مقالات

شهروندی کانادا چه مزیتی دارد؟

شهروندی کانادا

یه دوره‌ای کلمة سیتیزن تو دهن همه افتاده بود و هرکی می‌خواست یه پزی بده می‌گفت یه پسرعمو یا یه دخترعمو  دارم سیتیزن خارجه! سیتیزن داره! و …

خب سیتیزن جایی بودن، یا سیتیزن جایی شدن یعنی شهروند جایی بودن. تو این مقاله قراره از شهروند کانادا شدن و اقامت کانادا رو داشتن حرف بزنیم.

آیا شهروندی کانادا باارزش است؟

کانادا این کشور باران‌خیز و سرد و بکر را بهشت مهاجران نام‌گذاری کرده‌اند و با کمی مطالعه می‌توان به علت این نام‌گذاری و لقب رسید.

کانادا کشوری با قدمتی نزدیک به دو قرن، با شرایط اقتصادی و سیاسی و اجتماعی نسبتاً ممتازی که دارد هرساله با افزایش مهاجر و پذیرش آمار بالایی از مهاجر، همگان را شگفت‌زده می‌کند.

کانادا بر طبق آمار چندین‌ساله به‌عنوان دومین کشور برتر جهان برای زندگی و کار معرفی شده است. زندگی در کانادا مزایایی دارد که می‌توان از جملة آنها به بازار کار قوی، بیمة درمانی، آموزش رایگان و … اشاره کرد. پس اگر تا انتهای این مقاله همراهمان باشید می‌توانید بهتر به پاسخ پرسش‌هایتان برسید.

 • حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی
 • حق برخورداری از اِعمال بیطرفانه قوانین و مقررات
 • حق مصون بودن از تبعیض در نظام ها، فرایندها و تصمیمات اداری
 • حق دسترسی آسان و سریع به خدمات اداری
 • حق حفظ و رعایت حریم خصوصی همه افراد
 • حق آگاهی به موقع از تصمیمات و فرآیندهای اداری و دسترسی به اطلاعات مورد نیاز
 • حق اظهارنظر آزاد و ارائه پیشنهاد در مورد تصمیمات و فرآیندهای اداری
 • حق مصون بودن از شروط اجحاف آمیز در توافق ها، معاملات و قراردادهای اداری
 • حق اشخاص توان‌خواه در برخورداری کامل و سریع از امتیازات خاص قانونی
 • حق رسیدگی به موقع و منصفانه به شکایات و اعتراضات
 • حق جبران خسارات وارده در اثر قصور یا تقصیر دستگاه های اجرایی و کارکنان آنها 

پیش به‌سوی شهروندی کانادا

در ابتدا باید بدانیم که گرفتن اقامت با شهروندی فرق دارد. یعنی هرکس مقیم کانادا یا هر کشوری شد الزاماً شهروند آنجا نیز نشده و برای شهروندی راهکارهایی وجود دارد.

برای پایداری کلی در کشوری، برای رسیدن به نفوذ فرهنگی و اقتصادی و حتی کارآفرینی بهتر است با مهاجرت به فکر گرفتن اقامت باشید. سفرهای توریستی و بی‌ثبات دردی را دوا نمی‌کند. گرفتن اقامت موقت و یا دائم باید اولویت یک مهاجر باشد و برای این کار تلاش کند یا با موسسات مهاجرتی معتبر برای رسیدن به این هدف مشورت کند و به اصطلاحی معروف کار را به کاردان بسپرد. زیرا گرفتن اقامت و یا تبدیل اقامت موقت به دائم کار هرکسی نیست.

شهروندی از طریق تولد

یکی از راهکارهای شهروندی تولد است. یعنی لک‌لک‌ها تو را بالای آسمان کشوری بی اندازند و با تولد در آن سرزمین تو شهروند آن کشور حساب می‌آیی.

 1. کانادا
 2. فیجی
 3. جامائیکا
 4. مکزیک
 5. پاناما
 6. سنت کیتس و نویس.
 7. ایالات متحده آمریکا (ایالات متحده آمریکا)

اگر فرزندانتان و یا خودتان در خاک یکی از این کشورها به دنیا آمده باشید شهروند آنجا حساب می‌شوید. اولویت با کاناداست زیرا این کشور بسیار آسان‌تر از دیگر کشورهای این فهرست بر اساس تولد شهروندی می‌دهد.

شهروندی کانادا با گرفتن اقامت دائم

یکی دیگر از راهکارهای دریافت شهروندی از طریق اقامت دائم یا دریافت کارت PR (Permanent Resident) است.

