مقالات

کاور لتر چیست؟

کاور لتر

افرادی که تصمیم به مهاجرت تحصیلی، کاری یا توریستی می‌گیرند، در روند اخذ ویزا و مثلاً پذیرش خود در دانشگاه موردنظر احتمالاً با واژه‌ای تحت عنوان کاور لتر یا Cover Letter روبه‌رو می‌شوند؛ یکی از مدارک موردنیاز برای اپلای در دانشگاه مخصوصاً در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و یا استخدام در یک موقعیت شغلی همین کاور لتر است که به شرح سوابق علمی و کاری متقاضیان می‌پردازد. در این مقاله سعی داریم به بررسی پاسخ این سؤال که کاور لتر چیست؟ و چه کاربردهایی دارد بپردازیم.

کاور لتر چیست؟

هر دانشگاهی در هر کشوری دارای قوانین خاصی است و روند پذیرش در آن‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی متفاوت است؛ بااین‌حال یکی از مدارک بسیار مهم در اخذ پذیرش دانشگاه، کاور لتر مناسب و خوب است که نحوه آماده‌سازی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

کاور لتر اصطلاحاً مشروحی از سوابق تحصیلی و کاری متقاضی می‌باشد که درواقع مناسب بودن شما برای تحصیل در رشته یا قرار گرفتن در موقعیت شغلی خاص را توجیه می‌کند. از سوی دیگر اگر به دنبال اخذ ویزای کاری، تحصیلی، توریستی یا حتی شینگن می‌باشید بایستی دلایل سفر و مشروحی از وضعیت خود را در قالب کاور لتر ارائه دهید.

آماده‌سازی کاور لتر به‌عنوان نخستین گام در روال پذیرش متقاضی در دانشگاه موردنظر محسوب می‌شود؛ با توجه به اینکه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر سراسر دنیا با درخواست‌های پذیرش زیادی از سوی متقاضیان روبه‌رو هستند، مرحله اولیه یا همان آماده‌سازی کاور لتر مناسب نقش بسیار مهمی در تشخیص صلاحیت متقاضی و روند پذیرش آن‌ها خواهد داشت.

کاور لتر نه‌تنها در پذیرش دانشگاه بلکه در روند استخدام افراد در یک موقعیت شغلی نقش پررنگی دارد. کاور لتر اولین مدرکی است که توسط مسئول ذی‌ربط بررسی می‌شود و در واقع شما خود را با آن معرفی می‌کنید؛ پس نوشتن یک کاور لتر استاندارد کمک می‌کند تا مسئولان وقت بیشتری برای مطالعه و بررسی مابقی مدارک شما صرف کنند.

[typed string0=”Cover Letter نامه‌ای کوتاه است که با شرحی مختصر و مفید از شخصیت، دلایل و هدف سفر، سوابق تحصیلی یا کاری متقاضی، نقش مهمی در روند اخذ ویزای کشور موردنظر خواهد داشت.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

تفاوت رزومه یا CV با کاورلتر چیست؟

کاورلتر اولین مدرکی است که توسط مسئولان ذی‌ربط بررسی می‌شود و مشخص می‌کند که آیا بررسی مابقی مدارک تحصیلی افراد نظیر رزومه تحصیلی یا آکادمیک، توصیه‌نامه استادان دانشگاه مبدأ، مقالات علمی و … ارزش صرف وقت دارد یا خیر.

اما شاید یکی از مدارکی که بیشتر به گوشتان خورده، رزومه تحصیلی یا آکادمیک باشد؛ محتوا و اطلاعات ارائه‌شده در رزومه تحصیلی و کاور لتر تقریباً مشابه است؛ با این تفاوت که سوابق علمی و عملی شما در رزومه یا CV به‌صورت تیتر وار ذکر می‌شود اما در کاور لتر همان‌طور که از تعریف آن مشخص است به‌صورت مشروح سوابق شما را مطرح می‌کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، در کاور لتر توضیح مختصر و مفیدی مبنی بر اینکه صلاحیت کافی برای قرار گرفتن در آن موقعیت خاص را دارید ارائه می‌شود تا بتواند مسئولان مربوطه را متقاعد کند.

آماده‌سازی یک کاور لتر استاندارد و خوب

با توجه به اهمیت بالای نگارش یک cover letter خوب و تأثیر آن در بالا بردن شانس متقاضیان برای اخذ پذیرش در دانشگاه، کسب موقعیت شغلی موردنظر یا اخذ ویزا کافی است با نحوه آماده‌سازی آن آشنا شوید.

یک cover letter قابل‌قبول به‌عنوان مشروحی از سوابق تحصیلی و کاری باید 1.5 یا دو صفحه باشد. کاور لتری که کمتر از 1.5 صفحه باشد و یا فضای خالی زیادی در آن وجود داشته باشد، ازنظر کمیته انتخاب صلاحیت شما را اثبات نکرده و مردود خواهد شد. کاورلتر به‌صورت متنی بوده و مشتمل بر چند پاراگراف می‌باشد که ادبیات و لحن آن بسیار مهم است؛ بنابراین سعی کنید تا با کلامی حرفه‌ای به شرح وضعیت خود بپردازید.

برخلاف رزومه آکادمیک در نگارش کاور لتر نباید از توضیح بولت شده‌ای استفاده کرد؛ همچنین کاور لتر نباید کاملاً از روی رزومه کپی‌برداری شده باشد بلکه باید توضیحی جامع و کامل در خصوص قابلیت و استعدادهای علمی و عملی شما باشد.

