مقالات

study permit یا اجازه تحصیل چیست؟

study permit یا اجازه تحصیل

آیا به فکر مهاجرت تحصیلی به کانادا هستید؟ آیا برای فرزندان خود به دنبال مدارس و آموزشگاه‌های معتبر در کانادا می‌گردید؟ برای محصلانی که قصد دارند در موسسه‌های بین‌المللی کانادا تحصیل کنند,چه مدارکی نیاز است؟ فرق بین اجازه تحصیل(study permit)  و ویزای تحصیلی را می دانید؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله این موضوعات را بررسی کنیم.

Study Permit یا اجازه تحصیل

Study permit یا اجازه تحصیلی در واقع سندی است که دولت کانادا آن را صادر می‌کند و به معنی مجوز ماندن و تحصیل در مراکز عالی کشور کانادا می‌باشد. تهیه ویزای تحصیلی اولین قدم برای انجام این پروسه می‌باشد؛ اما تنها با ویزای تحصیلی نمی‌توان اقامت کشور کانادا را بگیرید. مهم‌ترین سندی که قبل از ورود به کشور کانادا باید تهیه کنید، همان برگه study permit یا اجازه تحصیل است.

 اگر دوره تحصیل شما در مدارس و یا دانشگاه‌های کانادا کمتر از شش ماه باشد، شما به سند اجازه تحصیل نیازی پیدا نمی‌کنید. Study permit فقط برای دوره‌هایی که شش ماه یا بیشتر طول می‌کشند لازم است.

مدت اعتبار برگه اجازه تحصیل، طول دوره تحصیلی به‌اضافه ۹۰ روز است. دولت کانادا این ۹۰ روز را لحاظ می‌کند که محصل فرصت ترک کانادا را داشته باشد و یا برای اقامت دائمی یا تمدید study permit خود اقدام کند. به عنوان مثال اگر دانشجویی در طول مدت دوره نتوانست برنامه تحصیلی خود را به اتمام رساند، باید برای تمدید اجازه تحصیلی در این فرصت ۹۰ روزه اقدام کند. اگر دانشجویی توانست دوره تحصیلی خود را با موفقیت به پایان برساند، باید در این فرصت ۹۰ روزه برای گرفتن اقامت دائمی اقدام کند; اگر هم محصل به فکر بازگشت به کشور خودش است,          هیچ مانعی برای او وجود ندارد و تا قبل از اتمام ۹۰روز باید کانادا را ترک کند.

فرزندان خردسالی که در سنین ابتدایی هستند نیازی به اجازه تحصیل ندارند. وقتی فرزندان خردسال به سن قانونی برسند، اگر بخواهند به تحصیل در کانادا ادامه بدهند نیاز به مجوز تحصیلی پیدا می‌کنند.

تفاوت میان Study Permit و ویزای تحصیلی

این اشتباه را نکنید که ویزای تحصیلی و اجازه تحصیلی سندهایی مشابه هم هستند و فرقی ندارند; این دو سند کاملاً با همدیگر فرق دارند و امتیازهای متفاوتی دارند. پروسه گرفتن اجازه تحصیلی در اکثر کشورها یکسان می‌باشد ولی روند دریافت مجوز تحصیل با ویزای ورودی کاملاً متفاوت است.

 ویزای تحصیلی در واقع فقط اجازه ورود افراد خارجی را به کشور کانادا را می‌دهد. تنها با داشتن برگه اجازه تحصیلی است که افراد مجاز به ماندن در کانادا و تحصیل در مؤسسات آموزشی کانادا می‌باشند.

یک مجوز تحصیلی جز به جز اهداف شما را برای ورود به کانادا برای افسر مهاجرتی بیان می‌کند. اهدافی مانند:

  • دلایل شما برای تحصیل
  • سطح دوره تحصیلی شما
  • مدت زمان ماندن در کانادا
study permit

ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی

 چگونگی دریافت Study Permit

قبل از شروع این پروسه شما نیاز دارید که از یک موسسه آموزشی معتبر یا DLI (Designated Learning Institution) اقدام به پذیرش کنید. موسسه آموزشی معتبر، موسسه‌ای است که توسط دولت کانادا مورد تأیید قرار گرفته است. اتباع خارجی فقط در این مؤسسات می‌توانند تحصیل کنند. تنها استثنایی که در مورد این تأییدیه صدق می‌کند، این است که اگر نزدیکان درجه‌یک شخص متقاضی قبلاً اجازه تحصیل دریافت کرده‌اند، دیگر نیازی به دریافت نامه پذیرش برای نزدیکان شخص نیست.