اقامت دائم کانادا یعنی شما تابع کشور دیگری هستید اما اجازه دارید برای زندگی و یا تحصیل و کار به کانادا بیاید دریافت کارت PR یعنی شما می‌توانید از آن به بعد بدون دریافت ویزا به کانادا وارد شوید. حالا شما که در کانادا به دنیا نیامده‌اید و پدر یا مادرتان نیز کانادایی نیستند برای دریافت شهروندی باید بعد از دریافت پی آر مراحل قانونی و سلسله‌مراتبی را طی کنید.

تبدیل اقامت دائم به شهروندی

شهروند شدن پله‌ای بالاتر از اقامت دائم گرفتن است. در روز کانادا مدارک شهروندی تازه شهروندان اعطا می‌شود. چگونه اقامت بگیریم؟

کانادا شهروندی

 • اول اینکه: باید سن قانونی داشته باشید و 18 سالتان رد شده باشد
 • دوم: مدت‌زمان اقامتتان در کانادا حداقل سه سال یعنی 1095 روز باشد.
 • سوم: مهارت زبانتان است که باید یا به زبان انگلیسی یا فرانسوی که هر دو زبان رسمی کانادا هستند، مسلط باشید. بتوانید مکالمات روزانه داشته باشید. بتوانید آدرس و نشانه و مسیرها را بشناسید و بیان کنید. قواعد را بشناسید و در گفتگو دچار مشکل نشوید.
 • چهارم اینکه: نباید سوءپیشینه و سابقة کیفری داشته باشید. خب طبیعتاً حق هر کشوری است که بخواهد شهروندش یک فرد قانون‌شکن و ناهنجار نباشد. اگر 3 سال قبل از اقامتتان جرمی مرتکب شده‌اید، اگر در حال حاضر محکوم و مجرم شناخته می‌شوید، اگر سابقة زندانی شدن دارید، اگر قبلاً به شما از طرف مقامات دستور ترم دادند. اگر تحت تعقیب و پیگیری هستید خلاصه بگویم اگر از آن دست آدم‌ها نبوده‌اید که صاف بروید و صاف بیایید شاید هم بوده‌اید و بد روزگار شمارا به سمت‌های دیگری کشانده تلاشی برای شهروند کانادا شدن نکنید بر روی این قبیل چیزها بسیار حساس‌اند.
 • پنجم: چقدر کانادا را می‌شناسید؟ این شناخت شما از کانادا شامل شناخت تاریخ این کشور همیشه ابری، ارزش‌هایش، سازمان‌ها و دولت و ادارات و نهادها، علامت‌ها و نشانه‌های اختصاصی به گانم اگر کمی از رسم و رسوماتشان دربیاوریم ور علی نور است و باید بدانیم که اگر آدم اجتماعی باشیم مورد پنجم با زندگی 3 ساله در کانادا یعنی با همان مورد دوم خودبه‌خود اتفاق می‌افتد.

وقتی این شرایط را داشتیم می‌توانیم برای شهروند کانادا شدن اقدام کنیم.

 اگر شهروند کانادا باشیم چه مدت می‌توانیم از کانادا خارج بمانیم؟

این موضوع بسته به کشوری دارد که می‌خواهید در آن بمانید. مثلاً اگر برسیم به درجة شهروندی، می‌توانیم فقط 182 روز بدون ویزا به ایالات متحده سفرکرده و در آنجا بمانید آن هم بدون پرداخت مالیات‌بردرآمد آمریکا. اما خود کانادا برای شهروندانش علی‌الخصوص آنان که از طریق تولد به شهروندی رسیده‌اند محدودیتی در نظر نگرفته است (البته تا الان) قوانین کانادا در حال تغییر است.

پس باید نکاتی را هنگام خروج از کانادا بدانید. بسته به هیئت حاکمه استانی که تابع آن هستید، قوانین خاصی وجود دارد که باید برای حفظ امتیازات بیمه درمانی استان در خارج از کشور رعایت کنید. به‌طورکلی، هر استان/قلمرو حداکثر مدت زمانی را دارد که می‌تواند پوشش درمانی شما را تضمین کند. در حال حاضر فقط ساکنان نوناووت مجاز به خروج از کشور به مدت 12 ماه (یک سال کامل) و حفظ پوشش مراقبت های بهداشتی منطقه ای هستند.

ساکنان نیوفاندلند و لابرادور 8 ماه. انتاریو ، بریتیش کلمبیا ، آلبرتا ، مانیتوبا ، ساسکاچوان ، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک همگی در رده 7 ماهه قرار می‌گیرند، به‌عبارت‌دیگر اکثر جمعیت کانادا تنها 7 ماه تحت پوشش مراقبت‌های بهداشتی استان هنگام خروج قرار می‌گیرند. کوتاه‌ترین حداکثر مدت پوشش – 6 ماه – برای ساکنان مناطق کبک، یوکان، PEI و سرزمین‌های شمال غربی قابل‌اجرا است.

معایب شهروند کانادا بودن چیست؟

این‌قدر از خوبی‌هایش گفتیم حالا بیایید بررسی کنیم که با شهروند کانادا شدن چه چیزهایی را از دست می‌دهیم؟ یکی از اصلی‌ترین معایب شهروند کانادا شدن ازبین‌رفتن تابعیت قبلی شماست. همة کشورها دو تابعیتی بودن را نمی‌پذیرند و ممکن است کشور مبدأ شما هم از آن دست کشورها باشد. کشور کانادا از دستة کشورهایی است که مشکلی با دو تابعیتی بودن شما ندارد و اجازه می‌دهد با تبعه کانادا شدن تابعیت قبلی خود را نیز حفظ کنید، اما ممکن است کشورتان بگوید (عه؟ کانادا دوس داری؟ خب تابعیت منو پس بده) و هرچه شما بگویید (بابا ما رو دور ننداز، چی میشه مگه هم کانادا هم تو؟) زیر بار نرود.

شهروندان کانادا چه امتیازاتی نسبت به دیگر مهاجران دارند؟

از شهروند کانادا شدن گفتم و راه کارهای دریافت این عنوان، اما حالا باید بدانیم که وقتی شهروند کانادای مهاجرپذیر می‌شویم و کانادایی به‌حساب می‌آییم چه چیزهایی نصیبمان می‌شود؟

شهروند کانادایی

شهروندان کانادایی مشاغل بیشتری پیش رویشان است. بله وقتی شهروند باشید می‌توانید مشاغل دولتی را نیز داشته باشید. یعنی کار و مشاغلی با مزایا و امتیازات و حقوق بالا.

شهروندان کانادایی توانایی مشارکت در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی کانادا را دارند. یعنی می‌توانی همین پس‌فردای شهروند شدنت بروی برای شوراها و یا فعالیت‌های سیاسی نامزد انتخاباتی شوی. می‌توانی رأی بدهی و شهروندی کنشگر و فعال باشی و برای آیندة کانادا تصمیماتی بگیری.

شهروندان کانادایی می‌توانند با گذرنامة کانادایی سفر کنند. برای ما ایرانی‌ها سفر به خیلی از کشورها با پاسپورت و گذرنامة ایرانی ممنوع است و کشورها اجازة ورود به ما نمی‌دهند. اما با دریافت این مزیت، بنا بر در صلح بودن کانادا با اغلب کشورها، می‌توانیم به‌راحتی به هر کشوری که می‌خواهیم سفر کنیم و مرزها به روی ما بازند. شهروندان کانادایی نیازی به تمدید مدارک مهاجرتی خود ندارند. وقتی شهروند شوید دیگر نگران این نیستید که وضعیتتان به خطر بیفتد و یا مشکلات اقامتی برایتان پیش بیاید. به‌راحتی در هرکجای کانادا به سفر می‌روی، و حتی می‌توانید به کشورهای مختلف سفر کنید و بسته به قوانین آن کشور در آنجا بمانید.

شهروندان کانادا حمایت کامل دولت و پارلمان کانادا را دارند. اگر دو تابعیتی هم باشید که چقدر بهتر و پرمنفعت‌تر. فکر کنید برای دریافت کمک می‌توانید از دو سفارت کمک بخواهید. می‌توانید به دو خانه پناه ببرید. می‌توانید روی کمک دو کشور هم زمان حساب کنید و خب ابرو به شما کج نمی‌کنند

اگه انتخاب به عهده ی خودتون باشه، شهروندی کودوم کشور رو انتخاب می‌کنید؟ یه تابعیتی بودن خوبه یا چند تابعیتی بودن؟ حقوق شهروندی این کشور رو می‌پسندید؟

 

 

سوالات متداول

 
ظرفیت مهاجرت به کانادا در سالهای آینده چقدره؟

در سه سال آینده کانادا قصد دارد که برای بیش از 1.200.000 هزار نفر در برنامه های مهارت عالی فدرال، تجارت فدرال، برنامه آزمایشی اقتصادی، برنامه آتلانتیک، برنامه نامزدهای استانی، اسپانسر همسر و فرزندان، اسپانسر والدین، پناهندگی و بشر دوستانه، اقامت دائم صادر کند. این موضوع مهاجرپذیر بودن کشور کانادا را اثبات می کند

ویزای شینگن در پروسه دریافت ویزای مولتیپل کانادا الزامی است؟
خیر، ویزای شینگن الزامی نیست؛ اما در روند دریافت مولتیپل کانادا بسیار تاثیر گذار است
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.