ساختار کاور لتر چیست؟

نقش مهم کاور لتر در روند پذیرش شما در دانشگاه یا یک پوزیشن شغلی، به هنگام بررسی مدارک مشخص می‌گردد؛ چراکه یک کاور لتر خوب و استاندارد می‌تواند در همان وهله اول هیئت انتخابی را به بررسی سایر مدارک ازجمله رزومه آکادمیک تشویق کند. ساختار کاور لتر از چند پاراگراف تشکیل شده و به شرح زیر می‌باشد:

بخش معرفی

در این بخش مشخصات افراد، وضعیت کنونی کار، تحصیل و … معرفی خواهد شد. مهم‌ترین سؤالاتی که در این بخش باید به طرزی شفاف و جامع پاسخ دهید شامل موارد زیر می‌باشد.

  • موقعیت شغلی شما در حال حاضر چیست؟
  • پروسه تحقیقاتی شما چیست و نقش شما در روند انجام آن چگونه است؟
  • چرا شما مناسب‌ترین فرد برای این موقعیت هستید؟

مهم‌ترین نکته در این بخش، معرفی موقعیت کاری شما در حال حاضر است؛ اگر در تلاش هستید تا از پایان‌نامه خود دفاع کنید سعی کنید در نامه به این امر اشاره‌کرده و تاریخ دفاع خود در دانشگاه را صادقانه مطرح کنید.

کاور لتر چیست؟

بخش مربوط به پایان‌نامه

یکی از پیچیده‌ترین مراحل نگارش کاورلتر مربوط به پاراگراف پایان‌نامه است؛ مخصوصاً زمانی که هنوز از آن دفاع نکرده باشید. در نگارش این بخش سعی کنید با اختصاص یک جمله به هر بخش از پایان‌نامه تحقیقاتی خود، در حدود 6 الی 7 خط و به شکلی کاملاً پیوسته، جامع و شفاف بنویسید.

فاکتور اساسی در این بخش موضوع پایان‌نامه و بخش‌های آن است. همچنین در این بخش به معرفی و ارائه توضیحاتی در زمینه مقالات برتر، همایش‌های علمی، جوایز و مهم‌تر از همه آینده تحقیق خود بپردازید.

سوابق تدریس

دارا بودن سابقه تدریس برای پذیرش در دانشگاه موردنظر به‌خصوص در مقطع دکتری، امری ضروری است؛ مخصوصاً اگر متقاضی دریافت بورسیه یا کمک‌هزینه تحصیلی در کشور موردنظر باشید. در این بخش از کاورلتر سعی کنید سوابق تدریس، فلسفه و روش تدریس و همچنین موضوع آن را به‌خوبی شرح دهید.

سوابق کاری

 اگرچه بررسی و معرفی سابقه کاری در رزومه شما شرح داده می‌شود اما توضیح مختصری از آن می‌تواند مسئول مربوطه را در خصوص شخصیت و نحوه تعامل شما با سایر افراد در حیطه کاری توجیه نماید؛ بنابراین سعی کنید ویژگی‌های شخصیتی خود را در خصوص همکاری با افراد به‌خوبی در cover letter خود شرح دهید.

نتیجه‌گیری

این پاراگراف جمع‌بندی نهایی در خصوص همه بخش‌های قبلی است. در این بخش به سایر مدارک ارائه‌شده خود مانند رزومه آکادمیک، مقالات و … پیوست داده و اگر آدرس یا وب‌سایت شخصی دارید در پایان به آن اشاره نمایید؛ هم‌چنین در این بخش می‌توانید اهداف و انگیزه‌های شغلی و تحصیلی خود در آینده را شرح دهید.

سؤالات متداول

قالب‌بندی کاور لتر چیست؟

برای نگارش یک کاور لتر استاندارد از طرح‌بندی مناسب با حاشیه‌بندی قابل‌قبول استفاده کنید و سعی کنید از سبک نامه‌های اداری پیروی کنید. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد کاورلتر استاندارد بایستی دو صفحه و فونت نگارش آن باید دارای سایز 10 الی 12 باشد.

نکته مهم در خصوص نگارش Cover Letter چیست؟

از آنجایی‌که کاور لتر نخستین و مهم‌ترین بخش از روند پذیرش شما به‌حساب می‌آید؛ نکته مهم در خصوص نگارش آن، شرح انگیزه و سوابق علمی و کاری، آن‌هم به‌صورت جامع و با لحنی حرفه‌ای می‌باشد.

محتوای کاور لتر در روند اخذ ویزای شینگن چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، نوشتن کاورلتر برای سفارت کشور عضو پیمان شینگن همورد نظر، در روند کسب ویزای شینگن امری مهم است که هدف سفر، چگونگی تأمین هزینه مالی سفر، اطلاعاتی در خصوص حامی یا اسپانسر افراد و دلایل انتخاب کشور هدف را شرح می‌دهد.

آیا نگارش کاورلتر برای اخذ ویزای کاری کانادا مؤثر است؟

بله، نگارش حرفه‌ای کاور لتر، به‌صورت نامه‌ای کوتاه که شرحی در خصوص انگیزه، تخصص و سوابق کاری شما است، می‌تواند کارفرمای کانادایی را به بررسی رزومه کاری شما جذب کند؛ بنابراین نقش بسیار مهمی در روند کسب موقعیت شغلی موردنظر شما و اخذ ویزای کاری کانادا خواهد داشت؛ به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه آماده‌سازی کاور لتر استاندارد می‌توانید به وب‌سایت امور مهاجران کانادا مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.