسعه یافته در فرودگاه‌های کشورشان به هنگام تعویض هواپیما از کشورهایی که بالاترین ریسک پناهندگی را دارند، ویزای ترانزیت درخواست می‌کنند.

متأسفانه در حال حاضر تمام کشورهای اروپایی از مسافرین ایرانی درخواست ویزای ترانزیت می‌نمایند. شهروندان کشورهای زیر موظف به دریافت ویزای شنگن هستند: افغانستان، بنگلادش، جمهوری دموکراتیک کنگو، اریتره، اتیوپی، غنا، هند، عراق، اردن، لبنان، نیجریه، پاکستان، سومالی، سری‌لانکا، سودان، سوریه و ترکیه.

اعتبار و تعداد دفعات مجاز برای توقف با استفاده از این نوع ویزا

ویزای ترانزیت بر اساس دفعات ورود و خروج ممکن است به‌صورت یک‌بار، دو بار یا چند بار ورود صادر شود و  دارای اعتباری محدود (از چند ساعت تا ۱۰ روز) بسته به طول مسیر است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای ترانزیت

 • فرم درخواست ویزای ترانزیت
 • عکس
 • گذرنامه معتبر
 • مدارک مربوط به سفر نهائی شامل رزرو بلیط، ویزای صادر شده کشور سوم (در صورتی که کشور سوم نیاز به ویزا داشته باشد(
 • بیمه مسافرت

چه افرادی مشمول ارائه ویزای عبور نمی‌شوند؟

افرادیکه دارای ویزای معتبر اقامت در کشوری که در آن توقف می‌کنند و یا یکی از کشورهای حوزه شنگن هستند و اجازه عبور و مرور از آن کشور را دارند، برای توقف‌های بین سفری نیاز به اخذ ویزا نخواهند داشت، البته در صورتی که تاریخ انقضای ویزا حداقل ۴ روز قبل از تاریخ سفر باشد.

ویزای ترانزیت کشور روسیه

ویزای ترانزیت روسیه برای مسافرینی که قصد دارند برای رسیدن به کشور مقصد، در کشور روسیه توقف کوتاهی داشته باشند و سپس از روسیه به کشور مقصد برسند صادر می‌شود.

ویزای ترانزیت روسیه

قوانین کشورهای مختلف در مورد ویزای عبور یا ترانزیت

قوانین ویزای ترانزیت کشور انگلستان

کشور انگلستان جزو پیمان شنگن نمی‌باشد و به همین دلیل مقررات ساده‌تری را برای مسافرانی که مجبور به توقف هستند تنظیم نموده است. اگر این افراد قصد ورود به کشورهای آمریکا و کانادا را داشته باشند نیاز به داشتن ویزای ترانزیت نخواهند داشت.

در نظر داشته باشید که اگر مسافر قصد ورود به هر کشوری به‌جز کشورهای آمریکا و کانادا را داشته باشد به هنگام عبور از کشور انگلیس از او ویزای عبور درخواست می‌کنند حتی اگر شخص دارای ویزای شنگن باشد.

قوانین ویزای ترانزیت کشور آلمان

 • افرادی که ویزای آمریکا و یا کشورهای کرواسی، بلغارستان، کانادا، قبرس، ایرلند، ژاپن، رومانی یا انگلستان را داشته باشند به هنگام عبور از کشور آلمان نیاز به داشتن ویزا نخواند داشت.
 • مسافرانی که ملیت ترک دارند و دارای گذرنامه رسمی و خدماتی هستند.
 • مسافرانی که ملیت اماراتی داشته و ویزای استرالیا یا نیوزلند دارند.
 • افرادی که گذرنامه دیپلماتیک و یا همسری با ملیت اروپایی دارند.

قوانین ویزای ترانزیت کشور یونان

مسافران ایرانی عازم به کشورهای بلغارستان، کانادا، رومانی، قبرس، ایرلند، ژاپن، آمریکا و انگلستان و کشورهای شنگن که دارای ویزای معتبر صادر شده توسط هر کدام از این کشورها می‌باشند نیازی به ویزای ترانزیت یونان ندارند.

قوانین ویزای ترانزیت کشور ایرلند

مقررات کشور ایرلند برای درخواست ویزای عبور همانند کشور انگلستان می‌باشد.

قوانین ویزای ترانزیت کشور دبی

شهروندان کشورهایی چون قطر، کویت، عربستان سعودی، بحرین و عمان نیازی به اخذ ویزای ترانزیت دبی ندارند. بازدیدکنندگانی که در دسته این کشوها قرار ندارند، موظف به تهیه ویزای ترانزیت یا عبور هستند. ویزای ترانزیت دبی برای مدت ۱۶ روز معتبر است، تنها یک‌بار با آن می‌توان وارد این کشور دبی شد و قابل تمدید نمی‌باشد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴.۳]

  درخواست مشاوره تلفنی مهاجرت

  سوالات مهاجرت خود را از بهترین مشاوران ویزانیو بپرسید.

  2 ديدگاه ها

  • با سلام با ویزای ترانزیت میشه رفت انگلیس

   • سلام. ویزای ترانزیت با هدف اجازه ورود به فرودگاه برای تعویض هواپیما صادر می‌شود و بسته به نوع پرواز متقاضی دارد.
    ورود به داخل کشور انگلیس از طریق این ویزا، غیرقانونی است.

  دیدگاه خود را ثبت کنید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *