مقالات

اقامت کدام کشور اروپایی راحت تر است؟

فرآیند مهاجرت به برخی کشورهای اروپایی و اخذ اقامت باوجود قوانین مهاجرتی متعدد می‌تواند امری مشکل باشد. ازآنجاکه کشورهای خاصی وجود دارند که فرایند مهاجرت به آن‌ها تا حدی آسان‌تر صورت می‌گیرد، در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه اقامت کدام کشور اروپایی راحت تر است بپردازیم.

ویزا، اقامت و تابعیت

در امر مهاجرت و انتخاب کشور، برخی افراد به دنبال این هستند که اخذ اقامت کدام کشور اروپایی راحت تر است یا کدام کشور راحت‌تر تابعیت می‌دهد؟ ممکن است با عبارت‌های ویزا، اقامت و تابعیت آشنا بوده اما تفاوت آن‌ها را ندانید. در ادامه به بررسی و تشریح این موارد می‌پردازیم.

ویزا

ویزا مجوزی است که برای هدفی خاص و برای مدت‌زمان محدود صادر خواهد شد. این سند دارای شرایط و مجوزهای خاص اقامتی هستند. به‌طور مثال، ویزای توریستی مجوز کار به دارنده آن را نمی‌دهد؛ زیرا برای هدف مشخصی صادرشده است. در مدت‌زمان اعتبار ویزا، فرد از امکاناتی نظیر حقوق شهروندی بهره‌مند نخواهد شد.

اقامت

با اقدام از طریق روش‌های متعدد مهاجرتی، متقاضی می‌تواند از همان ابتدا صاحب مجوز اقامت شود ولی این مجوز موقت است. اخذ اقامت دائم (Permanent Ressidency) بسته به روش مهاجرتی و شرایطی که متقاضی دارد، پس از نهایتاً 5 سال امکان‌پذیر خواهد بود. اقامت درواقع مجوزی است که صدور آن برای فرد، منجر به بهره‌مندی از تمامی حقوق شهروندی خواهد شد. با داشتن اقامت یک کشور، فرد از امکانات و مزایای متعددی در سرتاسر اروپا بهره‌مند خواهد شد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است:

 • باز کردن حساب بانکی
 • امکان تحصیل رایگان
 • خرید ملک، خودرو و…
 • بهره‌مندی از تسهیلات بانکی
 • بهره‌مندی از خدمات بهداشتی رایگان

به‌نوعی می‌توان گفت با دریافت مجوز اقامت دائم یکی از کشورهای حوزه شنگن، فرد به‌صورت قانونی در تمامی کشورهای شینگن از حقوق شهروندی برخوردار خواهد بود.

تابعیت

معمولاً پس از 3 الی 5 سال بعد از دریافت اقامت دائم یک کشور می‌توانید برای تابعیت و دریافت پاسپورت درخواست دهید. برای دریافت تابعیت می‌بایست در آزمون زبان رسمی، تاریخ و جغرافیای کشور مقصد حداقل نمره موردنیاز را اخذ نمایید.

اقامت کدام کشور اروپایی راحت تر است؟

رؤیای مهاجرت به کشورهای اروپایی می‌تواند چالشی هیجان‌انگیز باشد؛ بااین‌حال در انجام این پروسه با مشکلات و سختی‌های زیادی روبرو خواهید شد و ملزم به پرداخت هزینه‌های بسیاری اعم از پرداخت مالیات، انتقال دارایی‌ها، هزینه تهیه مسکن در کشور مقصد، تهیه بلیت و… هستید.

در بررسی اینکه مهاجرت و اخذ اقامت کدام کشور اروپایی راحت تر است باید بگوییم آن دسته از کشورهایی که با توجه به وضعیت متقاضیان، شرایط آسان‌تر و با هزینه کمتر نسبت به سایر کشورها در نظر گرفته‌اند. در ادامه به معرفی و بررسی این کشورها خواهیم پرداخت.

شرایط مهاجرت به اروپا

مهاجرت به کشورهای اروپایی نیازمند داشتن حداقل شرایطی است و مابقی موارد موردنیاز در کشورهای مختلف بنا بر قوانین موجود، ممکن است متفاوت باشد. برخی از این حداقل شرایط به شرح زیر هستند:

 • تحصیلات
 • سرمایه
 • مهارت‌های زبان
 • سابقه کاری
 • تخصص و مهارت
 • سن
 • مدت‌زمان حضور به‌صورت اجباری در کشور مقصد

از طرفی دیگر، برخی کشورهای اروپایی شرایط بسیار آسان‌تری نسبت به مابقی کشورها برای مهاجرت و اخذ اقامت دارند. در بررسی اینکه اقامت کدام کشور اروپایی راحت تر است و انتخاب کشور مقصد، می‌بایست به مواردی چون هزینه‌های زندگی، مالیات، نرخ تورم، وضعیت اقتصادی توجه کرد. با توجه به بررسی‌های صورت گرفته می‌توان گفت راحت‌ترین کشور اروپایی برای مهاجرت و گرفتن اقامت، کشور اسلواکی است.