 متقاضی باید دوره آموزشی مورد نظر خود را در دبیرستان و یا دانشگاه مقصد انتخاب کند و از آن موسسه نامه قبولی دریافت کند. بعد از دریافت نامه قبولی می‌توانید اقدام به دریافت مجوز تحصیلی کنید.

شروع پروسه دریافت study permit از سایت رسمی اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا یا IRCC (immigration, Refugees and Citizenship Canada) می‌باشد.

اطلاعات درباره آخرین تغییرات شرایط و ضوابط این پروسه در این سایت به‌روزرسانی می‌شوند و بهتر قبل از شروع این پروسه به این سایت مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که زمان رسیدگی به پرونده‌ها برای کشورهای مختلف، متفاوت است و معمولاً تا ۲ یا ۳ ماه زمان می‌برد.

مدارک مورد نیاز Study Permit

متقاضیان تحصیل در کانادا باید مطمئن باشند که تمامی مدارک لازم برای دریافت اجازه تحصیلی را در اختیار داشته باشند.

مدارک مورد نیاز:

  • پاسپورت دارای اعتبار
  • ترجمه رسمی شناسنامه
  • ترجمه رسمی مدارک تحصیلی
  • اثبات تمکن مالی
  • فرم‌های مورد نیاز درخواست اجازه تحصیل
  • فیش پرداخت هزینه بررسی مدارک
  • انگیزه نامه برای تحصیل

نامه اثبات تمکن مالی به این منظور است که متقاضی باید به افسر مهاجرت ثابت کند که امکانات مالی در حد رفع نیازهای خود در اختیار دارد. متقاضی باید توانایی پرداخت هزینه‌های شهریه دانشگاه و هزینه زندگی برای خود به‌اضافه هر یک از همراهانی که با او می‌آیند را داشته باشد.

فرم‌های مربوط به اجازه تحصیل هم خود سفارت کانادا در اختیار شما می‌گذارد.

به غیر از مدارک کلی فوق ممکن است سفارت از شما بیومتریک هم بخواهد. بیومتریک (Biometrics) سیستمی است که به شناسایی هویت آنلاین کمک می‌کند. این سیستم از اثر انگشت و تشخیص چهره کمک می‌گیرد تا افراد خارجی را شناسایی کند.

 

[typed string0=”هزینه بررسی مدارک توسط سفارت ۱۵۰ دلار می‌باشد که شما باید این مبلغ را برای ثبت و بررسی مدارک خود به سفارت پرداخت نمایید.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]
 
 
study permit یا اجازه تحصیل

ویزا نیو | مرکز تخصصی امور مهاجرتی

شرایط اجازه تحصیلی

همان‌طور که گفته شد در مرحله یک شما باید پذیرش‌نامه یک موسسه آموزشی معتبر (DLI) را دریافت کنید. تمامی مدارس ابتدایی و دبیرستان‌ها جزو موسسه‌های معتبر می‌باشند. فقط برخی از دانشگاه‌ها را باید مورد بررسی قرار بدهید که بیابید جزو این دسته از مؤسسات (DLI) هستند یا نیستند.

شما باید تمکن مالی پایداری داشته باشید. از طریق اسناد بانکی، به افسر مهاجرتی ثابت کنید که هزینه شهریه دانشگاه، زندگی و هزینه بازگشت به کشور بعد از اتمام دوره را می‌توانید تأمین کنید. قوانین تمکن مالی استان کبک با بقیه استان‌ها متفاوت است و زندگی در این استان خرج و مخارج بیشتری نیاز دارد.

محصل مدام باید پیگیر بحث آموزش خود باشد و به موقع ثبت نام‌ترمی خود را انجام بدهد. متقاضی باید پیشرفت تحصیلی قابل توجهی داشته باشد و درس‌های دوره خود را به‌صورت منظم پاس کند.

شرط دیگری هم وجود دارد مهاجرت کننده باید ثابت کند تا پس از اتمام تحصیلات خود حتماً کشور کانادا را ترک می‌کند و به کشور خود بازمی‌گردد.

متقاضی نباید سابقه جرم و جنایت داشته باشد و تهدیدی برای امنیت کانادا نباید ایجاد کند. در موارد خاصی هم افسر مهاجرت می‌تواند درخواست بررسی گواهی عدم سو پیشینه را به متقاضی بدهد. اگر شخصی سابقه کیفری در هر کشوری خارج از کانادا را داشته باشد به او ویزا تعلق نمی‌گیرد.

اگر محصل بخواهد در طول مدت دوره تحصیلی خود به کشور خود بازگردد، می‌تواند با داشتن ویزای معتبر برای بازگشت به کانادا به این کار اقدام کند. به‌عنوان مثال دانشجویی که در تعطیلات زمستانی یا تابستانی می‌خواهد به ایران بازگردد، با داشتن اجازه از دانشگاه خود و با ویزای دارای اعتبار برای خروج او از کانادا مانعی وجود ندارد. برای بازگشت و ورود به کانادا باید مدارکی همراه داشت که نشانگر اعتبار اجازه تحصیل است و ثابت کند که در موسسه آموزشی معتبری در حال تحصیل هستید.

خصوصیات Study Permit

اجازه تحصیل یا study permit یک سری اختیارات و امتیازاتی به شما می‌دهد. شخصی که اجازه تحصیلی کانادا را دارد، می‌تواند با همان مجوز خانواده درجه‌یک خود را هم به کانادا بیاورد. به‌عنوان مثال: شخصی که study permit دارد و در حال تحصیل در کشور کانادا می‌باشد، می‌تواند همسر و فرزندان خور را به عنوان همراه به کانادا بیاورد. همسر شخص می‌تواند بدون نیاز به دریافت مجوز کار، در طول تحصیل همسر خود، برای خود شغلی پیدا کند. فرزند شخص نیز امکان تحصیل رایگان در مدارس ابتدایی این کشور را پیدا می‌کند.

مجوز تحصیلی این اجازه را به شما می‌دهد که در تحت شرایطی خاص، امکان کار کردن برای شما در طول مدت تحصیلتان به وجود بیاید. این شرایط بستگی به مواردی مانند اجازه کار در کانادا، اجاره سفر داخلی در کانادا و… دارند که در مجوز تحصیلی‌تان درج می‌شوند.

سخن پایانی

اگر قصد مهاجرت دائمی به کشور کانادا را دارید، مهاجرت تحصیلی از برترین راه‌های مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود. امکان هم‌زمان تحصیل و کار کردن جزو امتیازات بزرگ اجازه تحصیلی به شمار می‌رود و همین باعث استثنایی شدن این روش مهاجرتی شده است.

سوالات متداول

آیا برای دریافت مجوز تحصیلی محدودیت سنی وجود دارد؟

برای اجازه تحصیلی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. چون اگر زیر سن قانونی باشید در هر صورت باید همراه شخص بزرگتر به تحصیل بپردازید. و در موارد دیگر هم باید برای تحصیل در کانادا حداقل ۱۸ سال سن داشت.

آیا دولت کانادا وقفه تحصیلی را قبول میکند؟

سیستم آموزشی کانادا در این موارد معمولا سخت نمیگیرد. برای مقطع دیپلم و مقطع کارشناسی وقفه تا دو سال مورد قبول است و در کارشناسی ارشد هم تا پنج سال وقفه تحصیلی مجاز است.

آیا می توان بدون اجازه تحصیل به کشور کانادا وارد شد؟

رفتن به کانادا برای تحصیل بدون داشتن اجازه تحصیل توصیه نمی شود و باید قبل از سفر به کانادا ابتدا برای ویزای تحصیلی سپس برای مجوز تحصیل اقدام کنید.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.