اسلواکی

اسلواکی کشوری واقع در اروپای مرکزی است که جمعیتی در حدود 5.5 میلیون نفر دارد. پایتخت این کشور، شهر براتیسلاوا با 414 هزار نفر جمعیت است. زبان رایج در کشور اسلوواک بوده و یورو پول مرسوم در کشور است. اسلواکی از سمت شمال با لهستان، از شرق با اوکراین، از جنوب با کشور مجارستان و از سمت غرب با مجارستان و اتریش مرز مشترک دارد.

با توجه به شرایطی که برای مهاجرت به این کشور وجود دارد، در پاسخ به سوال اقامت کدام کشور اروپایی راحت تر است بدون شک باید بگوییم اسلواکی. این کشور که در حوزه شن گن قرار داشته و پس از اخذ اقامت امکان کار، تحصیل و زندگی را به متقاضی و اعضای خانواده‌اش را در تمامی کشورهای حوزه شنگن می‌دهد.

یکی از دلایلی که اسلواکی درازای سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت با شرایط آسان به متقاضیان اقامت اعطا می‌کند، تقویت اقتصاد کشور و دریافت مالیات است. امکان افتتاح حساب بانکی، امکان خرید اتومبیل و ملک در اتحادیه اروپا، امکان تحصیل رایگان، عدم وجود محدودیت در سفر به کشورهای حوزه شینگن، عدم نیاز به ارائه مدرک زبان، تحصیلی، شغلی و… از مزایای مهاجرت به اسلواکی و اخذ اقامت است.

مزایای اخذ اقامت اسلواکی

راحت‌ترین کشور اروپایی برای اخذ اقامت در سال 2020 کشور اسلواکی است. آسان‌ترین راه برای اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری یا همان ثبت شرکت است که به دلیل اقتصاد نسبتاً ضعیف و هم‌چنین دریافت مالیات از متقاضیان به‌احتمال زیاد موردپذیرش قرار می‌گیرد.

مزایای اخذ اقامت به این روش عبارت‌اند از:

 • پایین بودن سرمایه لازم برای ثبت شرکت
 • نیاز نداشتن به مدارک زبان، سابقه کاری و …
 • امکان زندگی، کار و تحصیل در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • ایجاد حساب بانکی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا
 • مجوز خرید ملک در کشورهای اروپا

شاید یکی از معایب این نوع اخذ اقامت میزان مالیات پرداختی می‌باشد به‌نحوی‌که افراد می‌بایست به مدت 5 سال مداوم، سالانه 3500 دلار به دولت اسلواکی پرداخت کنند.

کشورهای اروپایی که راحت اقامت می‌دهند

با بالا گرفتن تب مهاجرت از ایران، کشورهای توسعه‌یافته و پیشرفته شرایط سخت‌تری را برای پذیرش مهاجرین و اعطا اقامت در نظر گرفته‌اند. این در حدی است که اگر مهارت و تخصص نداشته باشید، مهاجرت به کشورهایی چون کانادا، آمریکا، انگلیس و… تقریباً غیرممکن خواهد بود.

در این میان سؤالات متفاوتی به وجود می‌آید اگر قصد مهاجرت داشته باشیم، چه باید بکنیم! در این وضعیت می‌بایست به سراغ کشورهایی رفت که کمتر توسعه‌یافته‌اند. در ادامه به معرفی چند مورد از این کشورها می‌پردازیم.

قبرس

قبرس یکی از کشورهایی است که می‌توان به آن اشاره کرد. این کشور با نرخ مالیات پایینی (12.5 درصد) که دارد، یکی از کشورهایی است که اخذ اقامت و شهروندی آن راحت و سریع است.

با توجه به نرخ پایین مالیات باید گفت قبرس کشوری مناسب برای تاجران و صاحبان کسب‌و‌کار می باشد. اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری در زمینه املاک با ارزش 2 میلیون یورو در مدت شش ماه و اخذ اقامت از طریق سرمایه‌گذاری به ارزش 500.000 یورور در مدت سه سال امکان پذیر است. داشتن مجوز کار، اجازه تحصیل، زندگی و سفر به تمامی کشورهای اتحادیه اروپا از مزایای اقامت دائم این کشور است.

بلغارستان

یکی دیگر از کشورهای اروپایی که اقامت آن راحت بدست می آید، کشور بلغارستان است. با اخذ اقامت و شهروندی این کشور امکان اقامت در تمامی کشورهای اتحادیه اروپا و بهره مندی از کلیه مزایای شهروندی را دارید.

سریع ترین روش برای اقدام، سرمایه‌گذاری از طرق خرید ملک، اوراق قرضه دولتی و یا سرمایه‌گذاری در بازار سهام است. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 500.000 یورو است. فرآیند اخذ اقامت و شهروندی بلغارستان تنها 18 ماه به طول خواهد انجامید. اجباری برای حضور و زندگی سرمایه گذار در این کشور جهت اخذ اقامت وجود ندارد و مبلغ سرمایه گذرای شده در صندوق دولت، پس از 5 سال قابل برداشت است.

[typed string0=”برخی از کشورها در صورت احراز شرایط به متقاضیان اقامت دائم اعطا خواهند کرد. دریافت این نوع اقامت منجر به بهره‌مندی از امکانات و شرایط به خصوصی خواهد شد.” typeSpeed=”40″ startDelay=”0″ backSpeed=”18″ backDelay=”2000″ loop=”1″ shuffle=”1″]

مالتا

مالتا کشوری واقع در مرز میان اروپا و شمال آفریقا است. این کشور قبلا جزو خاک ایتالیا بوده است. این کشور یکی از راحت ترین کشورها برای اخذ اقامت است. مالیات پایینی که برای افراد تبعه کشور در نظر گرفته شده حدود 15% است.

مبلغ سرمایه‌گذاری در این کشور از 275.000 یورو شروع می شود. مالتا یکی از با ارزش ترین پاسپورت های موجود در جهان است و در رتبه نهم قرار دارد؛ بنابراین ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. پس از اینکه یک سال در مالتا اقامت داشتید، می‌توانید برای دریافت شهروندی اقدام نمایید.

بلژیک

نهمین کشور در فهرست آسان‌ترین کشور برای مهاجرت بلژیک کوچک و دوست‌داشتنی یکی از کوچک‌ترین کشورهای شمال اروپا است.

برای به دست آوردن اقامت دائم در بلژیک، به یک موقعیت شغلی نیاز دارید. برای این کار می‌توانید از طریق سایت کاریابی گلسدور Glassdoor اروپا و یا از طریق وکلای با تجربه ویزا نیو که از کارگذاران رسمی گلسدور هستند،اقدام نمایید. اقامت در این کشور از طریق مهاجرت کاری نسبت به سایر روش‌ها بسیار کم هزینه تر است.

یکی دیگر از روش‌های اخذ اقامت این کشور، سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت است. حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری بین 350.000 الی 500.000 یورو است و به مدت 5 سال غیرقابل دسترس است. اخذ اقامت دائم و شهروندی اتریش پس از پنج سال و بعد از قبولی در آزمون زبان هلندی، آلمانی و یا فرانسوی امکان پذیر است.

سؤالات متداول

آیا کشورهایی که اخذ اقامت آن‌ها راحت تر است هم نیاز به مدرک آیلتس دارند؟

تمامی کشورهای اروپایی نیاز به داشتن مدرک زبان‌دارند؛ فقط نوع کشور می‌تواند در نمره آیلتس تأثیر داشته باشد. تنها درصورتی‌که فرد از طریق تمکن مالی و سرمایه‌گذاری اقدام می‌کند، احتیاجی به داشتن این مدرک نیست.

فرآیند مهاجرت و اقامت کدام کشور اروپایی برای تحصیل بهتر است؟

دریافت خدمات و مزایای ویژه دانشجویان در کنار سطح بالای سیستم بالای آموزشی از تجربه تحصیل در کشورهای اروپایی است. کانادا، مالزی، آلمان، ایرلند، نیوزلند، هنگ‌کنگ، سنگاپور، هند، چین و استرالیا از بهترین کشورهایی هستند که شرایط مطلوبی برای تحصیل ارائه می‌دهند.

بهترین روش برای اقامت در کشورهای اروپایی کدام است؟

از بهترین روش‌های مهاجرتی که از طریق آن راحت و سریع به اقامت اروپا به‌صورت دائم می‌توان دست‌یافت، روش‌هایی چون خرید ملک، تمکن مالی، خرید فرانچایز در اروپا و کانادا، خرید اوراق قرضه، سرمایه‌گذاری در بورس و ثبت شرکت هستند.

سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک در کشورهای اروپایی چقدر است؟

خرید ملک در اروپا یکی از مطمئن ترین روش ها برای اخذ اقامت است. بسته به کشور موردنظر برای خرید ملک، حداقل سرمایه موردنیاز برای این کار 350.000 یورو الی 500.000 یورو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.